Jump to content

Γιατί δεν ταίζουμε τα ψάρια μία φορά την εβδομάδα;


Recommended Posts

Με τα λιγα που ξερω ο λογος ειναι οτι ετσι φτιαχνεις την διατροφη των ψαριων σου(τους κανεις διαιτα :P )και ενας ακομη λογος ειναι οτι εκεινη την μερα που δεν τα ταιζεις κανεις τις αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος κανόνας δεν υπάρχει. Εγώ παλιότερα την μέρα που έκανα τις αλλαγές δεν τάιζα με το σκεπτικό να αποφορτίσω τα ζωντανά. Πλέον δεν έχω στο πρόγραμμα την νηστεία, απλά προκύπτει λόγω υποχρεώσεων πολλές φορές και για περισσότερες από μια μέρες.

Πάντως ας έχουμε στο μυαλό μας ότι και στην φύση τα ψάρια δεν βρίσκουν κάθε μέρα τροφή.

:P

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στα φυτοφάγα το παχύ έντερο είναι πολύ μακρύ ώστε να προλαβαίνει να πέπτεται η χλωροφύλλη με αποτέλεσμα οι τροφές να μένουν μέσα πολύ χρόνο, αν σε αυτό προσθέσουμε οτι οι τροφές που ταΐζουμε θα καταναλωθούν από όλα τα ψάρια βλέπουμε οτι τα λίπη και οι πρωτεΐνες που θα καταναλωθούν από τα φυτοφάγα θα αρχίζουν να σαπίζουν μετά από τόση ώρα πέψης.

Ο παραπάνω είναι ένας βασικός λόγος που θα ήταν καλό να "ξεκουράζουμε" το πεπτικό των ψαριών, επίσης η σίτιση με τροφές πλούσιες σε κυτταρίνη και άλλα "ελαφριά" συστατικά είναι χρήσιμη συχνά πυκνά, εδώ καταλαβαίνουμε την αξία του αρακά.

Μην ξεχνάτε οτι στα ενυδρεία μας τα ψάρια πιο πολύ κινδυνεύουν από υπερσίτιση και δυσπεψία παρά υποσιτισμό, όπως επίσης και από αβιταμινώσεις εάν ταΐζουμε ληγμένα και λείπουν οι ποιοτικές τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος κανόνας δεν υπάρχει. Εγώ παλιότερα την μέρα που έκανα τις αλλαγές δεν τάιζα με το σκεπτικό να αποφορτίσω τα ζωντανά. Πλέον δεν έχω στο πρόγραμμα την νηστεία, απλά προκύπτει λόγω υποχρεώσεων πολλές φορές και για περισσότερες από μια μέρες.

Πάντως ας έχουμε στο μυαλό μας ότι και στην φύση τα ψάρια δεν βρίσκουν κάθε μέρα τροφή.

:P

Και εγώ μια από τα ίδια ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια ... :P

Βάλτε και μένα! :thumbup:

(σιγά που θα τρώγανε τα άτιμα κάθε μέρα στη φύση! :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και μένα! :P

(σιγά που θα τρώγανε τα άτιμα κάθε μέρα στη φύση! :thumbup: )

οχαχαχαχα! :bowdown::thumbup: ...πολυ πλακα εχετε και εμενα! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...