Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ


Recommended Posts

Για ριξε μια ματια και εδω www.tsamisaquarium.com.Θα με ενδιεφερε πολυ να δω φωτογραφιες κατα την κατασκευη της μεχρι την τελικη ολοκληρωση της .Καλη επιτυχια ;)

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

εχω κανει την τριπα αλλα για το τσιμενο(επιμενει ο μπαμπας) θα αργισω γιατι ο πατερας μου εχει δουλιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γειά σου.

Όταν ξεκινούσα την δημιουργία της λυμνούλας μου, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα την ανακατασκεύαζα 3 φορές. Τώρα το θέαμα της βέβαια είναι πέρα για πέρα εκπληκτικό. Αλλά κυρίως λόγω απειρίας τα έκανα μαντάρα.

Α. Χρειάζεσαι ηλεκτρική εγκατάσταση για το φίλτρο

Β. Τεχνητό καταρράκτη για οξυγώνωση του νερού

Γ. Εγγυημένο (Liner) για την κατασκευή κυρίως του καταρράκτη. Εγώ προσωπικά για την κυρίως λυμνούλα αγώρασα και όχι ακριβά ένα ντεπόζητο νερού 3 τόννων και το έκοψα στη μέση!!! ΠΟΛΥ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ!

Δ. Η ποιότητα του νερού

Ε. Φυτά γλυκού νερού όπως νούφαρα κ.τ.λ.

Στ. Απόφυγε την εγκατάσταση της σε χώρο με φυλλοβόλα δέντρα και απ'ευθείας ηλιοφάνεια ολόκληρη τη μέρα.

Ζ. Η στάθμη του νερού να είναι τουλάχιστον 20 εκατοστά από το έδαφος για αποφυγή ατυχημάτων από γάτες!

Η. Πολύ κοντινή πρόσβαση σε νερό για να συμπληρώνεις σχεδόν κάθε 3 μέρες.

Αυτά είναι τα βασικότερα που πρέπει να προσέξεις. Σου λέω όμως με βεβαιότητα ότι η λυμνούλα προσφέρει πολύ περισσότερη ικανοποίηση από το κοινό aquarium.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει την τριπα αλλα για το τσιμενο(επιμενει ο μπαμπας) θα αργισω γιατι ο πατερας μου εχει δουλιες.

Οχι μόνον τσιμέντο αλλα και πλέγμα μαζί.

Δες εδώ για λίμνες εχει τα πάντα

Απλά θέλει πολύ προσεκτικό ψάξιμο

http://www.oase-livingwater.com/ps/eu/int/...pondliners.html

http://www.exoticwaterscapes.com/

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/limni.htm

Link to comment
Share on other sites

φιλε In the pond στειλε μου εαν μπορεις ενα email ή ενα Π.Μ με συγκεντρωτικες πλιροφοριες σχετικα με τη λιμνη.

EMAIL:giorgosmayros@hotmail.com

giorgosmayros@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι

Βασικά τώρα είναι καιρός για την εγκατάσταση και δημιουργία της λίμνης. Ο καλύτερος καιρός όμως για να τοποθετήσεις ψαράκια μέσα δεν είναι τώρα. Καλύτερος καιρός είναι κατά τα μέσα Μαρτίου όπου ο καιρός είναι πιό σταθερός από πλευράς θερμοκρασίας. Τώρα ίσως να χάσεις κάποια ψαράκια αφού η διαφορά θερμοκρασίας από τη μέρα στη νύκτα είναι πάρα πολύ διαφορετική.

Είναι καιρός όμως, να την φτιάξεις σιγά σιγά να τοποθετήσεις μέσα το νερό για να σταθεροποιηθεί βάλε μέσα τα χημικά για αποδεκατισμό του χλωρίου, την αντλία, προτίμησε φίλτρο εξωτερικής λειτουργίας και όχι στο νερό (κάνει τον καθαρισμό πολύ πιο εύκολο και περιορίζεις την άλγη πολύ πιο αποτελεσματικά). Μπορείς να τοποθετήσεις τα φυτά είτε είναι υδρόφυτα κάτω από την επιφάνεια του νερού, είτε πάνω.

Τώρα σας είπα και πριν μέρες, ότι δεν είμαι και ο πλέον καταλληλότερος για να σου κάνω μαθήματα δημιουργίας λίμνης. Δύο χρόνια πείρα δεν είναι αρκετή. Γίνε όμως σίγουρος ότι η λίμνη θα είναι αρκετά μεγάλη, πρώτον για να μην παγώσουν τον χειμώνα τα ψαράκια σου και δεύτερο να μην υπάρχει συνοστισμός.

Και κάτι βασικό. "Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΗΜΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΣ"

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την κατασκευή λιμνούλας. Δεν το έχω δει να το κάνει κανείς αυτό απλά θέλω να ρωτήσω αν είναι σωστό.

Ας πούμε ότι έχουμε μια μεταχειρισμένη δεξαμενή πλαστική, είτε άσπρη είτε μαύρη, η οποία δεν κάνει πια τη δουλειά της (μπορεί να έχει μια τρύπα κάπου). Μπορεί να χρησιμέψει για δοχείο λιμνούλας; Ακόμα κι αν είναι 1000 λίτρα καλή δε θα γινόταν; Ή μήπως υπάρχει θέμα ασφάλειας;

Link to comment
Share on other sites

γειά σου.

Όταν ξεκινούσα την δημιουργία της λυμνούλας μου, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα την ανακατασκεύαζα 3 φορές. Τώρα το θέαμα της βέβαια είναι πέρα για πέρα εκπληκτικό. Αλλά κυρίως λόγω απειρίας τα έκανα μαντάρα.

Α. Χρειάζεσαι ηλεκτρική εγκατάσταση για το φίλτρο

Β. Τεχνητό καταρράκτη για οξυγώνωση του νερού

Γ. Εγγυημένο (Liner) για την κατασκευή κυρίως του καταρράκτη. Εγώ προσωπικά για την κυρίως λυμνούλα αγώρασα και όχι ακριβά ένα ντεπόζητο νερού 3 τόννων και το έκοψα στη μέση!!! ΠΟΛΥ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ!

Δ. Η ποιότητα του νερού

Ε. Φυτά γλυκού νερού όπως νούφαρα κ.τ.λ.

Στ. Απόφυγε την εγκατάσταση της σε χώρο με φυλλοβόλα δέντρα και απ'ευθείας ηλιοφάνεια ολόκληρη τη μέρα.

Ζ. Η στάθμη του νερού να είναι τουλάχιστον 20 εκατοστά από το έδαφος για αποφυγή ατυχημάτων από γάτες!

Η. Πολύ κοντινή πρόσβαση σε νερό για να συμπληρώνεις σχεδόν κάθε 3 μέρες.

Αυτά είναι τα βασικότερα που πρέπει να προσέξεις. Σου λέω όμως με βεβαιότητα ότι η λυμνούλα προσφέρει πολύ περισσότερη ικανοποίηση από το κοινό aquarium.

Το ντεπόζητο πόσο κόστισε;

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 7 χρόνια :poster_oops: λογικά θα εχουν αλλάξει οι τιμές , άρα μην περιμένεις απάντηση !!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...