Jump to content

Apories gia Betta


iasonas

Recommended Posts

eyxaristo paidia hremhsa tora.oson afora thn trofh poy exo einai kalh?na toy paro kai ta skoulkia ta apokshramena alla dosologia?peite moy apo kathe trofh ti prepei na toy deino?kathe meraeinai kai pio kinhtikos, otan moy ton ferane den koyniotan katholoy eno tora trexei.

kati allo kati foyskales poy dimioyrgoyntai sthn gyala einai tipota kako?eixa ena xrysopsaro prin apo xronia kai den eftiaxne kati tetoio/. na anhsyxo?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να μην ανησυχείς για τις φούσκες!

Είναι μια χαρά το ψάρι!

Απλά πάρε ένα μικρό ενυδρείο με φίλτρο και θερμοστάτη!

Link to comment
Share on other sites

Οι φουσκαλες που κανει ειναι η φωλια αν αργοτερα του παρεις και μια θηλυκια εκει θα εναποθεσει τα αυγα, φυσικα οχι σ αυτα τα λιτρα που εχεις αυτην την στιγμη.

Παρτου ενα ενυδρειακι με φιλτρο και θερμοστατη

Να του παρεις και τα σκουληκακια τα χρειαζεται και θα του δινεις 3-4 καθε μερα και πολυ λιγο απ την αλλη

Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία φωλιάς από τον αρσενικό, είναι δείγμα καλής υγείας και σωστών συνθηκών νερού. Να χαίρεσαι όταν βλέπεις αυτές τις φούσκες... :D

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΣΕΡΡΕΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΕΡΑ ΜΟΝΟ ΤΕΤΡΑ( ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ,ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΨΑΡΙ ΜΟΝΟ ΤΕΤΡΑ).ΤΑ ΓΥΡΙΣΑ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ GIN ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΤΖΕΛ ΑΠ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑ "TETRA FRESH DELICA" WHOLE BLOODWORMS FRESH PAC.ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΩ?

ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. :angry2::angry2::angry2::angry2:

ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 20 ΛΙΤ. 20 ΕΥΡΩ.ΜΕ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ 80 ΕΥΡΩ

ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΑ 40 ΛΙΤ. 75 ΕΥΡΩ ΚΟΜΠΛΕ.

ΚΑΙ 65 ΛΙΤ. 120 ΕΥΡΩ . ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ Η ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ???????

ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΗΚΩΝΩ.

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ.

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΩΝ 65 ΛΙΤ.ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ PET SHOP ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣΤΙΣΑ.ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΜΕ 2- 3- 4 ΨΑΡΑΚΙΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ? ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙ ΤΥΠΟ ΦΙΛΤΡΟΥ ΤΙ ΤΥΠΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΒΙΟΣΙΜΗ ΛΥΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΜΟΥ ΨΑΡΙΑ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΠΕΡΙ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΕΝΑ 65 ΛΙΤ.ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΡΧΑΡΙΟΥ? :D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι χρειάζεσαι ένα μικρό ενυδρειάκι για να βγάλεις τον Μονομάχο από τη γυάλα. Αυτό θα πρέπει να έχει φίλτρο και θερμοστάτη. Σε αυτό ΔΕΝ θα βάλεις άλλο ψάρι... Μιλάμε για 10-15 λίτρα.

Εάν πάρεις μεγάλο, ΔΕΝ θα μπορείς να έχεις και τον Μονομάχο και άλλα ψάρια μέσα, γιατί δύσκολα συμβιώνει με άλλους συγκάτοικους, χωρίς προβλήματα... Καλύτερα μόνος του.

Τώρα, αν πας και σε δεύτερο ενυδρείο, υπάρχουν πολλές επιλογές. Επειδή είσαι νέος στο χόμπι - πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζεσαι χρόνο για να "γεμίσεις" με πληροφορίες και εμπειρίες - θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με εύκολα ψάρια στην αρχή και αργότερα βλέπεις.

Αυτό για 'μένα σημαίνει... γκάππυ! ...και πλάτυ...

Είναι όμορφα, κινητικά, εύκολα στη διατήρησή τους και ένας αρχάριος έχει να μάθει πολλά από αυτά, στην εισαγωγή του στα ενυδρεία, με λιγότερες πιθανότητες για να γίνουν "ζημιές"...

Οι τιμές που αναφέρεις, μάλλον φυσιολογικές ακούγονται (για μαγαζιά).

Link to comment
Share on other sites

Την τροφή δεν την ξέρω!

Μπορείς να την δοκιμάσεις μια και δεν χάνεις κάτι!

Για αρχή σου προτείνω να πάρεις ένα 20 λίτρα για να στεγάσεις τον Μονομάχο σου και να μπεις και λίγο στο πνεύμα του νερού!

Το δύσκολο είναι να του βρεις συγκάτοικους, οπότε καλύτερα μικρό ενυδρείο και μόνος του!

Μετά θα έχεις την δυνατότητα να σκεφτείς τι μπορείς να διαθέσεις για να φτιάξεις κάτι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΔΩ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΟ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΖΙΚΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ PET SHOP ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣ ΚΑΙ ΖΗΤΑΣ.ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.(ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ PET SHOP ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ? ΜΕ Π.Μ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ).ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΟ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΟΥ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ,ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ,ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ Κ.Τ.Λ. ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΓΚΑΠΠΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΤΥ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ??ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ? ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΔΩ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΟ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΖΙΚΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ PET SHOP ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣ ΚΑΙ ΖΗΤΑΣ.ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.(ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ PET SHOP ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ? ΜΕ Π.Μ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ).ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΟ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΟΥ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ,ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ,ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ Κ.Τ.Λ. ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Ενυδρείο 20 λιτρα και πάνω!

Θερμοστάτη 25 Watt

Φίλτρο μες ροή τουλάχιστον 80 λίτρα ανα ώρα και προσαρμοζόμενη έξοδο για να κατεθύνεις την ροή!

Θερμόμετρο απλό και είσαι έτοιμος!

ΤΑ ΓΚΑΠΠΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΤΥ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ??ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ? ;):blush:

Guppy

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=577

Platy

http://fish.orbust.net/platies.html

http://www.peteducation.com/category_summa...16&cat=1948

http://www.liveaquaria.com/product/scateg.cfm?pCatId=1103

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ filoxene ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

Η ΨΑΡΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟΝ ΤΑΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΚΑΤΙ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ TETRA ΤΑ ΕΦΑΓΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΟΛΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΟΣ ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΙΣΩ 24 ΩΤΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΩΕΙ.ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙ ΒΟΛΤΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ Η ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΕΚΕΙ.ΔΕΝ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ.ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΒΑΡΕΘΗΚΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΤΣΑΝ ΚΑΛΑ?????ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΧΑΒΙΑΡΙ ΝΑΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΕΧΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ???? ΕΙΝΑΙ ΖΑΡΩΜΕΝΟΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ.ΜΙΑ ΤΡΕΛΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΗΝ ΓΥΑΛΑ(ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣ) ;) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ ΠΟΛΥ.ΤΗ ΝΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ???ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ ΛΕΙΠΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΟΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΛΕΩ ΚΟΥΦΑ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥ 20ΛΙΤ. ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60 ΛΙΤΡΩΝ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΚΑΠΠΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΤΥ ΣΕ 60 ΛΙΤ. ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ?ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ :blush::) ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ?ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΥΤΑ? ;)

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις σε παρακαλω μην γραφεις με κεφαλαια....

ειναι σαν να φωναζεις,και ειναι λιγακι ενοχλητικο...ευχαριστω πολυ.

τωρα οσο αναφορα το ψαρακι σου,2 ειναι τα καλυτερα πραγματα που μπορεις να κανεις...

1)συχνες αλλαγες νερου..και

2)παρατηρηση,και υπομονη...

...και ολα θα πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για τα κεφαλαια δεν ηξερα οτι...... θα του κανω αλλαγη και θα τον παακολουθω ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καποια αλλη διαφορα στο σωμα του βλεπεις οπως δλδ να εχει στραβωσει ή να κανει σπασμοδικες κινησεις;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα αυτά που περιγράφεις οφείλονται στις αυξομειώσεις των ρύπων του νερού, σε σχέση με τις αλλαγές. Δεν θέλει και πολύ να τον καταδικάσεις για πάντα... ;)

Επειγόντως να του πάρεις φίλτρο και θερμοστάτη, μαζί με ενυδρείο..!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου βρε ντινακο μου,με τους μονομαχους σου.......

Link to comment
Share on other sites

γεια σου βρε ντινακο μου,με τους μονομαχους σου.......

(....... ;):blush: ..... : τέλος παρένθεσης, γιατί θα μας κράξουν οι μοντς... :) )

Link to comment
Share on other sites

οχι τιποτα τετοιο gin απλα καθεται ησυχος.του εκανα αλλαγη σημερα.καπωσ καλυτερα.αποτι εχω ακουσει μερικα ψαρια τρωνε και χωρισ να πεινανε και αυτο πολλεσ φορεσ ειναι μηραιο, μυθοσ η πρσγματικοτητα?αν ναι ισχυει κατι τετοιο και για τουσ μονομαχουσ?γιατι βλεπω οταν του δινω να φαει μερικεσ φορεσ τρελενεται και αλλεσ ειναι αδιαφοροσ.τα σκουληκια τελικα απο την τετρα δεν κανανε δουλεια ουτε που τα ακουμπαει.οι τροφεσ που μενουν κατω οταν πεινασει θα τισ βρει?

το ενυδρειο ειναι δυσκολο σε 2 εβδομαδεσ παιδια να πληρωθουμε ;) κακο μεν αλλα δεν μπορω, θα κανω τα αδυνατα για την επιβιωση του

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνεις αλλαγές νερού, να προσθέτεις αν βρεις, μερικές σταγόνες Ammolock ή Toxivec, για να δεσμεύεται η αμμωνία και οι υπόλοιποι ρύποι, αφού δεν έχεις φίλτρο... Μεγάλη προσοχή και στη θερμοκρασία αυτές τις ημέρες που κάνει κρύο!

Μην αμελείς τις τακτικές αλλαγές νερού, μπας και τον γλυτώσεις... Και με ήπιο τρόπο για να μην στρεσσάρεται.

Καλή του τύχη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τρωει τα σκουληκια μην του δινεις και οτι τροφη μενει να την μαζευεις μην την αφηνεις γιατι σαπιζει και επιβαρυνεις ετσι το νερο. Το χρωμα του εχει γινει εντονο ή παραμενει φαμπο;

Link to comment
Share on other sites

παιδια για δειτε λιγο αυτεσ τισ φωτο.το χρωμα του παντως εγινε πιο κοκκινο απο οτι ηταν μεσα σε 3 εβδομαδεσ.ειναι κινητικος πολυ.αλλα η ουρα του στην αρχη εγινε λιγο μωβ στισ φωτο δε φαινονται πολυ καλα τα χρωματα και το κεφαλι του να μην πω ψεματα δεν θυμαμε πωσ ηταν σρην αρχη μου φαινεται οτι αρχισε να κανει ασπρα στιγματα,κατα τα αλλα εχουμε γεμισει μια γυαλα(προσ το παρον) με φουσκαλεσ και θελουμε γυναικα το τερασ μου θελει γυναικα.

;):blush:

δεν ειναι πολυ ομορφος?????το 20λιτ.ενυδρειο ερχετε σε 2 εβδομαδες

υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τωρινει φωτο για να τον δω αν μπορεις ανεβασε μια.

Οταν λες εχει κανει ασπτα στιγματα τι εννοεις;

Το οτι το χρωμα του εγινε ποιο εντονο ειναι πολυ καλο γιατι ηταν κατι που δεν μου αρεσει στην αρχη που τον ειδα στις πρωτες του φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...