Jump to content

Φυσαλίδες στήν επιφάνεια


Recommended Posts

Δέν ξέρω άν κάποιος άλλος χομπίστας έχει παρατηρήση φυσαλίδες στήν επιφάνεια τού νερού, αυτό

ξέρω ότι σημαίνει ότι κάτι δέν πάει καλά, τό παράξενο είναι ότι όταν βάζω τόν αέρα εξαφανίζωνται!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω άν κάποιος άλλος χομπίστας έχει παρατηρήση φυσαλίδες στήν επιφάνεια τού νερού, αυτό

ξέρω ότι σημαίνει ότι κάτι δέν πάει καλά, τό παράξενο είναι ότι όταν βάζω τόν αέρα εξαφανίζωνται!!!

Οι φυσαλίδες στην επιφάνεια δηλώνουν την ύπαρξη πολλών οργανικών διαλυμάτων στο νερό σου.

Η αντιμετώπιση είναι η συνεχής ανατάραξη της επιφάνειας ώστε περισσότερο ακάθαρτο νερό να επεξεργάζεται από το skimmer και τον ενεργό άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι από τα ιχνοστοιχεία πού ρίχνω κάθε εβδομάδα? Μόλις τώρα βρήκα και ένα σκουλήκι 10 μμ στό πίσω τζάμι νά κουνιέται!!! καί οι βράχοι μου κάθε μέρα κοκκινίζουν περισότερο, αυτό σημαίνη ότι πάει καλά τό ενυδρείο.

Εάν αυτή είναι η απάντηση έ τότε γιατί δέν σταυρώνω ψάρι βρέ παιδιά, και η γυναίκα θέλει νά τό κάνει γλάστρα?

Link to comment
Share on other sites

Ηλία όταν λες κοκκινίζουν τα βράχια εννοείς κοραλλίνη ή κυανοβακτηρίδια? ;) Για τις φασαλίδες, ανάλογα βέβαια με τον εξοπλισμό και το setup, το surface skimming είναι η λύση! Το σκουλήκι μπορεί να ήρθε με το βράχο, δε χωράει ο νους μας τι κουβαλάει... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι από τα ιχνοστοιχεία πού ρίχνω κάθε εβδομάδα?

Είσαι σίγουρος ότι τα ιχνοστοιχεία που ρίχνεις κάθε εβδομάδα είναι απαραίτητα για το σύστημά σου?

Ή μήπως οι συγκεντρώσεις ορισμένων από αυτά, που δεν καταναλώνονται, έχουν υπερβεί τα επιτρεπτά όρια και είναι πλέον τοξικά για τους οργανισμούς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι δέν είναι απαραίτητα, αλλά από τό μαγαζί πού πήρα τούς βράχους μού είπαν ότι τά χρειάζωνται, καί πρέπει νά ρίξω καί άλλα όπως ιώδιο, στρόντιο κλπ, όσο γιά τήν κοραλλίνη δέν ξέρω δέν είχα ποτέ πρίν βράχο ζωντανό, όταν τούς αγόρασα ήταν λίγο κόκκινοι, τώρα αρχίζουν και γίνεται τό χρώμα τους πιό έντονο έως σέ μερικά σημεία βαθύ κοκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι δέν είναι απαραίτητα, αλλά από τό μαγαζί πού πήρα τούς βράχους μού είπαν ότι τά χρειάζωνται, καί πρέπει νά ρίξω καί άλλα όπως ιώδιο, στρόντιο κλπ, όσο γιά τήν κοραλλίνη δέν ξέρω δέν είχα ποτέ πρίν βράχο ζωντανό, όταν τούς αγόρασα ήταν λίγο κόκκινοι, τώρα αρχίζουν και γίνεται τό χρώμα τους πιό έντονο έως σέ μερικά σημεία βαθύ κοκκινο.

Το ιώδιο και το στρόνδιο είναι απαραίτητα για το σχηματισμό της κοραλλίνας άλγης. Υπάρχουν όμως πάρα πολλά πρόσθετα που κυκλοφορούν στο εμπόριο με μορφή trace elements, τα οποία έχουν διαφορετική χρήση.

Άλλα είναι για μαλλακά κοράλλια, άλλα για σκληρά και άλλα για τα ψάρια. Όπως και άλλα που ρυθμίζουν το ΡΗ και την alk.

Όταν όλα αυτά μπαίνουν σε ένα σύστημα ανεξέλεγκτα, χωρίς να υπάρχει πραγματική ανάγκη, τότε είναι πιθανό, οι συγκεντρώσεις τους, να ξεπεράσουν και να γίνουν τοξικά για τους οργανισμούς.

Δεν έχεις αναφέρει τι κοράλλια έχεις, τι πρόσθετα ρίχνεις συστηματικά καθώς και κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και σε τι ποσοστό.

Προσπαθώ να βρω μία πιθανή αιτία για την συνεχή απώλεια των ψαριών σου. Θεωρώ βέβαια σαν δεδομένο, ότι δεν έχεις τοξικές συγκεντρώσεις προιόντων του αζώτου και ο βιολογικός κύκλος έχει ολοκληρωθεί και ισορροπίσει.

Μία φωτογραφία του ενυδρείου σου θα βοηθούσε πολύ.

Φιλικά

Νλικος

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω παρά μόνο νεκρά κοράλια γιά διακόσμηση καί τώρα πιά βράχο αρκετά κιλά 15 περίπου. Φωτογραφίες έχω πιό κάτω πού γράφω γιά τις σπειρογραφίδες αλλά είναι από τό κινητό δέν είναι καλές.

Τί είναι οι τοξικές συγκεντρώσεις προιόντων του αζώτου? μού φαίνεται έχω μεσάνυχτα!!!

Τά ιχνοστοιχεία πού ρίχνω είναι γιά τά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω παρά μόνο νεκρά κοράλια γιά διακόσμηση καί τώρα πιά βράχο αρκετά κιλά 15 περίπου. Φωτογραφίες έχω πιό κάτω πού γράφω γιά τις σπειρογραφίδες αλλά είναι από τό κινητό δέν είναι καλές.

Τί είναι οι τοξικές συγκεντρώσεις προιόντων του αζώτου? μού φαίνεται έχω μεσάνυχτα!!!

Τά ιχνοστοιχεία πού ρίχνω είναι γιά τά ψάρια.

Εννοώ τις τιμές της αμωνίας, των ΝΟ2 και των ΝΟ3. Τα δύο πρώτα είναι τοξικά για τα ψάρια σε πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

τα κοράλλια και υπόλοιπα που έχεις μέσα είναι για ενυδρειακή χρήση?

.. νομίζω ότι για το πρόβλημα των φυσαλίδων σε κάλυψαν οι απαντήσεις …

.. δεν ανοίγεις ένα άλλο θέμα να δούμε τι συμβαίνει με τα ψάρια σου?

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξω θέμα μέ τά ψάρια μου μόλις επιστρέψω από Σπέτσες πού σπουδάζει η μικρή μου, δηλ. σέ λίγες ημέρες,

πάντως σάς ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...