Jump to content

Ενυδρείο με απώλειες ψαριών


Recommended Posts

Νομιζω οτι εκτος απο θερμοστατη θα χρειαστεις και ενα μικρο κυκλοφορητη για να σου γυρναει το νερο για δεν κανει να μενει στασημο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πωπω .. πέρασαν και όλας 2 εβδομάδες !!!

ο φιλος λεει οτι βαζει νερο απο την βρυση κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο χλιαρο οπως λεει απο θερμοσιφωνα;και χωρις αντιχλωριο καθολου.

Στην αρχή δεν είχα καταλάβει γιατί είναι κακό να βάζω νερό από το θερμοσίφωνα. Διάβασα όμως κάπου ότι «καυτό νερό που περνάει από χαλκοσωλήνες μπορεί να διαλύσει κάμποσο χαλκό και να περάσει στο ενυδρείο». Από την στιγμή που το νερό το βάζω σε έναν βαρελάκι 1 μέρα πριν μαζί με αντιχλώριο, σταμάτησα να βάζω «ζεστό» νερό.

Η αλήθεια είναι ότι μου έχει πεθάνει άλο ένα μόλυ. Ελπίζω να πέθανε επειδή ήταν από ποιο πριν ο οργανισμός του εξασθενημένος. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες κάνω αλλαγή νερού 20-30% ανα 3 μέρες. Ολες οι τιμές έχουν μείνει σχεδόν σταθερές, εκτός από το ΝΟ3 που έπεσε στο 25.

Παράμετροι:

Θερμοκρ - 27C

ph ........ - 7.1

KH ....... - 5

GH ....... - 7

NO2 ..... - 0

NO3 ..... - 25

Χτές έβαλα για 1η φορά σκούπα στο ενυδρείο μου μπας και πέσει κάτω από το 25 το ΝΟ3 !!! Να συνεχίσω τις συχνές αλλαγές νερού μέχρι να πέσει και άλο το ΝΟ3?

1) Γνώμη μου: τις ξηλώνεις και βάζεις δύο Τ5 24W (grolux+aquastar είναι πολύ καλός συνδυασμός) και πας στα 0,5w/l και μπορείς να παίξεις με εύκολα και μέτρια φυτά :)

Τελικά αντικατέστησα το μικρό φωτιστικό με ένα μεγαλύτερο που είχα είδη στο σπίτι Τώρα έχω 2 λάμπες που η κάθε μια βγάζει 20 Watt / 1200 Lumen.

Η μαύρη άλγη σαν να έχει μείνει σταθερή. Ούτε εξαπλώνετε ούτε μικραίνει....

Υ.Γ. Από Τετάρτη θα βάλω επιτέλους φυτά που θα μου δώσουν παιδία από το forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασαν πάλι 2 εβδομάδες και όλα κυλάνε ρολόι.

Το ΝΟ3 σταθερά στο 10.

Θέλω να ευχαριστήσω τον jimn και τον IoSpy για τα φυτά που μου έδωσαν. Αγόρασα και άλλα 2 φυτά οπότε τώρα έχω Anubia hastily, microsorum pteropus, κερατόφυλλο και άλλα 3 που δεν ξέρω το όνομά τους. Ορίστε και η φώτο.

post-12696-1298885485_thumb.jpg

Τα άσπρα κάτω αριστερά τα έκανα για τις γαρίδες (σπιτάκια)… αλλά δεν τις βλέπω να ενδιαφέρονται, οπότε ίσως να τα βγάλω.

Επόμενο task, να έχω συμβατά ψαράκια…. οπότε θα διώξω τα μολυ και τα skin tetra, θα φτιάξω ένα κοπαδακι από αρλεκινους και θα βάλω και 2 ramirezi….

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...