Jump to content

πειτε καμια γνωμη...


Recommended Posts

απο οτι διαβασα στο φορουμ και με τη βοηθεια των παιδιων απο εδω μεσα αποφασισα να βαλω (σταδιακα) 6 καρντιναλ,1 μονομαχο,1 guppy ,2 Otocinclus και καμια γαριδουλα.δεδομενου των 60lt μεικτο και καθολου εμπειριας.....τι λετε?

φυσικα θα βαλω και λιγα φυτα :P

ειναι υπερβολικο?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια που θες δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.βρες ψαρακια που να προερχονται απο τις ιδιες περιοχες και να εχουν ιδιες απαιτησεις σε ph gh κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχεις καθόλου εμπειρία όπως λες, ξεκίνα με guppies και red cherries (γαρίδες).

Έχεις κάνει μετρήσεις pH, KH, GH?

Link to comment
Share on other sites

δεν ταιριαζουν....?

πωωωωω παιδια εχω καει στο διαβασμα,στο φορουμ...

και πανω που νομιζα πως εβγαζα ακρη.... τελικα δεν εχω μαθει τιποτα! :P

αντε παλι απο την αρχη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εβαζα καρδιναλιους με τον μονομαχο μαζι,πολλες φορες του τσιμπανε τα πτερυγια και δεν τον αφηνουν σε ησυχια.θα σου πρωτεινα τον μονομαχο να τον βαλεις μονο του σε ενα 20λιτρο φυτεμενο.οι καρδιναλιοι ειναι κοπαδοψαρο θελεις τουλαχιστον 10 ατομα.

Link to comment
Share on other sites

Για εναν αρχαριο καλυτερα θα ηταν τα γκαπυ νομιζω,νερο βρυσης(για παραμετρους μιλαω).

γαριδουλες ευκολες και κανενα zebra snail.

παντως ως αρχαριος και εγω νομιζω οτι αν κοιτας απο ποια περιοχη προερχονται τοτε βλεπεις και αν ταιριαζουν(χοντρικα) μετα κοιτας παραμετρους να δεις πραγματικα τι θελουν.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις 3-4 black spotted corydoras και 1 ancistrus γενικα αν κανεις ενυδρειο με ζωοτοκα.

το ποτε θα τα βαλεις ας ρωτησεις κανεναν πιο εμπειρο.

Γαριδες επισης μπορεις να βαλεις αλλα οχι απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Μια προταση ειναι:

Βαζεις αρχικα (μετα το στρωσιμο) 6-8 zebra danio. Μετα απο κανενα μηνα προσθετεις 5-6 οτοκυκλους και τελος μετα απο κανενα μηνα ακομα μια δεκαδα red cherry.

Προυποθεση ειναι να εχεις καλη φιλτρανση και να κανεις τις αλλαγες νερου με ευλαβεια.

Εναλλακτικα, στο βυθο αντι να βαλεις γαριδες, μπορεις να βαλεις μια 6αδα coolie loaches.

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...