Jump to content

Νεο ενυδρειο


Troll

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους ενυδρειοφιλους.

Μετα απο τοσο καιρο που διαβαζω το forum, μολις τωρα καταφερα να αγορασω ενα μικρο ενυδρειο. Ειχα μεγαλεπιβολα σχεδια, αλλα τα οικονομικα μου δε μου επετρεπαν να προχωρησω. Χθες ειδα στο Carrefour μια προσφορα που εδινε ενα ενυδρειο Aquael 80lt (Μ60χΠ30ΧΥ45) μαζι με το επιπλο του στην τιμη των €90. Θεωρησα οτι ειναι μια ευκαιρια τουλαχιστον να κανω ενα ξεκινημα με το χομπυ, κατι που θα αρεσε στα πιτσιρικια και... θα βελτιωνε το φενγκ-σουι του σπιτιου.

:chineze:

Αφου λοιπον συναρμολογησα το επιπλο, γεμισα το ενυδρειο με νερο και λεω να το αφησω για 1-2 μερες ωστε να δω αν υπαρχει διαρροη. Μεχρι στιγμης ολα καλα, υπαρχουν ομως ενα-δυο πραγματακια που θα ηθελα τη συμβουλη σας.

Μαζι με το ενυδρειο συμπεριλαμβανονται:

- μια λαμπα Aquael Econoline 11w

- ενα εσωτερικο φιλτρο Aquael PAT-mini 400l/h στα 4W

- ενας θερμαντηρας Aquael Comfortzone των 100W

Επαρκουν τα παραπανω, με δεδομενο οτι το ενυδρειο προοριζεται για φυτεμενο με 5-6 γκαπυ και ισως 2-3 γαριδες ?

Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν με το API Freshwater Master Test Kit θα ειμαι καλυμμενος μιας και το στρωσιμο θα γινει εξ αρχης με αμμωνια.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

......

- μια λαμπα Aquael Econoline 11w Δεν φτάνει με τίποτε, για φυτεμένο θα χρειαστείς τουλάχιστον 30-40 watt.

- ενα εσωτερικο φιλτρο Aquael PAT-mini 400l/h στα 4W Σκέτο σφουγγάρι, χωρίς χώρο για βιολογικό υλικό, δεν θα σε καλύψει μόνο του.

- ενας θερμαντηρας Aquael Comfortzone των 100W Αυτός είναι ΟΚ.

Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν με το API Freshwater Master Test Kit θα ειμαι καλυμμενος μιας και το στρωσιμο θα γινει εξ αρχης με αμμωνια.

Για το στρώσιμο αρκεί, αργότερα θα χρειαστείς όμως και τα τεστ για Gh και Kh που δεν τα περιλαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου,επαρκούν αν δεν εισαι βιαστικός με το στρώσιμο,προσέξεις τον αριθμό των ψαριών και το τελικό μεγεθός τους και την αγορά μη απαιτητικών φυτών σε φωτισμό...

Γενικά θα σε συμβούλευα να διαβάζεις αρκετά άρθρα στο φόρουμ και μετά να κάνεις την κίνηση για οποιαδήποτε

αγορά.(πχ βυθου,ψαριών,φυτών,τροφών,λιπασμάτων κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη το φιλτρο ειναι το βασικο εργαλειο πριν αρχισω το στρωσιμο, θα ηθελα να παρω κατι ποιοτικο. Σκεφτομαι για εξωτερικο, ωστε να κερδισω χωρο, ειναι πιο ευκολο στο καθαρισμα, αλλα και καλυτερο απο αποψη αισθητικης. Ποιο θα προτεινατε?

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

eheim 2211 γνωμη μου :P

Link to comment
Share on other sites

Πηρα χαλικι ουδετερο dannerle, ενα Hygrophila polysperma, ταμπλετες για φυτα, μια ριζα και υγρα τεστ Sera για PH, NH4OH, NH3, και NH2 (API δεν εβρισκα σε 3 petshop που πηγα). Το αποτελεσμα ειναι αυτο...

aquael80_3.jpg

Τελικα αποφασισα να "πειραξω" το ηδη υπαρχον φιλτρο. Προμηθευτηκα λοιπον μπλε σφουγγαρι, siporax, ασπρο βαμβακερο, ενεργο ανθρακα και κατεληξα σε αυτο...

aquael80_4.jpg

Μεχρι στιγμης εβαλα στο νερο αντιχλωριο της ΑΡΙ και μια ταμπλετα κοντα σε καθε ριζα. Εκανα ομως γκαφα! Το αντιχλωριο δεσμευει και αμμωνια. Ο ενεργος ανθρακας που εβαλα θα το εξουδετερωσει ή πρεπει να κανω κατι αλλο πριν ξεκινησω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες με τους ψαροκαμμενους!

Τα ψαράκια που θέλεις να βάλεις είναι οκ, η λάμπα εάν σκέπτεσαι για φυτεμένο θα χρειαστείς επιπλέον λάμπα ή λάμπες, τον μεταλλικό σφικτήρα θα σου πρότεινα να τον βγάλεις, και τον άνθρακα επίσης, κατά τα άλλα καλή αρχή, και καλό στρώσιμο, μην βιαστείς να βάλεις ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα τον εβαλα για εξουδετερωση περιεργων ουσιων. Σκοπος μου ηταν να τον αφησω 24 ωρες. Σημερα θα τον βγαλω και θα βαλω το μπλε σφουγγαρι. Υπαρχει καποια συγκεκριμενη σειρα που θα πρεπει να μπουνε τα υλικα μεσα στο φιλτρο?

Με το αντιχλωριο που εβαλα (δεσμευει αμμωνια) τι να κανω? Περνα η δραση του μετα απο καποιο χρονικο διαστημα? Εξουδετερωνεται απ'τον ενεργο ανθρακα? Χρειαζεται να αλλαξω το νερο και να ξαναρχισω απ'την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα τον εβαλα για εξουδετερωση περιεργων ουσιων. Σκοπος μου ηταν να τον αφησω 24 ωρες. Σημερα θα τον βγαλω και θα βαλω το μπλε σφουγγαρι. Υπαρχει καποια συγκεκριμενη σειρα που θα πρεπει να μπουνε τα υλικα μεσα στο φιλτρο?

Με το αντιχλωριο που εβαλα (δεσμευει αμμωνια) τι να κανω? Περνα η δραση του μετα απο καποιο χρονικο διαστημα? Εξουδετερωνεται απ'τον ενεργο ανθρακα? Χρειαζεται να αλλαξω το νερο και να ξαναρχισω απ'την αρχη?

Με τον άνθρακα καλά έκανες! Και η σειρά των υλικών είναι οκ. Όσο για το αντιχλωριο δεν δεσμεύει την αμμωνία για πάντα αλλά θα σου πρότεινα να στρώσεις το ενυδρείο σου με λίγο τροφή και όχι με χημικά μια που η μέθοδος της αμμωνίας είναι ένας τρόπος ανορθόδοξος και αμφιλεγόμενος όσο αφορά και άλλους οργανισμούς που αναπαράγονται κατά την διαδικασία του κύκλου του αζώτου. Άσε την φύση να κάνει το θαύμα της, το σλόγκαν μας είναι η «υπομονή», και όταν μηδενίσει η αμμωνία και τα Νο2 βαλε τους πρώτους 2, 3 κατοίκους και μετά από λίγες ημέρες προσθέτεις και τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εβαλα ενα εσωτερικο φιλτρο Sunsun με ροη 800l/h αντι για το αρχικο που ηταν ουτως ή αλλιως προσωρινο.

Αγορασα αλλα δυο φυτα, ενα Μayaca fluviatilis για το πισω μερος και ενα Lilaeopsis mauritiana για μπροστα. Το πρωτο φυτο που εβαλα δεν ειναι Hygrophila polysperma, αλλα Hygrophila stricta.

aquael80_5.jpg

Τελος αγορασα μια ταινια μπλε led για Night light...

aquael80_6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι φίλε.

Θα μπορούσες να βάλεις τον θερμοστάτη δίπλα από το φίλτρο πάντα στο ίδιο τζάμι που το έχεις έτσι ώστε και να μην φαίνετε και για να είναι δίπλα στην αντλία που υπάρχει μεγαλύτερη ροή νερού. Επίσης το θερμόμετρο βάλτο καλύτερα από την άλλη μεριά του ίδιου τζαμιού που το έχεις ήδη και όσο ποιο μακριά από τον θερμοστάτη για να μετράει την ελάχιστη τιμή θερμοκρασίας του νερού.

Η μπλε λάμπα είναι καθαρά για αισθητικούς λόγους ενώ έχεις ανάγκη επιπλέον φωτισμού για τα φυτά σου. Για την ώρα μπορεί να τα βλέπεις μια χαρά αλλά σε λίγο καιρό μπορεί να τα δεις να εξασθενούν.

Καλη συνεχεια και ριξε μια ματια στο παρακατω λινκ, θα καταλαβεις αρκετα πραγματα περι φωτισμου και φυτα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=16618

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι φίλε.

Θα μπορούσες να βάλεις τον θερμοστάτη δίπλα από το φίλτρο πάντα στο ίδιο τζάμι που το έχεις έτσι ώστε και να μην φαίνετε και για να είναι δίπλα στην αντλία που υπάρχει μεγαλύτερη ροή νερού. Επίσης το θερμόμετρο βάλτο καλύτερα από την άλλη μεριά του ίδιου τζαμιού που το έχεις ήδη και όσο ποιο μακριά από τον θερμοστάτη για να μετράει την ελάχιστη τιμή θερμοκρασίας του νερού.

Kαλημερα φιλε Rik.

Aκολουθησα τη συμβουλη σου και αλλαξα τις θεσεις του θερμοστατη και του θερμομετρου. Αλλαξα και τη θεση του spray bar. Πριν ψεκαζε κατα μηκος, τωρα ψεκαζει απο την πλατη προς τα μπροστα. Βασικα εψαχνα τροπο για να μειωσω την ενταση της ροης. Αυτο το πετυχα αφου προσθεσα και το δευτερο κομματι spray bar της συσκευασιας. Επειδη ομως δεν χωρουσε στο πλατος, αναγκαστηκα να του αλλαξω θεση.

Η μπλε λάμπα είναι καθαρά για αισθητικούς λόγους ενώ έχεις ανάγκη επιπλέον φωτισμού για τα φυτά σου. Για την ώρα μπορεί να τα βλέπεις μια χαρά αλλά σε λίγο καιρό μπορεί να τα δεις να εξασθενούν.

Η εργοστασιακη λαμπα των 11w θα αντικατασταθει σημερα απο 2 grolux. Αρα παμε στα 30w συνολικα. Το καπακι ομως δεν ειναι πρακτικο, οποτε συντομα θα αντικατασταθει.

Θα επιχειρησω να ακολουθησω ενα διαφορετικο δρομο στησιματος. Σκεφτομαι το ενυδρειο να γινει τυπου Walstad, που νομιζω αναπαριστα πιο πιστα τη φυση. Θα χρησιμοποιησω χωμα για υποστρωμα, καλυμμενο με το χαλικι που ηδη εχω. Αυτο βεβαια σημαινει οτι θα πρεπει να ειναι πυκνοφυτεμενο. Υπαρχουν βεβαια καποιοι περιορισμοι, οπως πχ οτι θα πρεπει να αποφευγονται ψαρια που σκαβουν το βυθο, αλλα οι χαμηλες απαιτησεις συντηρησης του ειναι ενα πλεονεκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα φιλε Rik.

Aκολουθησα τη συμβουλη σου και αλλαξα τις θεσεις του θερμοστατη και του θερμομετρου. Αλλαξα και τη θεση του spray bar. Πριν ψεκαζε κατα μηκος, τωρα ψεκαζει απο την πλατη προς τα μπροστα. Βασικα εψαχνα τροπο για να μειωσω την ενταση της ροης. Αυτο το πετυχα αφου προσθεσα και το δευτερο κομματι spray bar της συσκευασιας. Επειδη ομως δεν χωρουσε στο πλατος, αναγκαστηκα να του αλλαξω θεση.

aquael80_7.jpg

aquael80_8.jpg

Σηεμειωση: Πρεπει να βαλω μια πλατη ωστε να μη φαινεται το χρωμα του τοιχου και να κρυφτουν τα καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Troll.

Ένα μαύρο χαρτονακι θα ήταν μια χαρά σαν φόντο μια που θα κάνει και κοντράστ με τα φυτά. Η μέθοδος της κυρίας Walstad δεν απέχει και πολύ από ένα κοινό φυτεμένο μόνο που χρειάζεται και κάποια εμπειρία και γνώσεις που για ένα αρχάριο καλό είναι να αρχίζει από ένα κλασικό στήσιμο φυτεμένου ενυδρείου για να μάθει έτσι ώστε να περάσει στο επόμενο στάδιο. Έτσι και αλλιώς δεν απέχει και πολύ από ένα συμβατικό ενυδρείο η παραπάνω μέθοδος αν εξαιρέσουμε τις αλλαγές νερού. Οι ισορροπίες που πρέπει να έχει ένα τέτοιο οικοσύστημα θέλει έμπειρο μάτι και αντιμετώπιση. Η αμμωνία , οι αλγες, και οι αρρώστιες των ψαριών είναι ένα μικρό μέρος των προβλημάτων που μπορεί να βρεθεί ένας αρχάριος, πέρα του αισθητικού τομέα που θα σου φαίνεται σαν βρώμικο μια που στη φύση δεν είναι όλα στην πένα στημένα και θα πρέπει να ξέρεις πώς να προσπαθήσεις να διορθώσεις τα τυχών προβλήματα και ελλείψεις ακόμα και στη χημεία του νερού που θα προκύπτουν. Λέγοντας αυτά δεν θέλω να σε αποκαρδιώσω αλλά να σε συμβουλέψω να διαβάσεις και να παθιαστείς όπως όλοι εδώ άλλωστε και σιγά σιγά να καταφέρεις να έχεις ένα ισορροπημένο οικοσύστημα μέσα στο σπίτι σου και μετά εφόσον ωριμάσει το όλο σύστημα με τους ζωντανούς οργανισμούς του θα σου δήξει από μόνο του εάν σε παίρνει να αφήνεις το νερό μέσα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Θέλω να πιστεύω πως έχεις το βιβλίο, άρα θα δεις και πολλά πράγματα που αφορούν την όλη βιολογία ενός κλειστού οικοσυστήματος.

:D

Link to comment
Share on other sites

To βιβλιο της δεν το εχω. Εδω και 3 μερες ομως αντλω πληροφοριες απ'το aquaticplantcentral. Ενα καλο αρθρο βρισκεται εδω. Αν και η μεθοδος ειναι συγκεκριμενη, υπαρχουν πολλες παραλλαγες που οδηγουν στο ιδιο αποτελεσμα! Σε γενικες γραμμες το ζητουμενο ειναι η απομακρυνση επιβλαβων ουσιων και μεγαλου μερους των τανινων.

Σημερα λοιπον βγηκα να παρω χωμα. Εψαξα σε 5 διαφορετικα φυτωρια μεχρι να βρω χωμα χωρις χημικα βελτιωτικα και λιπασματα. Τελικα to βρηκα οπως το ηθελα, αποτελουμενο απο κουμαροχωμα 70%, τυρφη 24% και περλιτη 6% με οργανικη ουσια >50%. Ειναι αυτο που λενε οι αμερικανοι top soil. Ξεκινησα την ολη επεξεργασια του και η Walstad βοηθος!

Σημειωση: Υπαρχει καποιος ειδικος να μου εξηγησει τι ειναι τα παρακατω υλικα και πως τα βρισκω στην ελληνικη αγορα?

- Dolomite

- Muriate of potash

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Φωτισμου συνεχεια...

Σημερα πηρα και ολα τα ηλ/κα υλικα:

- Λαμπες. Δυστυχως η μια grolux ηταν σπασμενη, οποτε αυριο θα παραλαβω την καινουρια.

- Ηλεκτρονικα ballast. 2 των 18w

- 4 ντουι

- Θερμ/μενο μακαρονι

- Ανακλαστηρα pilux

Eφτιαξα τις συνδεσμολογιες...

aquael80_9.jpg

και αυριο που θα παρω την καινουρια λαμπα θα τις τοποθετησω στο καπακι.

Πηρα και 2 νεα φυτα. Μια Egeria densa και μια Limnophila aquatica.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

Καλορίζικο το ενυδρείο σου φίλε! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Καλοριζικο το ενυδρειο σου φιλε! Εχω το ιδιο το ειχα παρει τον οκτωμβριο!

Απλα εχε το νου σου γιατι το επιπλακι ειναι λιγο ντελικατο :D

Εγω το καταργησα!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Οντως εκει που το ξεκινησα ηταν λιγο ασχετο. Eυχαριστω για τη... μετακομιση Φωτη! :ninja:

Αstro, με βαζεις σε σκεψεις... ειχες κανενα ατυχημα με το επιπλο? :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου αλλα εγω τουλαχιστον οταν το γεμισα με νερο κ το κουνησα λιγο ειχε αρκετη ταλαντωση! Κ επειδη ζω στην Πατρα που ο εγκελαδος ειναι συχνος πελατης το εβαλα σε καλυτερο επιπλο ποιο στοιβαρο!

Link to comment
Share on other sites

To βιβλιο της δεν το εχω. Εδω και 3 μερες ομως αντλω πληροφοριες απ'το aquaticplantcentral. Ενα καλο αρθρο βρισκεται εδω. Αν και η μεθοδος ειναι συγκεκριμενη, υπαρχουν πολλες παραλλαγες που οδηγουν στο ιδιο αποτελεσμα! Σε γενικες γραμμες το ζητουμενο ειναι η απομακρυνση επιβλαβων ουσιων και μεγαλου μερους των τανινων.

Σημερα λοιπον βγηκα να παρω χωμα. Εψαξα σε 5 διαφορετικα φυτωρια μεχρι να βρω χωμα χωρις χημικα βελτιωτικα και λιπασματα. Τελικα to βρηκα οπως το ηθελα, αποτελουμενο απο κουμαροχωμα 70%, τυρφη 24% και περλιτη 6% με οργανικη ουσια >50%. Ειναι αυτο που λενε οι αμερικανοι top soil. Ξεκινησα την ολη επεξεργασια του και η Walstad βοηθος!

Σημειωση: Υπαρχει καποιος ειδικος να μου εξηγησει τι ειναι τα παρακατω υλικα και πως τα βρισκω στην ελληνικη αγορα?

- Dolomite

- Muriate of potash

Muriate of potash

Το χλωριούχο Κάλιο είναι η πιο κοινή πηγή Καλίου που χρησιμοποιείται σήμερα στη γεωργία και είναι γνωστό ως Muriate of Potash (ΜΟΡ), με ανάλυση 0-0-60. Ο χημικός τύπος είναι KCL. Η σύνθεσή του είναι περίπου: Κάλιο (Κ): 61% K2O Χλώριο (Cl):46%

Dolomite

Ο δολομίτης (αγγλ. dolomite) είναι ανθρακικό ορυκτό του ασβεστίου και του μαγνησίου.

Ο δολομίτης σχηματίστηκε από διαγένεση ή υδροθερμική μετασωμάτωση του ασβεστίτη σε υπεραλατούχες ιζηματογενείς αποθέσεις. Ανευρίσκεται, όμως, και σε αρκετά μεταμορφωμένα πετρώματα, όπως το μάρμαρο.

Από την μια το χλωριούχο Κάλιο με ανησυχεί για την μεγάλη ποσότητα χλωρίου για τα ψάρια και από την άλλη ο δολομίτης σκληραίνει το νερό και ανεβάζει το ΡΗ και για αυτό η χρήση του πρέπει να γίνει και ανάλογα με το τη ψάρια θέλουμε να φιλοξενήσουμε. Δεν είμαι ειδικός περί του θέματος αλλά στο λινκ με τα φυτεμένα ενυδρεία δεν είδα ψάρια μέσα και από ότι φαίνεται και ο ίδιος δηλώνει ότι η όλη Παρασκευή είναι καθαρά εμπειρική.

Dolomite

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%BF%...%84%CE%B7%CF%82

Muriate of potash

http://www.medilcohellas.com/productfiles/mop.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μια που σου αρεσει η DIY κατασταση σου παραθετω τον παρακατω συνδεσμο:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2348

:D

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για τη βοηθεια αδερφε!

Απ'οτι καταλαβα, διαβαζοντας το βιβλιο της Walstad, η χρηση του δολομιτη ειναι για το χωμα. Η συγγραφεας λεει οτι επειδη το χωμα που χρησιμοποιει η ιδια ειναι οξινο, pH 5,5, βαζει δολομιτη για να το φτασει σε ουδετερο pH. Η δοσολογια που χρησιμοποιει ειναι 1/2 φλυτζανι για καθε γαλονι χωματος.

Oσο για το ελαφρυ αλας, μαλλον δε χρειαζεται να βαλω. Η συσκευασια του χωματος λεει οτι μεταξυ αλλων θρεπτικων στοιχειων υπαρχει και Κ. Παντως το σιγουρο ειναι οτι με το σκετο χαλικι που εχω τωρα τα φυτα δεν παιρνουν τα συστατικα που χρειαζονται.

Παμε στο φωτισμο... Επιτελους, του αλλαξα τα φωτα!

Ετσι ηταν πριν με την λαμπα των 11W...

aquael80_10.jpg

...κι ετσι ειναι τωρα με τις grolux στα 30W.

aquael80_11.jpg

Moυ πηρε κανα 3ωρο για να το τελειωσω, αλλα αξιζε τον κοπο!

aquael80_12.jpg

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλεια φιλε Troll!

Αν μπορουσες καπου να βαλεις και την 11αρα λαμπα θα ηταν τουμπανο.

Ποτε με το καλο θα βαλεις το υποστρωμα;

Ριξε ενα καλο κουρεμα στις ριζες οταν τα φυτεψεις, ριξε μια ματια:

Link to comment
Share on other sites

Nα'σαι καλα Rik!

H 11αρα δε χωραει καπου, αλλα σκεφτομαι να βαλω μια λωριδα cool white LED. Τα καλωδια θα ντυθουνε ολα με θερμοσυστελομενο μακαρονι για να μαζευτουνε καπως.

Το υποστρωμα θα το στησω λογικα αυριο ή μεθαυριο. Περιμενω να στεγνωσει το χωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...