Jump to content

Apories gia Betta


iasonas

Recommended Posts

Έχω έναν αρσενικό σε γυάλα 20 λίτρων (βασιλιάς ;) ) εδώ και λίγες μέρες. Είναι πολύ δραστήριος και όλα πάνε μια χαρά προς το παρόν αλλά έχω μερικές αποριούλες για το κάτι παραπάνω :thumbup: .

1) Διατροφή - Τον ταίζω μόνο freeze-dried shrimps μια φορά τη μέρα. Θα ήταν καλύτερα να προσθέσω κάτι ακόμα για ποικιλία και τι προτείνετε (αναφέρετε και μάρκες αν είναι δυνατό)? Επίσης διάβασα ότι είναι καλό να παραλείπω κάποιες μέρες, είναι σωστό αυτό? :wacko:

2) Ύπνος - Τον έχω δει πολλές φορές να κάθεται για πολλή ώρα στον πάτο ή πάνω σε κάποιο φυτό αλλά δεν ξέρω αν κοιμάται ή αν απλά ξεκουράζεται. Πώς μπορώ να τα ξεχωρίσω? Το ενυδρείο είναι σε αρκετά φωτεινό σημείο κατά τη διάρκεια της μέρας και σπάνια ανάβω τη λάμπα του.

3) Φυτά - Έχω μόνο 3 πλαστικά πάνω στα οποία κάθεται αρκετά συχνά και σκεφτόμουν να βάλω αληθινά για να μην είναι τόσο σκληρά (μήπως τον έχω παραχαιδέψει??? :thumbup: ). Διάβασα όμως ότι είναι αρκετά μεγάλος μπελάς και ότι υπάρχουν ψεύτικα από μαλακά υλικά πχ βελούδινα. Αξίζει να δοκιμάσω κάτι τέτοιο για να είναι πιο αναπαυτικά ο ψάρος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nα σου ζησει ο μικρος σου

Ποσο καιρο τον εχεις τον μικρο;

1. Δεν θα πρεπει να του δινεις μονο κατεψυγμενη και κυριως καθε μερα το πολυ να τον ταϊζεις με την συγκεκριμενη τροφη 2 το πολυ 3 φορες τη βδομαδα. Δεν του κανει κακο να μενει μια φορα την εβδομαδα νυστικος. Θα σου λεγα να του παρεις αποξηραμενο σκουληκι εχει η ΣΕΡΑ και η JBL που τρελενουνται οπως επισης και η Ο. Nutrisian ειδικη τροφη για μονομαχους που ειναι κορυφεα σε μπιλακια, θα παθει πλακα ο μικρος σου (εγω τους δινω κι απ τις τρεις και τρελενονται). Θα του ριχνεις λιγο μια φορα την ημερα τοσο οσο να το τρωει μεσα σε 1 λεπτο το πολυ.

2. Μπορει να ξεκουραζεται ή να κοιμαται. Για να καταλαβεις πως κοιμαται ο μικρος θα πας κοντα στο ενυδρειο αν δεν κουνηθει παει να πει πως κοιμαται και φυσικα δεν θα πρεπει να τον ενοχλεις ολη την ωρα δεν του κανει καλο τον στρεσαρει.

3. Εγω θα σου λεγα να του παρεις μια ανουμπια δεμενει σε ξυλο και να του βαλει και οχι πλαστικα ή υφασματινα φυτα γιατι με το κανονικο φυτο εχει οφελος και φυσικα του αρεσει και ποιο πολυ θα τον δεις να καθετε φαρδης πλατης πανω της (για τους δικους μου ειναι η καλυτερη θεση πανω στην ανουμπια).

4. Αν δεν εχεις φιλτρο και θερμοστατη και κυριως θερμοστατη να ξερεις πως το χειμωνα θα πρεπει να του βαλεις για να κρατας τη θερμοκρασια στους 24-25ο για να μην εχει προβλημα ο ψαρης. Μην ξεχνας πως ειναι τροπικο ψαρακι και οχι κρυου νερου οπως τα χρυσοψαρα.Φιλτρο του εχεις;

5. Μια φορα τη βδομαδα θα πρεπει να του αλλαζεις ενα μερος απ το νερο παντα με προσθηκη αντιχλωριου ποτε κατευθειαν απ τη βρυση.

6. Απ τη στιγμη που ειναι φωτεινο το δωματιο δεν χρειαζεται να του αναβεις ολη την ωρα το φως αλλα μονο για 6-7 ωρες την ημερα.

Ελπιζω να μην ξεχασα κατι οτι αλλο θες ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Gin. Τον Max (χαιδευτικό του Maximus απτο Μονομάχο :hysterical: ) τον έχω μόλις 4 μέρες! Μόλις γύρισα απ΄το pet shop χεχε.

Του πήρα καινούριο φίλτρο γιατί το παλιό αν και ήταν μόνο 5kw έκανε κυματάκι και ρεύμα στο νερό και τον ενοχλούσε λίγο. Το καινούριο μου είναι 6kw αλλά έχει ρυθμιζόμενη ένταση και τώρα κολυμπάει ανέμελος. ;)

Του πήρα επίσης παγωμένα bloodworms, την Ο. Nutrisian που μου πρότεινες δεν την ήξεραν καν... (μήπως να αλλάξω pet shop? :thumbup: )

Βρήκα και anubia και πήρα μία αλλά δεν την έβαλα ακόμα στο ενυδρείο. Πειράζει να βάλω τα χέρια μου μέσα για λίγα δευτερόλεπτα να τη φυτέψω? Όταν τα είχα βάλει για να μετακινήσω λίγο το φίλτρο δεν τον ενόχλησε καθόλου, αντίθετα ήρθε να με εξερευνήσει... Α και, δεν έχω ξύλο... στο χαλίκι φυτεύεται?

Για τη θερμοκρασία... δεν έχω θερμόμετρο για τη γυάλα αλλά έχω θερμόμετρο δωματίου ακριβώς δίπλα στη γυάλα και όταν πέσει κάτω από 25 ανάβω θέρμανση (κρυώνω κι εγώ :thumbup: )

Σε ότι αφορά τις αλλαγές νερού, μπορώ να προσθέτω το καινούριο νερό και να ρίχνω μετά το αντιχλώριο ή πρέπει να προετοιμάζω το νερό και μετά να το ρίχνω στο ενυδρείο?

Και κάτι τελευταίο... έκανα tests στο νερό και μερικές μετρήσεις είναι λίγο έξω απτα όρια που δίνει η συσκευασία γενικά για ενυδρεία. Θα μπορούσες να μου πεις ποιές είναι οι αποδεκτές τιμές των: pH, CH, TH, NO2 kai NO3 για τα Betta?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι και ελπίζω να μη σε έπρηξα πολύ... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου δνε ειναι στρωμενο και κακος εβαλες τον Μαξ μεσα επρεπε πρωτα να περιμενεις να στρωσει και μετα να τον βαλεις.

Θερμοστατη θα χρειαστεις οποσδηποτε μολις αρχισουν τα κρυα.

Το νερο θα το φτιαχνεις με τον αντιχλωριο απο πριν ετσι ειναι καλυτερα.

Κατεψυγμενο σου ειπα να μη του δινεις καθε μερα και να παρει αποξηραμενα σκουληκια.

η ανουμπια μπορει να φυτευτει σε ξυλο ή σε πετρα γιατι οι ριζες της δεν πρεπει να ειναι μεσα στην αμμο πρεπει να ειναι ακτος.

Δεν προκειται να τον ενοχλησεις αλλα θα πρεπει να την καθαρισεις πρωτα την ανουμπια πριν να την βαλεις δλδ θα παρεις ενα μπολ με νερο βρυσης και θα ριξεις 1 σταγονα χλωρινη ή αν εχεις μπακροπουρ ακομη καλυτερα δλδ η αναλογια ειναι 19 νερο 1 χλωρινη ΠΡΟΣΟΧΗ στην αναλογια. Δεν θα την βουτηξεις ολη μεσα θα αφησεις τις ριζες εξω.Μετα θα την ξεπλυνεις παρα μα παρα πολυ καλα με νερο, θα τρυψεις τα φυλλα της καλα, και αφου θα την ξεπλυνεις θα την αφησεις παλι μεσα σε νερο που θα εχεις βαλεις ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ για τουλαχιστον 24 ωρες

Πες μου με τι τεστ εκανες τις μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα για το φίλρο και άλλαξα το σφουγγαράκι με αυτό απ΄το προηγούμενο φίλτρο μου πριν το βάλω στο ενυδρείο... ελπίζω να μην έχει πρόβλημα έτσι...

Πήρα και αποξηραμένα σκουλήκια αλλά δοκίμασα πρώτα να του ταίσω τα κατεψυγμένα γιατί η άλλη τροφή δεν του άρεσε πολύ και μου είπαν ότι αυτή θα τον τρέλαινε. Και πράγματι ακόμα ψάχνει στο βυθό για περίσσευμα ;)

Για την ανούμπια δεν έχω ξύλο ή πέτρα τώρα. Θα τη βάλω από τώρα σε νερό με αντιχλώριο και θα πάω αύριο να πάρω ξύλο να τη δέσω.

Τα τεστ ήταν:

pH - 7,2

KH - 10

CH - 20

NO2 - 0

NO3 - 0

Link to comment
Share on other sites

Για τροφή δοκίμασε Atison Beta Pro της Ocean Nutrition που σου είπε και η Τζίνια. Θεωρείται μάλλον η κορυφαία τροφή για μονομάχους.

Εγώ αυτή δίνω στους μονομάχους μου, μαζί με αποξηραμένα bloodworms.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες σου ειναι οκ αλλα επειδη το φιλτρο σου δεν ξερω καταποσο ειναι οντως στρωμενο θα πρεπει να κανεις συνεχεις μετρησεις. Και αν μπορεις πες μου με ποια τεστ κανεις μετρησεις.

Αν βρεις την τροφη που σου ειπα παρτην ειναι κορυφη θα δεις διαφορα ειναι μπορω να πω καλυτερη κι απ την κατεψυγμενη.

Αν θες σου στελνω πμ για το που μπορεις να την βρεις.

Σε ποια περιοχη μενεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ είναι τα AquaTest ths eSHa. Τώρα είμαι Θεσσαλονίκη αλλά σε μια βδομάδα θα είμαι Αθήνα οπότε δεν είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια οταν θα ρθεις θα μου πεις που θα εισαι για να σου πω που θα μπορεσεις να τα βρεις ή αν ερθεις στη συναντηση να μου πεις να σου αγορασω εγω

Link to comment
Share on other sites

Ωραια οταν θα ρθεις θα μου πεις που θα εισαι για να σου πω που θα μπορεσεις να τα βρεις ή αν ερθεις στη συναντηση να μου πεις να σου αγορασω εγω

Συνάντηση? Ποια συνάντηση???? ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τσ τσ τσ σε πιανω αδιαβαστο

ΔΕν εχουμε πει πως κανουμε συναντηση καθε 2 Σαββατο του μηνα.....

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τσ τσ τσ σε πιανω αδιαβαστο

ΔΕν εχουμε πει πως κανουμε συναντηση καθε 2 Σαββατο του μηνα.....

Αυτό το ξέρω ;):thumbup::thumbup:

Αλλά είναι σε 18 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ....... θες να πεις πως δεν θα ρθεις εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ ότι δεν θα έρθω???

;):thumbup::thumbup:

Αλλά για μια στιγμή.

Το 2ο Σάββατο του Οκτωβρίου είναι στις 14 = παραμονή εκλογών οπότε πρέπει να πάω στο χωριό μου να ψηφίσω. :hysterical:

Για κοιτάξτε μήπως έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest purepoison

btw, ο δικός μου γιατί δεν τρώει pellets; Τρώει την βασική τροφή του (NUTRAFIN Max Betta Food της Hagen) και το treat του που είναι bloodworms (AQUA-GEN). Πολλές φορές τρώει μερικά flakes από την τροφή που δίνω στο black skirt tetra. Τον ταΐζω 3-4 φορές τη μέρα, μήπως είναι πολύ; Του δίνω ~10 σκουλήκια και τα τρώει όλα σε 1 λεπτό και του ρίχνω και άλλα και τα τρώει και εκείνα. Αν δεν σταματήσω να του ρίχνω τροφή δεν σταματάει να τρώει. Τι να κάνω; Ακόμα και αν τον ταΐζω 30 φορές τη μερα, αυτός θα τρώει O_o

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Αφού πεινάει, τι να κάνω; Δεν γίνεται να τον αφήνω νηστικό :thumbup: Ασε που είναι τεράστιος, οπότε 3-4 σκουλήκια του είναι λίγα :thumbup: Σχεδόν 3 inches είναι! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα τον ταϊζεις 1 φορα την ημερα απο λιγο το πολυ 6 σκουληκια. Θα γινει χοντρος και δεν ειναι καλο για την υγεια του να ειναι παχυσαρκος του κοβεις χρονο απ την ζωη του. Αστον να πειναει δεν προκειται να παθει τπτ απ το λιγοτερο φαγητο. Κι ο δικος μου οσο κι αν του εριχνες το τρωγε δεν ειχε προβλημα μεχρι που αρχισε να κανει μπακα και κοπηκε η μασα και εστρωσε ο ψαρης.

Λιγο φαγητο

Link to comment
Share on other sites

post-2192-1160761173_thumb.jpgpost-2192-1160761188_thumb.jpgΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΛΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΧΟΜΠΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.ΜΕ ΠΟΡΩΣΑΤΕ.ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΔΩΡΟ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ SITE ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΦΕΡΑΝΕ ΜΙΑ ΓΥΑΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΕ 5 ΛΙΤΡΑ.ΜΟΥ ΦΕΡΑΝΕ ΜΙΑ ΤΡΟΦΗ TETRA PRIMA"ΠΛΗΡΕΣ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΡΟΠΙΚΑ ΨΑΡΙΑ "ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΚΑΦΕ ΜΠΙΛΑΚΙΑ.5- 6 2 FORES THN HMERA.SAS ΔΕΙΧΝΩ 2 ΦΟΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ Η ΟΧΙ
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥΦΑΑΑΑΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΠΗΡΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΤΩΡΑ.ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ψαρι ειναι απλως δεν ειναι ο "απλος" δλδ fan tail αλλα crowntail. Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το χρωμα του που δεν ειναι εντονο μονο αυτο. Ειναι κινητικος, τρωει κανονικα, κολυμπαει σωστα;

Ειναι μικρη η γυαλα θα σου λεγα να του παρεις ενα ενυδρειακι τουλαχιστον 20λτ με θερμοστατη και φιλτρο και να τον βαλεις εκει.

Τροφη θα του δινεις πολυ λιγο μονο μια φορα την ημερα οχι παραπανω δεν εχει λιτρα. Παρου και αποξηραμενο σκουληκι που τους αρεσει πολυ εχει η ΣΕΡΑ και JBL πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΑΛΛΑ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΝΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟΣ ΓΙΑ ΩΡΕΣ.ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ? ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ? ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΕΡΑΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ? TETRAPRIMA COMPLETE FOOD FOR ALL MID-WATER AND BOTOM FEEDING TROPICAL FISH. ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΘΕΛΕΙ?ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ?ΑΛΗΘΕΙΑ GIN ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ Η ΘΥΛΗΚΟΣ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός αρσενικός crowntail...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...