Jump to content

ασθενεια σε χρυσοψαρα


Recommended Posts

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : λευκα στιγματα πανω στα ψαρια,απωλεια λεπιων και τα ψαρια δειχνουν σαν να μην εχουν ορεξη καθονται συνεχεια στον βυθο. σηκονονται μονο οταν τους ριχνω τροφη τοτε ειναι ειναι αρκετα δραστηρια ολα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο φιλτρο με ροη 1000 λιτρα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 μηνας

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 χρυσοψαρα, ενας γκογκολεζος 2 πλακοστομους και ενα το οποιο δεν ξερω πως λεγεται ειναι ειδοσ χρυσοψαρου(λευκο σωμα λιγο χοντρουλι και εχει ενα κοκκινο στο κεφαλι του

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 1 φορα την μερα,αλλαγη νερου μεχρι στιγμης 3 φορες το 30% περιπου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:μου εδωσαν το φαρμακο της Sera costapur χωρις ομως να μου αναφερουν τιποτα για αυξηση της θερμοκρασιας. τελειωσε το φαρμακο και επειδη δεν εγινε τιποτα πηγα αλλου και μοθ εδωσαν ενα φαρμακο exit με τα ιδια αποτελεσματα ωσπου χθεσ πηγα παλι αλλου και μου ειπαν οτι πρεπει να αυξησω και την θερμοκρασια για να σκοτοθουν και τα αυγα

-Δοσολογία:τα πρωτα 2 καθε μερα, το τελευταιο που πηρα ειναι ιδιο με το πρωτο και μου ειπε μερα παρα μερα με θερμοκρασια 28C

-Χρόνος Χρήσης:περιπου 1,5 βδομαδα χωρις αποτελεσματα και το προβλημα μεγαλωνει

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

παιδια επειδη τα λυπαμαι τα ψαρακια και δεν θελω να ψοφισουν τα ψαρακια μου και εχω βαρεθει να πηγαινω συνεχεια σε ασχετους που εχουν μαγαζια pet shop παρακαλω πειτε μου τι να κανω.επισης το ενα ψαρι που ειναι ασπρο και εχει κοκκινο κεφαλι απο την μια μερια του λειπουν και λεπια.τεστ νερου ακομα δεν εχω κανει. μου ειπαν να κανω μετα την θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες των ψαριών σου άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις test νερού,πηγαινε σε ενα pet shop να σου κάνουν.Μέσα στο φίλτρο σου τι υλικά έχεις?

ειχα βαλει ανθρακα για να αφαιρεθουν τα υπολυματα απο την προηγουμενες θεραπειες.σημερα τον εβγαλα ανεβασα την θερμοκρασια και ξεκινησα απο την αρχη θεραπεια βαζω ενα φαρμακο της sera costapur λεει πανω

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλα υλικα εχεις μεσα?Βιολογικο,μηχανικο?τι περιεχει?

δεν ξερω και πολλα...τι εννοεις βιολογικο η μηχανικο? το φιλτρο αυτην την στιγμη δεν εχει τιποτα μεσα. μονο το σουγγαρι του.ο ανθρακας που μου εδωσαν απο το Pet shop ειναι της εταιριας fluval και ειναι μεσα σε σακουλακι.μου ειπαν να τον βαλω μεσα στο φιλτρο για μια μερα μετα να τον βγαλω και να ξεκινησω παλι την θεραπεια αλλα τωρα με αναιβασμενη θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να εβαζες καποιο βιολογικο υλικο ,μεσα στο φίλτρο σου ωστε να εχεις καλύτερη ποιοτητα νερού,το σφουγγαρι σου οταν κανεις συντηρηση που το ξεπλενεις?Το φιλτρο σου τι μαρκα είναι?για ποσα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

το σουγγαρι μου εχουν πει να το ξεπλαινω με το νερο που αφαιρω απο το ενυδριο.το φιλτρο ειναι το Fluval 4 και εχει ροη 1000L/h η οποια ρυθμιζεται εγω το εχω στο τερμα ομως για να εχει καλη κυκλοφορια το νερο. το φιλτρο ειναι καλο?εκανα το λαθος να παρω οτι βρω αρχικα χωρις να ξερω και εδωσα αρκετα λευτα σε πολλους ανιδεους...

ξεχασα το φιλτρο ειναι μεγαλυτερο ειναι για 200 λιτρα νερου η τουλαχιστον ετσι γραφει οσο για το πρωτο που μου ειπες μου ειπαν απο το Pet shop να τελειωσει η θεραπεια πρωτα και μετα να βαλω βιολογικα υλικα μεσα στο φιλτρο?καλα μου ειπαν η να παω να παρω?

Έγινε επεξεργασία - jimfan
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα την θεραπεια,αλλα πρεπει αμεσα να μαθουμε μετρήσεις,εαν η ποιοηττα του νερου σου δεν ειναι η καλύτερη οσα φαρμακα και να ρίξεις δε θα κανουμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...