Jump to content

Νεο ενυδρειο


Troll

Recommended Posts

Πολύ καλή δουλειά! :ninja:

Βγάλε τα φυτά από τα γλαστράκια! :D

Μπορείς να μου πεις λίγα λόγια για τις λάμπες? Τις πήρες έτοιμες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ'ευχαριστω psarouklas!

Tις λαμπες τις εφτιαξα μονος μου, αλλα δεν ανακαλυψα και τον τροχο. Ιδιες ιδιοκατασκευες εχουν δημοσιευσει αλλοι φιλοι πολυ πριν απο 'μενα. Τα υλικα που χρειαστηκα ηταν:

- 2 λαμπτηρες T8 Grolux 15w και 45 cm σε μηκος εκαστη

- 1 ανακλαστηρας Pilux (1,2 m)

- 2 ηλ/κα ballast (Schwabe)

- 4 ακροφυσια

- 3 m καλωδιο

- 1 διακοπτακι

- κλεμενς

- δεματικα (tie-wraps)

- μονωτικη ταινια

- stop κουρτινας

- κοπιδι και κοφτη

Εκοψα τον ανακλαστηρα στα μετρα της καθε λαμπας. Συνεδεσα τα καλωδια μεταξυ λαμπας-ballast. Aπ'τα 2 ballast τραβηξα καλωδια σε ενα κλεμενς, απ'το οποιο φευγει 1 καλωδιο με διακοπτακι για την πριζα. Συνεδεσα τα ακροφυσια, εβαλα το θερμοσυστελομενο μακαρονι ετσι ωστε να καλυπτει το μεταλλικο ακρο της λαμπας, το ακροφυσιο και αφησα και αερα 2-3 cm. Εκει το εδεσα με δεματικο για να σφιξει. Το μονο θεμα που αντιμετωπισα ηταν με τη στηριξη των ανακλαστηρων πανω στο καπακι, αφου αυτοι που πηρα εγω δεν εχουν ωμεγα κλιπς αλλα ενσωματωμενα στηριγματα λαμπας. Ψαχνοντας λοιπον τα συρταρια βρηκα πλαστικα stop κουρτινας. Εκοψα τα θηλακια για να ερθουν προσωπο και τα περασα.

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα και τα αποτελεσματα απ'το πρωτο πειραμα με το χωμα. Ειχα βαλει σε ενα πλαστικο μπουκαλι μια χουφτα επεξεργασμενο χωμα και προσθεσα νερο. Για να καθαρισει το νερο χρειαστηκαν 2 μερες. Βεβαια υπηρχε μια θολουρα, αλλα σε ανεκτα επιπεδα και πιστευω με το φιλτρο λυνεται το προβλημα. Πριν γινουν τα υγρα τεστ, περασα το νερο 2 φορες απο φιλτρο καφε για να απομακρυνθουν οι τανινες.

Τα αποτελεσματα εχουν ως εξης:

pH: 7,5

GH: 8

KH: 5

NH4: 1mg/l

Οι μετρησεις του νερου της βρυσης ειναι:

pH: 7,5

GH: 8

KH: 6

NH4: 0mg/l

Αρα, απ'τη μια το συγκεκριμενο χωμα, μετα απ'την επεξεργασια του, δεν αλλαζει σχεδον καθολου τη σκληροτητα και την οξυτητα του νερου της βρυσης, απ'την αλλη προσδιδει -λογω οργανικων ουσιων- αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μετακινήθηκε στη σωστη κατηγορία

Ευχαριστώ :D

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξαναμετρησα το νερο του ενυδρειου και ειδα τα εξης:

pH: 8

NH4: 3mg/l

NO2: 0.5mg/l

NO3: 25mg/l

KH: 5dKH

GH: 8dKH

Τα ΝΟ2 και ΝΟ3 τα μετρησα 2 φορες για να σιγουρευτω.

Πως γινεται σε ενυδρειο 9 ημερων να υπαρχουν τετοιες μετρησεις?

Μπορει καποιος πιο εμπειρος να καταλαβει τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσα πριν μια βδομαδα Sera filter biostart. Αλλα δεν εχω ξαναταϊσει.

Δε θα επρεπε να εχει μειωθει, αν οχι να μηδενιστει, η αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια υποθεση και να μου πειτε αν ισχυει?

Tα δεδομενα ειναι:

1) Την πρωτη μερα εριξα φαρμακευτικη αμμωνια 10%, οσο χρειαζεται για να φτασει 4mg/l. Tην δευτερη μερα εριξα το filter biostart.

2) Δεν το εχω πειραξει απο τοτε. Δεν ξαναπροσθεσα ουτε αμμωνια, ουτε biostart. Διευκρινηση: Δεν ριχνω τροφη.

Λογικα η αυξηση των ΝΟ2 απο 0 σε Ο,5mg/l δειχνει οτι αρχιζουν να δημιουργουνται οι αποικιες των βακτηριων που διασπουν την αμμωνια, τα nitsosomonas. Αυτος ειναι και ο λογος της μειωσης της αμμωνιας απο 5 στα 3mg/l. Eπειδη ομως εβαλα το biostart, αναπτυχθηκαν τα nitrobacter, που διασπουν τα νιτρωδη, γι'αυτο εχω ανεβασμενα τα ΝΟ3.

Η απορια που εχω λοιπον ειναι η εξης... Θεωρειται στρωμενο το ενυδρειο αν αφαιρεσω την αμμωνια ωστε να μηδενιστει?

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Η απορια που εχω λοιπον ειναι η εξης... Θεωρειται στρωμενο το ενυδρειο αν αφαιρεσω την αμμωνια ωστε να μηδενιστει?

Πώς θα αφαιρέσεις επιλεκτικά την αμμωνία ??

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια υποθεση και να μου πειτε αν ισχυει?

Tα δεδομενα ειναι:

1) Την πρωτη μερα εριξα φαρμακευτικη αμμωνια 10%, οσο χρειαζεται για να φτασει 4mg/l. Tην δευτερη μερα εριξα το filter biostart.

2) Δεν το εχω πειραξει απο τοτε. Δεν ξαναπροσθεσα ουτε αμμωνια, ουτε biostart. Διευκρινηση: Δεν ριχνω τροφη.

Λογικα η αυξηση των ΝΟ2 απο 0 σε Ο,5mg/l δειχνει οτι αρχιζουν να δημιουργουνται οι αποικιες των βακτηριων που διασπουν την αμμωνια, τα nitsosomonas. Αυτος ειναι και ο λογος της μειωσης της αμμωνιας απο 5 στα 3mg/l. Eπειδη ομως εβαλα το biostart, αναπτυχθηκαν τα nitrobacter, που διασπουν τα νιτρωδη, γι'αυτο εχω ανεβασμενα τα ΝΟ3.

Η απορια που εχω λοιπον ειναι η εξης... Θεωρειται στρωμενο το ενυδρειο αν αφαιρεσω την αμμωνια ωστε να μηδενιστει?

Ριχνουμε BIostart και βάζουμε ψαράκια .χημική αμμωνία δεν χρειάζεται.Ετσι και αλλιώς χημική αμμωνία μην χρησιμοποιείται στα ενυδρεία σας.Υπάρχουν προιόντα ή τελοσπάντων μπόλι για το λεγόμενο στρώσιμο.

Στρωμένο δεν είναι ,εγώ θα πρότεινα πλούσια αλλαγή νερού σε πρώτη φάση και τα λέμε ξανά.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα αφαιρέσεις επιλεκτικά την αμμωνία ??

Oπως ειπε ο Σωκρατης...

... πλούσια αλλαγή νερού...

Η αλλη λυση ειναι να περιμενω να διασπαστει μεσω των βακτηριων και των φυτων?

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε αλλαγή νερού,δεν έχεις ψάρια μέσα ;

:)

Link to comment
Share on other sites

Oχι, ακομα το στρωνω!

Ωραία θα κάνεις λοιπόν αλλαγή 80% μήπως καταφέρουμε και διώξουμε την χημική αμμωνία ,θα μετρήσεις αμμωνία μετά την αλλαγή και θα τα πούμε ξανά,Μην βιάζεσια και μην μπλέκεσαι με χημικές αμμωνίες ,θα το ρυθμίσουμε το ζήτημα που προέκυψε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση, θυμηθηκα οτι εχω ενα μπουκαλι αντιχλωριου της API που δεσμευει και αμμωνια. Να το χρησιμοποιησω στο νερο που θα βαλω, (δεν εννοω κατευθειαν στο ενυδρειο, αλλα στον κουβα προετοιμασιας του νερου) ή να το αποφυγω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάποιον ιδιαίτερο λόγο ανησυχίας.

Το ότι μετράς αμμωνία ακόμα είναι φυσιολογικό μια που ακόμα είσαι σε φάση στρωσίματος, δεν βλέπω τον λόγο να πρέπει να βιάζεσαι. Φεεεεεεετα!

Το ενυδρείο σου θα είναι στρωμένο όταν δεν θα μετράς αμμωνία και ΝΟ2 οπότε λίγο υπομονή ακόμα και εφόσον όλα μηδενίσουν κάνεις και μια καλή αλλαγή όπως λέει και ο κύριος Σωκράτης. Αυτό που με ανησυχεί λίγο είναι ότι όταν βάλεις μέσα το χώμα μην ανέβει πάλι στα ύψη η αμμωνία και εκεί μπορεί να χρειαστεί πάλι να περιμένεις μέχρι το όλο σύστημα να ισορροπήσει.

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση, θυμηθηκα οτι εχω ενα μπουκαλι αντιχλωριου της API που δεσμευει και αμμωνια. Να το χρησιμοποιησω στο νερο που θα βαλω, (δεν εννοω κατευθειαν στο ενυδρειο, αλλα στον κουβα προετοιμασιας του νερου) ή να το αποφυγω?

Βεβαiως αγαπητέ Troll :):D

Link to comment
Share on other sites

Βεβαiως αγαπητέ Troll :):D

OK, θα χρησιμοποιησω αυτο και οχι το απλο αντιχλωριο της sera που δεν δεσμευει αμμωνια.

Αρα μεσα στη βδομαδα, που θα ξεστησω ολο το ενυδρειο για να βαλω το υποστρωμα με το χωμα, θα γινει και η αλλαγη του νερου ουτως ή αλλως.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Xθες το βραδυ τοποθετησα και τα περιμετρικα LED. Επελεξα Cool white στα 14W. To αποτελεσμα με ικανοποιησε. Μπορω να πω οτι φωτισε το ενυδρειο...

Η τοποθετηση...

aquael80_14.jpg

Ετσι ηταν πριν...

aquael80_12.jpg

...και μετα!

aquael80_13.jpg

ΥΓ. Το στησιμο ειναι προσωρινο. Εχουν προτεραιοτητα κατι πραγματακια πριν προχωρησω στο τελικο...

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Troll!

Ποιο πολύ δείχνουν για Day light παρά για cool, όπως και να έχει η διαφορά είναι αισθητή. Τη έκανες με το υπόστρωμα και σε τη φάση είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Eχω τελειωσει την επεξεργασια του χωματος και των ηφαιστειογενων πετρων που ειχα βρει. Παρηγγειλα λατεριτη και μεθαυριο λογικα θα εχω και το μαυρο χαλικι που χρειαζομαι. Ψαχνω αλλα 2-3 φυτα και ελπιζω μεχρι την Παρασκευη να τα εχω βρει. Αν ολα πανε καλα, τοτε μεσα στο Σ/Κ θα εχω τελειωσει με το στησιμο και θα μπορω να συνεχισω το στρωσιμο του ενυδρειου... ειδομεν!

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Eχω τελειωσει την επεξεργασια του χωματος και των ηφαιστειογενων πετρων που ειχα βρει. Παρηγγειλα λατεριτη και μεθαυριο λογικα θα εχω και το μαυρο χαλικι που χρειαζομαι. Ψαχνω αλλα 2-3 φυτα και ελπιζω μεχρι την Παρασκευη να τα εχω βρει. Αν ολα πανε καλα, τοτε μεσα στο Σ/Κ θα εχω τελειωσει με το στησιμο και θα μπορω να συνεχισω το στρωσιμο του ενυδρειου... ειδομεν!

Τη επεξεργασια εκανες με το χωμα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα κουβα, βαζω 1/3 χωμα και 2/3 νερο. Το αφηνω 24 ωρες. Μενουν στην επιφανεια η τυρφη, ο περλιτης, τα ξυλα και τα φυλλα, τα οποια και πεταω, ενω το κυριως χωμα που μενει στο βυθο το μαζευω. Επαναλαμβανω τη διαδικασια αλλη μια φορα, ωστε να φυγουν οι επιπλεον τανινες και το αφηνω να στεγνωσει.

Αυτο που μενει στο τελος ειναι καθαρο χωμα το οποιο προκειται να χρησιμοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κατι μεταξυ των λεντ και του νερου?? Εννοω καποιο πλεξι?

Oχι, γιατι ρωτας? Παντως ειναι αδιαβροχα. :)

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...