Jump to content

Υπόστρωμα+φίτρο βυθού


Guppy

Recommended Posts

Χαιρετώ τους ειδικούς..Θέλω να γεμίσω το ενυδρείο μου με φυτά, Διάβασα οτι χρειάζεται και υπόστρωμα για την ανάπτυξή τους, προς το παρόν έχω 5 ρίζες Hygrophila. Το υπόστρωμα μπορώ να το βάλω κάτω από τις πλάκες του φίλτρου βυθού;;;(χωρίς βέβαια να λειτουργεί) ή να ρίξω απλά το χαλίκι απο πάνω;;; ευχαριστώ...

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με το φιλτρο βυθου θα υπαρχει μεγαλυ αναταραξη του νερου και

αν οπως λες θες αρκετα φυτα τοτε πρεπει να παρεχεις και co2 εκτος απο τη περιπτωση που βαλεις ευκολα φυτα αλλα και παλι ειναι πολυ σημαντικο το co2.

Το δευτερο σημαντικο προβλημα με το φιλτρο βυθου ειναι οτι αναταρασει πολυ τοεδαφοσ και τα φυτα δε μπορουν να ρηζοσουν καλα

δε μπορις να βαλης ενα αλλου ειδους φιλτρο οπως εσωτερικο

τα εσωτερικα φιλτρα κανουν πιο καλη δουλεια απο ενα φιλτρο βυθου και δε θα εχεις αυτα τα προβληματα

αλλα πες μας και ποσα λιτρα ειναι και γιατι επελεξες φιλτρο βυθου γιατι μπορι να υπαρχουν και αλλα πραματα που να σε εμποδιζουν να βαλις φυτα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να ξαναστήσεις το ενυδρείο σου αν θέλεις να βάλεις υπόστρωμα. Διαφορετικά θα πρέπει να αρκεστείς σε απλά φυτά χωρίς απαιτήσεις όπως κερατόφυλλο και ανούμπια. Σε ένα άρθρο που διάβαζα αναφέρει πως το χαλίκι έχει τα απαραίτητα συστατικά μετά από περίπου 6 μήνες έχοντας στο ενυδρείο ψάρια. Τα απόβλητά τους θα δημιουργήσουν ένα πολύ καλό υπόστρωμα θρεπτικό για φυτά. Οπότε υπομονή!..

Link to comment
Share on other sites

Έχω εσωτερικό φίλτρο της Eheim για 35 λίτρα καθαρά. Απλώς ρωτάω αν γίνεται να βάλω το υπόστρωμα κάτω από τις πλάκες ωστε να μην έρθει σε επαφή με το χαλίκι. Έχω και diy co2 με σκαλίτσα της Nutrafin για διάχυση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βγάλεις το φίλτρο βυθού και μετά θα βάλεις το υπόστρωμα και από πάνω το χαλίκι.

Αυτά τα δύο υλικά θα πρέπει να εφάπτονται. Αργότερα υπολείμματα τροφών κλπ που θα βρίσκονται στο χαλίκι θα γίνονται οργανικό λίπασμα και σε συνεργασία με το υπόστρωμα θα δώσουν στα φυτά σου τα απαραίτητα που χρειάζονται για να τραφούν. (όσα φυτά τρέφονται από τις ρίζες)

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μήπως με τη σκούπα βυθού τα κάνω μπάχαλο, αν σηκωθεί καταλάθος το υπόστρωμα;; Να μη βάζω τη σκούπα τελείως κάτω στον πυθμένα;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δέσεις στην σκούπα ενα καλαμάκι (ξυλάκι) απο σουβλάκι (καλαμάκι)

και με αυτό να σκαλίζεις τον πυθμένα ωστε να μην κάνει βεντούζα στο χαλίκι σου.

Πάντως με τις περισσότερες σκούπες βυθού δεν υπάρχει πρόβλημα να ανασηκωθεί το χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα lasal.....ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...