Jump to content

Είδη μικρών ψαριών βυθού


bbetta

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε ώστε να βρω κάποια είδη πολύ μικρών γατόψαρων-οτόκυκλων-πλακόστομων που να μπορούν να φιλοξενηθούν σε πολύ μικρά ενυδρεία (maximum 54l).

Την αναζήτηση αυτή την κάνω για εμάς τους χομπίστες που έχουμε μικρά ενυδρεία αλλά είμαστε λάτρεις των ψαριών βυθού. :bowdown:

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων. :D:bowdown:

Υ.Γ.Καμία φωτογραφία δεν θα έβλαπτε!!! :P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε ώστε να βρω κάποια είδη πολύ μικρών γατόψαρων-οτόκυκλων-πλακόστομων που να μπορούν να φιλοξενηθούν σε πολύ μικρά ενυδρεία (maximum 54l).

Την αναζήτηση αυτή την κάνω για εμάς τους χομπίστες που έχουμε μικρά ενυδρεία αλλά είμαστε λάτρεις των ψαριών βυθού. :bowdown:

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων. :D:bowdown:

Υ.Γ.Καμία φωτογραφία δεν θα έβλαπτε!!! :P:ninja:

Είναι πολύ γενικές οι πληροφορίες που ζητάς και δεν μπορεί να δοθεί σαφή απάντηση. Παίζουν ρόλο οι συγκάτοικοι, οι παράμετροι του νερού, ο "στολισμός" του ενυδρείο, το υλικό του βυθού κλπ...

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΑΥΤΟ το εργαλείο να βρεις κάποια πράγματα γενικώς. Για πιο ειδικά, θα πρέπει να έχουμε και άλλες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ γενικές οι πληροφορίες που ζητάς και δεν μπορεί να δοθεί σαφή απάντηση. Παίζουν ρόλο οι συγκάτοικοι, οι παράμετροι του νερού, ο "στολισμός" του ενυδρείο, το υλικό του βυθού κλπ...

Το ενυδρείο δεν έχει καν αγοραστεί. Γι αυτό κάθε πληροφορία είναι δεκτή,αφού δεν εχω αποφασίσει για τις παραμέτρους,τους συγκάτοικους κ.α. :bowdown::ninja::bowdown:

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου :D:ninja: ,

Τελικά αποφάσισα τα λίτρα που θα πάρω και θα είναι 54.

Οι ερωτήσεις μου είναι:

Από τα πανέμορφα ψαράκια που ανέφερες πια είναι η ελάχιστη και πια η μεγαλύτερη ομάδα που μπορώ να βάλω;

Με ποια είδη μπαίνουν συγκάτοικοι και ποιοι είναι αυτοί;;

Μπορώ να βάλω συγκεκριμένα ή πολλά είδη οτόκυκλων και πόσα;;;

Τα corydoras pygmaeus μπαίνουν και σε τι αριθμό;

Υπάρχει κάποιο άλλο είδος cory που μπορεί να μπει;;

Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να μην σας κούρασα :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου,

Εχω και γω ενα 54l ενυδρειο και μελοντικα σκεφτομαι να βαλω και γω καποιο ειδοσ γαταψαρου-οτο-πλακοστομου. οσο για υποστρωμα, παραμετρους, συγκατικοι και αλλα δεν υπαρχει θεμα γιατι θα τα βαλω οταν κανω καποιες μετατροπες στο ενυδρειο μου. οπως καταλαβενεε χρειαζομαι και γω βοηθεια. :D:ninja::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου,

Έκανα μία έρευνα και σας δείχνω την παρακάτω λίστα για τα ψάρια βυθού που μπορούν να μπουν σε μικρά ενυδρεία:

Αkysis vespa

Corydoras pygmaeus 2,5cm

Otocinclus affinis

Hyalobagrus ornatus 2,5 cm

Corydoras hastatus 3cm

Aspidoras pauciradiatus 3,5 cm

Corydoras gossei 3,5 cm

Corydoras gracilis 2,5 cm

Corydoras griseus 3 εκατοστών

Corydoras habrosus 3,5 cm

Corydoras pygmaeus 2,5 cm

Corydoras robineae 4cm

Hara jerdoni 4cm

Otocinclus vestitus 3,5 cm

Corydoras duplicareus 4cm

otocinclus cocama

Και τώρα οι ερωτήσεις:

Ποια από αυτά τα είδη μπορούν να βρεθούν στη χώρα μας ;;;

Οποιοδήποτε πληροφορία και είδος μικρού ψαριού και διόρθωση δεκτή :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου!

Ποια από αυτά τα είδη που ανέφερα μπορούν να βρεθούν στη χώρα μας ;;;

Οποιοδήποτε πληροφορία και είδος μικρού ψαριού και διόρθωση δεκτή :)

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ποια από αυτά τα είδη που ανέφερα μπορούν να βρεθούν στη χώρα μας ;;;

Σε μια ανακοίνωση του καταστήματος ΑΖΟΡΕΣ στη Θεσσαλονίκη για εισαγωγή ψαριών/γαρίδων, λίγο πριν τις γιορτές, περιλαμβάνονται κάποια από τα είδη που αναζητάς (cory, hara jerdoni κλπ):

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42860# (δημοσίευση 19).

Αυτό που έχω να σου συστήσω (στο είπαν και παραπάνω) είναι να ξεκαθαρίσεις τι είδους ενυδρείο θέλεις να στήσεις γιατί όλα αυτά τα βυθόψαρα έχουν τις δικές τους ιδιαίτερες απαιτήσεις που πρέπει να λάβεις υπόψη σου. Άλλα είναι κοπαδόψαρα και θέλουν ομάδα 8-10 ατόμων για να νιώσουν άνετα, όπως τα κορυ για παράδειγμα. Τα συγκεκριμένα έχουν επίσης προτίμηση σε ψιλόκοκο χαλίκι χωρίς αιχμηρές γωνίες. Άλλα, όπως τα Hare jerdoni, είναι κρύου νερού και χρειάζονται πολύ οξυγόνο και έντονη ροή καθώς και σημεία για να κρύβονται και ρίζες για να ρασπάρουν κλπ.

Είτε δηλαδή στήσεις ένα species tank, δλδ ένα ενυδρείο στημένο αποκλειστικά για τα βυθόψαρα που θα επιλέξεις, είτε κάποιο βιοτοπικό που θα συνδιάσεις είδη ψαριών όλων των επιπέδων, θα πρέπει να μελετήσεις τις απαιτήσεις του κάθε είδους ώστε να δημιουργήσεις το κατάλληλο περιβάλλον (σύσταση νερού, διακόσμηση κλπ) και να διαλέξεις τους κατάλληλους συγκατοίκους...

Καλό διάβασμα

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΆΝΤΗΣΕΣ!!!

Το ενυδρείο θα ήθελα να γινει βιοτοπικό δλδ κάποιο μικρόψαρο (microrasbora,tetra k.a. παρόμοια) και κάποια μικρή ομαδούλα γατο-οτο-πλέκο.

Το ενυδρείο θέλω να είναι φυτεμένο (λίγο ή πολύ δεν με απασχολεί).Όσο για τις παραμέτρους του νερού δεν με απασχολούν αλλά καλό θα ήταν το ph να είναι 6.5 και πάνω λόγω Θεσσαλονίκης.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:τα ότο σε τη ομάδες μπαίνουν;; :rasp:

Η ομάδα των γάτων δεν μπορεί να είναι μικρότερη των 8;;;;

Υ.Γ. Θέλω να επιλέξω ένα είδος βυθόψαρου πρώτα και μέτα σε άλλο θέμα θα σας <<ξανακουράσω>> με ερωτήσεις που θα προκύψουν γενίκα με το ενυδρείο :hysterical:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ πολύ! :):D:thumbup::):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:τα ότο σε τη ομάδες μπαίνουν;

Η ομάδα των γάτων δεν μπορεί να είναι μικρότερη των 8;;;;

τα οτο τι υπόστρωμα θέλουν;;;;

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα κόρυ μπορείς να διαβάσεις εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36775

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36778

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/c__paleatus.htm

και για το οτόκυκλους εδώ:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Otocinclus.htm

Γενικά θα σου σύστηνα για αρχή, αναζήτηση στο διαδίκτυο και πολύ διάβασμα, πριν καταλήξεις σε πιο εξειδικευμένες απορίες/ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, :)

Κατέληξα στο γένος των πια αγαπημένων :D otocinlus.

Οι κινήσεις θα γίνουν πολύ αργά αφού έχω μεγάλο χρονικό περιθώριο μέχρι την αγορά του ενυδρείου. :thumbup:

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ :

Θα ήθελα να μου πείτε τι είδους υπόστρωμα θέλουν τα οτο και αν υπάρχει πρόβλημα αν μπει μικρή ομάδα.

Οποιαδήποτε πληροφορία -ένσταση-γνώμη-εμπειρία-φώτο δεκτή :)

Link to comment
Share on other sites

Από το λινκ που σου βαλα παραπάνω για τους οτόκυκλους:

Βασικό είναι βέβαια να μην τα έχουμε σε ενυδρείο με άλλα είδη που θα μπορούσαν να τα ενοχλούν, για να μην στρεσάρονται. Πρέπει να τα έχουμε σε ομάδα τουλάχιστον 8 - 10 ατόμων αφού και στην φύση ζουν σε μεγάλες ομάδες. Αυτό τους δημιουργεί ένα είδος ασφάλειας. Δεν είναι σμηνόψαρα με την στενή έννοια, αλλά ζουν ομαδικά

Για το υπόστρωμα θα πρέπει να λάβεις υπόψη ότι χρειάζονται πυκνοφυτεμένο ενυδρείο άρα θα λεγα να προτιμήσεις ψιλόκοκκο χαλίκι που είναι καλύτερο για τα φυτά (σε σχέση με την άμμο).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τους otocinclus το είπα για να μάθω αν θα υπάρχει πρόβλημα γιατί νομίζω ότι έχω κάπου διαβάσει ότι με μία ομάδα των 5 π.χ. δεν υπάρχει πρόβλημα.Όλο αυτό το θέμα το κάνω λόγω λίτρων (54λ) και επειδή θέλω να βάλω κι άλλο είδος ψαριού π.χ. κάτι σε μέγεθος τέτρα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ πολύ για τη βοήθεια ! :):D

Υ.Γ. Υπάρχει περίπτωση να βρω στην Ελλάδα Otocinclus sp.

Zebra Oto ;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Μια ομάδα 5 ατόμων θα είναι εντάξει, αρκεί να μπορεί να τους υποστηρίξει το ενυδρείο σου. Σχηματίζουν χαλαρές ομάδες και γενικά όσο περισσότερους έχεις τόσο καλύτερα αισθάνονται. Δεν είναι το κλασικό βυθόψαρο που παραμένει συνέχεια στο ν βυθό, αλλά θα το δεις να κινείται και μακριά από αυτόν, στα τζάμια του ενυδρείου και στον διάκοσμο του.

Είναι ένα ευαίσθητο ψαράκι που έχει και ιδιαίτερες διατροφικές συνήθειες. Θέλει καλή και προσεκτική προσαρμογή και ένα ώριμο ενυδρείο για να μπορεί να τραφεί. Τρέφεται με ορισμένα είδη άλγεων αλλά μπορούμε να προσθέσουμε στην διατροφή του και λαχανικά. Ίσως τσιμπήσει και ταμπλέτες ή flakes.

Ο. affinis δεν πρόκειται να βρεις στο εμπόριο. Κάτω από αυτή την ονομασία τα μαγαζιά περιγράφουν λανθασμένα τα είδη otos που κατά καιρούς εισάγουν. Στα περισσότερα είδη otocinclus ο διαχωρισμός τους είναι αρκετά δύσκολος και απαιτεί έμπειρο μάτι. Τα είδη που συναντάμε συνήθως στην αγορά είναι O. macrospilus, o. vittatus, o. vestitus και o. hoppei.

Zebra oto δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις.

Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=431832

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε 45 λίτρα με 8 CPD μπαίνουν 2 Hara Jerdoni?

Link to comment
Share on other sites

Οι συνθήκες που απαιτούν είναι κοινές.

Ως συμβίωση δε θα υπάρξει πρόβλημα.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1072

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=416316

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...