Jump to content

θελω την γνωμη σας


rastafarian

Recommended Posts

Λοιπον εφτιαξα σημερα καινουριο μειγμα co2 και δουλευει κανονικα αλλα βγαζει χοντρες φυσαλιδες και πανε στην επιφανεια πολυ γρηγορα και νομιζω οτι ετσι δεν γινεται δουλεια.οπωτε λεω να αγορασω κατι αλλο για διαχυση.τι προτεινεται για diy co2?Γυαλινο διαχυντιρα,σκαλα η κυκλοφορητη?επεισης κυκλοφορητης σαν τον παρακατω κανει δουλεια η οχι?μηπως θα εχει τεραστια κυκοφορια?ρωταω γιατι αργοτερα θελω να βαλω dwarf gourami και δεν ξερω αν θα τους αρεσει..τι λετε?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2161

Link to comment
Share on other sites

Γυαλινο διαχυντιρα,σκαλα η κυκλοφορητη

Οι γυάλινοι διαχυτήρες είναι πολύ διακριτικοί και δε χτυπούν στο μάτι και κάνουν αρκετά καλή δουλειά, αλλά κυρίως με φυάλη CO2 καθώς χρειάζοντει πίεση για να δουλέψουν. Νομίζω είναι ακατάλληλοι για DIY. Χώρια ότι σπάζουν εύκολα και καθαρίζουν δύσκολα.

Η σκάλα είναι οικονομική και αποτελεσματική. Το κακό είναι πως είναι ογκώδεις και κρύβεται δύσκολα. Επίσης καθαρίζεται σχετικά δύσκολα.

Η διάχυση με την χρήση κυκλοφορητή είναι νομίζω η πιο αξιόπιστη λύση ίσως όμως για μεγαλύτερα από το δικό σου ενυδρεία. Παρέχει την καλύτερη διάλυση του CO2. Στα μείον η πιθανότητα να προκαλειται θόρυβος ή και βλάβη στη φτερωτή αν έχεις μεγάλη παροχή CO2 και φυσικά η κατανάλωση ρεύματος.

Αφού πρόκειται να βάλεις gourami καλύτερα να μην έχεις τόσο έντονη ροή. Καλύτερη λύση για σένα νομίζω πως είναι η σκάλα.

Και το αγαπημένο μου - ποθημένο είδος gourami :D

http://www.youtube.com/watch?v=1tKC-dji-jQ

http://www.tropicalfishkeeping.com/freshwa...gouramis-53216/

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία τα γκουραμάκια... Τέλος πάντων...

Για μένα δούλευε καλύτερα απ 'ολα η σκαλίτσα, αλλά είχα μια μεγάλη πέτρα και την είχα από πίσω, οπότε δεν είχα πρόβλημα.

Από κει και πέρα, δούλευε πολύ καλά και με τη χρήση αντλίας. Αλλά μην βάλεις το σωληνάκι στην είσοδό της. Θα κάνει φασαρία και μπορεί να έχει πρόβλημα και η προπέλα αργότερα όπως είπε και ο theodor.

Άνοιξε μια τρυπούλα στο ακροφύσιο/έξοδο και πέρνα το σωληνάκι εκεί ώστε απλά να παρασέρνει τη φυσαλίδα η ροή.

Επίσης έχε το νού σου όταν σου βγαίνει δυνατό το μείγμα γιατί μπορεί να σου ρίξει κατακόρυφα το ph και το οξυγόνο αν έχεις πολύ καλή διάχυση.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο σκεφτομαι για τα γκουραμι οτι δεν θελουν εντονη ροη..στο εσωτερικο φιλτρο μου δεν μπορω να βαλω το σωληνακι και γιαυτο σκεφτικα αυτο το μικρο φιλτρακι,χωρις τον καφο του βεβαια,που στην εξοδο του εχει εισοδο για σωληνακι αεραντλιας αλλα σκεφτομαι την ροη...λετε να παω σε σκαλα τελικα?θα γινεται καλη διαχυση?

theodor ωραια αυτα τα γκουραμακια,εχεις πληροφοριες γι αυτα,προφιλ και τα λοιπα?Βρισκονται πουθενα Ελλαδα αυτα γιατι δεν τα εχω δει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη Θεσσαλονίκη τα έχω πετύχει δύο φορές. Βέβαια, ανιχνεύσεις στα pet shop κάνω κυρίως όταν ενδιαφέρομαι για καινούργια ψάρια. Και επειδή τα τελευταία χρόνια δύσκολα αλλάζω setup, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι θέλει πολύ υπομονή και ψάξιμο για να τα βρει κανείς. Επίσης έχω διαβάσει πως είναι ντελικάτο και ευαίσθητο είδος.

Για πληροφορίες, δες εδώ και φυσικά ψάξιμο στο νετ :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη Θεσσαλονίκη τα έχω πετύχει δύο φορές. Βέβαια, ανιχνεύσεις στα pet shop κάνω κυρίως όταν ενδιαφέρομαι για καινούργια ψάρια. Και επειδή τα τελευταία χρόνια δύσκολα αλλάζω setup, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι θέλει πολύ υπομονή και ψάξιμο για να τα βρει κανείς. Επίσης έχω διαβάσει πως είναι ντελικάτο και ευαίσθητο είδος.

Για πληροφορίες, δες εδώ και φυσικά ψάξιμο στο νετ :D

Ωραια αυτα τα γκουραμακια αλλα θελουν πολυ χαμηλο ph απ οτι ειδα στο link που μου εδωσες,λεει ph μεχρι 6 και εγω εχω 6.8 και αν το κατεβασω και αλλο μπορει να εχουν προβλημα τα αλλα ψαρια μου οπωτε μαλλον παραμενω στην αρχικη μου αποφαση για ενα ζευγαρι dwarf gourami. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σκάλα. Μπορείς να την κρύψεις πίσω απο φυτά και να την βάλεις κάτω απο την έξοδο του φίλτρου. Εγώ έτσι την έχω και έιναι μια χαρά. :D

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σκάλα. Μπορείς να την κρύψεις πίσω απο φυτά και να την βάλεις κάτω απο την έξοδο του φίλτρου. Εγώ έτσι την έχω και έιναι μια χαρά. :D

Ασε γιατι σημερα παρατηρησα και αλλο προβλημα,σταματησε το co2 και τωρα ψαχνω την αιτια.χθες δουλευε κανονικα και σημερα το πρωι εχει σταματησει.Να πω οτι το μειγμα το εφτιαξα χθες και το μπουκαλι το εχω μεσα σε ενα κουβα με νερο και θερμοστατη για σταθερη θερμοκρασια.Μηπως εχω πουθενα διαροη?και αν εχω μεχρι χθες πως δουλευε κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως μπλόκαρε το σωληνάκι πουθενά.

Για να δεις αν έχεις διαρροή βάλε όλο το σύστημα μέσα σε στον κουβά

Και ναι η σκαλίτσα κάνει τρελή δουλειά

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως μπλόκαρε το σωληνάκι πουθενά.

Για να δεις αν έχεις διαρροή βάλε όλο το σύστημα μέσα σε στον κουβά

Και ναι η σκαλίτσα κάνει τρελή δουλειά

Λοιπον εφτιαξα αλλο καπακι,και εβαλα και το μπουκαλι πιο κεντρικα μεσα στον κουβα που το εχω με το νερο και πριν 5 λεπτα ξεκινησε παλι.ελπιζω να εφταιγε το καπακι και τωρα να μη ξανασταματησει.η σκαλα θελει λιγοτερη πιεση για να βγαλει φυλασαλιδες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εφτιαξα αλλο καπακι,και εβαλα και το μπουκαλι πιο κεντρικα μεσα στον κουβα που το εχω με το νερο και πριν 5 λεπτα ξεκινησε παλι.ελπιζω να εφταιγε το καπακι και τωρα να μη ξανασταματησει.η σκαλα θελει λιγοτερη πιεση για να βγαλει φυλασαλιδες?

Η σκάλα δεν θέλει καθόλου πίεση για να βγάλει φυσαλίδες. Όποια φυσαλίδα έρχεται από το σωληνάκι εξέρχεται στην κάτω πλευρά της σκάλας και ξεκινάει το ταξίδι της μέσα στη σκάλα μέχρι την κορυφή της όπυ στο ταξίδι αυτό σιγά σιγά διαλύεται στο νερό και την βλέπεις να μικραίνει. Επομένως βάλε σκάλα χωρίς να το σκέφτεσαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση της σκάλας σε DIY CO2 μπορούμε να πούμε ότι είναι μονόδρομος.

Είναι η μόνη εύκολη λύση και μας δίνει καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια θα παω σε λιγο να παρω σκαλα και θα την βαλω απλα νομιζω οτι θελει να περασουν 1-2 μερες για να γλυστρανε οι φυσαλιδες μεσα αλλα θα περιμενω αν ειναι να κανει δουλεια.ευτυχως τωρα βγαζει κανονικα μετα την αλλαγη καπακιου που εκανα και ελπιζω να ηταν αυτο το προβλημα και να μη παρω τη σκαλα τζαμπα και σταματησει παλι..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την και κάτω απο την εξαγωγή του φίλτρου για να σου πετάει τις φυσαλίδες μακρια και να έχεις μέγιστη δυάλιση. :D:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα την σκαλα και την εβαλα μεσα στο ενυδρειο και την εκρυψα πισω απο ενα φυτο και δεν φαινεται πολυ.

mpampis δεν γινοταν να την βαλω κατω απο την εξαγωγη του φιλτρου γιατι εχω το εσωτερικο της juwel και ειναι σαν κουτι αλλα σε λιγο καιρο θα παρω εξωρετικο και η εξοδος θα ειναι πανω απο την σκαλα.

Τωρα επειδη η σκαλα ειναι καινουρια οι φουσκαλες δεν ταξιδευουν σωστα αλλα κολλανε και βγαινουν μονοκοματες,πιστευω οτι σε κανα 2 μερες θα ειναι ενταξει.μετρησα τις φυσαλιδες που μπαινουν στη σκαλα απο το σωληνακι και ειναι 70 το λεπτο.ειμαι καλα?το ενυδρειο μου ειναι 110 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι οι μπουρμπουριθρες αλλα ποσο ΡΗ και τη ΚΗ εχεις για να δεις αν εισαι καλα.

Εαν εχεις περιπου 25 mg/l τοτε εισαι σουπερ.

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα κανω τις μετρησεις το πρωι και μετα θα το υπολογισω απο το λινκ που μου εδωσες.Απο ποσο μεχρι ποσο ειμαι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα επειδη η σκαλα ειναι καινουρια οι φουσκαλες δεν ταξιδευουν σωστα αλλα κολλανε και βγαινουν μονοκοματες,πιστευω οτι σε κανα 2 μερες θα ειναι ενταξει.

Λοιπόν, πρόσεξε το αυτό το θέμα γιατί η σκάλα πρέπει να είναι απόλυτα καθέτως τοποθετημένη ώστε να βγαίνουν σωστά οι φυσαλίδες μία μία και να μην κολλάνε. Αν δεν είναι κάθετα τότε δημιουργούνται τέτοια θεματάκια όπως το παραπάνω που περιγράφεις. Επίσης η έξοδος από το σωληνάκι της κάτω να στέλνει τη φυσαλίδα μέσα στη σκάλα και όχι έξω από αυτήν ώστε να χάνεται. Πειραματίσου λίγο με το αλφάδιασμα της και θα δεις το σωστό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρόσεξε το αυτό το θέμα γιατί η σκάλα πρέπει να είναι απόλυτα καθέτως τοποθετημένη ώστε να βγαίνουν σωστά οι φυσαλίδες μία μία και να μην κολλάνε. Αν δεν είναι κάθετα τότε δημιουργούνται τέτοια θεματάκια όπως το παραπάνω που περιγράφεις. Επίσης η έξοδος από το σωληνάκι της κάτω να στέλνει τη φυσαλίδα μέσα στη σκάλα και όχι έξω από αυτήν ώστε να χάνεται. Πειραματίσου λίγο με το αλφάδιασμα της και θα δεις το σωστό αποτέλεσμα.

Andrea ηδη η σκαλα βγαζει κανονικα τις φυσαλιδες και ξεκολλησαν απλα μαλλον επειδη ηταν καινουρια κολλουσαν στην αρχη,τις φυσαλιδες τις πεταει ολες μεσα το σωληνακι.το μονο που παρατηρω ειναι οτι μερικες φορες οι φυσαλιδες ερχονται κοντα κοντα σε αποσταση,δηλαδη μπορει να ερχονται δυο δυο κοντα η τρεις τρεις αλλα αυτο δεν συμβαινει παντα.ειναι κακο?

Link to comment
Share on other sites

Andrea ηδη η σκαλα βγαζει κανονικα τις φυσαλιδες και ξεκολλησαν απλα μαλλον επειδη ηταν καινουρια κολλουσαν στην αρχη,τις φυσαλιδες τις πεταει ολες μεσα το σωληνακι.το μονο που παρατηρω ειναι οτι μερικες φορες οι φυσαλιδες ερχονται κοντα κοντα σε αποσταση,δηλαδη μπορει να ερχονται δυο δυο κοντα η τρεις τρεις αλλα αυτο δεν συμβαινει παντα.ειναι κακο?

όχι είναι ΟΚ.

Πρόσεχε απλά να μην απρεμβάλλεται κάτι (φύλλα, ακαθαρσίες, άλγη) μέσα στη σκάλα γιατί θα σταματήσει η ροή. Που και που χρειάζεται καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι ΟΚ.

Πρόσεχε απλά να μην απρεμβάλλεται κάτι (φύλλα, ακαθαρσίες, άλγη) μέσα στη σκάλα γιατί θα σταματήσει η ροή. Που και που χρειάζεται καθάρισμα.

Αυτο που σου λεω πιο πανω με τις φυσαλιδες που ερχονται κοντα κοντα μερικες φορες συμβαινει πανω πανω που ειναι μικρες και αυτο οχι συνεχεια,οπωτε μ αυτο ειμαστε οκ.κατι αλλο τωρα πως την καθαριζω και τι ποσοτητα co2 πρεπει να εχω στο ενυδρειο μου?απο ποσο μεχρι ποσο ειναι τα επιτρεπτα?μετρησα και τις φυσαλιδες που μπαινουν μεσα και ειναι 70 το λεπτο..

Link to comment
Share on other sites

εμανα με ειπαν 30 το λεπτο για 60 λιτρα...!!!

για 110 θα θελει γιρω στης 60 λογικα.....

αν κανω λαθος ασ διορθοση καποιος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και προσπαθούν πολύ να βγάλουν ένα κανόνα παρόλο αυτά η εμπειρία μας διδάσκει ότι δεν υπαρχή κανόνας. Έχω δει ενυδρεία με 200 λίτρα και 20 φυσαλίδες το λεπτό όπως και ενυδρεία με διακόσια λίτρα και 100 φυσαλίδες το λεπτο.

Το πόσες φυσαλίδες χρειαζόμαστε εξαρτάτε από:

1. Τα είδη των φυτών

2. Από την μάζα των φυτών

3. Από την λίπανση των φυτών

4. Από τον τρόπο διάχυσης του διοξειδίου

5. Από την ανατάραξη τις επιφάνειας του νερού

6. Από της ώρες φωτισμού

7. Από την θερμοκρασία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Αν και προσπαθούν πολύ να βγάλουν ένα κανόνα παρόλο αυτά η εμπειρία μας διδάσκει ότι δεν υπαρχή κανόνας. Έχω δει ενυδρεία με 200 λίτρα και 20 φυσαλίδες το λεπτό όπως και ενυδρεία με διακόσια λίτρα και 100 φυσαλίδες το λεπτο.

Το πόσες φυσαλίδες χρειαζόμαστε εξαρτάτε από:

1. Τα είδη των φυτών

2. Από την μάζα των φυτών

3. Από την λίπανση των φυτών

4. Από τον τρόπο διάχυσης του διοξειδίου

5. Από την ανατάραξη τις επιφάνειας του νερού

6. Από της ώρες φωτισμού

7. Από την θερμοκρασία του νερού.

Χρηστο θα σου απαντησω σε ολα μηπως και με βοηθισεις

1. hygrophila difformis,Hygrophila polysperma 'Rosanervig',corymbosa siamensis,ludwigia repens,Java fern,mayaca fluviatilis,cryptocoryne albida rot,lilaeopsis mauritiana,alternanthera reineckii,echinodorus cordifolius,cabomba caroliniana και ενα ειδος valsineria

2.ειναι αρκετα φυτεμενο

3.μονο υποστρωμα και καμια ταμπλετα για τις ριζες σε μερικα φυτα

4.κανω διαχυση με σκαλα

5.εχω καλη αναταραξη,εχω γυρισει την εξοδο του φιλτρου και χτυπαει την επιφανεια

6. 9 ωρες

7. 25 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έγραψα από τη εξαρτάτε η παροχή του co2 για να βρούμε το πόσες φυσαλίδες χρειαζόμαστε απλά κάνουμε τις κλασικές μετρήσεις, δηλαδή Ph, Kh και μετά βλέπουμε σε κάποιο πίνακα ή σε κάποιο αυτόματο υπολογιστή πόσο co2 έχουμε.

Εδώ να τονίσω ότι ο πίνακας είναι ενδεικτικός αλλά μας αρκεί για να γνωρίζουμε αν έχουμε επαρκή co2 ή όχι. Επίσης είναι σχεδόν άχρηστος στα ενυδρεία με πολύ χαμηλό Ph πχ 5,8 κτλ.

Βασικά καλό είναι να κάνουμε τις μετρήσεις προς το τέλος τις φωτοπεριόδου. Αν δούμε ότι δεν μας καλύπτει το διοξείδιο τότε αυξάνουμε την παροχή και μετράμε την ίδια ώρα την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...