Jump to content

Καποιος που να κατασκευαζει καπακια γυαλας?


mirsini_st

Recommended Posts

Καλησπέρα δεν ηξερα που να ανοιξω θεμα...οποτε αν το ποστ παει σε καποια αλλη κατηγορια παρακαλω να το μεταφερετε...

Το ενυδρειο που θελω θα μπει στο σαλονι οποτε εκ των πραγματων δε μπορω να εχω καμπριο γυαλα με κρεμαστα φωτιστικα κ τετοια...θα ειναι πυκνοφυτεμενο

και γλυκου νερου....

Θελω να δω λοιπον κατα ποσο με συμφερει να παρω γυαλα κ να φτιαξω καπακι η να παρω τελικα ενυδρειο μεταχειρισμενο κ ετοιμο.....Για να το δω ομως αυτο πρεπει να δω πως και τι θα φτιαξω πραγμα στο οποιο χρειαζομαι τη βοηθεια σας!

Εχω και ανθρωπο να δουλευει το ξυλο κ ηλεκτρολογο να μου κανει τη συνδεσμολογια που θα μου το φτιαξουν αν τους πω πως ...θελουν σχεδιο ομως γιατι λογω ηλικιας δε μπορουν να το φανταστουν...πραγμα το οποιο αδυνατω να κανω-φανταστω μονη μου....

Κοινως προβληματιζομαι οσον αφορα τον εξαερισμο και το ταισμα...δηλαδη το καπακι λογικα θα ναι ξυλινο για να ειναι κ οικονομικο...πως θα παιρνει αερα?δεν θα πιανει υγρασια? επισης οταν ειναι να ταισω υπαρχει τροπος να μην αναγκαζομαι να βγαζω ολοκληρο το καπακι?

Λοιπον ποιος θα μου εξηγησει (με απλα λογια γιατι ειμαι κ ξανθια) πως να το κανω - πως να φτιαξω το σχεδιο κ να υπολογισω κ το κοστος ενδεχομενως....

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

δωσε διαστασεις!

Link to comment
Share on other sites

120x30 ή 35 πλατος x50 υψος και θα χωριζεται σε δυο γυαλες με πλατος 40 και 80 εκατοστα αντιστοιχα θα ειναι το ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - mirsini_st
Link to comment
Share on other sites

μετα απο καποιες συζητησεις μεσω πμ με αρκετα μελη του φορουμ, κατεληξα στην καταστευη ενυδρειου απο την αρχη και οχι στην αγορα μεταχειρισμενου :P .Θα φτιαχτει γυαλα στα μετρα που χρειαζομαι, με εξολοκληρου ξυλινο επιπλο-βαση και ξυλινο καπακι

Κυριοι λόγοι ειναι το οτι κατεληξα σε συγκεκριμενες διαστασεις (1,40Χ35Χ50)και με συγκεκριμενα πραγματα στο καπακι εξ αρχης για να μην εχω ραβε ξηλωνε καθε 3 κ λιγο...

το καπακι στο οποιο κατεληξα ειναι το παρακατω:

http://www.marineaquariumsa.com/showthread.php?t=4175

στο οποιο περα απο το φωτισμο που δειχνει αυτο θελω να προσαρμοστουν ανεμιστηρακια,εξαερισμος(για να μειωθει η υγρασια),τρυπες στο πισω μερος για να βγαινουν τα καλωδια και ανακλαστηρες εαν χρειαστει(πραγμα που δεν ξερω ποτε χρειαζεται οποτε θελω τα φωτα σας) κ ταιστρουλα για να μην ψομολυσανε οταν λειπω .Οι ιδεες σας ευπροσδεκτες φυσικα κ για οτι παρελειψα!...το θεμα ειναι που και πως θα τα χωρεσω καθως και τι λαμπες προτεινετε να μπουν για να εχει επαρκη φωτισμο .

Ευχαριστω οσους προθυμοποιηθηκαν να με βοηθησουν και στο υλικοτεχνικο κομματι αλλα και με τις ιδεες τους!

Καταλλήγω σιγα σιγα κ στο σχεδιο που θελω να εχει το επιπλο και επανελχομαι για συμβουλες και για αυτο...

Αλλωστε πολλοι μαζι σκεφτονται καλυτερα απο εναν :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - mirsini_st
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...