Jump to content

Ερωτησεις περι στρωσιματος


kleio

Recommended Posts

Γεια σας,

Μολις ολοκληρωσα την κατασκευη του ενυδρειου μου εχοντας τοποθετησει λαμπες(2*Τ5 28watt ασπρη και κιτρινη),εξωτερικο φιλτρο(sun sun 1000l/h) με βιοσφαιρες,μακαρονι,ενεργο ανθρακα και υαλοβαμβακα,καθως και θερμοστατη 200watt και χαλικι για υποστρωμα.Μεσα εχει και 2 anubia congensis και μια biosphere ball.

Ειναι η δευτερη μερα λειτουργιας του και αφου χρησιμοποιησα ως αντιχλωριο και βακτηρια τα: avera και FB7 biactive αντιστοιχα της dennerle συμφωνα με τις οδηγιες και λιπασμα flourish της seachem κανοντας τεστ στο νερο(με στικ)πηρα τις εξης μετρησεις:

ph 6.8

KH 3d

GH >21d

NO2=0

NO3=0

ειναι φυσιολογικες οι τιμες αυτες και τι να κανω για να τις αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση αμμωνιας εχεις κανει?αν οχι πρεπει να κανεις και αν δεν εχεις τεστ πρεπει να παρεις γιατι ειναι απο τα βασικα τωρα στο στωσιμο που εισαι.καλητερα ειναι να βαλεις μια αγγελια για μπολι και να το ριξεις στο φιλτρο σου για να τελειωνεις πιο γρηγορα.διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους και για το κυκλο του αζωτου και οτι απορια εχεις ξαναρωτας! :D

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά κι ΕΔΩ και ότι απορίες έχεις τις συζητάμε :D

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση αμμωνιας εχεις κανει?αν οχι πρεπει να κανεις και αν δεν εχεις τεστ πρεπει να παρεις γιατι ειναι απο τα βασικα τωρα στο στωσιμο που εισαι.καλητερα ειναι να βαλεις μια αγγελια για μπολι και να το ριξεις στο φιλτρο σου για να τελειωνεις πιο γρηγορα.διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους και για το κυκλο του αζωτου και οτι απορια εχεις ξαναρωτας! :D

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρει καποιο τεστ για αμμωνια,πραγμα που θα κανω απο βδομαδα...εχω διαβασει για μπολιασμα και για τον κυκλο του αζωτου και θα προτιμουσα να γινει σιγα σιγα η ολη διαδικασια και οσο παρει...Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά κι ΕΔΩ και ότι απορίες έχεις τις συζητάμε :D

Πολυ κατατοπιστικα τα αρθρα αυτα ομολογουμενως! τα φυτα που εχω βαλει στο ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να χουν προβλημα παρολο που θεωρουνται ανθεκτικα η αντιθετως θα βοηθησουν? οσον αφορα τις αλλες μετρησεις μου ειναι σε λογικα για την κατασταση του στρωσιματος επιπεδα η θα χρειαστει να επεμβω με καποιο τροπο?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κατατοπιστικα τα αρθρα αυτα ομολογουμενως! τα φυτα που εχω βαλει στο ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να χουν προβλημα παρολο που θεωρουνται ανθεκτικα η αντιθετως θα βοηθησουν? οσον αφορα τις αλλες μετρησεις μου ειναι σε λογικα για την κατασταση του στρωσιματος επιπεδα η θα χρειαστει να επεμβω με καποιο τροπο?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Τα φυτά δεν ενοχλούν στη φάση στρωσίματος. Το αντίθετο θα έλεγα. Οι υπόλοιπες μετρήσεις ph, kh, gh δεν αξιολογούνται ως προβληματικές προς το παρόν. Αυτό που έχει σημασία είναι η αμμωνία, τα νιτρώδη και μετά τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά δεν ενοχλούν στη φάση στρωσίματος. Το αντίθετο θα έλεγα. Οι υπόλοιπες μετρήσεις ph, kh, gh δεν αξιολογούνται ως προβληματικές προς το παρόν. Αυτό που έχει σημασία είναι η αμμωνία, τα νιτρώδη και μετά τα νιτρικά.

Καταλαβα...οποτε απο βδομαδα θα εχω νεοτερα...ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα σημερα και το τεστ τησ αμμωνιας!!!και οπως ηταν αναμενομενο(ΝΟ2=ΝΟ3=0) βγηκε <0,05.Τι κινησεις πρεπει να κανω για να το φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις ψαρια μεσα στο ενυδρειο σου κανεις υπομονη!Οταν δεις οτι η αμμωνια μηδενισει και εχεις ΝΟ2 μηδεν και NO3 μετρησημα τοτε εισαι ετοιμη.μεχρι τοτε να κανεις συχνες μετρησεις για να βλεπεις που βρισκεσαι :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που κανω ειναι να εχω μεσα φυτα και να ριχνω βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες...απλα αφου δεν εχω αμμωνια τα βακτηρια πως θα δημιουργησουν ΝΟ2 και ΝΟ3?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμπειρικα και μονο θα πω οτι καλυτερα να ριχνεις λιγο φαγητο καθε 2-3 μερες να το αφησεις 20-30 μερες ενω κανεις και μετρησεις μερα παρα μερα για να βλεπεις την εξελιξη και οταν δεις την αμμωνια και νιτρικα στο μηδεν κανεις μια αλλαγη νερου και εισαι ετοιμη να ξεκινησεις να βαζεις σταδιακα ψαρακια.

Βεβαια καλυτερα να βαλεις μπολι για να μη περιμενεις και να ειναι και πιο σιγουρο :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμπειρικα και μονο θα πω οτι καλυτερα να ριχνεις λιγο φαγητο καθε 2-3 μερες να το αφησεις 20-30 μερες ενω κανεις και μετρησεις μερα παρα μερα για να βλεπεις την εξελιξη και οταν δεις την αμμωνια και νιτρικα στο μηδεν κανεις μια αλλαγη νερου και εισαι ετοιμη να ξεκινησεις να βαζεις σταδιακα ψαρακια.

Βεβαια καλυτερα να βαλεις μπολι για να μη περιμενεις και να ειναι και πιο σιγουρο :ninja:

Κι εγω καπως ετσι το σκεφτομουν...ευχαριστω πολυ!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...