Jump to content

το ψαρι μου πεθαινει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

εχω ανχωθει τρομερα!!!

Απο τοτε που πηρα αυτο το ψαρι απο το κ@λ@ πετ σοπ! δε το εχω δει ποτε να τρωει και συνεχεια ειναι κολλημενο στο φιλτρο κ συνεχεια νομιζω πως ξυνεται οταν δε κολυμπαει που σπανια... κολυμπαει κ παει σαν μεθυσμενο κ δεν ειναι μονο αυτο σημερα παρατηρησα να εχει γεμισει κυριολεκτικα παραπολλες ασπρες κουκιδες τοσο μικρες οσο το κεφαλι μιας καρφιτσας κ νομιζω οτι απο απο κατω του ειναι σαν να εχει τραυματιστει. Νομιζω οτιαναπνει με δυσκολια!!!

Δεν ειναι μονο αυτο κ ο silver moyσημερα εβγαλε τις πρωτες ασπρες κουκιδες!!

Μηπως πρεπει να παει στον παραδεισο των ψαριων??? να μην τυριαννιεται το καημενο αν μου ψοφησουν και τα υπολοιπα θα το αυτοκτονησω... ;) βοηθηστε με!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν εχω αγορασει κανενα φαρμακο

Link to comment
Share on other sites

sera costapour για τις λευκες κηλιδες. δεν ειναι σοβαρη ασθενεια. ακολουθησε τις οδηγιες και θα την ξεφορτωθεις σε 3 μερες.

το οτι το ψαρι ειναι σαν χτυπημενο απο κατω μαλλον ειναι βακτηριδιακη μολυνση, αλλα δεν γνωριζω να σου πω σιγουρα. με τις βακτηριδιακες μολυνσεις δυσκολα βγαζεις ακρη. μια φωτογραφια θα βοηθουσε παρα πολυ....... στη διαγνωση οι λευκες κηλιδες καταπολεμουνται επισης με αλατι για θαλασσινο ενυδρειο αλλα δεν ξερω τη δοσολογια....

παρε και 1 συριγγα απο το φαρμακειο των 10ml για να υπολογισεις τη δοση του φαρμακου...

χριστινα θα προτεινα να ελεγχεις εβδομαδιαια τις τιμες του νερου και να εχεις αποθεμα απο το sera costapur + sera mycopour για εκτατες περιπτωσεις. επισης καλο θα ηταν καθε φορα που ταιζεις να παρατηρεις τα ψαρακια σου ωστε να προλαβαινεις τυχον ασθενειες στο αρχικο τους σταδιο.

Έγινε επεξεργασία - Nikitas
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα ανέβασε οπωσδήποτε φωτογραφία.

Το Ick με το Oodinium μοιάζουν αρκετά.Γι'αυτό διάγνωση χωρίς φωτό δεν γίνεται.

Για το ποιό φάρμακο θα χρησιμοποιήσεις,θα σου πούμε αφού διαπιστωθεί η ασθένεια.

Επίσης να ξέρεις πως μετά την θεραπεία πρέπει να τοποθετήσεις στο

φίλτρο σου άνθρακα,για να καθαριστεί το νερό από το φάρμακο.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Ηρέμισε και θα κάνουμε ότι μπορούμε για να γίνουν καλά τα ψαράκια σου!

Απάντησε μου με λεπτομέρειες που, πως και ποσό έχει εξαπλωθεί η ασθένεια σε κάθε ψάρι!

Βασικά τα στίγματα είναι ψιλά και ομοιόμορφα ή χοντρά και εμφανίζονται ακανόνιστα;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=38291

Δες και τις φώτο στο παρακάτω site και πες μου με ποια από τις δύο περιπτώσεις μοιάζει πιο πολύ:

http://www.fishpalace.org/Disease.html

Αν μπορούσες να ανεβάσεις και μια καθαρή φώτο θα ήταν καλύτερα!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

ειναι ψιλα κ ομοιομορφα παω για φωτο αα μηπως καποιος μπορει να μπει στο τσατ για να μιλαμε ποιο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω καλυτερη φωτο δεν φαινετε καλα εκει που εχει τρυπωσει

post-1907-1158878486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό που χρειάζεται άμεσα ο κλόουν σου είναι κάποιο σημείο να μπορεί να κρύβεται. Αλλιώς στρεσσάρεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και βγάζει ick αμμέσως. ΔΕΝ ΛΕΩ ότι έχει ick γιατί δεν μπορώ να δω καλά στην φωτό αλλά είναι πολύ πιθανό.

Πότε τον αγόρασες?

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο σου;

Με την χρηση του φαρμακου θα πρεπει να ανεβασεις την θερμοκρασια 1-2 βαθμους παραπανω για να γινει η θεραπεια.

Να ξερεις πως οι κλοουν ειναι πολυ ευαισθητοι στο φαρμακο. Θα σου λεγα να ανεβασεις την θερμοκρασια και να ριξεις ενυδρειακο αλατι.

Το κοκκινισμα ειναι πληγη ή ερεθυσμος;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από την φωτογραφία δε μπορώ να καταλάβω πολλά για το αν είναι Ich ή Oodinium.

Ωστόσο σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το φάρμακο EXIT της εταιρείας eSHa το

οποίο προσωπικά με έχει σώσει.Είναι φάρμακο για θεραπεία λευκών κηλίδων(Ich,Oodinium)

και είναι κατάλληλο για ευαίσθητα ψαράκια όπως ο Clown σου.

Όπως ειπώθηκε πριν, κατα την διάρκεια της θεραπείας να ανεβάσεις την θερμοκρασία μιας και αυτό θα δυσκολέψει την ζωή των παρασίτων.

Τελευταία θα ήθελα να σου πω να δημιουργήσεις κρυψώνες με τα ξύλα,ώστε να

μπορεί να κρύβεται/φωλιάζει εκεί μέσα ο Clown σου.Το θεωρώ απαραίτητο για αυτό το ψάρι καθώς και για plecoστομους.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

θα παω να αγορασω αλατι και το θερμομετρο το ειχα κλειστο χτες το ανοιξα πρωτη φορα κ το εβαλα στους 28 μην παθουν και τιποτα τα υπολοιπα το εχω 2 εβδομαδες

και σε αυτο τον καιρο δεν το εχω δει να τρωει κ συνεχεια κρυβεται.

Θελω να ρωτησω κ κατι αλλο εχω παρει αεροαντλια και ενα κοχυλακι που βγαζει μπουρμπουληθρες το οξυγονο δηλαδη οταν το κλεινω το βραδυ παρατηρω τα ψαρια μου να ανεβαινουν στην επιφανεια. Τι δηλαδη δεν εχουν αερα γιαυτο ανεβαινουν?

Επισης εχω ακουσει οτι κανει κακο στα φυτα να το εχω συνεχεια να βγαζει μπουρμπουληθρες .

ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ανεβαινουν τα ψαρια στην επιφανεια εχεις ελλειψη οξυγονου.Το βραδι βαζε αεραντλια.Τον φωτισμο του ενυδρειου ποτε τον αναβεις?

Link to comment
Share on other sites

καθε μερα για 8 ωρες.

Το βραδυ κανει πολυ θορυβο δεν μπορω να τον αφηνω

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ανεβαινουν τα ψαρια στην επιφανεια εχεις ελλειψη οξυγονου.

Αυτό δεν είναι κανόνας.Γενικά ισχύει αλλά δεν είναι.Υπάρχουν ψάρια όπως

τα Golden Pencilfish(Nannostomus Beckfordi) τα οποία τα ζουν σε κοπάδια

και συνηθίζουν να κολυμπούν κοντά στην επιφάνεια του νερού.Ειδικά το βράδυ

που κοιμούνται,κοιμούνται ακριβώς στην επιφάνεια του νερού.

Βεβαία όταν όλα(ή τα περισσότερα) τα ψάρια του ενυδρείου συνεχώς είναι επάνω,είναι προς

αναζήτηση οξυγόνου που τους λείπει.

Χριστίνα 8 ώρες είναι πολλές.Θα σου έλεγα να τις μειώσεις στο μισό(4 ώρες).

Link to comment
Share on other sites

Να αφηνω ανοιχτει την λαμπα μονο 4 ωρες? εγω 6 με 8 ωρες ξερω. Δηλαδη δεν κανει καλο το πολυ φως στα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Kristina ο nikoskon εννοει να αφηνεις 4 ωρες την αεραντλια ανοιχτη.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν χρησιμοποιεις φωτισμο τοτε να ανοιγεις την τρομπα αερα.Οταν εχεις φωτισμο τα φυτα φωτοσυνθετουν και παραγουν οξυγονο.Οποτε εκει εχεις οξυγονο για να ζησουν τα αρακια σου.το βραδι τα φυτα δεν αποδεσμευουν οξυγονο γι αυτο τον λογω βαζουμε αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥς!!!

τι κανετε????

Ειμαι δυστηχισμενη !!!

δεν ειχε το πετ σοπ αλατι να μου δωσει κ μου ειπε να περασω τη δευτερα.......... γκρ

Αλλα δυστηχως παρατηρησα το σαββατο οτι αυτη η ασπρη κοκοι εχουν μεταφερθει σε ΟΛΑμου τα ψαρακια.

Αν δεν φερει ουτε αυριο αλατι να παρω καποιο αλλο φαρμακο?

Αυτη η ασθενεια ειναι θανατηφορα?

αααααααα το βραδυ κλεινω την αεροαντλια γιατι κανει θορυβο αλλα την ανοιγω για ολη την ημερα. κ 6 ωρες την λαμπα καλα δεν κανω??

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

http://www.fishpalace.org/Disease.html

Διάβασε τι γράφει εδώ για το Ich!

Θα πάρεις μια εικόνα της ασθένειας!

Link to comment
Share on other sites

ειναι ψιλα κ ομοιομορφα παω για φωτο αα μηπως καποιος μπορει να μπει στο τσατ για να μιλαμε ποιο γρηγορα?

Μετά από σχολιασμό του θέματος σου από ειδικό πάνω στις ασθένειες των ψαριών δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αντιμετωπίζεις Ich!

Το πρόβλημα στην περίπτωση σου είναι η επιλογή του καταλληλότερου σκευάσματος / φαρμάκου για την αντιμετώπιση της ασθένειας που εμφανίστηκε στο ενυδρείο σου!

Η πιθανότητα να αντιμετωπίζεις Velvet πρέπει να διασαφηνιστεί πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε θεραπεία!

Δες τα παρακάτω θέματα και σε παρακαλώ να μας περιγράψεις την μορφή και την εξάπλωση των άσπρων κηλίδων!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry29194

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry26815

Link to comment
Share on other sites

hi!!!!! :thumbup:

λοιπον μετα απο πολυ σκεψη σκεφτηκα οτι μπορει το ψαρι μου να μην εχει ich αλλα odinium.

Γιατιτο σωμα του ειναι γεματο πυκνες ασπρες μικρες κουκιδες και στα αλλα ψαρια εχει αρχισει να εμφανιζεται απο τα πτερυγια εχει αρχισει. :thumbup:

Και σκεφτηκα οτι οταν εβαλα τα φυτα αρχισαν αυτα! παιζουν καποιο ρολο? Και επισης τα φυτα μου αρχιζουν να σαπιζουν αν και τους εχω παρει σιδηρο που μου ειπαν να τους ριχνω μονο μια φορα το μηνα!

Α ο κλοουν μου αρχισε να τρωει τωρα που του ριχνω το βραδυ φαγητο κ να κινητε περισσοτερο το θερμομετρο το εχω στους 28 βαθμους συνεχεια ενταξει ειναι? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου απαντηση καποιος να δω τελικα τη φαρμακο να παρω????

Αλλιως δεν πειραζει θα ρωτησω στο πετ σοπ

Link to comment
Share on other sites

Το οοντινιουμ ειναι σαν να εχεις πασπαλισει το ψαρι με αλευρι. Το ικ μπορει να ξεκινησει ειτε απ τα πτερυγια ειτε απ το σωμα και ειναι μικρες ασπρες κουκιδες σαν το κεφαλι της καρφιτσας σε ποιο μικρο μεγεθος

Λοιπον ποιο απ τα δυο εχουν τα ψαρια σου;

Link to comment
Share on other sites

tote ik εχω

αλατι τοτε θα παρω?

Link to comment
Share on other sites

tote ik εχω

αλατι τοτε θα παρω?

Η αλάτι ή costapur της sera!

Περίμενε να σου πούν οι πιο έμπειροι!

Εγώ με costapur έκανα θεραπεία και έφυγε το ick!

τώρα έχουμε Neon Tetra Disease αλλά αυτό ειναι οφ τόπικ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...