Jump to content

Νεο Ενυδρειο


Recommended Posts

Δεν ηξερα ακριβως σε ποια κατηγορια να το γραψω,οποτε αν εχω κανει λαθος παρακαλω να μεταφερθει.Λοιπο τωρα τελευται σκευτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο 40lt DIY κατασκευη με διαστασεις 55x35x25.Ετσι λοιπον θα ηθελα να μου πειτε με τι εξοπλισμο να ξεκινησω αρχικα.Δηλαδη φιλτρο,θερμοστατη κτλ.Διαδικασια στρωιματως λεω να κανω αυτη της Sera.Γιατι αποτι ειδα σε προηγουμενα post δεν υπαρχουν αρνητικα εναντιον της.Απο ψαρια λεω να βαλω 3-4 Corydoras,4 Guppy και 4 Apple Snail.Πειτε μου αν ειμαι καλα ως προ λιτρα.Τρα απο φυτα δεν ξερω τι θα κανω γιατι του εμποριου ειναι πολυ ακριβα.Θα δω ομως και θα αποφασισω,εσεις τι θα μου προτεινατε απο αποψη ψαριων;Για λαμπα τωρα λεω να εχω την λαμπα του γραφειου μου που ειναι 40w.Αυτα ειχα να πω ακουω προτασεις για φιλτρο θερμοστατη και οτι αλλο χρειαζεται.

Έγινε επεξεργασία - riperakias
Link to comment
Share on other sites

Επισης και κατι αλλο.Εχω διαβασει αρκετα για τα φυτα αλλα δεν καταλαβα ακριβως τον τροποσ φυτευσης τους.Διοτι το φυτο που ειχα και δυστυχως χαλασε το ειχα φυτεψει απευθειας πανω στο χαλικι.Αλλα διαβαζοντας διαφορους οδηγους βλεπω οτι τοποθετειται κατω απο το χαλικι κατι σαν χωμα.Ειναι οντως χωμα ή ειναι κατι αλλο.Και αν ειναι χωμα δεν λερωνει το νερο;

Link to comment
Share on other sites

Επισης και κατι αλλο.Εχω διαβασει αρκετα για τα φυτα αλλα δεν καταλαβα ακριβως τον τροποσ φυτευσης τους.Διοτι το φυτο που ειχα και δυστυχως χαλασε το ειχα φυτεψει απευθειας πανω στο χαλικι.Αλλα διαβαζοντας διαφορους οδηγους βλεπω οτι τοποθετειται κατω απο το χαλικι κατι σαν χωμα.Ειναι οντως χωμα ή ειναι κατι αλλο.Και αν ειναι χωμα δεν λερωνει το νερο;

Χωμα ειναι και λεγεται υποστρωμα βοηθαει πολυ τα φυτα αλλα αν βαλεις ευκολα φυτα δεν χρειαζεται.

Αλλα φυτα φυτευονται στο βυθο και αλλα τα δενουμε σε ξυλα και πετρες.

Το ενυδρειο της σερα ποσο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 σαλιγκάρια είναι υπερβολικά πολλα. Αυτά μεγαλώνουν πολυ. Εγω θα ελεγα 1. Εκτός αυτού λερώνουν παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν γνωριζω ακριβη τιμη αλλα αν καποιος γνωριζει θα τον παρακαλουσα να μου πει.Ενταξει συμφωνο ε το 1 σαλιγκαρι αλλα αυτο το υποστρομα το αγοραζω;Ειναι ειδικο χωμα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν γνωριζω ακριβη τιμη αλλα αν καποιος γνωριζει θα τον παρακαλουσα να μου πει.Ενταξει συμφωνο ε το 1 σαλιγκαρι αλλα αυτο το υποστρομα το αγοραζω;Ειναι ειδικο χωμα;

pare ena enudreio ths juwel 60L.Ta exei ola mesa apo ejwplhsmo(8ermostaths,filtro kai mia lampa).8a sou kostisei peripou 200 euro xwria ti allo 8a pareis.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριαζουν οι διαστασεις.Τωρα σχετικα με τα φυτα εσεις οιυπολοιποι απο που τα προμηθευεστε;Τα αγοραζεται ή κατι αλλο.

Α και βρηκα τις τιμες.Το ενυδρειο της sera εχει περιπου 150 ευρω και περιλαμβανει και blackwater aquatan.Οποτε θα μου χρειαστει μονο το Bio nitrivex για αρχη.Ενα δεκαρικο και αυτο.160ευρω.Τωρα απο κει και περα θα αποφασισω τα που θα βαλω μεσα.

Έγινε επεξεργασία - riperakias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...