Jump to content

1000+ λιτρα ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ....!!!!!


blackghost

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aντε συνεχισε !!!! :P

Θα συνεχισω !!!

Δεν βλεπω ομως αποριες ενστασεις και γενικοτερα θεματα προς βελτιωση για κουβεντα. Οποτε πλεον δεν θα λεω πολλα αλλα σκετες απλα τις φωτο.

Μπας και δημιουργησω καμια απορια ,παρατηρηση ή αλλη ιδεα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθει το σαμπ λοιπον.

η καρδια ολου του συστηματος και το αγαπημενο μου μερος για εμενα απο το ενυδρειο.

Μπορει και να ξοδευω περισσοτερο χρονο με το σαμπ παρα με το ενυδρειο συνολικα :P

Συνολικη εικονα

post-1194-1295129406_thumb.jpg

Και μερικες ακομα τροφη για σκεψη :thumbup:

post-1194-1295129463_thumb.jpg

post-1194-1295129524_thumb.jpg

post-1194-1295129584_thumb.jpg

post-1194-1295129750_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ ωραίο!

Για τι ψαράκια το πας?

Εγώ θα έριχνα 15 red belly να γίνει χαμός :P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ ωραίο!

Για τι ψαράκια το πας?

Εγώ θα έριχνα 15 red belly να γίνει χαμός :thumbup:

Τωρα μαλιστα αρχισαν οι ερωτησεις! :thumbup:

Το ενυδρειο με τις διαστασεις που εγινε τελικα αλλα και το γενικοτερο σχεδιασμο του μπορει να φιλοξενησει σχεδον τα παντα απο γλυκο εως καποια στιγμη στο μελλον και αλμυρο.

Το υψος του ομως δηλωνει οτι βασικα προοριζεται για το βασιλια του γλυκου :P

Προς το παρον ομως ,δηλαδη εδω και ενα χρονο σχεδον, φιλοξενει του κατοικους του παλιου ενυδρειου + καποιους ακομα guests.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαλιστα αρχισαν οι ερωτησεις! :thumbup:

Το ενυδρειο με τις διαστασεις που εγινε τελικα αλλα και το γενικοτερο σχεδιασμο του μπορει να φιλοξενησει σχεδον τα παντα απο γλυκο εως καποια στιγμη στο μελλον και αλμυρο.

Το υψος του ομως δηλωνει οτι βασικα προοριζεται για το βασιλια του γλυκου :P

Προς το παρον ομως ,δηλαδη εδω και ενα χρονο σχεδον, φιλοξενει του κατοικους του παλιου ενυδρειου + καποιους ακομα guests.

? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thaman::rasp::rasp::bowdown::thumbup::thumbup::hysterical: :bigemo_harabe_net-179: :bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-193::P

:bigemo_harabe_net-180: :bigemo_harabe_net-179: ενταξει ηρεμησε... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

φοντο οπωςδηποτε....

και οχι μαυρο.....

κατι που να δινει βαθος και αν μπορεις να βρεις καποιο το οποιο να σκουρενει προς τα κατω....

Link to comment
Share on other sites

τουμπανο το ενυδριο και το σαμπ! καλη συνεχεια και απο μενα!!!! ισως αντιμετοπισεις λιγο προβλημα με το σαμπ επιδη εβαλες πολλα σφουγκαρια θα μπουκονουν ευκολα ....αν δεις να γινεται αυτο απλα αφερεις μερικα και εισαι οκ...! στον πυργο υπερχιλησεις τι σωλινας ειναι αυτος? ειναι diy? δουλεθει σαν τον durso να υποθέσω μονο που πιανει λιγοτερο χορο και αυτο ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτημα! τουμπανο το ενυδριο λεω ξανα! μπραβο !!!

Link to comment
Share on other sites

φοντο οπωςδηποτε....

και οχι μαυρο.....

κατι που να δινει βαθος και αν μπορεις να βρεις καποιο το οποιο να σκουρενει προς τα κατω....

Το θεμα του φοντου με απασχολησε αρκετα μπορω να πω και ακομα με απασχολει.

Επειδη η ολη μεταφορα εγινε γρηγορα δεν προλαβα να κανω κατι με την πισω εξωτερικη πλευρα του τζαμιου.

Τωρα πλεον ειναι αδυνατον να κανω κατι καθος δεν κουνιεται ουτε για αστειο το τερας.

Σκεφτηκα για φοντο εσωτερικα απο αυτες τις πλατες 3D που πουλουν οι εταιριες.

Αλλα λογω πιεσης χρονου και οχι αρκετων χρηματων κατεφυγα σε μια απλη πατεντα με ενα μαυρο υφασμα απο πισω.

Το οποιο ομως δεν εμεινε για πολυ διοτι δεν βρηκα ικανοποιητικο τροπο να ειναι βασικα λειτουργικο,οταν εβγαζα το καπακι επεφτε κατω.

Tωρα πλεον σκεφτομαι κατι σε 3D παλι συγκεκριμενης εταιριας αλλα δεν ξερω καν αν εχει αντιπροσωπο εδω Ελλαδα. Backtonature ονομαζεται ,φτιαχνει φοβερα πραγματα, αν καποιος γνωριζει κατι για αντιπροσωπο εδω ας σφυριξει. :P

τουμπανο το ενυδριο και το σαμπ! καλη συνεχεια και απο μενα!!!! ισως αντιμετοπισεις λιγο προβλημα με το σαμπ επιδη εβαλες πολλα σφουγκαρια θα μπουκονουν ευκολα ....αν δεις να γινεται αυτο απλα αφερεις μερικα και εισαι οκ...! στον πυργο υπερχιλησεις τι σωλινας ειναι αυτος? ειναι diy? δουλεθει σαν τον durso να υποθέσω μονο που πιανει λιγοτερο χορο και αυτο ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτημα! τουμπανο το ενυδριο λεω ξανα! μπραβο !!!

Καταρχην ευχαριστω πολυ! Κατα δευτερον προς το παρον δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα μπουκωματος και μιλαω για τουλαχιστον 7 μηνες που εμεινε το ενυδρειο χωρις ιχνος καθαρισμου λογω στρατου. ισως διοτι σαν πρωτο πρωτο σταδιο εχω βαλει υαλοβαμβακα και μουκωνει αυτος για τα καλα.

Ο σωληνας που αναφερεις ειναι κατασκευης της Aquaplant και ειναι βασικα σιγαστηρας. Ειναι απο πλεξι και κανει φοωερη δουλεια. Το durso θεωρητικα το ξερω μονο καθως δεν ειχα ποτε σαμπ πριν. Αποτι μου ειχαν πει τα παιδια τοτε κανει παρομοια δουλεια αλλα δεν υπαρχει θεμα να ξενερισει αν το λεω σωστα καθως κατι τετοιο συμβαινει καμια φορα με τους durso.

Επειδη δεν τα ξερω καλα το συστημα αυτο ομως αν λεω κοτσανα ας με διορθωσει καποιος.

Εγω το γουσταρω διοτι καταρχην βλεπω τα παντα και με βολευει πολυ σε αυτο.

2 φωτο ακομα με το φοντο-σεντονι που τωρα ομως δεν υπαρχει και φυσικα τους κατοικους που τελικα μπηκανε στο νεο τους σπιτικο :thumbup:

post-1194-1295195762_thumb.jpg

post-1194-1295195777_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικο το ενυδρειο σου φιλε :P

Ελπιζω να βαλεις δισκους !!!

Η γνωμη μου για το φοντο, αν εχεις λιγο κενο απο πισω και μπορεις με ενα ρολλακι με μακρυ χερουλι να το βαψεις σκουρο καφε θα γινει πολυ πρωτο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικο το ενυδρειο σου φιλε :P

Ελπιζω να βαλεις δισκους !!!

Η γνωμη μου για το φοντο, αν εχεις λιγο κενο απο πισω και μπορεις με ενα ρολλακι με μακρυ χερουλι να το βαψεις σκουρο καφε θα γινει πολυ πρωτο :thumbup:

Θα βαλω θα βαλω! Ψαχνω τους καταλληλους ακομη.....

το κενο ειναι ελαχιστο και αν παρει θα ειναι οριακα το ρολλακι που λες. Με πιθανοτητα να γινουν ολα χαλια.

Το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως θα βγει το αποτελεσμα και μετα δεν θα υπαρχουν περιθωρια για διορθωσεις.

Ο τοιχος του σπιτιου γενικα ειναι βαμμενος ωχρα-μπεζ και ετσι δινει εναν ωραιο τονο για φοντο.

ισως οχι το καλυτερο αλλ δεν ειναι και κακο.

Το ψαχνω ακομα. Καμια αλλη ιδεα περι τουτου...?

Βαζω ακομα 3 φωτο και τελος για σημερα.

Ειμαι φωτοχαλιας οποτε μην παρεξηγειτε! Περιμενω κανεναν καλυτερο να ερθει για καφε και να βγαλει καλυτερες!

Υ.Γ. Οι φωτο ολες μεχρι τωρα ειναι παλιες, χρησιμοποιω οτι αρχειο εχω μεχρι τωρα. Καινουργιες θα βγαλω μολις τελιωσω με την μινι αναδρομη μεχρι σημερα.

post-1194-1295209879_thumb.jpg

post-1194-1295209902_thumb.jpg

post-1194-1295209914_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με λεπτομερειες πανω στον τεχνολογικο τομεα.

Απο φωτισμο το ενυδρειο εχει στο κυριως ενυδρειο 2 φωτιστικα GLO 90cm το καθενα απο 2 λαμπες εκαστος.

Αυτη την στιγμη εχουν απο μια Aqua Medic aqualine T5 Plant Grow 39 W το καθενα. Και μια Dennerle Amazon Day T5 39w το ενα και μια Arcadia Marine White 14.000K το αλλο.

Επισης το σαμπ απο κατω και ο χωρις γενικα εχουν 2 φωτιστικα Τ5 13w εκαστος unirvesal.

Τα φωτα του ενυδρειου αναβουν στις 3 και κλεινουν στις 12.

Του σαμπ αναλογα τα γουστα και τις αναγκες. :thumbup:

Η καρδια ολη της κατασκευης ειναι η κεντρικη της αντλια. Γιαυτο το σκοπο εχω βαλει

μια Eheim pump compact+ 5000.

Η θερμανση και η ψυξη του ενυδρειου ελεγχεται απο το γνωστο Eliwell IC915.

Ειναι σεταρισμενος αυτη τη στιγμη στους 26,5 και η ψυξη λειτουργει στους 29.

Για την θερμανση εχω τρεις Rena SmartHeater 300w ο καθενας και για την ψυξη ανεμιστηρακια diy.

Επισης υπαρχει κυκλοφορητης στην δεξια πλευρα του ενυδρειου αντιθετα απο την εξοδο της Eheim που ειναι απο την μερια του πυργου υπερχειλησης, για να βοηθαει στην κυκλοφορια του ενυδρειου λογω του μεγαλου μηκους. Αυτη την στιγμη εχω μια Sun Sun 3000l/h αλλα συντομα θα αλλαχτει καθως δεν με βολευει για ακριβως αυτο που θελω.

Ακομα υπαρχει PH controller Aqua Light και ηλεκτροδιο milwaukee σεταρισμενος αυτη την στιγμη στο 6.40 και μπουκαλα Co2 5Kg

Οπως και αυτοματη αναπληρωση made by stathis για οσους γνωριζουν(την ειχα 3-4 χρονια και καθοταν) με 2 φλοτερακια το ενα της επιλεγμενης σταθμης και ενα ακομη alarm σε περιπτωση εμπλοκης της συσκευης.

Η αναπληρωση γεμιζει απο βαρελακι 60 λιτρων με νερο αποκλειστικα οσμωσης.

Η οσμωση ειναι η AQUARIOPURE 150 GPD με συστημα Shut-0ff Valve + Float Valve για να μην πλημυριζει το βαρελακι.

Τελος αυτη την στιγμη το σαμπ εχει 42 λιτρα βιολογικο υλικο (siporax, substrat pro, αστερακια, μακαρονακια κλπ ) και 3 μεγαλα σφουγγαρια. + τον υαλοβαμβακα :thumbup:

Νομιζω πως αυτα ειναι ολα :P

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

μια άσχετη ερώτηση από έναν άσχετο....τί είναι το σαμπ ακριβώς και τί κάνει; έχει κάπου ένα άρθρο να διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ωραίοι θα ήταν 3 γκάλαχερ εκεί μέσα αν δεν το είχες φορτώσει με τόσα εσωτερικά πράγματα. :thumbup::bowdown:

Πάντος με τους δίσκους θα το χαζεύεις με τις ώρες αυτό το ενυδρείο.Ήδη με μερικά ψάρια που είδα μαγέυουν το ενυδρείο με την ομορφιά τους!! :P:thumbup:

Αναμένουμε για περισσότερες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με καποιες φωτο λιγο καλυτερης ποιοτητας που απορω ποτε και με ποια μηχανη καταφερα εγω να βγαλω τετοιες! :P

Δυστηχως ειναι μονο τρεις , θα προσπαθησω ομως να βγαλω καινουργιες πλεον και ελπιζω να ειναι καλες και αυτες.

post-1194-1295512731_thumb.jpg

post-1194-1295512752_thumb.jpg

post-1194-1295512766_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φοβερό το ενυδρείο σου :P:thumbup: .θα σου πρότεινα επίσης να έβαζες και λίγη moss πάνω στο ξύλο που κρέμεται από πάνω που βλέπω στις φωτογραφίες. Αλλά αυτό είναι δικό μου γούστο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη και προσεγμένη δουλεία!!Επίσης αν καταφέρεις και κρατάς τον βυθό σου πάντα τόσο καθαρό όσο φαίνεται στις τελευταίες φώτο είσαι ήρωας!

Link to comment
Share on other sites

μια άσχετη ερώτηση από έναν άσχετο....τί είναι το σαμπ ακριβώς και τί κάνει; έχει κάπου ένα άρθρο να διαβάσω;

Θα σου πω τι λενε οσοι το βλεπουν αν τυχει και ανοιξω τα ντουλαπια εκεινη την στιγμη.

Ααααα εχει βαλει και αλλο ενυδρειο απο κατω?!! :P Εχει φοβηθει το ματι τους, νομιζουν οτι εχω και μερικα κρυμενα μεσα στην ντουλαπα τωρα πια :rasp:

Πατα στην αναζητησησαμπ ή sump και θα μαθεις πολλα γιαυτο το μικρο θαυμα.

Πόσο ωραίοι θα ήταν 3 γκάλαχερ εκεί μέσα αν δεν το είχες φορτώσει με τόσα εσωτερικά πράγματα. :thaman::bigemo_harabe_net-180:

Πάντος με τους δίσκους θα το χαζεύεις με τις ώρες αυτό το ενυδρείο.Ήδη με μερικά ψάρια που είδα μαγέυουν το ενυδρείο με την ομορφιά τους!! :thumbup::thumbup:

Αναμένουμε για περισσότερες φωτογραφίες.

Σεβομαι τα γουστα σου αλλα δεν τα συμμεριζομαι. προτιμω τους γκαλαχερ εκει που ζουν και οχι σε ενυδρειο.

Ακομα και αν εφτιαχνα ομως ενα ενυδρειο για τις αναγκες τους τελικα παλι αμαζονιο ή στη χειροτερη αφρικη θα το εκανα. Ειναι κριμα να χαραμιζονται ενυδρεια για γαλεους.

φοβερό το ενυδρείο σου :bowdown::hysterical: .θα σου πρότεινα επίσης να έβαζες και λίγη moss πάνω στο ξύλο που κρέμεται από πάνω που βλέπω στις φωτογραφίες. Αλλά αυτό είναι δικό μου γούστο :rasp:

Εβαλα οχι ονως εγω αλλα η θεια φυση που μονο εκεινη ξερει πως μπηκε μεσα η moss. πλεον εχει ριζωσει για τα καλα πανω στα ξυλα και απλωνεται πολυ ομορφα πανω σε αυτα.

Πολύ όμορφη και προσεγμένη δουλεία!!Επίσης αν καταφέρεις και κρατάς τον βυθό σου πάντα τόσο καθαρό όσο φαίνεται στις τελευταίες φώτο είσαι ήρωας!

Ειναι εξελιγμενη εκδοση της προηγουμενης δουλειας που οπως ειχα πει και στην τοτε παρουσιαση την μελεταγα 2-3 χρονια ...... στο μυαλο μου! Το βυθο τον κραταω καθαρο και ομολογω οτι εχω κανει "σιφωναρισμα" 1 φορα απο τον περασμενο απριλη που λειτουργει το ενυδρειο. Γιαυτο ομως δεν φταιω τοσο εγω οσο καποιοι απο τους κατοικους του ενυδρειου που ειναι αστερια σε αυτο.

Θα κανω συντομα και μια αναλυτικη παρουσιαση των ενοικων του ενυδρειου, καθως ηρθε ωρα και γιαυτο.

(Τωρα τελευταια δοκιμαζω πραγματικα τις αντοχες του ενυδρειου. Εχω πολλα και βαρια ταισματα, 3 και παραπανω γεννες ταυτοχρονα μεσα στο κυριως ενυδρειο. μικρα νεογεννητα σε αλλο χωρο του ενυδρειου με 5-10 ταισματα καθημερινα και καινουργιους προσθετους κατοικους σε ξεχωριστο μερος του ενυδρειου και αυτους.Το νερο ομως παντου ιδιο.Και το οποιο γινεται αυτοματα η οποια συμπληρωση απο το νερο που εξατμιζεται. Ρουτινα αλλαγης νερου ακομα δεν εχει υπαρξει και γιαυτο το ενυδρειο λειτουργει σχεδον στο κοκκινο απροβληματιστα ομως κατα τα αλλα. :rasp: )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hρθε η ωρα για τα ζωντανα λοιπον.

Στο ενυδρειο κατοικουν:

8 Peruvian pterophyllum scalare (5 ενηλικα + 3 μωρα , απο τα 5 τα 4 ειναι ζευγαρια!Με πολλες επιτυχημενες γεννες στο ενεργητικο τους,αποδειξη τα 3 μικρα)

5 Angelfish - Koi (Aπο τα 5 τα 4 ειναι ζευγαρια!Με πολλες επιτυχημενες γεννες στο ενεργητικο τους)

22 Serpae Tetra (Απο τα 22 πολλα ειναι ζευγαρια αφου εχω βγαλει και μικρα απο αυτα!)

8 Ancistrus dolichopterus L183 (4 ενηλικα + 4 μικρα)

4 Sturisoma aureum

22 Corydoras schwartzi

2 Microgeophagus ramirezi

4 Microgeophagus altispinosa

4 Geophagus altifrons

2 Satanoperca daemon

Αυτη την περιοδο το ενυδρειο αλλαζει (ψαρια θα φυγουν , αλλα θα ερθουν) και στο βοηθητικο χωρο του σαμπ βρισκονται και μερικα μικρα δισκακια. :)

Ακολουθει φωτορεπορταζ.... :D

Photo series 1

post-1194-1296340014_thumb.jpg

post-1194-1296339911_thumb.jpg

post-1194-1296340029_thumb.jpg

post-1194-1296340045_thumb.jpg

post-1194-1296340055_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - blackghost
Link to comment
Share on other sites

φοβερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

:):D:thumbup::)

blackghost μπαινει σε τετοιο ενυδρειο? με σκαλαρια κλπ?

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...