Jump to content

Δουλειά δεν είχε ο διαβολος λεει...


elec

Recommended Posts

Παιδιά δεν βιάζομαι και δεν θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις για αυτό υπάρχει και πληθώρα ερωτήσεων μπας και μπορέσω να καταλήξω κάπου.

Είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό εδώ μέσα θα καταλάβεις πολλά πράγματα και στο τέλος θα έχεις ξεχάσει τους... καρχαρίες! :P

Ta pangasius α) γινονται τεραστια β) ανηκουν στα ειδη που αναπτυσονται πολυ γρηγορα και γ) ειναι και ψαρια ταξιδευτες (συνεχες κολυμπι πανω-κατω σε ολον τον ποταμο Mekong).

Θελουν εξ αρχης, για πλακα ενα χωρο με μηκος 20-30 φορες το τελικο τους μεγεθος για υποτυπωδη "φυσιολογικη" συντηρηση...

Εχουν ολα χιλιοειπωθει.

+ 1000000000000000000000 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οντως!!! Εγω μετα απο 2 χρονια στα φορουμ πλεον οταν παω σε πετσοπ τα γκαλαχερ . τα σιλβερ τα παπαγαλοψαρα καβουρια. βατραχια απλα δεν τα βλεπω!!! ( βασικα σου ειπα πια ψαρια να ξεχασεις και συ!)

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Μετα τα δυο χρονια;

Όπως είπα και καπου αλλού το πετάς μέσα σε καμία λίμνη για να μην αφήσει τίποτα :P (πλάκα κάνω)

Έγινε επεξεργασία - elec
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που με ανησυχεί έιναι ότι επειδή το μόνο μέρος που μπορώ να βάλω το ενυδρείο το καλοκαιράκι μπαίνει αρκετός ήλιος και γενικώς κάνει υπερβολική ζέστη αφου και εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ κάποιες μερες.

Είναι ένα θέμα που το αντιμετωπίζει όλη η Αθήνα νομίζω.

Κάποιες στιγμές έχω την εντύπωση πως ξεπερνάει και τους 32 βαθμούς μέσα στο σπίτι μήπως υπάρχουν σοβαρές επιπτώσεις στα ψαράκια.

Έγινε επεξεργασία - elec
Link to comment
Share on other sites

Σου εχω 2 λυσεις !

Η μια και η καλυτερη πιστευω ειναι :

Η μετακομιση εκτος Αθηνων σε ενα ωραιο χωριο της επαρχιας κοντα σε καποιο βουνο να κανει και λιγη ψυχρα τα βραδυα !!!

και η αλλη ....

Ειναι ανεμιστηρακια , απο αυτα για τους υπολογιστες !Αυτοι που το χρησιμοποιουν θα σου εξηγησουν τι και πως

Εγω εκανα το πρωτο :P

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ανεμιστηρακια , απο αυτα για τους υπολογιστες !Αυτοι που το χρησιμοποιουν θα σου εξηγησουν τι και πως

Αναφορικα με τα ανεμηστηρακια δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry146095

Θεωρω οτι θα σε καλυψουν μια χαρα.

Υπαρχει και η πολυ ακριβη λυση ενος chiller,δεν θα σου την προτεινα λογου κοστους και καταναλωσης ρευματος :P

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω 2 λυσεις !

Η μια και η καλυτερη πιστευω ειναι :

Η μετακομιση εκτος Αθηνων σε ενα ωραιο χωριο της επαρχιας κοντα σε καποιο βουνο να κανει και λιγη ψυχρα τα βραδυα !!!

Εσύ αντιμετωπίζεις σοβαρά προβλήματα ψύχους τότε το χειμώνα.

Δυανατότητα μετακόμισεις εκτός δεν υπάρχει προς το παρόν....

Πλάκα πλάκα είναι ένα σοβαρό θέμα τώρα που το σκέυτομαι γιατί καλοκαιριάτικα σκάει ο τζίτζικας.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα είναι ένα σοβαρό θέμα τώρα που το σκέυτομαι γιατί καλοκαιριάτικα σκάει ο τζίτζικας.

Οι περισσότεροι έχουμε ανεμιστηρακια και είμαστε μια χαρά! :P

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα με τα ανεμηστηρακια δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry146095

Θεωρω οτι θα σε καλυψουν μια χαρα.

Υπαρχει και η πολυ ακριβη λυση ενος chiller,δεν θα σου την προτεινα λογου κοστους και καταναλωσης ρευματος :P

Βασικά computerakias είμαι και τα πάω και καλά με τις κατασκευές οπότε δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα και προτιμώ την φτήνη λύση σε αυτο τον τομέα με τα ανεμηστηράκια αφου αν μπούν 3-4 χαμηλού θορύβου δεν θα κάνουν και υπερβολικό θόρυβο.

Στο λίνκ που παρέθεσες κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά το μέλος delta66 αξίζει πολλά συγχαρητήρια και η ποιότητα της δουλειάς αλλά και η παρουσίαση-φωτογράφηση.

Έγινε επεξεργασία - elec
Link to comment
Share on other sites

Αν θες μονο νερο βρυσης εχεις ολη την Αφρικανικη Ηπειρο , μερικα ειδη απο Κ.Αμερικη αλλα γινονται μεγαλα !!!

Φίλε rOUSSAkS μπορείς να εξήγησεις λίγο παραπάνω τι εννούσες με την παραπάνω πρόταση?

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι αν βάλω είδη από την Αφρικανική Ήπειρο τότε δεν θα χρειάζεται να κάνω προετοιμάσια του νερού εκτός από μια αποχλωρίωση?

Link to comment
Share on other sites

Αφου το καταλαβες!!!

Οτι σε νερο βρυσης ,που συνηθως ειναι σκληρο - ψηλο PH, Gh , kh - μπαινουν ανετα τα ψαρια της Αφρικανικης Ηπειρου , η πλειοψηφεια δεν ξερω αν εχει εξερεσεις , και καποια απο Αμερικη αλλα γινονται μεγαλα !

Και απο την αλλη ειναι πιο ευκολο να ανεβασεις το ΡΗ παρα να το κατεβασεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο roussaks!

Οπωτε πας σε Αφρικη μερια η σε ζωοτοκα αν θες νερο βρυσης η αλλιως πρεπει να μπεις στη διαδηκασια χαμηλοματος του ph που ειναι λιγο πιο δυσκολο..Εσυ διαλεγεις..

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια "χαζή" ερώτηση τώρα.

Τα ψάρια που θέλουν χαμηλό ph είναι πιο όμορφα η είναι ιδεά μου?

Κάτι τέτοιο παρατήρησα από αυτά που είδα.Βέβαια η έννοια "όμορφα" είναι σχετική για τον καθένα.

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι δεν θα βάλω πολλά φυτά οπότε μάλλον υποστηρίζω το ενυδρείο που δεν είναι φυτεμένο, απλά να έχει κάτι λίγες πρασινάδες και περισσότερο ξύλα και πέτρες.

Δικιά μας επιλογή δεν είναι να βάλουμε πρασινάδες??

Για ομορφιά αλλά και για να αισθάνόνται πιο "οικεία" τα ψάρια?

Σε ότι είμαι λάθος διορθώστε. :P

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που συμπέρανα για τις προτιμήσεις μου στα ψάρια είναι ότι θέλω να έχω ψάρια που να γίνονται λίγο μεγάλα εώς 20-25cm.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το καταλαβες!!!

Οτι σε νερο βρυσης ,που συνηθως ειναι σκληρο - ψηλο PH, Gh , kh - μπαινουν ανετα τα ψαρια της Αφρικανικης Ηπειρου , η πλειοψηφεια δεν ξερω αν εχει εξερεσεις , και καποια απο Αμερικη αλλα γινονται μεγαλα !

Και απο την αλλη ειναι πιο ευκολο να ανεβασεις το ΡΗ παρα να το κατεβασεις !!!

Επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς πως γίνεται αναλυτικά η όλη διαδικασία για σου ζήτησα να περιγράψεις παραπάνω τι εννοούσες.

Τώρα νομίζώ ότι είμαι καλυμμένος.

Σαν να βρίσκω όμως λίγο κουραστική την όλη διαδικασία προτοιμασίας του νερού μέχρι να κατέβει το ph,τα νιτρικά κλπ.

Είμαι λίγο ψιλομπερδεμένος με αναμείκτα συναισθήματα μπορώ να πω για να ενυδρεία σε αυτή τη φάση.

Μάλλον τα καρχαριάκα δεν χρειάζονται τόση πολύ φροντίδα :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις!

Το καθε ψαρι εχει την δικη του ομορφια,δεν εχει να κανει με το ph η κατι αλλο.μπορεις να βρεις ομορφα ψαρια απο ολες τις λιμνες η ποταμια.

Τωρα στο κομματι του στησιματος του ενυδρειου σου αυτο παλι εχει σχεση τι ψαρια θα βαλεις τελικα.καποια ψαρια θελουν πετρες,αλλα πολλα φυτα και αλλα ξυλα για να νοιωσουν ανετα.μπορεις να αρχησεις βαζοντας ξυλα και καποια ευκολα φυτα για αρχη και μετα σιγα σιγα το εξελησεις.καλο ειναι να κοιταξεις τα προφιλ των ψαριων εδω στο φορουν,τις παραμετρους του νερου που θελουν και την διακοσμηση και να αποφασησεις τι θες να βαλεις ωστε να στησεις και το ενυδρειο σου καταλληλα.οσο γι αυτο που λες οτι θες μεγαλα ψαρια να ξερεις οτι τα μεγαλα ψαρια=πολλα λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δει σε ένα pet shop έναν γκάλαχερ, ένα δίσκο, και ένα γκουλάμι και ήταν μεγαλούτσικα και τα τρία.

Από αυτά τα τρία ας πούμε ότι δεν βάζουμε τον γκάλαχερ για ευνόητους λόγους και βάζουμε ένα άλλο είδος καρχαρία που μπορεί να συνδυαστεί.

Το γκουλάμι δεν νομίζω να έχει πρόβλημα οπότε θα είναι το 2 στη λίστα και κάποιο ,πχ αγγελόψαρα σε 300λτ μικτά και αν αναλογιστείς ότι θα φτάσουν το μέγιστο τα 15-20cm δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ενυδρείο, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αναζητηση στο προφιλ των ψαριων που θελεις και θα καταλαβεις αν πανε μαζι η οχι.κοιτα τι ζητανε απο παραμετρους νερου,ph,gh,kh..δεν θελουν ολα τα ιδια..καρχαριακια δεν ξερω αν μπορεις να βαλεις μαζι τους.Γκουραμι και σκαλαρια νομιζω οτι μπορεις απλα να ξερεις οτι αυτα θελουν χαμηλο ph

Link to comment
Share on other sites

Από ph και θερμοκρασίες περιπου στα ίδια επίπεδα βρίσκονται (6,5-25-26).

Για ποια ψαρια μιλας?

Link to comment
Share on other sites

Για τον Redtail Shark και ενα Gouramis που κοίταξα ταιριάζουν στι θερμοκρασιές και στο ph.

Νομίζω και ένα αγγελόψαρο δεν θα ήταν άσχημο.

Αγγελόψαρα=Σκαλάρια ή όχι?

Να συμπληρώσω επίσης και ένα ζευγάρι άγριων δίσκων μιας και ταιριάζουν και αυτοί σε θερμοκρασίες και ph.

Έγινε επεξεργασία - elec
Link to comment
Share on other sites

Για τον Redtail Shark και ενα Gouramis που κοίταξα ταιριάζουν στι θερμοκρασιές και στο ph.

Νομίζω και ένα αγγελόψαρο δεν θα ήταν άσχημο.

Αγγελόψαρα=Σκαλάρια ή όχι?

Να συμπληρώσω επίσης και ένα ζευγάρι άγριων δίσκων μιας και ταιριάζουν και αυτοί σε θερμοκρασίες και ph.

Καλημερα φιλε!Γκουραμι και αγγελοψαρα μπορεις να βαλεις αλλα!τα γκουραμις πανε σε ζευγαρια για να μην ειναι επιθετικα!τα αγγελοψαρα πανε σε κοπαδι η ζευγαρι αν ειναι εξακριβομενο ζευγαρι.τους καρχαριες που θες δεν ξερω αν πανε μαζι τους.Επεισης δισκοι θελουν κοπαδι παλι για να αισθανθουν ανετα και ψιλοτεροι θερμοκρασια απο τα αλλα.ολα αυτα που ζητας ειναι πολλα για τα λιτρα σου..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ λες ένα ζευγάρι άγριων δίσκων και ένα ζευγάρι με αγγελόψαρα και ένα καραχαριάκι δεν θα τους φτάσουν 300 λτ?

Το ενυδρείο είναι 1,20 σε μήκος έτσι?

Αυτός ο συνδυασμός ψαριών σε πόσα λίτρα νομίζεις οτι θα αισθάνονται πιο βολικά?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ λες ένα ζευγάρι άγριων δίσκων και ένα ζευγάρι με αγγελόψαρα και ένα καραχαριάκι δεν θα τους φτάσουν 300 λτ?

Το ενυδρείο είναι 1,20 σε μήκος έτσι?

Αυτός ο συνδυασμός ψαριών σε πόσα λίτρα νομίζεις οτι θα αισθάνονται πιο βολικά?

Μαλλον δεν καταλαβες την πιο πανω απαντηση μου φιλε μου..ξαναδιαβασε τη προσεχτικα και ξαναδιαβασε προσεχτικα τα προφιλ των ψαριων που θες..και δεν εννοω μονο για ph,gh,kh,μιλαω για ολο το προφιλ τους..λιτρα,συγκατικοι κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδος δίσκου Symphysodon aequifaciatus axelrodi,

αυτό το είδος γκουράμι Trichogaster leerii που θεωρείται και το πιο ήσυχο σε ζευγάρια εννοείτε για να μην γίνοται επιθετικά(τα γκουράμι και οι δίσκοι) και τον redtail μαζί παρεά όλα αυτά ταιριάζουν και σε ph και σε θερμοκρασιες και σε λίτρα.

Το καρχαριάκι για να μην έχουμε κανένα απρόοπτο για καυγάδες αν έχει άλλα πιο μεγάλα ψάρια δεν μπορεί να τα πειράξει από ότι είδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...