Jump to content

Neos sxetika me ta enidria...Voithia me fita?


petrostr

Recommended Posts

Geia xara se olous kai sigxaritiria gia auto to fovero Site!

Eimai sxetika neos me to thema ton enidrion.. ena mina einai pou exo ksekinisei.

Exo to JUWEL 60 Litron me diko tou filtro, thermostati kai exo agorasei kai aerantlia.

Exo strosei ammo kai psilo xaliki apo pano giro sta 6-7 cm, exo valei 2 KSILA (ta opoia ta exo vrasei

prin gia na katharisoun).

Apo fita exo: 2 Ceratopteris Thalictroides, 1 Hygrophila Corymbosa, 1 Gymnocoronis Spilanthoides, 2 Anubia Bacteri, 2 Anubia Nana kai 1 Microsorum pteropus.

Apo psaria exo: 2 Skalaria, 1 Monodaktilo kai 1 Gourami.

Sto filtro exo valei kato xamila Makaroni kai gia to nero xrisimopoio: Sera nitrivec kai JBL Biotopol antixlorio.

Gia ta fita xrisimopoio: JBL mpales lipasma gia to fitema, JBL Ferropol (10ml/evdomada) kai JBL Ferropol Sidiro(1 kapaki/evdomada).

Telos.. to enidrio exei Lamba 15watt (Tin anavo 6-8 ores/hmera)

Kai exo prosthesei kai CO2 Natural System tis Nutrafin.

Apo ta Test pou exo kanei exo tis parakato endikseis:

NO3 -> 25

NO2 -> 0

GH-DT-TH -> >7d pros <6d

pH -> 7.2

KH -> 6d

Ammonia -> 0

kai Thermokrasia nerou -> 28-30c (eno exo rithmisei ton Thermostati stous 27c)

Yparxei kati pou prepei na prosekso h na allakso ?

Episis oi Anubias exoun piasei mavres kilides sta filla, me to xeri katharizoun sxetika... Ligo voitheia ??

Euxaristo ek ton proteron!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πέτρο και ;)

Θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες για να είναι πιο ευκολοδιάβαστα τα γραφόμενά σου :thumbup:

Αυτά τα μαύρα που έχει βγάλει πάνω στα φύλλα της η Anubia είναι άλγη, μάλλον spot από την περιγραφή σου. Αυτή μπορεί να οφείλεται σε διάφορες παραμέτρους, όπως πολύ σίδηρος ή χαμηλά φωσφορικά σε σχέση με τα νιτρικά σου ή χαμηλό διοξείδιο του άνθρακα... Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες αφού πρώτα διαβάσεις ΕΔΩ

Να σε ενημερώσω ότι τα ψάρια που έχεις δεν ταιριάζουν μεταξύ τους (μονοδάχτυλος και σκαλάρια). Ο μονοδάχτυλος θέλει σκληρό νερό και όσο μεγαλώσει αύξηση αλατότητας. Από την άλλη, τα σκαλάρια θέλουν μαλακά νερά.

Επίσης το ενυδρείο σου είναι πάρα πολύ μικρό για τα ψάρια που έχεις μέσα.

Επίσης, σε παρακαλώ πρόσεξε λίγο το θέμα του double posting :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πέτρο και ;)

Θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες για να είναι πιο ευκολοδιάβαστα τα γραφόμενά σου :thumbup:

Αυτά τα μαύρα που έχει βγάλει πάνω στα φύλλα της η Anubia είναι άλγη, μάλλον spot από την περιγραφή σου. Αυτή μπορεί να οφείλεται σε διάφορες παραμέτρους, όπως πολύ σίδηρος ή χαμηλά φωσφορικά σε σχέση με τα νιτρικά σου ή χαμηλό διοξείδιο του άνθρακα... Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες αφού πρώτα διαβάσεις ΕΔΩ

Να σε ενημερώσω ότι τα ψάρια που έχεις δεν ταιριάζουν μεταξύ τους (μονοδάχτυλος και σκαλάρια). Ο μονοδάχτυλος θέλει σκληρό νερό και όσο μεγαλώσει αύξηση αλατότητας. Από την άλλη, τα σκαλάρια θέλουν μαλακά νερά.

Επίσης το ενυδρείο σου είναι πάρα πολύ μικρό για τα ψάρια που έχεις μέσα.

Επίσης, σε παρακαλώ πρόσεξε λίγο το θέμα του double posting :thumbup:

Καλημέρα κατ αρχήν και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Έκανα διπλό Post γιατι το ένα θέμα αφορά τα φυτά και το άλλο έχει σχέση με τα χημικά.

Για το CO2 δεν με είχε ενημερώσει ΚΑΝΕΙΣ στα Pet Shop! Προχθές το έμαθα και χθες πήγα και αγόρασα την συσκευή που αναγράφω πιο πάνω η οποία ξεκινάει να λειτουργεί ήστερα από 24 ώρες περίπου ενώ τα φυτά τα έχω βάλει 1 εβδομάδα με 10 μέρες πρίν! Επίσης και για τον φωτισμό δεν είχα καμμία ενημέρωση! Τις τελευταίες μέρες τον έχω γύρω στις 6-8 ώρες ενώ πριν λειτουργούσε μόνο 3-4 ώρες.

Τώρα όσον αφορά τα ψάρια.... το ενυδρείο είναι 60 Λίτρα σε όσα Pet Shop ρώτησα μου είπαν... για το μέγεθος ψαριών που θέλω (σκαλάρια κτλ..) μπορώ να βάλω 7-10 ψάρια.

Χρειάζεται κάποιο ακόμα Test να αγοράσω για να προσέχω κάτι;

Υπάρχει κάτι που να σταματάει την άλγη;

Κάποιο άλλό φάρμακο - συστατικό που πρέπει να πάρω;

Αλλαγές νερού μου είπαν 30% του νερού κάθε μήνα, ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου 30% καθε εβδομαδα.

Χαλαρωσε λιγο με τα λιπασματα.

Αναψε τα φωτα για 10-12 ώρες την ημερα.

Και φυσικα αυτο το "7-10 ψαρια" μην το σκεφτεσε καν!

Οι εμπειροτεροι θα σου πουνε και τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Θα σου πρότεινα να μελετίσεις αρκετά την βιβλιοθήκη με τα άρθρα!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα σε μία προσφορά που βρήκα το JUWEL 120 Λίτρων! Και απαραιτητο εξοπλίσμο... Έχω ξεκινήσει και το στήνω από την αρχή, ότι έχω στο ενυδρείο 60 Λίτρων (που ζήταγα πληροφορίες για κάποια πράγματα τις προηγούμενες ημέρες, γράφω πιο πάνω..) τα μεταφέρω στο νέο μου ενυδρείο. Θά ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματα....

1. Πήρα Υπόστρωμα (αυτή τη φορά) και χαλίκι. Έστρωσα κάτω το υπόστρωμα και από πάνω το χαλίκι.

Χρειάζεται να τα ανακατέψω ή να τα αφήσω όπως τα έχω βάλει;

2. Πήρα ένα φύτο που έιναι ΣΑΝ το Γκαζόν.. από κάτω είχε ένα ψιλό τετράγωνο σφουγγάρι και κάτω από το σφουγγάρι είχε μία μεμβράνη την οποία την ξεκόλησα, το έβαλα κάτω και έβαλα χαλίκι γύρω του.

Χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω;

Ευχαρίστω!

Έγινε επεξεργασία - petrostr
Link to comment
Share on other sites

1.Να τα αφήσεις όπως τα έχεις.Κάτω υπόστρωμα,πάνω χαλίκι.

2.Αν μπορώ να καταλάβω πήρες Vesicularia dubyana (Java moss) το οποίο

είναι φυτό το οποίο φυτεύεται κυρίως επάνω σε ξύλα.Αν κάνω λάθος και το

φυτό που πήρες είχες ρίζες,οι ρίζες πρέπει να φτάνουν στο υπόστρωμα,στον πάτο

του ενυδρείου.Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι κανόνας για όλα τα φυτά.Πρέπει

να μας πείς/δείξεις τί φυτό πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Δείχνω φωτογραφίες του φυτού που μου ζήτησες φίλε μου για να μου πείς.

Κάτι ακόμα... για CO2 έχω αγοράσει το CO2 Natural System της Nutrafin, στο εγχειρίδιο γράφει πως καλύπτει ενυδρείο μέχρι 180 Λίτρα (Το ενυδρείο μου είναι 120 Λίτρα), είναι καλό σαν σύστημα ή να πάω να σκάσω 100 ευρώ και να πάρω σύστημα με μικρή μπουκάλα;

Πόσες ώρες πρέπει να έχω ανοικτό το πρωί το CO2; (για το φώς ξέρω πάντως γύρω στις 10 ώρες).post-1869-1159088788_thumb.jpg post-1869-1159088843_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ολη τη μερα θα εχεις ανοικτο το χειροκινητο co2.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος από τις φωτό πρέπει να είναι Lilaeopsis brasiliensis.

Ρίξε μια ματιά εδώ για τις απαιτήσεις του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δεν νομίζω πως είναι αυτό το φυτό! Επειδή πέταξα το χαρτάκι του από την συσκευασία θα βρώ την απόδειξη..

Συγχαρητήρια για τα ενυδρεία σου, θα πρότεινα να χρησιμοποιήσης HS Aqua Ολλανδικά τρόφιμα υδρόβιων και υδροχαρών φυτών που μπορείς να βρείς στο www.aquaclubdesign.gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...