Jump to content

φυσικό Black Water


Recommended Posts

είχα διαβάσει κάπου σε ένα θέμα ότι ένας τρόπος για να φτιάξω black water είναι να βράσω τύρφη....μεταβολές στην τιμές σε gh,kh,ph θα έχω?Θα μου πέιτε ότι θα μπορόυσα απλά αν την βάλω μέσα στο δοχείο αλλαγής αλλά αυτό θέλει πολύ χρόνο και μεταβέλει τις τιμές.Με ενδιαφέρει αν μην έχω μεγάλες μεταβολές στις τιμές μιας και έχω α/ο.Απλά ρωτάω για να αποφήγω την αγορά σκευασμάτων black water.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω επιχειρήσει, αλλά πιστεύω ότι με το βράσιμο αναγκάζεις την τύρφη να βγάλει "με την μια" όλες εκείνες τις ουσίες που θα διοχέτευε σταδιακά στο νερό αν την είχες για καιρό στο δοχείο αλλαγής.

Έτσι υποθέτω ότι θα πετύχεις γρήγορα κι εύκολα το επιθυμητό black water, αλλά φοβάμαι ότι θα έχεις και ανάλογης ταχύτητας μεταβολές στις τιμές τουλάχιστον της kh, που μπορεί να συμπαρασύρει και το ph.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Φιλε karrot ουτε και εγω το εχω κανει απλα σκεφτομαι μηπως με το βρασιμο χαλας ολες τις ουσιες που σου δινει η τυρφη (τανινες κτλ).οσο για το βαρελι που λες εγω με ενα μικρο φιλτρακι γεματο τυρφη μεσα σε 2-3 μερες ειμαι στα επιπεδα που θελω για την αλλαγη μου(αλλα εχω και μεταβολες βεβαια γιατι αυτος ειναι και ο σκοπος μου).μετα μπορεις να πας σε ζουμακι που σου κανει black water αλλα εκει δεν ξερω τι μεταβολες θα εχεις.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

για πιο λογο να βαλεις την τυρφη αφου εχεις α/ο;

για το βρασιμο δεν το εχω ξανακουσει.η τυρφη απελευθερωνει σιγα-σιγα ουσιες χρησιμες για τα ψαρια(τανινες-χουμινες).στο βαρελι αλλαγης μπορεις να την εχεις η με ενα βικρο φιλτρακι η με ενα κυκλοφορητη.και παντα μεσα σε ""καλτσα"".

Link to comment
Share on other sites

για πιο λογο να βαλεις την τυρφη αφου εχεις α/ο;

για το βρασιμο δεν το εχω ξανακουσει.η τυρφη απελευθερωνει σιγα-σιγα ουσιες χρησιμες για τα ψαρια(τανινες-χουμινες).στο βαρελι αλλαγης μπορεις να την εχεις η με ενα βικρο φιλτρακι η με ενα κυκλοφορητη.και παντα μεσα σε ""καλτσα"".

Μαλλον θελει να κανει black water απ οτι καταλαβα και οχι για να μαλακωσει το νερο του αφου το κανει με α/ο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας λογος να βρασει την τυρφη.Η χρηση της θα δωσει και λιγο χρωμα στο νερο.αν μοναδικο ζητουμενο ειναι το πιο σκουροχρωμο νερο,μπορουμε επισης να προσθεσουμε λιγο black water απο τα σκευασματα που κυκλοφορουν στο εμποριο. :wub:

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι με τα σκευάσματα από το εμπόριο τα περισσότερα δεν είναι εκχυλίσματα τύρφης.....άμα έχω διαβάσει σωστά( και γενικά θέλω φυσικά προϊόντα). αυτό που θέλω είναι απλά να βάψω το νερό μιας και έχω α/ο.Όσο γιατί να μην το κάνω μέσα σε ένα βαρέλι αλλαγής με ένα φίλτρο γιατί πολύ απλά για να κατεβάσω τις τιμές έχω α/ο(βέβαια θα μπορούσα να την αντικαταστήσω με τύρφη) και επίσης παλιά το έκανα αυτό και ήθελα μια βδομάδα για να φτιάξω το νερό με αυτόν τον τρόπο και δεν προλάβαινα να το προετοιμάσω, με αλλαγές κάθε βδομάδα άσε που είχα μόνιμα ένα δοχείο κάθε μέρα μέσα στα πόδια και εκνευριζόμουν :wub: . Βέβαια άμα με το βράσιμο έχω και κατέβασμα των τιμών και χρωματισμό και σε σύντομο χρόνο θα μπορούσα να αντικαταστήσω την α/ο.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά απο απορία επειδη ειμαι καινουριος το black water ειναι απλα χρωματισμος του νερου για αισθητικους λογους ή βοηθαει και τα ψαρια?Και γινεται σε γλυκο ή σε αλμυρο νερο?

Link to comment
Share on other sites

το black water γενικά είναι τύπος νερού σε κάποια ποτάμια στον Αμαζόνιο.Τώρα όπως καταλαβαίνεις όταν προσπαθείς να μοιμηθείς τα ποτάμια αυτά με διάφορους τρόπους(διάφορα σκευάσματα,τύρφη,φύλλα catapas)και να προσθέσεις στο νερό του ενυδρείου διάφορα συστατικά με τις διάφορες μεθόδους κάνει καλό στα ψάρια που μένουν σε αυτά τα νερά :wub:

Link to comment
Share on other sites

επίσης το καλό είναι άμα μπορείς με την μέθοδο αυτή του θέματος να κατεβάζεις τις τιμές του ενυδρείου θα αποφύγω ότι όταν βάζω ,από το δοχείο αλλαγής το νερό που έχει 70%α/ο και 30% νερό βρύσης, στο ενυδρείο ανεβαίνει το ph και μετά πέφτει στις επιθυμητές τιμές

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά απο απορία επειδη ειμαι καινουριος το black water ειναι απλα χρωματισμος του νερου για αισθητικους λογους ή βοηθαει και τα ψαρια?Και γινεται σε γλυκο ή σε αλμυρο νερο?

Η ονομασία “Μαύρο νερό” οφείλεται στο σκούρο έντονο καφέ χρώμα, που παίρνουν τα νερά των υδροβιοτόπων αυτών, λόγω της παρουσίας αδιάλυτων στοιχείων ή άλλων που διαλύονται πολύ αργά. Το μεγαλύτερο μέρος των στοιχείων αυτών αποτελούν οι τανίνες, οι οποίες είναι αποτέλεσμα του ξεπλύματος των τροπικών δασών από τις φυτικές ύλες (φύλλα, ξύλα κ.λπ.), που βρίσκονται σε αποσύνθεση.

Παρ’ όλο το σκούρο καφέ χρώμα τους, τα νερά αυτά χαρακτηρίζονται από την εντυπωσιακή διαύγειά τους, η οποία ξεπερνά τα 9 μέτρα.

Η χαρακτηριστική αυτή διαύγεια χάνεται για μερικές ώρες ή ημέρες, μετά από βροχές ή καταιγίδες και επανέρχεται πάλι στη αρχική κατάσταση, μόλις οι συνθήκες ισορροπήσουν.

Χαρακτηριστικό των νερών αυτών είναι η έντονη οξύτητα ( pΗ 3,5-6,00), που τα καθιστά σχεδόν αποστειρωμένα νερά από παράσιτα και βακτηρίδια, διατηρώντας τους ρυθμούς ανάπτυξης των αποικιών αυτών στο ελάχιστο. Για το λόγο αυτό, τα ποτάμια με μαύρα νερά θεωρούνται από πολλούς σαν τα πιο καθαρά ποτάμια στη φύση, συγκρίνοντας το νερό με τα σχεδόν αποστειρωμένα τεχνητά αποστάγματα νερού.

Η χημεία των Blackwater παρεμποδίζει τον πολλαπλασιασμό των νυμφών των εντόμων, με αποτέλεσμα τα δάση γύρω απ’ αυτά να εμφανίζουν μειωμένους πληθυσμούς κουνουπιών.

Γενικά, τα ποτάμια με τέτοιας ποιότητας νερά εμφανίζουν πολύ λιγότερο βιοφορτίο οργανισμών, σε σύγκριση με τα αντίστοιχα Clearwater ή Whιtewater, και ιδιαίτερα σε είδη ψαριών.

Ο ποταμός Rio Negro, στη Βραζιλία, αποτελεί το χαρακτηριστικό, αντιπροσωπευτικό παράδειγμα ποταμού “Μαύρων Υδάτων”. Είναι από τα μεγαλύτερα, τέτοιου είδους, ποτάμια στον κόσμο, σε αντίθεση με το Αμαζόνιο (Rio Solimones), που αποτελεί αντίστοιχο χαρακτηριστικό παράδειγμα “Λευκών Υδάτων”.

Link to comment
Share on other sites

εαν θελεις μπορεις να βαλεις και φυλλα απο τροπικη βελανιδια τα οποια ειναι αποξηραμενα τα χρησιμοποιω εγω και μου κατεβαζουν και το ph και μαλακωνουν το νερο και το νερο εχει ενα απαλο καφετι χρωμα εγω στο ενυδρειο που τα χρησιμοποιω εχω δυσκολα ειδη που θελουν μαλακο νερο οπως το badis bengalensis και τα chocolate gouramis και εχω επιτυχεια :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...