Jump to content

απορια...


nigesi

Recommended Posts

καλημερα παιδες!Εχει κανεις δοκιμασει να τοποθετησει δυο η τρια ειδη pseudotropheus(π.χ acei,saulosi,socolofi) μαζι;Θα ηταν βιωσιμος αυτος ο συνδιασμος;Θα υπαρχουν προβληματα;

post-1877-1159091783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είδη pseudotropheus (όπως και αυτά που αναφέρεις) είναι ιδιαίτερα επιθετικά.

Φυσικά μπορείς να βάλεις διαφορετικά είδη στο ίδιο ενυδρείο.

Θα βοηθούσε πολύ βέβαια να μην έχουν παρόμοιους χρωματισμούς για να μειωθεί η επιθετικότητα και το ζευγάρωμα ανάμεσα στα διαφορετικά είδη.

Θα σε έσωζε από πολλά προβλήματα αν μπορούσες να γνωρίζεις το φύλο των ψαριών ώστε να έχεις αναλογιά 1 αρσενικό με 3-4 θηλυκές.

Τέλος για τα συγκεκριμένα είδη χρειάζονται πέτρες, πολλές πέτρες δηλαδή πάρα πολλές πέτρες. Και όταν τελειώσεις μην ξαχάσεις να προσθέσεις μερικές πέτρες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτρεψεις να σου προτείνω και ενα αλλο συνδυασμό ψαριών που έχουν συμβατότητα , εγώ το βρήκα απο κάποιο βιβλίο - και συγκεκριμένα για να είμαι ακριβής - απο το ' Lake Malawi Cichlids ' Peter bredell ,

σελ.30. ο οποίος είναι ο εξης :

1.Aulonocara hansbaenschi, 2. Labidochromis caeruleus, 3.idotropheus sperngerae ,4.Copadichromis borleyi.

Εγω εχω συνδυασμό του 1 και 2 με αναλογία 1αρ. - 3 θηλ.

Αν θέλεις ψάξε και http://www.malawicichlidhomepage.com/ που πιστεύω οτι θα βρείς πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν . :thumbup::thumbup:;)

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτρεψεις να σου προτείνω και ενα αλλο συνδυασμό ψαριών που έχουν συμβατότητα , εγώ το βρήκα απο κάποιο βιβλίο - και συγκεκριμένα για να είμαι ακριβής - απο το ' Lake Malawi Cichlids ' Peter bredell ,

σελ.30. ο οποίος είναι ο εξης :

1.Aulonocara hansbaenschi, 2. Labidochromis caeruleus, 3.idotropheus sperngerae ,4.Copadichromis borleyi.

Εγω εχω συνδυασμό του 1 και 2 με αναλογία 1αρ. - 3 θηλ.

Αν θέλεις ψάξε και http://www.malawicichlidhomepage.com/ που πιστεύω οτι θα βρείς πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν . :thumbup::thumbup:;)

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Καλησπερα,εχω προσπαθηει να προσομοιωσω ενα περιβαλλον οσο το δυνατον ποιο κοντα στο φυσικο των

κιχλιδων της malawi και ειδικοτερα των mbuna.Ετσι λοιπον θα ηθελα να φιλοξενησω μονο αυτο το ειδος κιχλιδων και μιας κ εχτες μου εκαναν δωρο για τα γενεθλια μου 4 yellow labs,ψαχνω την επομενη μου επιλογη.

Να ρωτησω επισεις:Το αλατι και το buffer της seahem που εχω ειναι καλυτερα να το αραιωνω σε κουβα πριν το τοποθετω;Αν δεν απατωμαι εχετε κ σεις 200λιτρο,τι δοσολογια χρησιμοποιειpost-1877-1159373835_thumb.jpgτε;post-1877-1159373866_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω προσπαθηει να προσομοιωσω ενα περιβαλλον οσο το δυνατον ποιο κοντα στο φυσικο των

κιχλιδων της malawi και ειδικοτερα των mbuna.Ετσι λοιπον θα ηθελα να φιλοξενησω μονο αυτο το ειδος κιχλιδων και μιας κ εχτες μου εκαναν δωρο για τα γενεθλια μου 4 yellow labs,ψαχνω την επομενη μου επιλογη.

Να ρωτησω επισεις:Το αλατι και το buffer της seahem που εχω ειναι καλυτερα να το αραιωνω σε κουβα πριν το τοποθετω;Αν δεν απατωμαι εχετε κ σεις 200λιτρο,τι δοσολογια χρησιμοποιειpost-1877-1159373835_thumb.jpgτε;post-1877-1159373866_thumb.jpg

Αγαπητέ nigesi πολύ ωραίες φωτογραφίες και ακόμα πιο ωραίες οι labido.Ενα ψαράκι που είναι και αυτό Mbuna και δεν απαιτεί πολύ νερό είναι το Iodotropheus sprengerae και είναι συμβατό.Βέβαια ψάξε με υπομονή τι άλλο θα προσθέσεις. ;)

Τώρα οσο αφορά το αλάτι και το buffer ph. Το πιο εύκολο είναι να διαλύσεις πρώτα σε κουβά καλά και μετά τα ρίχνεις.

Εσύ μπορείς να βγάλεις νερό απο το ενυδρείο να κάνεις το κοκτειλ και να το ρίξεις ξανά στο ενυδρείο.

Προτού κάνεις οτιδήποτε να μετρήσεις πρώτα GH και ph.Αν η GH είναι ας πούμε 12 και πάνω δεν χρειάζεται να ρίξεις αλάτι το ιδιο ισχύει και για to ph ,αΝ είναι αλκαλικό.

Αν όμως το νερό είναι μαλακό θα διαλύσεις στο νερό αλάτι οσο γράφει η δοσολογία στο μπουκάλι, εγώ στη αρχή εριξα περίπου 20 cc αλάτι και 20 cc buffer ph.Μετά απο 24 ωρες θα μετρήσεις ,αν είσαι ικανοποιημένος δηλαδή εχεις για παράδειγμα gh 12 + και ph αλκαλικό ( εγώ εχω λίγο πιο πάνω απο 8 ) τότε είσαι εντάξει .Αν δείς όμως οτι θέλεις να αυξήσεις και άλλο τη GH θα διαλύσεις πάλι αλάτι σε μικρή πια ποσότητα και θα μετράς την επόμενη μέρα μέχρι να έλθει στα έπιθυμητά επίπεδα.

Να σου πώ οτι όταν συμπληρώνεις νερό απο εξάτμιση δεν ρίχνεις αλάτι και βuffer.Μόνο στις αλλαγές και αυτό μόνο άν χρειάζεται ( μετράς πρώτα ) .Εγώ μετρώ καθέ επτά μέρες περίπου και ανάλογα πράττω.Βέββαια όταν έχουμε εξάτμιση και συμπληρωνουμε νερό συχνά πιθανόν να χρειαστεί να ρίξουμε αλάτι και bufer.

Ο καθένας σιγά σιγά με την πείρα που αναπτύσει φτιάχνει το πρόγραμμα του οσον αφορά το αλάτι και το buffer, το βασικό είναι να το παρακολουθείς.

Σίγουρα θα πάει μια χαρά .Ευχομαι καλή επιτυχία.Οτι άλλη απορία υπάρχει ευχαρίστως να τα πούμε. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φίλε nigesi να συμπηρώσω κάτι που ξέχασα και μπορεί να είνα βασικό.Επειδή ήδη εχεις μέσα ψάρια μην βάλεις αμέσως όλη την δόση αλατιού και buffer που απαιτείται μην ανέβουν ξαφνικά οι παράμετροι και έχουμε παρατράγουδα.Αλλά βάλε την μισή δόση που χρειάζεται , να μετρήσεις την επόμενη μέρα και μετά από 2-3 μέρες πρόσθεσε το υπόλοιπο ώστε να έχουμε σταδιακή αύξηση των παραμέτρων για να έιμαστε πιο σίγουροι.

Το ξέχασα χθές το βράδυ να σου το αναφέρω.

Γεια χαρά ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες!Εχει κανεις δοκιμασει να τοποθετησει δυο η τρια ειδη pseudotropheus(π.χ acei,saulosi,socolofi) μαζι;Θα ηταν βιωσιμος αυτος ο συνδιασμος;Θα υπαρχουν προβληματα;

post-1877-1159091783_thumb.jpg

Καλημέρα ,

Πολύ όμορφο γίνεται το ενυδρείο σου. ;)

εγώ διατηρώ στο ενυδρειο μου ps acei (4) και ps demasoni (12) μαζί με lab.caureleus. Ο συνδυασμός λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής. Δεν είχα καμια απώλεια και οι αψιμαχίες είναι ελάχιστες. Βέβαια το ενυδρείο μου είναι 400 lt και έχω πάρα μα πάρα πολλές πέτρες.

Η γνώμη μου είναι ότι στα 180 lt που έχεις να μην μπλέξεις δύο διαφορετικά είδη pseudotropheus. Mπορεις να βάλεις με τα labidos και ένα γκρουπάκι ps demasoni τα οποία έχουν αρκετά μικρό τελικό μέγεθος (ίσως 6-8 άτομα). Ο χρωματικός συνδυασμός είναι υπέροχος και τα labidos τα καταφέρνουν μια χαρά με τα μικρά διαολάκια.

Αλλά και τα ps acei τα οποία τώρα τα κρατώ για πρώτη φορά με έχουν εντυπωσιάσει. Είναι πολύ όμορφα και κινούνται όλα μαζί κοπαδιαστά δίνοντας πολύ όμορφη εικόνα.

Καλή επιτυχία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...