Jump to content

εγκυος τιγρακι


Recommended Posts

εδω και μερες ενα απο τα τιγρακια μου εχει μια κοιλια σαν νταλικερης. λογικα πρεπει να ειναι εγκυος. αν δεν ειναι απο το πολυ φαγητο...

πληροφοριες για τα τιγρακια δε βρηκα καπου.

να το βαλω σε γενιστρα?? αυγα γενουν τα τιγρακια η ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

εδω και μερες ενα απο τα τιγρακια μου εχει μια κοιλια σαν νταλικερης. λογικα πρεπει να ειναι εγκυος. αν δεν ειναι απο το πολυ φαγητο...

πληροφοριες για τα τιγρακια δε βρηκα καπου.

να το βαλω σε γενιστρα?? αυγα γενουν τα τιγρακια η ψαρακια?

ψάξε με το όνομα : barbus tetrazona για πληροφορίες

θα βρείς αρκετές. μην το βάλεις σε γεννήστρα απλά θα στρεσαριστεί.

:P

Link to comment
Share on other sites

Σε γεννήστρα βάζουν (κακώς κατά την γνώμη μου) μόνο όσα ψαράκια είναι ζοωτόκα. Τα τιγράκια γεννάνε αβγά, και αυτά γοννιμοποιούνται στο νερό από το αρσενικό. Το να τα βάλεις σε γεννήστρα δεν είναι μόνο άχρηστο, αλλά και επικίνδυνο για το ψάρι σου (έντονο στρεσάρισμα). Όπως σου είπε και ο tasosgv στο διαδίκτυο θα βρεις πολλες πληροφορίες. :P

Είσαι σίγουρος πως είναι θηλυκό; Μπορείς να διακρίνει τα αβγουλάκια μέσα στην κοιλιά του ψαριού;

Link to comment
Share on other sites

επειδη οι φωτο δέν ειναι ευδιάκριτες ,κοίταξε αν κολυμπάει κανονικά και δεν έχει αστάθεια.

οσο για γέννα θα δείς αν ερωτοτροπεί με κάποιο άλλο.

μην τα ενοχλείς και αν ειναι να γεννήσει θα το δεις τις επόμενες 2-3 μέρες.

κάποιο φυτάκι έχεις μέσα ?

δώσε μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο ,ψάρια κλπ

όλο και κάποιος θα έχει να σου δώσει κάποια πληροφορία η οποια θα σου χρησιμευσει.

και αν μπορεις μια κοντινη φωτο απο το ψάρι (πλαινη και απο μπροστά ) σε περίπτωση που εχει αστάθεια.

:P

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι 3 λεπτα που το παπαγαλοψαρο μου ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΗΣΕ ενα απο τα τιγρακια μου!!!! δεν το πιστευω!!

ποτε δεν ειχα προβλημα να τα κυνηγαει κτλ.

αν ειναι δυνατον! δε μπορω να το πιστεψω.

οσο αφορα το τιγρακι... οχι δεν εχει ασταθεια. εχω 6-1(που μολις φαγωθηκε) τιγρακια μαζι με 2 σιβεριουμ 1 παπαγαλοψαρο 5 κλοουν κ 2 γατοψαρακια. φυτα ζωντανα δεν εχω λογο του καταστροφεα (παπαγαλοψαρο) μονο ενα ψευτικο

μπορεις να τα δεις εδω

φενετε και το τιγρακι που ειναι εγκυος καποια στιγμη

Έγινε επεξεργασία - magnet1
Link to comment
Share on other sites

Παρά τις συμβουλές που σου δόθηκαν εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=52362&hl= εσύ προτίμησες να προσθέσεις στην ήδη πολύ κακή σύνθεση ζωντανών που έχεις 7 τιγράκια και 5 (!) κλόουν.

Είναι δεδομένο πως θα αντιμετωπίσεις αρκετά προβλήματα με τους γίγαντες που έχεις σε 210 λίτρα. Το γεγονός με το παπαγαλόψαρο και το τιγράκι δε πρέπει να σε εκπλήσει, ελπίζω μόνο να μην ακολουθήσουν και άλλα.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια :P

Για τους clown δες ΕΔΩ και ΕΔΩ .

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι 3 λεπτα που το παπαγαλοψαρο μου ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΗΣΕ ενα απο τα τιγρακια μου!!!! δεν το πιστευω!!

ποτε δεν ειχα προβλημα να τα κυνηγαει κτλ.

αν ειναι δυνατον! δε μπορω να το πιστεψω.

οσο αφορα το τιγρακι... οχι δεν εχει ασταθεια. εχω 6-1(που μολις φαγωθηκε) τιγρακια μαζι με 2 σιβεριουμ 1 παπαγαλοψαρο 5 κλοουν κ 2 γατοψαρακια. φυτα ζωντανα δεν εχω λογο του καταστροφεα (παπαγαλοψαρο) μονο ενα ψευτικο

μπορεις να τα δεις εδω

φενετε και το τιγρακι που ειναι εγκυος καποια στιγμη

σε λιγες μέρες δεν θα έχεις ουτε τα άλλα.....

δεν βλεπεις στο βιντεο που κρυβονται συνεχώς... ανιση μάχη και ειναι κριμα.

:P

Link to comment
Share on other sites

το ''πιθανων '' εγκυος τιγρακι κριβετε συχνα. κατω απο τις πετρες. τα αλλα δεν κριβονται. δεν εχω παρατηρισει κατι τετοιο. ουτε απο τις πρωτες μερες.

πιθανοτατα το παπαγαλοψαρο να το εφαγε λογο πεινας γιατι μειωσα την ποσοτητα τροφης (λογο κακης ποιοτητας νερου) αλλα μαλον τη μειωσα περισοτερο απο οσο επρεπε. ελπιζω να μην ξαναγινει. ιδη απο την ωρα που το εφαφε εχω ταισει 2 φορες. κ θα ταιζω ποιο συχνα πλεον.

δε μου ειπε ομος ποτε κανενας με τι αλλα ψαρια ταιριαζει το σιβεριουμ με τι ψαρια το παπαγαλοψαρο...

(την αφρικανα και τον αστακο τα εδωσα σε πετσοπ)

Link to comment
Share on other sites

Τα severum θέλουν πάνω από 200 λίτρα για ένα ζευγάρι, αφού όπως βλέπεις είναι αρκετά μεγάλα ψάρια. Βέβαια εσύ έχεις μόνο ένα.

Όπως και σε όλες τις μεγάλες κιχλίδες, έτσι και τα severum είναι σχετικά δύσκολά στην εύρεση κατάλληλων συγκατοίκων. Αν έχεις ζευγάρι στην περίοδο αναπαραγωγής κάθε ψάρι μπορεί να θεωρηθεί απειλή. Οι πιθανοί συγκάτικοι τους θα πρέπει να είναι ψάρια ανάλογου μεγέθους, που θα μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους. Οι μεγαλόσωμες κιχλίδες Νοτίου Αμερικής είναι οι πλέον κατάλληλες. Firemouths και convict από το μικρότερα είδη και Grenn Terrors, Oscar και Jack Dempsey από τις ίδιου μεγέθους κιχλίδες. Φυσικά με τέτοια μεγέθη και τέτοια επιθετικά ψάρια θεωρώ το ενυδρείο σου (λόγω λίτρων) εντελώς ακατάλληλο! Επίσης κάποια βυθόψαρα ανάλογου μεγέθους (πχ pleco) θα μπορούσαν να συμβιώσουν.

Από την άλλη τα severum μπορούν να συνυπάρξουν με τα μικρότερα τέτρα καθώς δε τα βλέπουν σαν απειλή.

Δεν ξέρω κατά πόσο ακούς αυτά που σου λένε όλα τα παιδιά εδώ, αλλά ελπίζω να μη δω νέους κατοίκους στο ενυδρείο σου (όπως τα κλοουνάκια). Απλά δε χωράνε ... Χρειάζεσαι πολλά λίτρα ακόμα!

Πάντα φιλικά :P

Link to comment
Share on other sites

2 σιβεριουμ εχω. εχω αγωρασει και ενα μικρο κιτρινο. σε λιγο καιρο θα φτιαξω ενα νεο ενυδρειο περιπου 1000 λιτρα και ετσι θα εχουν οσο χωρο θελουν. γι αυτο πηρα και τους κλοουν. τα σιβεριουμ παντος τα βλεπω πολυυυυυ ισυχα ψαρια, δεν εχουν κανει τπτ ποτε. το παπαγαλοψαρο ειναι ο ταρζαν του ενυδρειου. αν και σε γενικες γραμμες ουτε και αυτο δε μου διμιουργει προβληματα εκτος απο το τιγρακι που μεζεδιασε χθες και που σκαβει σινεχεια την αμμο και μετακομιζει πραγματα.

τα τιγρακια μπικαν για να δωσουν λιγη κινηση στο ενυδρυο και λιγη ζωντανια. αν δεν ενοιοθε καλα παντος το τιγρακι δε θα ζευγαρωνε ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

:P

To τιγρακι σου δεν ειναι εγκυος αλλα πρησμενο.

Αυτο οφειλεται η στο πολυ φαγητο ή σε προβλημα εντερικο.

Τωρα για την συνθεση θελεις πολυ διαβασμα.

1ον ειναι λιγα τα λιτρα γιαυτα τα ψαρια και 2ον υπαρχει ενας απλος κανονας που ισχυει παντου στη ζωη.

Το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο. Ειναι αδυνατον βαζοντας θηρευτες με μικροψαρα να περιμενεις να σου ζησουν.

Πρεπει να διαλεξεις τι ειδους ενυδρειο θελεις και μετα αναλογα να αγοραζεις ψαρακια.

Εσυ δυστηχως πρωτα αγοραζεις και μετα εχεις σκοπο να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην ακουσα καποιες συμβουλες απο εδω και απο αλλους φιλους που εχουν ενυδρεια και διορθοσα καποια πραγματα. απος τη βιολογια, της αλλαγες νερου, τα τεστ, τη φιλτρανση,εδιωξα καποια ψαρια (αφρικανα , αστακο...) και κρατησα το σιβεριουμ και τον παπαγαλο. :bowdown: αγωρασα 1 σιβεριουμ μικρο ακομα και τα μικρα τιγρακια μετα απο οδηγιες φιλων που εχουν χρονια ενυδρεια... που αυτο αποκαλουνται εμπειροι. :ninja: (ο Θεος να τους κανει...) και απο μονος μου προσθεσα τους κλοουν με σκοπο να τους μεταφερω αργοτερα σε μεγαλητερο ενυδρειο. ετσι και αλιος μεγαλωνουν πολυ αργα απ οτι μου εχουν πει. εκτος αν δεν ισχυει ουτε και αυτο. :D

επιδη ζω σε νησι, δεν μπορω να βρω ευκολα εμπειρα ατομα για να με συμβουλευουν. οι μονοι που θεωρουνται εμπειροι πλεον ειναι καποια ατομα απο εδω μεσα. δεν εκανα ποτε του κεφαλιου μου γιατι δε γνωριζω και πολλα απο ενυδρεια. οποτε οτι θελω να μαθω θα ρωταω και θα διαβαζω απο εδω... αρα... συγνωμη που θα σας γινω βαρος!!

και να επισημανω κατι... τα τιγρακια τα εχω 1-2 μηνες μεσα απ οτι θυμαμαι. ποτε δεν τα πηραξε το παπαγαλοψαρο ουτε και το σιβεριουμ. οταν ελατωσα την τροφη για να μην χαλαει το νερο απ οτι μου ειπατε και απο εδω.. τοτε εγινε αυτο! χτες ταισα 4 φορες. (ξεσκιστηκαν στο φαγητο... σημερα ομως που ταισα το πρωι εφαγαν ελαχιστη τροφη. την υπολοιπη τη μαζεψα με την αποχη..

και για να ερθουμε στο θεμα μας, τελικα οντως το τιγρακι εχει πρηξιμο? τι κανω σε αυτη την περιπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε απλά βγάλε το παπαγαλόψαρο γιατί πολύ απλά θα θρηνήσεις και άλλα μικρά ψαράκια, αυτό είναι σίγουρο. Όπως βλέπεις κι εσύ από το βίντεο τα μικρά είναι χεσμένα μπροστά του και είναι λογικό. Από τα λίγα που ξέρω αλλά έχω δει αρκετά για τα παπαγαλόψαρα προσωπικά είναι κακά ψάρια επιθετικά και ανισόρροπα, δεν θα έβαζα ποτέ, κάντο δώρο σε κανένα petshop.

Link to comment
Share on other sites

εχεις βαλει ζοντανγ τροφη για τα παπαγαλοψαρα στο ενυδριο σ.......πρεπει επιγοντος να βγαλεις κατι....και εγγκιος να ειναι το τιγρακι δεν θα καταφερη να γενιση με τους γιγαντες που εχεις μαζι του

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα χρειαζετε ενα παπαγαλοψαρο?? και κατι αλλο... ουτε τα σιβεριουμ κανουν με τα τιγρακια και τους κλοουν??

και ποια ψαρια μπορω να βαλω σε αλο ενυδρειο με το παπαγαλοψαρο. δε θελω να το δσω μωρε... ειναι γουτσουνικο :D:ninja::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - magnet1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...