Jump to content

Φυτα εκτος ενυδρειου


irongud

Recommended Posts

εδωσα σημερα το 50αρι μου σε νεο κατοχο. καλοριζικο και καλογεμιστο. εχω μεινει με 2 κουβαδες φυτα τα οποια μπορει να περασουν μεχρι και ενα μηνα στους κουβαδες μεχρι να μπουν στο 250αρι. πως θα τα κρατησω ζωντανα?

θελουν θερμοστατη η οι 23 βαθμοι του σπιτιου μου φτανουν?(εχω μωρο :D ) να ριχνω οπως εριχνα flourish excel?

Link to comment
Share on other sites

Τα Φυτα θα χρειαστουν νιτρικα και ιχνοστοιχεια.

Τα γρηγορης αναπτυξης πιθανον να εξασθενησουν περισσοτερο απο τα αργης αναπτ.

Αν ριξεις Excel θα τα καταναλωσουν ακομα ποιο γρηγορα, μεσα στον κουβα. Οποτε μακρια.

Προτεινω ελαχιστο εως λιγοστο φως ηλιου και να σε δωσει καποιος νερο ενυδρειου με πολλα νιτρικα απο καποια αλλαγη, αυτο καθε 10 μερεσ πχ και δροσερο μερος 18-21 βαθμους για να κρατηθουν τα φυτα σχεδον ανενεργα.

Ας πουνε και αλλοι....

Link to comment
Share on other sites

Microsorum pteropus

Hygrophila Polysperma

Hygrophila Polysperma Rosa NerviS

ludwigia palustris

xmas moss

willow moss

2 ειδη vallisneria μια μικρη μια μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

Τα Φυτα θα χρειαστουν νιτρικα και ιχνοστοιχεια.

Τα γρηγορης αναπτυξης πιθανον να εξασθενησουν περισσοτερο απο τα αργης αναπτ.

Αν ριξεις Excel θα τα καταναλωσουν ακομα ποιο γρηγορα, μεσα στον κουβα. Οποτε μακρια.

Προτεινω ελαχιστο εως λιγοστο φως ηλιου και να σε δωσει καποιος νερο ενυδρειου με πολλα νιτρικα απο καποια αλλαγη, αυτο καθε 10 μερεσ πχ και δροσερο μερος 18-21 βαθμους για να κρατηθουν τα φυτα σχεδον ανενεργα.

Ας πουνε και αλλοι....

εχω ενα 13αρι ενυδρειο που φιλοξενει μερικους απο τους κατοικους που θα πανε στο μεγαλο μπορω να ριχνω αυτο το νερο μεσα οταν αλλαζω. απο φως αν βαλω μια λαμπα γραφειου να τα χτυπαει ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησε τα φυτά σε πλαστικά πεντάλιτρα διαφανή μπουκάλια

Τοποθέτησε τα κοντά σε παράθυρό (η χαμηλή θερμοκρασία θα τα κάνει καλό).

Μην ρίχνεις λίπασμα μόνο άλλαζε κάθε εβδομάδα λίγο νερό, τα θρεπτικά συστατικά που έχει το φρέσκο νερό αρκούν για να επιβιώσουν τα φυτά.

Αν η μάζα των φυτών είναι μεγάλη ίσος χρειαστείς λίγο ΝΟ3.

Γενικά βλέποντας την κατάσταση των φυτών θα πράττεις τα ανάλογα. Στάνταρ συνταγή δεν υπάρχει.

Αν θέλεις όταν αρχίσεις το εγχείρημα μπορείς κάθε εβδομάδα να μας ενημερώνεις με κάποιες φωτογραφίες ώστε να προλάβουμε δυσάρεστες εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα ειναι ηδη σε κουβαδες θελω δε θελω το εγχειρημα εχει αρχισει :D το πρωτο νερο που τους εβαλα ειναι το νερο απο το ενυδρειο που αδειασα θολο απο το ανακατεμα του βυθου οποτε πιστευω πως για αρχη ειμαι οκ. θα τα παω κοντα σε παραθυρο και θα ενημερωνω. ευχαριστω.

υγ μπορω να τα παω και στο μαγαζι που εχει φως αλλα δεν εχει θερμανση κοινως οτι θερμοκρασια εχει εξω. να το κανω?

τα φυτα ειναι αυτα τα ειχα στο πενηνταρι δεν ειναι πολλα πιο πολυ χωρο πιανουν οι πετρες που εχω τη μοςς και η ριζα.snc00506c.th.jpg

λειπουν οι μεγαλες βαλισνεριες απο αυτη τη φωτο και το κερατοφυλλο

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Κράτα τα στο σπίτι σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο… απλά ενημέρωσε μας για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...