Jump to content

Μας πουλάνε ασθενικά ψάρια !


aka68

Recommended Posts

Τελικά, τα καταστήματα πέτσοπ μας παρέχουν εγγυημένα ψάρια, από υγιείς γέννες ή μας δίνουν ασθενικά και γεμάτα βακτήρια που αναγκαζόμαστε, από φιλότιμο και ψυχική ευχαρίστηση να σώσουμε τη ζωή του με διάφορα σκευάσματα εταιρειών και να γίνεται ένας φαύλος κύκλος ! Θέλουμε να χαλαρώσουμε από το στρές κ μόνον.

Καταθέστε την εμπειρία σας.

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι στηγμης δεν εχω καταφερει να κρατισω guppy και platy απο pet shop....μονο η γεννες με βγενουν υγιεις.......

ολα γενανε και μετα γεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, τα καταστήματα πέτσοπ μας παρέχουν εγγυημένα ψάρια, από υγιείς γέννες ή μας δίνουν ασθενικά και γεμάτα βακτήρια που αναγκαζόμαστε, από φιλότιμο και ψυχική ευχαρίστηση να σώσουμε τη ζωή του με διάφορα σκευάσματα εταιρειών και να γίνεται ένας φαύλος κύκλος ! Θέλουμε να χαλαρώσουμε από το στρές κ μόνον.

Καταθέστε την εμπειρία σας.

εγω μεχρι στηγμης δεν εχω καταφερει να κρατισω guppy και platy απο pet shop....μονο η γεννες με βγενουν υγιεις.......

ολα γενανε και μετα γεια σας!!!

Η καταληξη ειναι η ιδια σχεδον παντα το ψαρακι πεθαινει τελικα.

Ο λογος ομως δεν ειναι πανατ αυτος που αναφέρετε, τα περισσοτερα ψαρια ειναι υγιη απλα στο βωμο του κερδους τα ψαρια εχουν φαει φουλ αντιβιωτικα ωστε να υπαρχει το ρλαχιστο ποσοστο θνησιμοτητας απο τις γεννες οποτε και μεγαλυτερο κερδος.

Ετσι λοιπον απο την στιγμη που βρισκονται σε αποστειρωμενο περιβαλλον μολις μπουν σε ενα νορμαλ ενυδρειο οπου εχει φυσιολογικα μικροοργανισμους τα ψαρια αυτα με το αδυναμο ανοσοποιητικο δεν αντεχουν και το πολυ σε μια βδομαδα εχουν φυγει.

Ειδικοτερα στα ζωοτοκα που ειναι και τα πιο ευπαθη σε αυτο φαινεται εντονοτερα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα πιστεύω είναι πολύ πιο απλά...

Αν ο αγοραστής-χομπιστας είναι διαβασμένος σωστά, ξέρει τι θέλει να κάνει, ξέρει τι ψάρι θέλει, τοτε θα κάνει σωστή δουλειά χωρίς απώλειες, φάρμακα και "φαύλους κύκλους"...

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα πιστεύω είναι πολύ πιο απλά...

Αν ο αγοραστής-χομπιστας είναι διαβασμένος σωστά, ξέρει τι θέλει να κάνει, ξέρει τι ψάρι θέλει, τοτε θα κάνει σωστή δουλειά χωρίς απώλειες, φάρμακα και "φαύλους κύκλους"...

+1000

Να προσέχουμε τι αγοράζουμε :D

Τα περισσότερα πετ στο βωμό του κέρδους θα πουλήσουν οτιδήποτε σε οποιαδήποτε κατάσταση και εάν σας πεθάνει θα φταίτε εννοείται εσείς και ίσως η προσαρμογή που αντί για 15 λεπτά την κάνατε 14 και ένα κάρο δικαιολογίες :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Όπως στον φούρνο δεν θα αγοράζατε ένα καρβέλι με μούχλα, έτσι και στο ενυδρειακό κατάστημα δεν αγοράζουμε ένα ψάρι που δεν είναι/φαίνεται καλά. Παρατηρούμε και επιλέγουμε εμείς και όχι ο υπάλληλος.

:D

Link to comment
Share on other sites

ζωοτοκα σπανια βλεπεις σε καλη κατασταση σε μαγαζια!

μονο σε 2 ενυδρεια εχω δει να ειναι ατερια!

εγω εχω πλατυ πανω απο ενα χρονο.αμεσως μετα τις γεννες εχω παρατηρησει οτι ειναι καπως υποτονικα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν ολοι την πολυτελεια να διαλεγουν οι ιδιοι.

Αρκετες αγορες γινονται ηλεκτρονικα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν ολοι την πολυτελεια να διαλεγουν οι ιδιοι.

Αρκετες αγορες γινονται ηλεκτρονικα.

Ζωντανούς οργανισμούς;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν ολοι την πολυτελεια να διαλεγουν οι ιδιοι.

Αρκετες αγορες γινονται ηλεκτρονικα.

δυστυχώς εσείς στην επαρχία πρέπει να βρείτε ένα πετσοπά που κατά πρώτον να είναι χομπίστας και κατά δεύτερον έμπορας... δόξα το Θεό υπάρχουν μερικοί :D

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανούς οργανισμούς;

δυστυχώς για τους φίλους στην επαρχία είναι μονόδρομος :D

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς εσείς στην επαρχία πρέπει να βρείτε ένα πετσοπά που κατά πρώτον να είναι χομπίστας και κατά δεύτερον έμπορας... δόξα το Θεό υπάρχουν μερικοί :D

Σίγουρα τα πράγματα είναι δύσκολα για τους φίλους της επαρχίας και αυτό που αναφέρεις είναι η καλύτερη λύση.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι στηγμης δεν εχω καταφερει να κρατισω guppy και platy απο pet shop....μονο η γεννες με βγενουν υγιεις.......

ολα γενανε και μετα γεια σας!!!

+1 :D:ninja::bowdown::bowdown: για τα guppies

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς εσείς στην επαρχία πρέπει να βρείτε ένα πετσοπά που κατά πρώτον να είναι χομπίστας και κατά δεύτερον έμπορας... δόξα το Θεό υπάρχουν μερικοί :D

μπορεις να μου συστησεις καποιους? Ειδικα τωρα που ετοιμαζομαι να κανω μεγαλη παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς για τους φίλους στην επαρχία είναι μονόδρομος :D

Ακόμα και η Θεσσαλονίκη μπορεί να θεωρηθεί επαρχία αν ψάχνεις κάτι πέρα από τα συνηθισμένα! Αυτό δεν είναι παράπονο, αλλά πραγματικότητα! Και μιλάω για την εποχή πριν την κρίση και όχι για τώρα! Τελευταία βέβαια γίνονται κάποιες αξιόλογες κινήσεις.

Σχετικά με το θέμα, ο καλύτερος τρόπος να αποκτήσεις υγιή ψάρια είναι είτε από χομπίστα (σχετικά εύκολο στα ζοωτόκα) είτε να τα διαλέγουμε μόνοι μας. Και φυσικά μετά την αγορά, να τους παρέχουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες! Δυστυχώς, τα ζοωτόκα, επειδή θεωρούνται ψάρια για αρχάριους θεωρούμε πως είναι και εύκολα ψάρια και ανέχονται τα δικά μας λάθη. Έχω την εντύπωση ότι ιδίως τα guppy έχουν τις μεγαλύτερες απώλειες από όλα τα υπόλοιπα ψαράκια ανάμεσα στους ενυδρειόφιλους...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς εσείς στην επαρχία πρέπει να βρείτε ένα πετσοπά που κατά πρώτον να είναι χομπίστας και κατά δεύτερον έμπορας... δόξα το Θεό υπάρχουν μερικοί :D

εχω αγορασει απο εναν πετσοπα δυο φορες απο δεκα ροδοστομους. την πρωτη φορα εζησαν 3 την δευτερη 2. αυτα που δεν τα καταφεραν ψοφησαν σε λιγοτερο απο εβδομαδα.

μια εβδομαδα μετα

αγορασα απο αλλον πετσοπα 40 ροδοστομους 15 νεον και 3 ραμιρεζι την ιδια μερα .

εχουν περασει 5 μηνες ουτε μια απωλεια.

τυχαιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρία μου μπορώ να πω μόνο ότι πρέπει να καθόμαστε αρκετό χρόνο σε ένα κατάστημα και να παρατηρούμε τα ψάρια που θέλουμε να αγοράσουμε. Μιά βόλτα και στις διπλανές γυάλες είναι καλή. Τις περισσότερες φορές τα πετ σοπ έχουν κοινό σύστημα φίλτρανσης. Έτσι αν υπάρχουν νεκρά ή άρρωστα ψάρια σε άλλες γυάλες δεν ψωνίζουμε απο εκεί. Ρωτήστε τον πετ σοπά σε τι νερό τα συντηρεί. Δεν είναι ντροπή. Αν ένα πετ σοπ έχει τα ζωοτόκα κάποιους μήνες σε ουδέτερο νερό γιατί έχουν ένα κοινό σύστημα φίλτρανσης με όλες τις γυάλες τους και εμείς τα βάλουμε σε νερό βρύσης χωρίς προσαρμογή και μάλιστα μερικές φορές και με το νερό της σακούλας δεν φταίει 100/100 ο πετσοπάς.

Επίσης για τα ζωοτόκα... Τα θυληκά τα έχουν πάντα ξεχωριστα και μπορεί να μείνουν και στο πετ σοπ μήνες. Φανταστείτε το στρες που νιώθουν όταν τα κυνηγούν ξαφνικά 3 και 4 ή και περισσότεροι μαντραχαλάδες όταν τα αγοράσουμε και τα εντάξουμε στο 'χαρεμάκι' μας + όλα τα παραπάνω.

Γι'αυτό και τα νέα ψάρια που γεννιώνται αντέχουν συνήθως πιο πολύ.

Αυτή είναι η γνώμη μου έτσι; :D:ninja::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η Θεσσαλονίκη μπορεί να θεωρηθεί επαρχία αν ψάχνεις κάτι πέρα από τα συνηθισμένα! Αυτό δεν είναι παράπονο, αλλά πραγματικότητα! Και μιλάω για την εποχή πριν την κρίση και όχι για τώρα! Τελευταία βέβαια γίνονται κάποιες αξιόλογες κινήσεις.

Σχετικά με το θέμα, ο καλύτερος τρόπος να αποκτήσεις υγιή ψάρια είναι είτε από χομπίστα (σχετικά εύκολο στα ζοωτόκα) είτε να τα διαλέγουμε μόνοι μας. Και φυσικά μετά την αγορά, να τους παρέχουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες! Δυστυχώς, τα ζοωτόκα, επειδή θεωρούνται ψάρια για αρχάριους θεωρούμε πως είναι και εύκολα ψάρια και ανέχονται τα δικά μας λάθη. Έχω την εντύπωση ότι ιδίως τα guppy έχουν τις μεγαλύτερες απώλειες από όλα τα υπόλοιπα ψαράκια ανάμεσα στους ενυδρειόφιλους...

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει μεγάλη αλυσίδα εξειδικευμένη στα ψάρια και έχει πολύ μεγάλη ποικιλία. Δεν θεωρείται επαρχεία έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει σε μεγάλα pet shop τις Αττικής ότι πολλά ενυδρεία τους έχουν ψόφια ψάρια και ακριβά μάλιστα. Δε τα προσέχουν καθόλου. Έχω δει και μονομάχους ψόφιους σε ποτήρι.Πόσο μάλλον τα guppies και τα άλλα φτηνά ψαράκια. Τα μισά ψαράκια που αγοράζω από pet shop ψοφάνε πολύ γρήγορα. Αυτά που έχω από χομπίστες ή αυτά που έχω εγώ από γέννες ζούνε μιά χαρα εδώ και μήνες...

Link to comment
Share on other sites

εχω δει και εγω νεκρα ψαρια ειδικα στον τομεα του θαλασσινου ,κατι puffers πεθαμενα κατω στον βυθο κτλ

ειδικα εκεινη την ημερα πολλες γυαλες ειχαν νεκρα ψαρια και ρωτησα τον υπαλληλο αφου εχουν

πεθανει γιατι δεν μετακινουν και μου απαντησε πως ειναι καινουργια παραλαβη,πεθαναν κατα την μετακινηση στα ενυδρεια του μαγαζιου και τα κρατανε νεκρα μεχρι να

ερθει ο προμηθευτης τους και να τα αφαιρεσει απο την συνολικη παραγγελια-κοστος :D

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει μεγάλη αλυσίδα εξειδικευμένη στα ψάρια και έχει πολύ μεγάλη ποικιλία. Δεν θεωρείται επαρχεία έλεος...

Για πες φιλαρακο ποια ειναι αυτη η εξειδικευμενη αλυσιδα για να ξερουμε κι εμεις...

Αν θελεις στειλτο σε πμ γιατι σιγουρα εχω να σου αντιπαραθεσω και μην θεωρηθεί δυσφήμηση.

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει μεγάλη αλυσίδα εξειδικευμένη στα ψάρια και έχει πολύ μεγάλη ποικιλία. Δεν θεωρείται επαρχεία έλεος...

Φίλε frapedoumpas, ποιά εννοείς μεγάλη αλυσίδα εξειδικευμένη στα ψάρια;

Προφανώς για να έχεις άποψη για το τι συμβαίνει στη Θεσσαλονίκη, έχεις ψάξει και έχεις βρει λίγο πιο "εξεζητημένα" είδη στην πόλη μας. Και φυσικά δε μιλάω για guppy, platy, pangasius, χρυσόψαρα, neon, cardinal, ροδόστομους και άλλα αντίστοιχα δημοφιλή είδη.

Θα σου αναφέρω μερικά γεγονότα για να μου πεις ξανά αν θεωρείς την Θεσσαλονίκη επαρχία ως προς την ποικιλία των ζωντανών. :D

Γνωρίζεις ότι το αεροδρόμιο Μακεδονία δεν τηρεί τις προδιαγραφές για να εισάγει κάποιος έμπορος ψαράκια, και επομένως η όποια ανεξάρτητη εισαγωγή ζωντανών γίνεται στην Αθήνα και από κει έρχεται (συνήθως) με κτελ; :D

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις cpd, σε μια περίοδο που το συγκεκριμένο ψαράκι ήταν "της μόδας" και κάποιοι χομπίστες αναγκάστηκαν να παραγγείλουν από Αθήνα, με το γνωστό ρίσκο;

Οι αθερίνες που εδώ και αρκετό καιρό μπορεί κανείς να συναντήσει στην Αθήνα, μπορούν να βρεθούν μόνο από ένα κατάστημα με προπαραγγελία.

Έψαχνα για δύο μήνες να βρω black phantom tetra; :buttrock:

Παρήγγειλα από Αθήνα ένα είδος cory όχι ιδιαίτερα συνηθισμένου. Μετά από λίγο καιρό το βλέπω σε μαγαζί της πόλης μας σε πολύ μεγαλύτερη τιμή φυσικά. Ξέρεις πως τα απόκτησε; Με τον ίδιο τρόπο που τα πήρα και εγώ. Τα είδε στη λίστα του αθηναϊκού μαγαζιού, παρήγγειλε 4 ψαράκια και τα παρέλαβε με το κτελ. Ακριβώς όπως εγώ...

Λέγοντας τα παραπάνω, δε θέλω να κατηγορήσω κανέναν ούτε να παραπονεθώ! Στα καταστήματα δε συμφέρει να φέρνουν ασυνήθιστα ψάρια και δε φέρνουν. Και καλά κάνουν! Και όταν φέρνουν, τις περισσότερες φορές μένουν απούλητα.

Ούτε θέλω να συγκρίνω την Θεσσαλονίκη με οποιαδήποτε άλλη μικρότερη πόλη, όπου τα πράγματα φυσικά είναι πολύ χειρότερα.

:ninja::bowdown::bowdown::P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο αφορα τα ψαρια κ ΜΟΝΟ, απο την μικρη εμπειρια μου θα πω κ εγω τα εξης:

1) Τα Pet Shop ειναι μαγαζια, πουλανε δηλαδη οποτε οπως υπαρχουν καλοι κ κακοι επαγγελματιες παντου ετσι κ εδω! Μετρανε πολλοι παραγοντες!

2) Ειναι μια ζυγαρια απο την μια εχει το κερδος κ απο την αλλη το χομπυ! Αν καποιος το δει κα8αρα σαν κερδος καποια στιγμη 8α βαλει λουκετο! Αν παλι το δει μονο σαν χομπυ 8ελει φροντιδα πολυ κ χρονο. (φανταστειτε τι χρονο αφιερωνουμε εμεις μονο με ενα ενυδρειο). Αυτος ομως τελικα 8α επιβιωσει γιατι με τον καιρο η πελατεια του 8α αυξη8ει κατακορυφα!

3) Στις μερες μας η ζυγαρια στα ποιο πολλα petshop γερνει προς το κερδος κ μονο (με διαφορους τροπους) ή ισορροπει (μην ξεχναμε οτι κ αυτοι εχουν κ πρεπει να πουλησουν γιατι συντηρουν μαγαζια κ οικογενειες οποτε...........)

4) Πρεπει εμεις οσο μπορουμε να το ψαχνουμε (οσο γινετε) γιατι οταν αγοραζουμε ενα αμαξι για παραδειγμα ψαχνομαστε σαν τρελοι κατι μηνες κ μετα αγοραζουμε! Ετσι κ με τα ψαρακια , οσο γινετε, οσο ξερουμε, οσο μπορουμε προσεχουμε! Κ ενα αμαξι μπορει να το ψαξουμε να το κανουμε κοσκινο κ να το παρουμε κ τελικα να ειναι πατατα! Ετσι κ καποια ψαρια μπορει να ειναι ασ8ενικα!

5) Ψαχνουμε να βρουμε petshop που να εχει εμπειρια στα ψαρια! Υπαρχουν τετοια που πουλαγαν σκυλακια κ βαλαν κ ψαρια! Ε!!!!!!! Αυτοι πρεπει να μα8ουν πρωτα!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εχει τυχει να μπω σε ενα κ να εχει 20 ενυδρεια τα 5 μονο με ψαρια, κ αυτα ζαλισμενα κ εφυγα γιατι κ αυτα ηταν μεσα στην μπιχλα κ σκονισμενο ολο το μαγαζι! ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ!

Πηγα σε αλλο να παρω ψαρι κ κοιταζα (μου ανοιξε απο μεσα γιατι ηταν κ εκτος ωραριου), ευγενεστατος, πεντακα8αρα ολα, ολα τα ψαρακια φαινοταν οκ!

Ξερετε τι με εκανε να γινω πελατης του ποιο πολυ?

Κοιταζω ενα ψαρακι χρυσοψαρο κ ηταν λιγο υποτονικο κ του λεω φιλε αυτο δεν την βγαζει! Στεναχωρε8ηκε τοσο που δεν βαζει ο νους σας! Μου ζηταγε συγγνωμη κιολας!!!!!!!!!!!

ΕΜΕΝΑ ο τροπος του με κερδισε!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mε αγχώσατε με όσα διάβασα :D:ninja::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...