Jump to content

Ψάρια για νέο ενυδρείο


petrostr

Recommended Posts

Γεία χαρά σε όλους!

Έχω ένα ενυδρείο Juwel 120 λίτρων με υπόστρωμα, χαλίκι, αληθινά φύτα και όλα τα σχετικά...

(θερμοστάτες, φίλτρα, κτλ κτλ...)

Μέχρι στιγμής είμαι στη διαδικασία που "στρώνω" το ενυδρείο και έχω μόνο 2 ψάρια μέσα. Έχω

βάλει 2 Σκαλάρια. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Τι ψάρια μπορώ να βάλω που να είναι ήμερα, να ΜΗΝ είναι φυτοφάγα (βασικό!!!) και σε μέγεθος

όσο περίπου τα σκαλάρια. Δεν μου αρέσουν τα μικρά ψάρια!

2. Έπίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου Δίσκους γιατί μου αρέσουν πολύ

σαν ψάρια!

Σημ:

NO3 -> 10

NO2 -> 0

Γενική Σκληρότητα -> >7d

Ανθρακική Σκληρότητα -> 6d

pH -> 7,2

Αμμωνία -> 0

PO4 -> 0,5

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά ψάρια είναι μη φυτοφάγα και στο ενυδρείο σου (120 λτ.) μπορείς να κάνεις πολλούς συνδυασμούς που θα σου δώσουν ένα άριστο και όμορφο αποτέλεσμα. ;)

Οι δίσκοι θα είναι ένα ψάρι το οποίο ακόμα δεν θα πρέπει να το κοιτάς για τα λίτρα που έχεις, ίσως αργότερα με περισσότερη εμπειρία να μπορέσεις να βάλεις.

Θα σε συμβούλευα να δώσεις σε κάποιον φίλο σου τα σκαλάρια ή στο μαγαζί που τα αγόρασες και μόλις ολοκληρωθεί το στρώσιμο να τα πάρεις πίσω. Μέχρι τότε θα μπορέσουμε να συζητήσουμε εδώ, όλοι μαζί, τι ψάρια θα μπορούσες να συνδυάσεις έχοντας ως κύριο ψάρι τα σκαλάρια.

Έχεις ξεκινήσει πολύ σωστά τοποθετώντας αληθινά φυτά, κάνοντας μετρήσεις, ακόμα και φωσφορικά!, κάνοντας στρώσιμο και πιστεύω πως διορθώνοντας μερικά πράγματα θα πάς ακόμα καλύτερα !!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα στο ότι σε ενυδρείο που στρώνεται δεν πρέπει να έχει

μέσα Σκαλάρια. Τότε τι πρέπει να έχει;

2. Γιατί δεν μπορώ να βάλω ακόμα Δίσκους στο ενυδρείο μου; εγώ σε διάφορα Pet Shop που ρώτησα μου

είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα! (βέβαια θέλουν κάποια προσοχή γιατί είναι απαιτητικά ψαράκια).

3. Ψάρια σε μέγεθος και εμφάνιση περίπου όπως είναι οι Δίσκοι ή τα Σκαλάρια.... ποιά άλλα ψάρια υπάρχουν;

ΔΕΝ θέλω να έιναι άγρια και φυτοφάγα!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Δες εδώ:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

2. Δες εδώ:

Φτιάχνοντας ένα ενυδρείο 500 λτ με δίσκους

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2227

Link to comment
Share on other sites

Όπα εδώ βοηθάς πολύ τώρα!!! Κοίτα.....

Εγώ έχω ήδη ένα ενυδρείο Juwel 60 Λίτρων που λείτουργεί ένα μήνα τώρα (στρωμένο).

Το ενυδρείο που πήρα πριν λίγες μέρες είναι και αυτό Juwel 120 Λίτρων. Και τα δύο ενυδρεία έχουν

ακριβώς το ίδιο φίλτρο !!! Έχω μεταφέρει από το μικρό στο μεγάλο τα φύτα απ την πρώτη μέρα και χθες

μετέφερα και τα 2 Σκαλάρια. Το μικρό ενυδρείο λειτουργεί κανονικά αυτές τις μέρες (και από χθες) χωρίς ψάρια.

Στο νέο ενυδρείο 120 Λίτρων έχουν μπεί Αντιχλώρια, Βακτηρίδια, Φυτά, Λιπάσματα, Σίδηρος, CO2 την πρώτη μέρα.

Άρα.... στο νέο ενυδρείο έχω βάλει κάτω στο φίλτρο Μακαρόνι και απο πάνω τα σφουγγάρια του φίλτρου.

Αν μεταφέρω τα σφουγγάρια που έχουν ήδη αποικίες απο το 60λιτρο ενυδρείο στο 120λίτρο είναι όλα ΟΚ;

Χρειάζεται κάτι ακόμα επιπλέον;

Πόσο χρόνο θέλει να είναι έτοιμο μετά το ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - petrostr
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο με την μέθοδο του μπολιάσματος έχει την δυνατότητα να δεχτεί ψάρια άμεσα!

Δυστυχώς όχι πολλά και η προσθήκες πρέπει να γίνονται με αργούς ρυθμούς και πάντα ακολουθούμενες από τακτικές μετρήσεις!

Καταρχήν το παλιό / μικρό σου ενυδρείο θέλεις να το κρατήσεις και να προσθέσεις άμεσα άλλα ψάρια;

Σε αυτή την περίπτωση μια και έχεις λίγα ψάρια μπορείς να πάρεις τα μισά σφουγγάρια υλικά από το παλιό και να τα μεταφέρεις στο καινούργιο!

Μόνο σφουγγάρια έχεις στο φίλτρο σου;

Στο παλιό καλό θα ήταν να βάλεις λίγα ψάρια και αύριο αν μπορείς για να μην λιμοκτονήσουν οι εναπομείναντες αποικίες σου!

Σε περίπτωση που παροπλίσεις το παλιό μπορείς να μεταφέρεις όλα τα σφουγγάρια στο καινούργιο και είσαι έτοιμος!

Αν το είχες μελετήσει λίγο από την αρχή θα είχες περισσότερες επιλογές και δυνατότητες!

Ότι κάνεις να το ελέγχεις με μετρήσεις τιμών!

Περιμένουμε τις εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό ενυδρείο σκοπεύω να το πουλήσω, το έχω σε αγγελία ήδη!

Αύριο μεσημέρι θα κάνω μια μέτρηση τιμών πρώτα στο μικρό ενυδρείο και αν όλα είναι οκ, που πιστεύω ότι είναι. Θα μεταφέρω όλα τα σφουγγάρια του φίλτρου στο νέο. Στο μικρό ενυδρείο όπως και στο νέο έχω προσθέσει Μακαρόνι κάτω από τα σφουγγάρια.

Χρειάζεται κάτι ακόμα να προσέξω;

Από ψάρια που ρώτησα πιο πάνω, ποια μπορώ να πάρω;

Με την αλλαγή των σφουγγαριών να προσθέσω ξανά βακτηρίδια ή δεν χρειάζεται;

Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...