Jump to content

βοηθεια παιθενουν Guppy


giagiwtis

Recommended Posts

απο το ξυλο δεν νομιζω να ειναι....εφοσον ειναι και αγορασμενο απο πετ σοπ!!!!μονο οταν βαζεις το ξυλο γινεται αυτο το πραμμα?

Και γω δε το νομιζω οπως λες κι εσυ....αλλα αμα μολις το βαζει μετα απο 1-2 ωρες αρχιζει παλι το προβλημα για καποιο λογο θα φταιει το ξυλο. Ετσι καταλαβα δηλαδη απο τα γραφομενα του. Και γω εχω αγορασει παρα μα παρα πολλα ξυλα. μερικα μαλιστα τα ξεπλυνα μονο με ζεστο νερο θερμοσιφονα ( :) ) αντι να τα βρασω και δεν ειχα κανενα μα κανενα προβλημα. Ισα ισα που ξερω οτι τα ξυλα απελευθερωνουν και καποιες ουσιες που κανουν καλο σε ψαρια που ζουν σε οξινα-μ****α νερα.

Για πες μας....οταν βαζεις το ξυλο μετα γινετε αυτο που λες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοιτα εγω στο ειχα πει απο τιν αρχι...μην νομιζεις οτι στα πετ σοπ τους νιαζει τ ενιδρειο σου σε καμια περιπτωσι...μονο τα λεφτα τους νιαζουν (ποσο το πιρες ?) εγω θα σου προτινα να το βγαλεις και αλλι φορα να ρωτας εκει τι ξιλο ειναι ....γιατι τα πετ σοπ εχουν και αλλα κατικιδια που θελουν παρομια διακοσμισι πχ σκιουρακια....

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τα ξυλα μεσα στο ενυδρειο πριν μια ωρα να το αποτελεσμα ενω τα ψαρια ηταν νορμαλ

post-38703-1296475750_thumb.jpg τα ξυλα post-38703-1296475785_thumb.jpg

Το ψάρι στην αριστερή φωτο τι είναι; Βγάλε μια καλύτερη γενική του ενυδρείου.

Κάτι άλλο δεν πάει καλά και όχι το ξύλο σου.

Κάνε και μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω σου ξαναλεω οτι ειναι το ξιλο εφοσον πριν ιταν ολα κομπλε δεν γινετε να σε καναν σαμποταζ τα ψαρια και να αρωστισαν οταν εβαλες το ξιλο ολα μαζι

Link to comment
Share on other sites

Με το που βάζεις το ξύλο αρρωσταίνουν τα ψάρια;Αυτό δεν το έχω ξανακούσει....

Μήπως κάτι άλλο συμβαίνει;Μέτρα το νερό και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Μα κοροιδευομαστε?!

Δεν εχει κανει μετρισεις,τα εχει βαλει σε ενυδρεια απο την πρωτη μερα λειτουργειας χωρις την παραμικρη προετοιμασια,εχει μεσα οτι ψαρι θες και πειραξε το ξυλο?

Οποιος εχει διαβασει τα θεματα του θα καταλαβει τι φταιει και πεθαινουν τα κακομοιρα τα ζωντανα!!!

Link to comment
Share on other sites

να πεθεναν μετα απο 2 3 4 μερες να σ ελεγα ενταξη μετα απο 2 μενες? υπαρχει το θεμα οτι εγω ειμαι ο καπος? πλακα με κανει μ ειπατε να βγαλω τα χρισοψαρα τα εβγαλα. μ ειπατε οτι τετρα με γκαπη δν πανε μαζι πε8αναν τα γκαπη μηναν τα τετρα οκ τωρα προετιμασια εχω κανει μια χαρα σε αυτο το ενυδρειο κ το μικρο κ την προετιμασια νερου κανω μια μερα προτου αλλαξω νερο τι αλλο να κανω για πες μ?

Link to comment
Share on other sites

Να μετρησεις τις παραμετρους σου με τεστ για ph,NH3/NH4 ,NO2 ,NO3 και παρε υγρα τεστ για αυτα οχι στικ!

Να μην βαζεις αλλα ψαρια καθε φορα που πεθαινουν και να στρωσεις καλα τα ενυδρεια σου,ασε τα θαλασσινα και κοιτα να σωσεις αυτα που εχεις!

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα στροθει θαλασσινο θα κανω σε 9 μηνες γιατι βλεπεις μασ καλει η μαμα πατριδα αλλα προτου το κανω θα ψαχτο πολυ για να μην καταλιξουμε να τρεχουμε οπως εδω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις μετρησεις;

Κανε μια γεναια αλλαγη νερου πανω απο το 50% οσο ποιο πολυ μπορεις βαζεις αντιχλωριο ετσι δεν ειναι;

Εγω στην θεση σου θα αδιαζα ολο το ενυδρειο , αφου ειχα εξασφαλισει σπιτακι για τα ψαρακια πρωτα, κ θα επλενα τα παντα, εννοειτε με σκετο νερο που θα ειχα βαλει αντιχλωριο κ τα υλικα απ το φιλτρο με το νερο του ενυδρειο μου κ θα το ξαναγεμιζα

θα το αφηνα τουλαχιστον 1 μερα να τρεξει χωρις ψαρακια κ μετα θα εκανα μετρησεις για να δω τι παιζει κ στην πορεια θα εβαζα 1-1 τα ψαρακια μπορει να μου επερνε καποιες μερες για να τα βαλω αλλα τουλαχιστον θα ημουν σιγουρη πως το ενυδρειο μου εχει στρωσει κ ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου εκανα 50% κ την επομενη μερα παλυ προστεσα αντιχλοριο κ βακτιριδια περισοτερα μεσα κ τωρα ειναι ολα οκ δν εβαλα τα ξυλα μεσα κ τα βλεπω εντακη τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Μα κοροιδευομαστε?!

Δεν εχει κανει μετρισεις,τα εχει βαλει σε ενυδρεια απο την πρωτη μερα λειτουργειας χωρις την παραμικρη προετοιμασια,εχει μεσα οτι ψαρι θες και πειραξε το ξυλο?

Οποιος εχει διαβασει τα θεματα του θα καταλαβει τι φταιει και πεθαινουν τα κακομοιρα τα ζωντανα!!!

θα σε παρακαλέσω να προσέχεις λίγο τις εκφράσεις σου.Ο γραπτός λόγος παρεξηγήται εύκολα....

Ο φίλος έχει ένα πρόβλημα και οφείλουμε να τον βοηθήσουμε ώστε να το λύσει και να φτάσει στη στιγμή που θα απολαύσει το ενυδρείο του.

Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε. Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μα κοροιδευομαστε?!

Δεν εχει κανει μετρισεις,τα εχει βαλει σε ενυδρεια απο την πρωτη μερα λειτουργειας χωρις την παραμικρη προετοιμασια,εχει μεσα οτι ψαρι θες και πειραξε το ξυλο?

Οποιος εχει διαβασει τα θεματα του θα καταλαβει τι φταιει και πεθαινουν τα κακομοιρα τα ζωντανα!!!

FotisGtv κοιτα εφοσον εσυ τα ξερεις ολα γιατι δεν βοιθας και τον φιλο μας που του ψοφανε τα ψαρακια και κανεις τον "εξυπνο" με αυτα που λες πιο πανω? (Οποιος εχει διαβασει τα θεματα του θα καταλαβει τι φταιει και πεθαινουν τα κακομοιρα τα ζωντανα!!!)

Link to comment
Share on other sites

FotisGtv κοιτα εφοσον εσυ τα ξερεις ολα γιατι δεν βοιθας και τον φιλο μας που του ψοφανε τα ψαρακια και κανεις τον "εξυπνο" με αυτα που λες πιο πανω? (Οποιος εχει διαβασει τα θεματα του θα καταλαβει τι φταιει και πεθαινουν τα κακομοιρα τα ζωντανα!!!)

Δεν κάνω τον έξυπνο,εφαρμόζω τον κανονισμό.Για πες μας εσύ γιατί ψοφάνε αφού έχεις διαβάσει τα θέματα του και έχεις βγάλει σαφές πόρισμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δέν ρωτάμε τα βασικά πρωτα απ όλα?Στην φωτό είδα ένα μικρό φιλτράκι εντός του ενυδρείου όπως το κοψα είναι αυτό που δίνει το HAILEA σαν εξοπλισμό,μέσα έχει μόνο σφουγκάρι!!!Άρα λοιπόν έχει βιολογικό υλικό το φίλτρο σου φίλε μου,μήπως δεν επαρκεί η φίλτρανση;Μήπως πολλά πράγματα που άν δεν κάνεις μετρήσεις θα θρηνήσεις πολλά ακόμα θήματα;; :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δέν ρωτάμε τα βασικά πρωτα απ όλα?Στην φωτό είδα ένα μικρό φιλτράκι εντός του ενυδρείου όπως το κοψα είναι αυτό που δίνει το HAILEA σαν εξοπλισμό,μέσα έχει μόνο σφουγκάρι!!!Άρα λοιπόν έχει βιολογικό υλικό το φίλτρο σου φίλε μου,μήπως δεν επαρκεί η φίλτρανση;Μήπως πολλά πράγματα που άν δεν κάνεις μετρήσεις θα θρηνήσεις πολλά ακόμα θήματα;; :):D:thumbup:

Διορθώνω την ερώτηση μου,θέλω αν μπορείς να μου πείς πιο φίλτρο έχεις,μάρκα δηλαδη έχει επαρκή χώρο για βιολογικό υλικό καθώς και για μηχανική φίλτρανση;;επίσης από θέρμανση τι ακριβώς παίζει,δεν είδα να γράφεις κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω την ερώτηση μου,θέλω αν μπορείς να μου πείς πιο φίλτρο έχεις,μάρκα δηλαδη έχει επαρκή χώρο για βιολογικό υλικό καθώς και για μηχανική φίλτρανση;;επίσης από θέρμανση τι ακριβώς παίζει,δεν είδα να γράφεις κάτι!

φιλε μ εχω 2 φιλτρα της resun το μεγαλο ειναι 700λιτρα την ωρα κ εχει το μαυρο το σφουγγαρι μετα εχει το ασπρο το φιλτρο ξεχασα πως το λενε σαν του αποροφιτιρα για να καταλαβεις κ μετα μεσα στον καδο εχω siporax για βιολογια μετα το μικρο φιλτρο ειναι παλυ της ιδιας ετερια 350λιτρα την ωρα με τα ιδια ηλικα θερμανση εχω 2 ο ενασ ειναι στα 150βαττ κ ο αλλος 50 κ ειναι στους 26,5 η θερμοκρασια σταθερα ελπιζο να σε καλιψα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ εχω 2 φιλτρα της resun το μεγαλο ειναι 700λιτρα την ωρα κ εχει το μαυρο το σφουγγαρι μετα εχει το ασπρο το φιλτρο ξεχασα πως το λενε σαν του αποροφιτιρα για να καταλαβεις κ μετα μεσα στον καδο εχω siporax για βιολογια μετα το μικρο φιλτρο ειναι παλυ της ιδιας ετερια 350λιτρα την ωρα με τα ιδια ηλικα θερμανση εχω 2 ο ενασ ειναι στα 150βαττ κ ο αλλος 50 κ ειναι στους 26,5 η θερμοκρασια σταθερα ελπιζο να σε καλιψα

τα φιλτρα ειναι στην πρωτη σελιδα στην δευτερη ειναι το δευτερο ενυδρειο που ειχα 2 χρυσοψαρα τα αποια εχουν επεβιοσει σημερα καθος μπηκαν τα ξυλα :) εκει εχω 1 φιλτρο 350λιτρον την ωρα εχει 1 πρασινο σφουγγαρι κ μεσα καμια 10 12 sirorax

http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=1139

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ εχω 2 φιλτρα της resun το μεγαλο ειναι 700λιτρα την ωρα κ εχει το μαυρο το σφουγγαρι μετα εχει το ασπρο το φιλτρο ξεχασα πως το λενε σαν του αποροφιτιρα για να καταλαβεις κ μετα μεσα στον καδο εχω siporax για βιολογια μετα το μικρο φιλτρο ειναι παλυ της ιδιας ετερια 350λιτρα την ωρα με τα ιδια ηλικα θερμανση εχω 2 ο ενασ ειναι στα 150βαττ κ ο αλλος 50 κ ειναι στους 26,5 η θερμοκρασια σταθερα ελπιζο να σε καλιψα

Από φίλτρανση νομίζω είσαι κομπλέ θα είχε ενδιαφέρον να κάνεις μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3 τα συμπεράσματα απο εκεί θα βγούνε τελικά!

Link to comment
Share on other sites

θα κανω μεσα στην εβδομαδα αργεισα κιολας γιατι παραγγυλα απο e bay ηλεκτρονικα μηχανιματα

Link to comment
Share on other sites

Από φίλτρανση νομίζω είσαι κομπλέ θα είχε ενδιαφέρον να κάνεις μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3 τα συμπεράσματα απο εκεί θα βγούνε τελικά!

θα κανω μεσα στην εβδομαδα αργεισα κιολας γιατι παραγγυλα απο e bay ηλεκτρονικα μηχανιματα

Ηληκτρονικα μηχανηματα που μετρουν τα παραπανω?? :)

Μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα λινκ για αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...