Jump to content

προβλημα με ενυδρειο


Recommended Posts

Λοιπόν καταρχάς είμαι αρχάρια. Πριν πολύ καιρό στα καλά καθούμενα άρχισε το νερό του ενυδρείου να γίνεται πράσινο σε σιμίο να γίνεται βάλτος. Με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να βγάζω όλο το νερό και να βάζω καινούριο. αλλά και πάλι την δεύτερη μέρα αρχίζει να πρασινίζει και τέλος μέσα σε μια εβδομάδα να μην φαίνεται τίποτα μέσα. Πήγα στο pet shop και μου έδωσε ένα φάρμακο και είπε ότι αυτό θα κάνει δουλεία αλλά το μόνο που έκανε ήταν να μου ψοφήσουν 3 ψαριά. Plz χρειάζομαι βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;Τι φωτισμο εχεις,και ποση διαρκεια;Εχουν αλλαχτει οι λαμπες;

Το ενυδρειο το βλεπει ηλιος;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;Τι φωτισμο εχεις,και ποση διαρκεια;Εχουν αλλαχτει οι λαμπες;

Το ενυδρειο το βλεπει ηλιος;

Συμπληρωματικά στις παραπάνω ερωτήσεις, θα ήθελα να μας πεις τι ψάρια έχεις, τι φιλτράρισμα έχει το σύστημά σου και για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι το πρασινο νερο οφειλεται σε μια αιωρουμενη αλγη που βγαινει σε ενυδρεια που δεν εχουν στρωσει και ειναι αποτελεσμα αμμωνιας,υψηλων νιτρικων και φωσφορικων.Αν θελετε μπορω να βαλω το site που το βρικα μηπως σας βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

Το site ειναι αυτο αλλα ειναι ξενο οπωτε θα το διαβασετε στ αγγλικα :D

http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

Ελπιζω να σας βοηθισει.. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει 10 μήνες και τους τελεταίους 5 μήνες πρασινίζει.Ο φωτίσμος είναι λεύκο κ μπλε 24w.Την λάμπα την κλείνω τουλαχίστον 8 ώρες την ημέρα και δεν την έχω αλλάξει πότε.Δεν το βλέπει ήλιος το ενυδρείο.Στο ενυδρείο έχω 3 γλύφτες,2 αγγελόψαρα,2 γατόψαρα, 3 ballon ,2 μικρα ασπρομαυρα με ριγες σαν γλυφτες,και ενα κοκκινο μικρο δεν ξερω τι ακριβως ειναι... αντλεια 50-110 L ...(σφουγκαρακι ,ανθρακα,και κατι μακαρονακια που λεγονται FILTAX CERMET)και το ενυδρειο ειναι 60L.Αμα 8ες στειλε μου το link του site που μου πες.Ευχαριστω

Υ.Γ αμα τα εχω κανει ολα χαλια δεν το φταιω εγω το pet shop :D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει 10 μήνες και τους τελεταίους 5 μήνες πρασινίζει.Ο φωτίσμος είναι λεύκο κ μπλε 24w.Την λάμπα την κλείνω τουλαχίστον 8 ώρες την ημέρα και δεν την έχω αλλάξει πότε.Δεν το βλέπει ήλιος το ενυδρείο.Στο ενυδρείο έχω 3 γλύφτες,2 αγγελόψαρα,2 γατόψαρα, 3 ballon ,2 μικρα ασπρομαυρα με ριγες σαν γλυφτες,και ενα κοκκινο μικρο δεν ξερω τι ακριβως ειναι... αντλεια 50-110 L ...(σφουγκαρακι ,ανθρακα,και κατι μακαρονακια που λεγονται FILTAX CERMET)και το ενυδρειο ειναι 60L.Αμα 8ες στειλε μου το link του site που μου πες.Ευχαριστω

Υ.Γ αμα τα εχω κανει ολα χαλια δεν το φταιω εγω το pet shop :D

Νομιζω οτι εχεις πολλες ωρες το φως αναμενπο αν το κλεινεις μονο για 8 ωρες..To link του site στο εχω γραψει πιο πανω,ελπιζω να σε βοηθισει!

Link to comment
Share on other sites

Φυτά έχει μέσα το ενυδρείο? Κλείσε το φως για 3 μέρες... Λογικά θα συνέλθει το σύστημά σου. Μετά από αυτό φυσικά θα ανάβεις τη λάμπα 8-12 ώρες ημερησίως. Καλό θα ήταν να έπαιρνες έναν χρονοδιακόπτη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Φυτά έχει μέσα το ενυδρείο? Κλείσε το φως για 3 μέρες... Λογικά θα συνέλθει το σύστημά σου. Μετά από αυτό φυσικά θα ανάβεις τη λάμπα 8-12 ώρες ημερησίως. Καλό θα ήταν να έπαιρνες έναν χρονοδιακόπτη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Νικο στο site που βρηκα λεει 3ημερη συσκοτηση και μετα αλλαγη νερου για να μαζευτει η σκοτωμενη αλγη.νομιζω οτι αν το σκεπασει τελειως με μια κουβερτα θα γινει καλητερη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Και τα ψαρια????????θα ειναι μεσα στο σκοταδι????

Δεν παθαινουν τιποτα.προσφατα εκανα 4ημερη συσκοτηση λογο μιας αλγης που ειχα και σκεπασα το ενυδρειο με κουβερτα.τα ψαρια ταιστικαν πριν το σκεπασω.με τις 4 μερες ολα ηταν μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Νικο στο site που βρηκα λεει 3ημερη συσκοτηση και μετα αλλαγη νερου για να μαζευτει η σκοτωμενη αλγη.νομιζω οτι αν το σκεπασει τελειως με μια κουβερτα θα γινει καλητερη δουλεια..

Δεν έχουμε εικόνα του ενυδρείου και τη σοβαρότητα της κατάστησης, οπότε δεν μπορώ να επιμείνω σε καμία άποψη. Η πλήρη συσκότιση σίγουρα θα βοηθήσει.

Δεν ξέρω το κατά πόσο φταίει μόνο ο φωτισμός, αλλά 16 ώρες την ημέρα ανοιχτά τα φώτα είναι τρομακτικά πολύ και σίγουρα ευθύνεται κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή κίνηση θα ήταν να αλλάξεις τη λάμπα σου με κάποια που κάνει για ενυδρείο γλυκού.Το μπλε φάσμα που βγάζει ίσως είναι η αιτία για τη δημιουργία της άλγης. Ο φωτισμός καλό θα ήταν να μένει ανοιχτός για 8 ώρες.

Επίσης θα μπορούσες να διορθώσεις τη σύνθεση των ψαριών σου καθώς τα αγγελόψαρα χρειάζονται περισσότερα λίτρα και μεγάλο ύψος γυάλας.

:D

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή κίνηση θα ήταν να αλλάξεις τη λάμπα σου με κάποια που κάνει για ενυδρείο γλυκού.Το μπλε φάσμα που βγάζει ίσως είναι η αιτία για τη δημιουργία της άλγης. Ο φωτισμός καλό θα ήταν να μένει ανοιχτός για 8 ώρες.

Επίσης θα μπορούσες να διορθώσεις τη σύνθεση των ψαριών σου καθώς τα αγγελόψαρα χρειάζονται περισσότερα λίτρα και μεγάλο ύψος γυάλας.

:D

+1

:ninja: θα σε βοηθεισει κ μια λαμπα uv

Link to comment
Share on other sites

+1

:D θα σε βοηθεισει κ μια λαμπα uv

Για μενα ειναι η καλυτερη λυση,μαζι με την αντικατασταση της μπλε λαμπας

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά "έτσι" όπως το γράφεται θα αντικαταστήσει πιθανόν την λάμπα με μια UV λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν βγαλω την κουβερτα να αλαξω το νερο??? αν ναι να το αλξω ολο???οσο για την λαμπα τελικα να βαλω αλλη?

Καλημερα!

Νομιζω οτι καλο ειναι να αλλαξεις νερο μετα τη συσκοτηση.εγω μετα τη δικη μου συσκοτηση αλλαξα 50%.Αλλαξε καπου τοσο και εσυ(παντα προετοιμασμενο απο πριν)και αλλαξε και το ενυδρειακο βαμβακι απο το φιλτρο σου.Τωρα για τη λαμπα μαλλον καλο ειναι να την αλλαξεις αφου στο λενε και οι πιο εμπειροι πιο πανω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...