Jump to content

ερωτηση για θερμοστατη


ΛΟΥΚΑΣ1010

Recommended Posts

παιδια εχω ενα θερμοστατη της JBL 25w σε ενυδρειο 20 lit τον εχω βαλει στους 27 βαθμους .καποια στιγμη λοιπων εφτασε τους 29 και το λαμπακι του ηταν ακομα αναμενο.δεν θα επρεπε να ειχε σβησει αφου ανεβηκε η θερμοκρασια πανω απο τους 27 που τον ειχα βαλει? :D:ninja::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα θερμοστατη της JBL 25w σε ενυδρειο 20 lit τον εχω βαλει στους 27 βαθμους .καποια στιγμη λοιπων εφτασε τους 29 και το λαμπακι του ηταν ακομα αναμενο.δεν θα επρεπε να ειχε σβησει αφου ανεβηκε η θερμοκρασια πανω απο τους 27 που τον ειχα βαλει? :D:ninja::bowdown:

δοκίμασε να βάλεις το θερμόμετρο σε σημειο χαμηλά κοντά στον θερμοστάτη και δες τι θερμοκρασία σου λέει.

μπορει να υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να βάλεις το θερμόμετρο σε σημειο χαμηλά κοντά στον θερμοστάτη και δες τι θερμοκρασία σου λέει.

μπορει να υπάρχει διαφορά.

o.k.θα το κανω.

ερωτηση->το θερμομετρο πρεπει να ειναι κοντα στον θερμοστατη?

->ο θερμοστατης δεν πρεπει να σβηνει οταν πιανει την θερμοκρασια?

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

o.k.θα το κανω.

ερωτηση->το θερμομετρο πρεπει να ειναι κοντα στον θερμοστατη? δεν ειναι απαραίτητο απλά έτσι θα έχεις μια πιο πραγματικη εικόνα της θερμοκρασίας κοντά. εγω το έχω στην απέναντι μεριά και ξέρω ότι κοντά ειναι +1 βαθμό περίπου (αναλόγως το μέγεθος του ενυδρειου)

->ο θερμοστατης δεν πρεπει να σβηνει οταν πιανει την θερμοκρασια? ναι αλλα ορισμένοι θερμοστάτες έχουν μία απόκλιση και πρέπει να βρεις το σημειο που θα κλεινει οταν φτάνει την επιθυμητη θερμοκρασία.

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

αν το θερμομετρο σου ειναι αξιοπιστο βαλτω εκει που νομιζεις οτι αντιπροσωπευει την μεση περιπου θερμοκρασια του ενυδρειου. αν δειχνει 28, κατεβασε το θερμοστατη μια μοναδα και βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια :D:ninja::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - ΛΟΥΚΑΣ1010
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τωρα με το κρυο το προβλημα ειναι οτι η θερμοκρασια ειναι 24-25 βαθμους.τον θερμοστατη τον εχω βαλει στο 30 αλλα δεν ανεβαινει με τιποτα.δεν θα επρεπε κανονικα να ανεβει?οσο ανεβαζουμε τον θερμοστατη βγαζει περισοτερη θερμοκρασια η η θερμοκρασια του ειναι στανταρ και απλα οταν φτανει τους βαθμους που εχουμε βαλει σταματαει?

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντήρας σου δουλεύει κανονικά? εννοώ, τον έχεις δει να ανάβει ή δεν ανάβει καθόλου?

Συνήθως υπάρχει μια μικρή απόκλιση μεταξύ της θερμοκρασίας που τον ρυθμίζουμε και της θερμοκρασίας που πραγματικά πιάνει. Αυτό σε κάποιους ρυθμίζεται.

Υπάρχουν στο εμπόριο κάποιοι οι οποίοι φτάνουν μέχρι μία σταθερή θερμοκρασία, και κάποιοι τους οποίους ρυθμίζουμε στην επιθυμητή θερμοκρασία.

Ο δικός σου πρέπει να ανήκει στους δεύτερους, απλά ίσως "χάνει" πολύ. Είχε οδηγίες μαζί για το πως καλιμπράρεται? Να το ρυθμίσεις δηλαδή με βάση αυτό που σου λέει ένα αξιόπιστο θερμόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντήρας σου δουλεύει κανονικά? εννοώ, τον έχεις δει να ανάβει ή δεν ανάβει καθόλου?

Συνήθως υπάρχει μια μικρή απόκλιση μεταξύ της θερμοκρασίας που τον ρυθμίζουμε και της θερμοκρασίας που πραγματικά πιάνει. Αυτό σε κάποιους ρυθμίζεται.

Υπάρχουν στο εμπόριο κάποιοι οι οποίοι φτάνουν μέχρι μία σταθερή θερμοκρασία, και κάποιοι τους οποίους ρυθμίζουμε στην επιθυμητή θερμοκρασία.

Ο δικός σου πρέπει να ανήκει στους δεύτερους, απλά ίσως "χάνει" πολύ. Είχε οδηγίες μαζί για το πως καλιμπράρεται? Να το ρυθμίσεις δηλαδή με βάση αυτό που σου λέει ένα αξιόπιστο θερμόμετρο.

εχω βαλει τρια θερμομετρα μεσα.ολα το ιδιο μου λενε.ο θερμοστατησ ειναι JBL 25 W και το κουτι του εγραφε οτι μπενει και σε ποιο μεγαλο απο τα 20 λιτ. που εχω εγω.πριν τα κρυα μια χαρα δουλευε.τωρα ειναι αναμενος συνεχως(λαμπακι) και θερμοκρασια κολημενη στο 24 αντε 25. επηδει επεσε η εξωτερικη θερμοκρασια θα πρεπει να πεσει και η εσωτερικη ?δεν τον καταλαβενω.{πριν τον ειχα στο 27 και το θερμομετρο μου εδειχνε το ιδιο τωρα το εχω βαλει στο 30 και το θερμομετρο λεει 24.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει τρια θερμομετρα μεσα.ολα το ιδιο μου λενε.ο θερμοστατησ ειναι JBL 25 W και το κουτι του εγραφε οτι μπενει και σε ποιο μεγαλο απο τα 20 λιτ. που εχω εγω.πριν τα κρυα μια χαρα δουλευε.τωρα ειναι αναμενος συνεχως(λαμπακι) και θερμοκρασια κολημενη στο 24 αντε 25. επηδει επεσε η εξωτερικη θερμοκρασια θα πρεπει να πεσει και η εσωτερικη ?δεν τον καταλαβενω.{πριν τον ειχα στο 27 και το θερμομετρο μου εδειχνε το ιδιο τωρα το εχω βαλει στο 30 και το θερμομετρο λεει 24.

καμια γνωμη παιδια για το τι γινεται????

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον από το νερό για λίγα δευτερόλεπτα να δεις αν θερμαίνει.Τι θερμοκρασία περιβάλλοντος έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον από το νερό για λίγα δευτερόλεπτα να δεις αν θερμαίνει.Τι θερμοκρασία περιβάλλοντος έχεις;

στο δωματιο που ειναι εχει 18-19 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

παιδια ας μου απαντησει καποιος που ξερει σ αυτο.

(οσο ανεβαζουμε τον θερμοστατη βγαζει περισοτερη θερμοκρασια η η θερμοκρασια του ειναι στανταρ και απλα οταν φτανει τους βαθμους που εχουμε βαλει σταματαει?)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ας μου απαντησει καποιος που ξερει σ αυτο.

(οσο ανεβαζουμε τον θερμοστατη βγαζει περισοτερη θερμοκρασια η η θερμοκρασια του ειναι στανταρ και απλα οταν φτανει τους βαθμους που εχουμε βαλει σταματαει?)

Άλλαξε θερμοστάτη, έχει πρόβλημα.

Πήγαινε πάρε έναν jager, είναι ο ποιο αξιόπιστος.

http://www.eheim.com/base/eheim/inhalte/in...tail_24552_ehen

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε θερμοστάτη, έχει πρόβλημα.

Πήγαινε πάρε έναν jager, είναι ο ποιο αξιόπιστος.

http://www.eheim.com/base/eheim/inhalte/in...tail_24552_ehen

o.k. ας πουμε οτι αυτος εχει προβλημα.

η παραπανω ερωτηση ειναι γενικη και δεν εχει απαντηθει.

αν γνωριζει καποιος ας απαντησει παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

o.k. ας πουμε οτι αυτος εχει προβλημα.

η παραπανω ερωτηση ειναι γενικη και δεν εχει απαντηθει.

αν γνωριζει καποιος ας απαντησει παρακαλω.

Η λειτουργία του θερμοστάτη είναι να τον ρυθμίζεις στην επιθυμητή θερμοκρασία και αυτός να θερμαίνει το νερό μέχρι να πιάσει αυτήν την θερμοκρασία. Από εκεί και πέρα όταν πάει να πέσει η θερμοκρασία αυτός να δουλεύει όσο είναι απαραίτητο για να την διατηρεί εκεί που τον έχεις ρυθμίσει.

Όπως λειτουργούν και οι θερμοστάτες που έχουμε στα σπίτια μας για τα καλοριφέρ.

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία του θερμοστάτη είναι να τον ρυθμίζεις στην επιθυμητή θερμοκρασία και αυτός να θερμαίνει το νερό μέχρι να πιάσει αυτήν την θερμοκρασία. Από εκεί και πέρα όταν πάει να πέσει η θερμοκρασία αυτός να δουλεύει όσο είναι απαραίτητο για να την διατηρεί εκεί που τον έχεις ρυθμίσει.

Όπως λειτουργούν και οι θερμοστάτες που έχουμε στα σπίτια μας για τα καλοριφέρ.

δλδ.αν καταλαβα καλα οσο ανεβαζουμε το ρυθμιστικο τοσο μεγαλυτερη θερμοτητα βγαζει για να φτασει στην επιθυμητή θερμοκρασία.ετσι ειναι ?σωστα τα λεω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζει μεγαλύτερη θερμότητα, απλώς μένει αναμένος για περισσότερη ώρα μέχρι να πιάσει την θερμοκρασία που το έχεις ρυθμίσει.

Έγινε επεξεργασία - yiannis00
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...