Jump to content

Άνθρακας


Recommended Posts

νόμιζα ότι όσο κρατάει η θεραπεία δεν αλλάζω νερό...έβγαλα μόλις και τον άνθρακα, το φάρμακο το έριξα χθες βραδυ οποτε ελπίζω να μην έχει απορροφήσει πολύ

πάντως το ένα από τα δυο πάει καλύτερα (αν και τώρα είμαι στη δουλειά οποτε το βραδυ updates)

Link to comment
Share on other sites

Update

μόλις γύρισα σπίτι και νομίζω ότι πάμε καλά. και τα δυο έχουν ανοιξει πτερυγια κτλ και κόβουν βόλτες. Έφαγαν κιόλας. Ο άνθρκας έχει βγει απο το πρωί και στο φίλτρο υπάρχει μόνο ο υαλοβάμβακας. Φ΄ψτα είναι κλειστά.έκανα και μετρήσεις όπου έχουμε

ΝΟ2=0

ΝΟ3=80ππμ

ρΗ=8

ΚΗ=180ππμ και

GΗ=180ππμ

έχω δυο απορίες.

Ο άνθρακας (μαζί με τα βακτήρια) που θα μείνει έξω με΄χρι το τέλος της θεράπειας (6 μέρες) δεν υπάρχει πρόβλημα να σαπίσει?να τον βάλω σε λίγο νερό ενυδρείου?

όταν τελιώσει η θερπαεία και αν πάνε όλα καλά, αυτό σημαίνει ότι το ενυδρείο πλέον είναι καθαρό και υγιές?εννοείτε ότι θα χρειάζεται συντήρηση κτλ...

άντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Update

μόλις γύρισα σπίτι και νομίζω ότι πάμε καλά. και τα δυο έχουν ανοιξει πτερυγια κτλ και κόβουν βόλτες. Έφαγαν κιόλας. Ο άνθρκας έχει βγει απο το πρωί και στο φίλτρο υπάρχει μόνο ο υαλοβάμβακας. Φ΄ψτα είναι κλειστά.έκανα και μετρήσεις όπου έχουμε

ΝΟ2=0

ΝΟ3=80ππμ

ρΗ=8

ΚΗ=180ππμ και

GΗ=180ππμ

έχω δυο απορίες.

Ο άνθρακας (μαζί με τα βακτήρια) που θα μείνει έξω με΄χρι το τέλος της θεράπειας (6 μέρες) δεν υπάρχει πρόβλημα να σαπίσει?να τον βάλω σε λίγο νερό ενυδρείου?

όταν τελιώσει η θερπαεία και αν πάνε όλα καλά, αυτό σημαίνει ότι το ενυδρείο πλέον είναι καθαρό και υγιές?εννοείτε ότι θα χρειάζεται συντήρηση κτλ...

άντε να δούμε

Στην θέση σου θα έκανα μια αλλαγή νερού αύριο πριν βάλεις την δόση του φαρμάκου. Επίσης θα αγόραζα κάποιο βιολογικό υλικό και θα το έβαζα για να παίρνει μπροστά η αποίκηση και όταν θα τελείωση η θεραπεία θα σου πρότεινα να βάλεις καινούργιο άνθρακα, και μην ξεχνας τα τεστ αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

το φάρμακο το έβαλα χθες οπότε αλλαγή νερού για τις επόμενες 6 μέρες δεν παίζει...

ο άνθρακας δηλαδή θα ''χαλάσει'' αν μείνει έξω για τέτοιο χρονικό διάστημα?

αα περιμένω και μια μικρή αεραντλία για περισσότερο οξυγόνο

Link to comment
Share on other sites

το φάρμακο το έβαλα χθες οπότε αλλαγή νερού για τις επόμενες 6 μέρες δεν παίζει...

ο άνθρακας δηλαδή θα ''χαλάσει'' αν μείνει έξω για τέτοιο χρονικό διάστημα?

αα περιμένω και μια μικρή αεραντλία για περισσότερο οξυγόνο

Ο άνθρακας ότι δουλειά ήταν να κάνει την έκανε πια.

Βιολογικό υλικό και τεστ αμμωνίας να πάρεις δεν θα στο ξαναπώ, η αεραντλία μπορεί να περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...