Jump to content

Νεο ενυδρειο


Troll

Recommended Posts

Το πειραμα που εκανες ειναι με νερο βρυσης το οποιο λογο της GH και ΚΗ λειτουργουν σαν σταθεροποιητες (buffer) και δεν αφηνουν σε τοσο μικρο διαστημα να πεσει το ΡΗ του νερου. Για αυτο και σου ειπα να κανεις το πειραμα με αποσταγμενο νερο για να δεις την πραγματικη οξυτητα του χωματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πειραμα που εκανες ειναι με νερο βρυσης το οποιο λογο της GH και ΚΗ λειτουργουν σαν σταθεροποιητες (buffer) και δεν αφηνουν σε τοσο μικρο διαστημα να πεσει το ΡΗ του νερου. Για αυτο και σου ειπα να κανεις το πειραμα με αποσταγμενο νερο για να δεις την πραγματικη οξυτητα του χωματος.

Aφου τη γραφει επανω στη συσκευασια, 5,5 - 6,5... :thumbup:

Aν και πιστευω οτι απο 8, το pH του νερου, θα πεσει λογω της παροχης CO2 που εφτιαξα.

Ειχα γραψει εδω για ενα προβλημα με αλγη. Εφτιαξα λοιπον ενα DIY συστημα παροχης CO2 με ενα μισολιτρο μπουκαλι νερου. Η διαχυση γινεται με μια αεροπετρα, τοποθετημενη ακριβως κατω απ'την εισαγωγη του φιλτρου. Αν και δε φαινεται στη φωτο, το φιλτρο τραβα τις φυσαλιδες, τις διασπα και τις βγαζει απ'το spray bar.

aquael80_17.jpg

aquael80_18.jpg

aquael80_19.jpg

aquael80_20.jpg

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Mετρησεων συνεχεια...

pH: 7

NH3/NH4: 0 mg/l

NO2: 0 mg/l

NO3: 10 mg/l

GH: 8 dGH

KH: 5 dKH

Tελικα μετα απο 24 ωρες παροχης CO2 το pH επεσε μια μοναδα.

Συμπληρωσα αλλα 2 ml αμμωνιας.

Μου κανει εντυπωση πως μετα απο 2 μερες απ'την προηγουμενη μετρηση τα ΝΟ3 επεσαν απο το 60 στο 10!!!

Ειναι φυσιολογικες οι παραπανω μετρησεις ή κατι δεν παει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικοτατες!

Τα φυτα σου το ρουφιξαν ολο το ΝΟ3 αμεσως μια που ακομα το ενυδρειο σου δεν εχει και μεγαλη παραγωγη ρυπων και ειναι μεν φρεσκοστρωμενο αλλα οχι και ωριμο και χωρις βιολογικη λασπη. Το μπουκαλακι ειναι μικρο και θα σου τελιωνει συντομα το CO2. Το οτι εχεις το co2 κατω απο το φιλτρο δεν ειναι και τοσο καλη ιδεα εκτος και αν αυτο το φιλτρο το εχεις μονο για αυτη την δουλεια. Η βιολογια στο φιλτρο καταναλωνει οξυγωνο και παραγει co2 οποτε δεν ειναι και το καλυτερο για την βιολογια σου, δευτερων ελπιζω το spray bar να μην ειναι εξω απο την επιφανεια του νερου γιατι ετσι το μισο παει χαμενο στην ατμοσφαιρα, και τριτον το co2 ειναι διαβρωτικο αεριο που μετα απο καποιο χρονικο διαστημα μπορει να δημηουργησει προβλημα στην φτερωτη της αντλιας.

Ποτε με το καλο θα βαλεις το χωμα;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτον τον συνδεσμο θα μπορεις να υπολογιζεις το co2 απο την αναλογια του ΡΗ σε σχεση με το ΚΗ:

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικοτατες!

roxbury.gif

Ποτε με το καλο θα βαλεις το χωμα;

Περιμενω απο Γερμανια μια παραγγελια μιας Eleocharis parvula και απο ενα συμφορουμιτη να μου φερει το μαυρο χαλικι που ψαχνω. Κατα τα αλλα, ολα ειναι ετοιμα, μεχρι και τι ψαρια θα βαλω μεσα εχω αποφασισει.

Σε αυτον τον συνδεσμο θα μπορεις να υπολογιζεις το co2 απο την αναλογια του ΡΗ σε σχεση με το ΚΗ:

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20

Πολυ χρησιμο εργαλειο! Να'σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Kατι δε μου παει καλα ρε παιδια!!! :thumbup:

Δε μου αρεσει ετσι οπως φαινεται μεσα το φιλτρο με τα σωληνακια και τα καλωδια. Ασε που το βραδυ κανει καμποσο θορυβο!

Υπαρχει καποιο αθορυβο εξωτερικο φιλτρο για 65-70 λιτρα?

Το Eheim 2213 ειναι αθορυβο?

Link to comment
Share on other sites

roxbury.gif

Περιμενω απο Γερμανια μια παραγγελια μιας Eleocharis parvula και απο ενα συμφορουμιτη να μου φερει το μαυρο χαλικι που ψαχνω. Κατα τα αλλα, ολα ειναι ετοιμα, μεχρι και τι ψαρια θα βαλω μεσα εχω αποφασισει.

Πολυ χρησιμο εργαλειο! Να'σαι καλα!

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για κανε μια περιγραφη το τη εκανες με το χωμα τελικα και βαλε και καμια φωτω απο το χωμα για να δω πως εγινε. Την ψαχνω και εγω με τα DIY υποστρωματα, με εβαλες στο τριπακι! Εχω ενα 200 αρι με δυο σκαλαρια και σκεφτομε να πειραματιστο αλα Walstad αλλα ακομα ψαχνωμε με το καταληλο υποστρωμα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πριν σου πω, για πες μου εσυ... :thumbup:

Kατι δε μου παει καλα ρε παιδια!!! :thumbup:

Δε μου αρεσει ετσι οπως φαινεται μεσα το φιλτρο με τα σωληνακια και τα καλωδια. Ασε που το βραδυ κανει καμποσο θορυβο!

Υπαρχει καποιο αθορυβο εξωτερικο φιλτρο για 65-70 λιτρα?

Το Eheim 2213 ειναι αθορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Kατι δε μου παει καλα ρε παιδια!!! :thumbup:

Δε μου αρεσει ετσι οπως φαινεται μεσα το φιλτρο με τα σωληνακια και τα καλωδια. Ασε που το βραδυ κανει καμποσο θορυβο!

Υπαρχει καποιο αθορυβο εξωτερικο φιλτρο για 65-70 λιτρα?

Το Eheim 2213 ειναι αθορυβο?

Κανει θορυβο το φιλτρο σου; :thumbup:

Μηπως εχει αερα μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος ειναι δευτερευουσας σημασιας... το αισθητικο κομματι με χαλαει περισσοτερο.

Το Eheim 2213 ή το Fluval 105 αξιζουν?

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος ειναι δευτερευουσας σημασιας... το αισθητικο κομματι με χαλαει περισσοτερο.

Το Eheim 2213 ή το Fluval 105 αξιζουν?

Εχω eheim και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Γενικος ειναι απο τα νουμερο ενα μαρκα φιλτρων, γερμανικο προιον, ποιοτητα.

Σε τρωει το χερι να τα σκασεις! :thumbup:

και τα fluval ειναι επισης αξιοπιστα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Σε τρωει το χερι να τα σκασεις! :thumbup:

Οχι, απλα τα υπολογισα και ειδα οτι θα μου πηγαινε πιο ακριβα να το φτιαξω μονος μου...

Link to comment
Share on other sites

Για κανε μια περιγραφη το τη εκανες με το χωμα τελικα και βαλε και καμια φωτω απο το χωμα για να δω πως εγινε. Την ψαχνω και εγω με τα DIY υποστρωματα, με εβαλες στο τριπακι! Εχω ενα 200 αρι με δυο σκαλαρια και σκεφτομε να πειραματιστο αλα Walstad αλλα ακομα ψαχνωμε με το καταληλο υποστρωμα. :thumbup:

Το χωμα που βαζουμε για υποστρωμα θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο καθαρο. Εγω χρησιμοποιησα κουμαροχωμα αποστειρωμενο απο μυγακια, σκουληκια, μυκητες, κλπ.

Η ολη διαδικασια (τουλαχιστον ο,τι εκανα εγω) γινεται προκειμενου να ξεχωρισω το καθαρο χωμα απο κλαδια, φυλλα, τυρφη και περλιτη. Εχει ως εξης:

dirt_process.jpg

1. Βαζουμε το χωμα σε ενα κουβα.

2. Ριχνουμε νερο, 3 φορες περισσοτερο απ'ην ποσοτητα χωματος που βαλαμε.

3. Αφηνουμε για τουλαχιστον 1 μερα το χωμα στο νερο.

4. Το χωμα εχει καθισει στον βυθο, ενω τα ξυλα, τα φυλλα, η τυρφη και ο περλιτης επιπλεουν.

Μαζευουμε απ'την επιφανεια ο,τι επιπλεει και το πεταμε (ή το αφηνουμε για τις γλαστρες μας). Αδειαζουμε προσεκτικα το νερο και στον πατο μενει η λασπη. Παιρνουμε χουφτες χωμα και το στιβουμε για να στραγγισει. Επειτα το ριχνουμε σε μια αλλη λεκανη για να στεγνωσει. Ενδεχεται μεσα στη λασπη να υπαρχουν κλαδακια και πετρες. Αυτα τα βγαζουμε καθως στραγγιζουμε το χωμα. Στο χωμα που αγορασα υπηρχαν πετρες αργιλου. Αφησα μεσα μονο τις πολυ μικρες.

Αν θελουμε επαναλαμβανουμε την διαδικασια για να απομακρυνουμε επιπλεον τανινες.

Αυτο που μενει ειναι καθαρο χωμα...

aquael80_21.jpg

aquael80_22.jpg

Πριν το βαλουμε στο ενυδρειο το βρεχουμε παλι, ωστε να γινει λασπη. Αν θελουμε να προσθεσουμε επιπλεον σιδηρο μπορουμε να ανακατεψουμε με τη λασπη μια ποσοστητα πηλου, ή να βαλουμε στον πατο του ενυδρειου λατεριτη πριν ριξουμε τη λασπη. Σε περιπτωση που θελουμε να αυξησουμε το pH του, βαζουμε στον πατο του ενυδρειου δολομιτη (πηγη ασβεστιου και μαγνησιου) ή ασβεστολιθικη αμμο, ή μαρμαροσκονη. Τα παραπανω οχι σε μεγαλες ποσοτητες! Συνηθως μια χουφτα αρκει.

Εγω θα βαλω μονο σιδηρο, αφου το pH του χωματος το θελω χαμηλο (5,5-6,5) για να αντισταθμισει το ψηλο pH του νερου (8).

Δεν ξερω αν το ολο εγχειρημα θα πετυχει, αλλα αν λειτουργησει τοτε η συντηρηση του ενυδρειου θα ειναι απ'τις πλεον ευκολες.

Link to comment
Share on other sites

Πλησιαζουν οι μερες που θα πρεπει να κανω το τελικο στησιμο του ενυδρειου. Το θεμα ειναι πως θα διατηρησω τα βακτηρια (φιλτρο και πετρες λαβας), αφου θα αδειασει ολο το ενυδρειο? Αν τα βαλω σε ενα κουβα με νερο ενυδρειου, θα αντεξουν για τις 1-2 ωρες που θα μου παρει η δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Πλησιαζουν οι μερες που θα πρεπει να κανω το τελικο στησιμο του ενυδρειου. Το θεμα ειναι πως θα διατηρησω τα βακτηρια (φιλτρο και πετρες λαβας), αφου θα αδειασει ολο το ενυδρειο? Αν τα βαλω σε ενα κουβα με νερο ενυδρειου, θα αντεξουν για τις 1-2 ωρες που θα μου παρει η δουλεια?

Aνετα! No problema!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελευταιες μετρησεις με υγρα API:

NH3/NH4= 0

NO2= 0

NO3= 20

GH= 9 dH

KH= 6 dH

Εχω ομως ενα θεμα με το pH. Oταν μετραω με το κανονικο τεστ μου βγαζει 7,6 και οταν μετραω με το high range μου βγαζει 7,4.

Ποια μετρηση ειναι η σωστη?

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Τελευταιες μετρησεις με υγρα API:

NH3/NH4= 0

NO2= 0

NO3= 20

GH= 9 dH

KH= 6 dH

Εχω ομως ενα θεμα με το pH. Oταν μετραω με το κανονικο τεστ μου βγαζει 7,6 και οταν μετραω με το high range μου βγαζει 7,4.

Ποια μετρηση ειναι η σωστη?

Πιστευω πως μονο με ενα καλο ΡΗμετρο καλα καλυμπραρισμενο θα σου ελεγε την ποιο σωστη τιμη.

Οπως και να εχει η αποκληση ειναι μικρη και οι χρωματικες αποχρωσεις των τεστ, μπερδευουν λιγο τα πραγματα. Οπως και να εχει, εχεις χαμηλο CO2 στο νερο σου, γυρω στα 5 με 8 mg/l, οποτε με τα φυτα θα χρειαστεις πιστευω παροχη CO2 ή υγρο σκευασμα οργανικου ανθρακα τυπου Excel για να ανεβασεις λιγο τα επιπεδα διοξειδιου για μια καλυτερη αναπτυξυ των φυτων σου. Τελικα ποσες φορες το ξεπλυνες το χωμα; Το εβαλες μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλα ακομα το χωμα, εδω και 2 βδομαδες περιμενω το λατεριτη απ'το petshop. Σημερα που πηρα τηλ/νο τον τυπο, μου ειπε οτι θα το ξαναστειλει αυριο, για να το εχω τη Δευτερα!

Αν εκανα παραγγελια απο εξωτερικο, πιο γρηγορα θα μου ερχοταν!!!

:)ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ :rasp:

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλα ακομα το χωμα, εδω και 2 βδομαδες περιμενω το λατεριτη απ'το petshop. Σημερα που πηρα τηλ/νο τον τυπο, μου ειπε οτι θα το ξαναστειλει αυριο, για να το εχω τη Δευτερα!

Αν εκανα παραγγελια απο εξωτερικο, πιο γρηγορα θα μου ερχοταν!!!

:)ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ :rasp:

Και εγω περιμενα μια λαμπα απο αναλογο eshop και τελικα ακυρο, γενικα με αυτη την κριση εχουν προβλημα με τις παραλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικες μερες εβαλα τυρφη σε ενα ξεχωριστο κυκλοφορητη.

Επισης προσθεσα αλλα 3 μπουκαλια των 750ml στο DIY συστημα παροχης CO2. Τωρα εχω συνολικα 3lt και παροχη 50 bpm.

Mε ολα τα παραπανω καταφερα να ριξω το pH κατα 0.7 dH.

Oι φρεσκες μετρησεις:

pH= 6.8

NH3/NH4= 0 mg/l

NO2= 0 mg/l

NO3= 20 mg/l

GH= 9 dH

KH= 5 dH

Στοχος μου ειναι να ριξω το pH κατω απ'το 6,5 για να βαλω τα πρωτα ψαρακια, ενα ζευγαρι ram.

Αυριο θα εχει μπολικη δουλεια για να το ξηλωσω και να το στησω παλι με το χωμα. Για να δουμε τι θα δουμε... :)

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Το αναβαθμισμενο συστημα CO2...

aquael80_25.jpg

To πειραμα με την τυρφη (~100ml) στον ξεχωριστο κυκλοφορητη...

aquael80_27.jpg

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικες μερες εβαλα τυρφη σε ενα ξεχωριστο κυκλοφορητη.

Επισης προσθεσα αλλα 3 μπουκαλια των 750ml στο DIY συστημα παροχης CO2. Τωρα εχω συνολικα 3lt και παροχη 50 bpm.

Mε ολα τα παραπανω καταφερα να ριξω το pH κατα 0.7 dH.

Oι φρεσκες μετρησεις:

pH= 6.8

NH3/NH4= 0 mg/l

NO2= 0 mg/l

NO3= 20 mg/l

GH= 9 dH

KH= 5 dH

Στοχος μου ειναι να ριξω το pH κατω απ'το 6,5 για να βαλω τα πρωτα ψαρακια, ενα ζευγαρι ram.

Αυριο θα εχει μπολικη δουλεια για να το ξηλωσω και να το στησω παλι με το χωμα. Για να δουμε τι θα δουμε... :)

Αν μπορεις να κρατας σε αυτες τις τιμες το νερο του ενυδρειου σου ειναι ιδανικες για τα ραμ.

Δεν χρειαζεται να κατεβασεις παρακατω το ΡΗ, μην ξεχνας πως εχεις και φυτα και γενικος η χημεια σου θα ειναι ποιο σταθερη σε αυτες τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Rik.

Ελπιζω με το χωμα και το ξυλο να πεσει το pH στα επιπεδα που θελω. Η παροχη CO2 δεν ξερω αν θα χρειαζεται, αφου υπαρχει περιπτωση να επαρκει αυτο που θα παραγεται απ'τα οργανικα του χωματος. Οσο για την τυρφη, αυτη θα μπει στο εξωτερικο φιλτρο. Ολο το στησιμο μεχρι τωρα ηταν καθαρα πειραματικο. Πιο πολυ να δω τι επιπτωσεις εχει η τυρφη και το DIY CO2. Στο τελικο στησιμο θα δω τις μετρησεις διχως τα παραπανω και πραττω αναλογα.

Σημερα ηταν να στησω το ενυδρειο, αλλα δεν προλαβα ανοιχτο το φυτωριο για να παρω καλιο. Αυριο ελπιζω να τελειωνω με αυτο το θεμα.

Καθισα λοιπον να συναρμολογησω το επιπλο που ειχα σχεδιασει, ωστε το ενυδρειο να μπει στην τελικη θεση του. Το σχεδιο ειναι αυτο...

aquael80_28.jpg

...με την προσοψη του καπακιου να ανοιγει καπως ετσι...

aquael80_29.jpg

...και με δυνατοτητα να βγαινει ολο το πανω μερος.

aquael80_30.jpg

Η βαση λοιπον τελειωσε σημερα. Μενουν τα πομολακια που θα τα παρω αυριο απ'το χρωματοπωλειο.

aquael80_31.jpg

aquael80_32.jpg

Φαινεται και το καινουριο fluval 205, ετοιμο για δραση. :lol:

Τελικα επελεξα αυτο το φιλτρο επειδη εχει δυνατοτητα ρυθμισης της ροης και επειδη θα μπορει να ανταπεξελθει οταν θα φτιαξω το 200αρι... :)

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...