Jump to content

Τα χρυσόψαρά μου πηγαίνουν στην επιφάνεια του νερού???


Recommended Posts

Διάβασα ότι αυτό συμβαίνει λογω ανεβασμένων οργανικών ? ισχύει?πως καταπολεμάτε???οιμετρήσεις είναι σχετικά καλές, μηδέν νιτρικά λίγ νιτρώση

thanks

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας λίγες περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου (λίτρα, φίλτρανση, αναλυτικές μετρήσεις...), για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα και να σε βοηθήσουμε. :P

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53068

περιγραφή του ενυδρείου μου...με τη διαφορά ότι έχασα τα ψάρια που είχα, το νερό έχει στρώσει (μηδενικά νιτικά, λίγα νιτρώση) και έχω μέσα 2 χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις λίγα... νιτρώδη, σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με τη βιολογία του ενυδρείου σου.

Και τα νιτρώδη είναι τοξικά για τα ψάρια, έστω και σε μικρή ποσότητα! :P

Αν θέλεις πες τι φίλτρανση έχεις στο ενυδρείο σου (φίλτρο και υλικά), μιας και στην παρουσίαση δεν αναφέρεις κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα πανε και ανασαινουν γρηγορα...

Τοτε βαλε την εξοδο του φιλτρου στην ιδια ευθεια με την επιφανεια του νερου για να δημιουργηται αναταραξη της επιφανειασ και να οξυγωνονεται το νερο. 'Η παρε αεραντλια.

Και γραφε ποιο κατανοητα λιγακι, για να παρεις περρισοτερες απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό έχω μάθει από εδώ, ότι θέλουν οξυγόνο...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και μετρήσεις αμμωνίας ΝΗ3. Το ότι αναπνέουν στην επιφάνεια του νερού εκτός από πιθανή έλλειψη οξυγόνου (όπως σωστά αναφέρθηκε) είναι και ένα από τα συμπτώματα ύπαρξης αμμωνίας στο ενυδρείο.

Για την αμμωνία δες ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αλλαγές νερού κανονικά κάνω μια φορα την εβοδομάδα το 305 με "αντιχλοριο" και λίγα βακτήρια (nutrafin aqua plus και nutrafin cycle). το ενυδρείο τρέχει 1,5 μηνα περίπου, νιτρικά νιτρώδη είναι μηδενικά (ενώ ήταν στα ύψη στην αρχή).τώρα βεβαια επειδή τα ψαρια έχουν oodinium κάνω αλλαγές αν δυο μέρες το 20% περιμένοντας να έρθει το φάρμακο που παρήγγειλα...

μια αεραντλία θα λύσει το πρόβλημα???αν και η αλήθεια είναι ότι δεν είναι μόνιμος στην "απιφανεια" αλλα πάνε συχνά πυκνά και ''τρώνε' μπουρμπουλήθρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...