Jump to content

1000+ λιτρα ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ....!!!!!


blackghost

Recommended Posts

:):D:thumbup::)

blackghost μπαινει σε τετοιο ενυδρειο? με σκαλαρια κλπ?

Σε τέτοιο ενυδρείο μπαίνει...Αν αφαιρέσεις τα υπόλοιπα ψάρια... :hysterical:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1067

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε τέτοιο ενυδρείο μπαίνει...Αν αφαιρέσεις τα υπόλοιπα ψάρια... :D

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1067

Αν δεν ειχα τα τετρα και τα κορυντορας θα ειχε μπει σιγουρα!

Ενα φεγγαρι σε ενα ριο 180 με 5 δισκια και 20 καρδιναλιους υπηρχε και ενα μαυροφαντασμα 15+ ποντους.

Για ενα εξαμηνο δεν υπηρχε το παραμικρο προβλημα. Αλλα ελειψα μια βδομαδα χωρις ταισμα τα ψαρια και οταν γυρισα βρηκα 2 καρδιναλιους μονοφθαλμους :) και 2 απων απο την πρωινη αναφορα :)

Σαφως το μεγεθος του ενυδρειου εκεινου δεν ηταν σωστο για τετοια ψαρια, Δισκους-Μαχαιροψαρα αλλα με σωστο στησιμο και καθημερινη φροντιδα δεν ειχα το παραμικρο θεμα. Μολις ομως το αφησεις λιγο και πεσει πεινα :thumbup:

Το μεγαλο τρωει το μικρο.......

Έγινε επεξεργασία - blackghost
Link to comment
Share on other sites

Photo Series 2.......

Εκει στον Αμαζονιο ξερουν απο οργανωση, παρκαρουν με σειρα ομορφα και τακτοποιημενα οχι σαν εμας εδω στην Ελλαδα :)

post-1194-1296381268_thumb.jpg

Αδικως ψαχνουν οι υπολοιποι για μια θεση κενη... Οι κυριοι ειναι γκρουπ και το μερος ειναι το το μονιμο στεκι τους :D

post-1194-1296381300_thumb.jpg

Και να σου ξαφνικα κατι σκιες στο χωρο της γεννηστρας στο σαμπ

Βρε τι ειναι αυτο? Επρεπε να το ψαρεψω και να μπει σε ενα γαριδαδικο για να καταλαβω....

Εσεις τι λετε να ναι?

post-1194-1296381318_thumb.jpg

post-1194-1296381330_thumb.jpg

Απο το μεγεθος της γαριδας γινεται αντιληπτο και το μεγεθος του μικρου.

Δεν ξερω πως γεννησαν δεν ξερω πως βρεθηκαν 3 μικρα στο προτελευταιο μερος του σαμπ.

Περασαν σφουγγαρια , βιολογικα, υαλοβαμβακα και ξανα μανα τα ιδια για να βρεθουν εκει.

το θαυμα της φυσης :)

post-1194-1296381346_thumb.jpg

Απο παραμετρους εκεινη την περιοδο ειχα 25,5 βαθμους και ph 6.4. Για οποιον θελει να ξεκινησει αναπαραγωγες στα σερπαε τετρα το λεω! :thumbup:

post-1194-1296381362_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - blackghost
Link to comment
Share on other sites

Photo Series 3.......

Και ενω οι γεννες συνεχιζονται στο ενυδρειο, ειναι κατι συνηθισμένο πλεον....

ενα ωραιο απογευμα 2 ζευγαρια απο τα σκαλαρια αποφασισαν να γεννησουν. Κατι που εχει ξανασυμβει πριν ποτε ομως σε αποσταση μικροτερη των 15 εκατοστων μεταξυ τους!

Απορω με αυτα τα ζωντανα καθημερινα :thumbup:

post-1194-1296828238_thumb.jpg

post-1194-1296828254_thumb.jpg

post-1194-1296828276_thumb.jpg

post-1194-1296828302_thumb.jpg

post-1194-1296828335_thumb.jpg

Και εδω κλασικα οι αρσενικοι σε θεσεις μαχης

post-1194-1296828356_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Photo Series 4...........

Και ενω εφυγαν τα σκαλαρια κοι και τα ραμιρεζι εβγαλα νεες φωτογραφιες και αγνωστο πως καταφερα και εβγαλα σχετικα καλες :buttrock:

post-1194-1296903234_thumb.jpg

post-1194-1296903251_thumb.jpg

Και πανοραμικη

post-1194-1296903283_thumb.jpg

post-1194-1296903296_thumb.jpg

Και μερικες με ολοκληρο το ενυδρειο μεσα στο σαλονι. Καποτε στη θεση του ενυδρειου υπηρχε ενα συνθετο,

ασημικα,κρυσταλα , καλα σερβιτσια κλπ. Ακομα θυμαμαι την εκφραση του προσωπου τους οταν τους ειπα οτι θα φυγει και θα βαλω ενα ενυδρειο εκει! Βεβαια ολοι τωρα το προτιμουν και ας μην το παραδεχονται ανοιχτα. :thumbup:

post-1194-1296903330_thumb.jpg

post-1194-1296903346_thumb.jpg

post-1194-1296903368_thumb.jpg

Υπαρχουν καποιες μικροαλλαγες ακομα να γινουν και ειναι ετοιμη η ελευση του βασιλιά :thumbup:

Εχουμε μπει στημ τελικη ευθεια...

Έγινε επεξεργασία - blackghost
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, απλά φοβερό το τερατάκι... Περιμένω να δω τους βασιλιάδες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να το χαζεύει ώρες. Τρομερό φίλε, βάλε και καμιά χάντρα στο πλάι ή κανένα μάτσο σκόρδα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα λογια ειναι περριτα και ενα πολυ μεγαλο μπραβο σε ολη την προσπαθεια και σε οσους σε βοηθησαν.Υπεροχο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μαγεια ...πινακας ζωγραφικης! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι σερπαε τετρα ειναι. 3 μικρα για να ειμαι ακριβης, αυτα τουλαχιστον βρηκα εγω στο χωρο του σαμπ.

Ματακι ή σκορδα δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο να βαλω μεχρι τωρα, αλλα με τοσα καλα λογια αρχιζω και το σκεφτομαι! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μολις αρχισει να σου φαινεται μικρο και εφοσον εχεις και μεγαλο σπιτι να κλεισεις με σιλικονη πορτες και παραθηρα(προσοχη να ειναι ενυδρειακη) και να το γεμισεις νερο ! Ετσι θα μπορεσεις να βαλεις απολα τα ψαρια και θα δουμε πραγματικα αλλες συμπεριφορες ! Δυτες εχουμε στο forum οποτε θα αναλαβουν τις υποβρυχιες ληψεις !!!

Συγχαρητηρια φιλε μου.Ειναι πανεμορφο και επιβλητικο το ενυδρειο σου :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Photo Series 5..........

Μερικες κοντινες προς τιμην των Altifrons καθως εχουν ηδη χαιρετησει το ενυδρειο και βρισκονται σε αλλο.

Ελπιζω ο νεος τους ιδιοκτητης να τα χαιρεται οσο και εγω! :thumbup:

post-1194-1297259642_thumb.jpg

post-1194-1297259657_thumb.jpg

post-1194-1297259669_thumb.jpg

Ενα απο τεσσερα Βολιβιανα (που πιθανον να αποχωριστω και αυτα στο μελλον)

post-1194-1297259747_thumb.jpg

Και η αδυναμια μου μεσα στο ενυδρειο, τα περουβιανα

post-1194-1297259786_thumb.jpg

post-1194-1297259798_thumb.jpg

Η αλλη αδυναμια μου , η κρυφη μου (εμφανιζονται οποτε θελουν σαν σταρ) ενα απο τα ανσιστρους L183

post-1194-1297259815_thumb.jpg

Aρκετοι δισκοι εχουν μπει και αναμενονται και αλλοι οποτε πρεπει να βγαλω νεες φωτο :thumbup:

To be continued ......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε πάρα πολύ καλό το ενυδρείο σου. Γεμάτο χρώματα και ζωντάνια.

Όμως έχω να σου κάνω μια ερώτηση, δεν ξέρω κατά πόσο είναι γελοία.... Πως μένουν τα φυτά σου απέιρακτα με τόσους κάτοικους εκέι μέσα? Δεν τα τρώνε συνεχώς? Εμένα δεν αφήνουν σχεδόν τίποτα :D

Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

πότε θα μπει ο βασιλιάς ? :D

Link to comment
Share on other sites

απιστευτη κατασκευη φιλε μου!!φτου φτου!!!(για το ματι) :D

με τοσες γεννες ανετα ανοιγεις pet shop!! :D

καλη συνεχεια σου ευχομαι με πολλες πολλες φωτογραφιες να γουσταρουμε-ζηλευουμε και μεις!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πάρα πολύ καλό το ενυδρείο σου. Γεμάτο χρώματα και ζωντάνια.

Όμως έχω να σου κάνω μια ερώτηση, δεν ξέρω κατά πόσο είναι γελοία.... Πως μένουν τα φυτά σου απέιρακτα με τόσους κάτοικους εκέι μέσα? Δεν τα τρώνε συνεχώς? Εμένα δεν αφήνουν σχεδόν τίποτα :D

Γελοια δεν ειναι καθολου. Απλα εχει γινει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΤΑΤΗ επιλογη κατοικων. Αν ψαξεις τα ειδη ενα ενα δεν υπαρχει καποιο φυτοφαγο. Αλλωστε δεν εχω και τιποτα φυτα δυσκολα. Απλα τα εβαλα και εκεινα βρηκαν το δρομο τους....

Eξαιρετική δουλειά.

Thanks!

πότε θα μπει ο βασιλιάς ? :D

O Βασιλιας εχει ηδη μπει! Και μαλιστα μπηκανε καμποσοι... Περιμενω να δωσω καποια απο τα ζευγαρια με σκαλαρια διοτι εχω γεμισει και θα μπουν 2-3 ακομη.

απιστευτη κατασκευη φιλε μου!!φτου φτου!!!(για το ματι) :hysterical:

με τοσες γεννες ανετα ανοιγεις pet shop!! :D

καλη συνεχεια σου ευχομαι με πολλες πολλες φωτογραφιες να γουσταρουμε-ζηλευουμε και μεις!!!! :(

Οντος εχω αρκετες γεννες. Τρεχουν αυτη την στιγμη που μιλαμε πανω απο 6! Αυτες εχω προλαβει να σχοληθω δηλαδη καθως εχουν γινει πολλες πολλαπλασιες και δεν ειχα ή το χρονο ή τα απαιτουμενα ενυδρεια για να ασχοληθω. Εχω λοιπον 4 γεννες απο σκαλαρια που τρεχουν. Μια απο pleco αλλα δεν ξερω ακομα πιο ειδος. Βρηκα καπου κολημενα αυγα και τα μαζεψα. Τελικα επειδη δεν ασχοληθηκα καθολου μαζι τους 2 μερες βρηκα ενα μικρο μονο. Το οποιο ειναι ή L183 ή Acanthicus adonis. Δεν ξερω εχω μπερδευτει με αυτο λογω του μεγεθους των αβγων αλλα και του μερους που τα βρηκα.Επισης εχω και μια ακομη! Απο τους δισκους! Και δεν εχουν 5 μερες στο ενυδρειο! :D Φωτο νεες θα βαλω μολις ομως ξεμπερδεψω με την δουλεια λιγακι. Ελεγα να βγαλω μια καλη και με την πλατη που ετοιμαζω να μπει αλλα αυτη θα αργησει λιγακι καθως θελει αρκετη εργασια και δεν προλαβαινω αυτη την περιοδο.

πολυ καλη δουλεια....μπραβο να εισαι καλα και να το χερεσε!!!

υποδειγμα :D

Σε ευχαριστω πολυ. Το χαιρομαι οντως πολυ

Έγινε επεξεργασία - blackghost
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εισαι ΑΡΧΟΝ φιλε μου!!!να το χερεσαι.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά :wub: ΤΕΛΕΙΟ :) !!!!!

Φανταστική δουλειά,πολύ μεράκι και υπομονή είναι λίγα από τα πράγματα που σου δείχνει αυτό το ενυδρείο με την πρώτη ματιά!!!!!

ΜΠΡΑΒΟ είναι σίγουρα υπόδειγμα!!! :o

Βάλε κι άλλες φώτο!!!

Ματάκι ή κανα μάτσο σκόρδα έβαλες;;;;

:)

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

απλα τέλειο, δεν υπαρχουν λογια .... μολης μπει και η πλατη θα δηξει αλλο πραμα ... περημενουμε φωτο με τα δισκοπουλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...