Jump to content

Απορίες (πολύ!) Αρχαρίου


LeeHooker

Recommended Posts

Πρώτα απ΄όλα να σας χαιρετήσω όλους μιά και είμαι νέο μέλος στο forum και πιθανόν ο πιό αρχάριος απ΄όλους αφού δεν έχω κάν ενυδρείο! Η αλήθεια είναι ότι εδώ και 1 χρόνο περίπου "την ψάχνω" αφού ενημερώνωμαι στη "θεωρία" μέσα από βιβλία και κυρίως μέσω internet (σχετικά sites, forums κ.ά.).

Φυσικά, μ έχει απασχολήσει πολύ το είδος του ενυδρείου που θα ξεκινήσω. Τελικά κατέληξα στις Αφρικανικές κιχλίδες της λίμνης Malawi. Πέρα από το ότι γοητεύτηκα από τις περιγραφές στα forum για τα ψάρια αυτά αλλά και από τις σχετικές φωτο ψαριών και ενυδρείων ένα ακόμα κριτήριο ήταν το εξής:

Προσπάθησα να επιλέξω ένα είδος ενυδρείου που πρακτικά να μπορεί να στηθεί εύκολα. Και εξηγούμαι:

Το PH του νερού πρέπει να είναι γύρω στο 8-8,5. Αυτό είναι πολύ συμβατό με το PH του δικτύου ύδρευσης της περιοχής που μένω(Θεσσαλονίκη) όποτε δεν θα μπλέξω με άλλες τιμές PH που απαιτούν άλλα είδη ψαριών. Βέβαια δεν ξέρω για αγωγιμότητα και σκληρότητα του δικτύου (άν κάποιος μπορεί να με διαφωτήσει θα το εκτιμούσα πολύ).

Θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή μου καθώς επίσης και μία πάντηση στις εξής απορίες μου.

Οι κιχλίδες είναι ψάρια που μπορώ να βρώ εύκολα στα pet shop;

Οι τιμές τους που πρίπου κυμαίνονται; Μήπως είναι ακριβά;

Σε κάποιο site διάβασα για το φίλτρο τύπου Αμβούργου. Ποιά είναι η γνώμη σας;

Φιλικά,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Aquazone!!!!! ;)

Θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή μου καθώς επίσης και μία πάντηση στις εξής απορίες μου.

Οι κιχλίδες είναι ψάρια που μπορώ να βρώ εύκολα στα pet shop;

Ναί στα περισσότερα ενυδρειομάγαζα θα βρείς πολλά είδη Malawi!

Οι τιμές τους που πρίπου κυμαίνονται; Μήπως είναι ακριβά;

Νομίζω ότι οι τιμές είναι στις περισσότερες από 6-8 ευρώ εώς 40

Σε κάποιο site διάβασα για το φίλτρο τύπου Αμβούργου. Ποιά είναι η γνώμη σας;

Κάνει δουλειά άν και προσωπικά δέν το συμπαθώ για αισθητικούς λόγους!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε LeeHooker ... ;)

Τα ψαρια που αποφασισες να φιλοξενησεις ειναι πραγματικα παρα πολυ ομορφα και αν κανεις καλη δουλεια θα εντυπωσιαστεις με το αποτελεσμα ....

Περιμενουμε τις εξελιξεις και καλη διαμονη ... :thumbup:

Οτιδηποτε απορια εχεις μπορεις να ρωτησεις αφοβα οπως επισης και να βοηθησουμε οσο μπορουμε στο setup ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε!

Καλή συνεχεία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...