Jump to content

Άρρωστο Χρυσόψαρο Help


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω ενα μικρό ενυδρείο 20Λ με ένα απλό φίλτρο και ένα μικρό χρυσόψαρο μήκους περίπου 8 εκατοστά, το έχω γύρω στους δύο μήνες. Όσο περνούσε ο καιρός έβλεπα κάποια λέπια του σε συγκεκριμένα 2-3 σημεία (όχι διάσπαρτα) να αλλοιώνονται. Σήμερα παρατήρησα ότι η άσπρη περιοχή κάτω από το στόμα του ψαριού έχει μαυρίσει από την μία πλευρά. Επίσης φαίνεται λίγο νευρικό τον τελευταίο καιρό. Δυστυχώς δεν έχω εξοπλισμό να κάνω μετρήσεις στο νερό. Στην αρχή χρησιμοποιούσα εμφιαλωμένο νερό , τις τελευταίες 2 φορές έχω βάλει απο την βρύση μαζί με αντιχλώριο μιας και θεωρείται πόσιμο εδώ στην Πάτρα. Σήμερα έκανα μια μεγάλη αλλαγή 4/5 του νερού μήπως βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς και με καλή ανάλυση την παρακάτω φόρμα για να δούμε κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το ψαράκι αντιμετωπίζει πρόβλημα και κυρίως λόγο έλλειψης χώρου για να αναπτυχθεί.

Link to comment
Share on other sites

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Αλλοίωση λεπιών και μαύρισμα περιοχής κάτω από το στόμα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:20

- Φίλτρανση: Απλό φίλτρο κόστους 15 ευρώ Hailea HL-BT 400 το οποίο είναι για 50-110L και το έχω βάλει να χτυπάει στο τζάμι για να μειώσω την αναταραχή του νερού.

- Ιστορικό: Το ενυδρείο δουλεύει 2 μήνες και κάτι, με απλό χαλίκι στον πάτο και 2 ψεύτικα πλαστικά φυτά.

- Ψάρια : 1 χρυσόψαρο και 1 κογκολέζος ? (αν θυμάμαι καλά το όνομα του)

- Ρουτίνες :Τάισμα 1 φορά την μέρα με τροφή κόστους 3 ευρώ, Dajana gold flakes. Νερό έβαζα εμφιαλωμένο αλλά τις τελευταίες 2 φορές από την βρύση με αντιχλώριο χωρις προετοιμασία. Αντιχλώριο Dajana chlor stop 5ml/25L. Αλλαγές νερού δεν έκανα με σταθερό ρυθμό όλον αυτο τον καιρό. Το άλλαξα στην αρχη μετα απο 4-5 μερες, και μεταμ υστερα απο 2 εβδομάδες. Το υπόλοιπο διάστημα περιπου κάθε 10-15 μέρες. Έκανα μεγάλες αλλαγές νερού 4/5 του συνολικου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Δεν έχω εξοπλισμό για μετρήσεις

- Θερμοκρασία: Δωματίου

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Χρυσόψαρο

- Ιστορικό Ψαριού:Από τις πρώτες μέρες είχε 1 αλλοιωμένο λέπι.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Πλέον έχει πολλά αλλοιωμένα λέπια, όχι διάσπαρτα , αλλά σε συγκεκριμένα 4-5 σημεία. Σήμερα μαύρισε η άσπρη περιοχή κάτω από το στόμα του στην μία πλευρά.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Καμία.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Από πάνω.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αλλιωμένα λέπια εννοείς σαν να λείπουν; Φωτισμό δικό του έχει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...