Jump to content

8 λιτρα γυαλα τι θα μπορουσα να βαλω


Recommended Posts

[ Διατηρούσα μονομάχους σε 60 λίτρα και μπορώ να πω οτι το¨βασίλειο¨ τους ήταν ένας χώρος 10 Χ 10 cm.

στο υπόλοιπο ενυδρείο κινούνταν επιφυλακτικά.

Ο βιότοπος των μονομάχων σε πολλά σημεία δεν ξεπερνάει το ένα λίτρο. (Μιλάω για χώρο,καθώς το νερό ανανεώνεται). Στην ουσία είναι ψάρια που αισθάνονται καλά σε λίγα λίτρα και το δείχνουν με τα χρώματα τους,την υγεία τους και τη συμπεριφορά τους όταν πλησιάζω.Το κυριότερο που χρειάζονται είναι σωστό τάισμα με ποικιλία,σωστή διακόσμηση,σωστές αλλαγές και πάνω απ'όλα επικοινωνία.Δεν είναι παρατημένα αντικείμενα,είναι φιλαράκια.]

Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό. Τον είχα κάποτε σε 60 κύβο αλλά αυτός είχε στάνταρ περιοχή που έπαιζε μπάλα.

Έγινε επεξεργασία - presvis
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν με ενδιαφερουν οι επιλογες του καθενος.

Δεν ειμαι κανενας φανατικος που θα κατααδικασω τον οποιονδηποτε γιατι συντηρει ψαρια σε λιγοτερο χωρο ή σε λιγοτερη θερμοκρασια ή ....

Προσωπικα εχω κανει επιλογες που πολλοι θα με"κραζανε". Ομως δεν βγαινω να τις διαφημισω.

Πχ αυτη τη στιγμη εχω ενα χρυσοψαρο στο ενυδρειο των τροπικων. Μια χαρα ειναι ολα. Να βγω και να λεω οτι ψαρια κρυου νερου και τροπικα πανε μαζι?

Θελω να πω οτι καλο ειναι να μην αναφερομαστε σε αρχαριους σε θεματα που ξεφευγουν αρκετα απο την πεπατημενη (οχι μονο ο χωρος, αλα και η φιλτρανση, οι συνθηκες, κλπ). Οταν καποιος αποκτησει εμπειρια μπορει να κρινει το τι θα κανει ειδικα οταν γνωριζει το πως και το γιατι.

ΥΓ ο δικος μου μονομαχος στο 400αρι ειχε λιγο διαφορετικη αποψη.

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν με ενδιαφερουν οι επιλογες του καθενος.

Δεν ειμαι κανενας φανατικος που θα κατααδικασω τον οποιονδηποτε γιατι συντηρει ψαρια σε λιγοτερο χωρο ή σε λιγοτερη θερμοκρασια ή ....

Προσωπικα εχω κανει επιλογες που πολλοι θα με"κραζανε". Ομως δεν βγαινω να τις διαφημισω.

Πχ αυτη τη στιγμη εχω ενα χρυσοψαρο στο ενυδρειο των τροπικων. Μια χαρα ειναι ολα. Να βγω και να λεω οτι ψαρια κρυου νερου και τροπικα πανε μαζι?

Θελω να πω οτι καλο ειναι να μην αναφερομαστε σε αρχαριους σε θεματα που ξεφευγουν αρκετα απο την πεπατημενη (οχι μονο ο χωρος, αλα και η φιλτρανση, οι συνθηκες, κλπ). Οταν καποιος αποκτησει εμπειρια μπορει να κρινει το τι θα κανει ειδικα οταν γνωριζει το πως και το γιατι.

ΥΓ ο δικος μου μονομαχος στο 400αρι ειχε λιγο διαφορετικη αποψη.

Δεν εχει καμια σχεση η συμβιωση ενος χρυσοψαρου μαζι με τροπικα ψαρια και η διαβιωση ενος μονομαχου σε 3-4 λιτρα!!!

Στο πρωτο υπαρχει μια μεγαλη πιθανοτητα επιθεσης των ψαριων στο χρυσοψαρο και η αποκτηση διαφορων ασθενειων απο κακες συνθηκες συμβιωωσης. Στο δευτερο ο μονομαχος ζει. Δεν επιβιωνει απλα.

Εχεις δει βιοτοπους μονομαχων?? Γνωιζεις που πραγματικα ζουν στη φυση, βιωνουν και αναπαράγονται??

Στα 400λτρ μονο του τον εχεις το μονομαχο??

Υ.Γ. rastafarian το ιδιο λεμε. :)

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε μια τοσο μικρη γυαλα με φιλτρακι και φωτιστικο εχω βαλει ramshorn και melanoides,με κερατοφυλλο,μπαλες αλγης,pistia, moss και διαφορα αλλα φυτα!Μια χαρα στο κομοδινο!

Link to comment
Share on other sites

.....

Στο πρωτο υπαρχει μια μεγαλη πιθανοτητα επιθεσης των ψαριων στο χρυσοψαρο και η αποκτηση διαφορων ασθενειων απο κακες συνθηκες συμβιωωσης. Στο δευτερο ο μονομαχος ζει. Δεν επιβιωνει απλα.

δεν καταλαβαινω σε ποιες επιθεσεις αναφερεσαι και σε ποιες κακες συνθηκες.

Εχεις δει βιοτοπους μονομαχων?? Γνωιζεις που πραγματικα ζουν στη φυση, βιωνουν και αναπαράγονται??

Σε παραπεμπω στο προφιλ του ειδους που υπαρχει στο παρον φορουμ.

-------------------------------

Βιότοπος: Στην άγρια μορφή του ο μονομάχος ζει στην Νοτιοανατολική Ασία (Ινδονησία, Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Μαλαισία κλπ) σε βάλτους και ορυζώνες με ρηχά μεν νερά (7-15 εκ.) αλλά όχι σε "λακκούβες νερού" όπως λέει ο μύθος. Οι ποσότητες νερού στους ορυζώνες και τους βάλτους ειναι μεγάλες και υπάρχει άφθονος χώρος.

Συντήρηση στο ενυδρείο

Λίτρα: Προτεινόμενα 10-15 λίτρα

-----------------------------------------

Ξαναλεω οτι η ενσταση μου ηταν στο τι αναφερεται-προτρεπουμε τους αρχαριους και οχι αν επιβιωνει ή οχι ο μονομαχος σε 3 λιτρα χωρις φιλτρο.

Στα 400λτρ μονο του τον εχεις το μονομαχο??

Τον ειχα για λιγο καιρο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω σε ποιες επιθεσεις αναφερεσαι και σε ποιες κακες συνθηκες.

Σε παραπεμπω στο προφιλ του ειδους που υπαρχει στο παρον φορουμ.

-------------------------------

Βιότοπος: Στην άγρια μορφή του ο μονομάχος ζει στην Νοτιοανατολική Ασία (Ινδονησία, Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Μαλαισία κλπ) σε βάλτους και ορυζώνες με ρηχά μεν νερά (7-15 εκ.) αλλά όχι σε "λακκούβες νερού" όπως λέει ο μύθος. Οι ποσότητες νερού στους ορυζώνες και τους βάλτους ειναι μεγάλες και υπάρχει άφθονος χώρος.

Συντήρηση στο ενυδρείο

Λίτρα: Προτεινόμενα 10-15 λίτρα

-----------------------------------------

Ξαναλεω οτι η ενσταση μου ηταν στο τι αναφερεται-προτρεπουμε τους αρχαριους και οχι αν επιβιωνει ή οχι ο μονομαχος σε 3 λιτρα χωρις φιλτρο.

Τον ειχα για λιγο καιρο μονο του.

Αναφερεις οτι εχεις τα χρυσοψαρα με τροπικα ψαρια. Μπορεις να μου πεις με πια συγκατοικοι? Σε τι συνθηκες τα κρατας??

(Ετσι λες στο παραπανω ποστ στο τελος.)

Παμε τωρα στο μονομαχο. Ο μονομαχος οπως αναφερει και το προφιλ ζει σε ρηχα νερα. Και οχι σε λακουβες οπως λεει το προφιλ πολυ σωστα. Ομως τα ρηχα αυτα νερα δε σημαινει οτι ειναι ας πουμε σε μια τεραστια παραλια απλα ξεβαθη. Ειναι τρεχουμενα νερα τα νερα που ζει ο μονομαχος. Γιαυτο και το προφιλ διαχωριζει τις λακουβες. Ειναι δηλαδη με συνεχως νεα νερα αλλα σε πολυ μικρό χωρο.

Απο κει και περα κανενας δεν προτεπει κανενα νεο χομπιστα να κρατα το μονομαχο σε 1 ποτηρι για παραδειγμα. Ετσι λοιπον αυτοε ειναι ο λόγος που στο προφιλ αναφερουμε 15λτρ.

Οπως ειναι φυσικό στα λιγα λίτρα οι συνθηκες επηρεαζονται και αλλαζουν πολυ ευκολα.

Υ.Γ. Μου αρεσει η συζητηση που κανουμε. Θα λυσει σε πολλους τις απορίες. :)

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 6 μήνες διατηρώ 2 μονομάχους σε 3 λίτρα έκαστος χωρίς φίλτρο.

Αλλαγή νερού κάθε βδομάδα γιατί τρώνε ακόμη και κατεψυγμένη.

Οπότε; :)

Φωτη θα ηταν ενδιαφερον να κανεις παρουσιαση των ενυδρειων αυτων :D:thumbup::):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Διαφήμιση δεν κάνω σε τίποτε και δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι.Απαντάω απλά σε μία ερώτηση που έχουν απαντήσει πριν από εμένα αρκετοί με το ίδιο ύφος.Λέω οτι απλά "γίνεται".Το πως γίνεται είναι ένα άλλο θέμα....

Κατά την προσωπική μου άποψη η εμπειρία δεν αποκτάται με 1000 λίτρα ενυδρείο όπου όλα είναι σχετικά εύκολα.

Εύκολα με την έννοια των σταθερών συνθηκών,της ευκολίας συντήρησης και άλλα πολλά που γνωρίζουμε όλοι μας.Σε καμία περίπτωση δε λέω οτι όποιος έχει 1000 λίτρα δεν είναι έμπειρος!Θα μου επιτρέψετε να μην κάνω παρουσίαση ακόμη καθώς θέλω να δοκιμάσω και κάτι ακόμη.Προς το παρόν παραθέτω 2 τελείως πρόχειρες και παλαιότερες φωτογραφίες για όσους ζήτησαν και παρακαλώ να συνεχίσουμε το θέμα του φίλου μας και να τον βοηθήσουμε.

Ευχαριστώ! :)

th_PB051398.jpg

th_PB051365.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από παρατήρηση του μονομάχου μου καθημερινά αρκετές ώρες, γιατί είναι πάνω στο γραφείο μου το ενυδρείο, διπλά στην οθόνη, ο μονομάχος μου κάθετε όλη την ώρα μέσα στην moss.

Ο χώρος που του έχω δώσει είναι 30λτ!

Στο 80λτ ο άλλος μονομάχος κάθετε συνεχεία μέσα στα φύλλα ενός echinodorus bleheri.

Αν έχεις την εμπειρία να κρατήσεις ενυδρείο λίγο λίτρων, μπορείς να βάλεις ένα μονομάχο..

Εγώ κρατάω ενυδρεία χωρίς φίλτρο, και το πετυχαίνω με μεγάλη παρουσία φυτών :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη γνώμη/άποψή μου...

Καταρχήν αναφέρθηκε ο βιότοπος των μονομάχων... Οι μονομάχοι πολλές φορές επιζούν και χωρίς καθόλου νερό για πολλές μέρες, απλά βρισκόμενοι σε σκιερό μέρος και φυσικά πάνω σε υγρό χώμα (λάσπη). Όταν δεν βρίσκονται σε τέτοιες extreme καταστάσεις (που φυσικά δεν επιζούν και όλοι), ζούνε σε ελάχιστα ml νερού... Δεν αναφέρομαι καν σε λίτρα. Και δεν υπάρχει ανανέωση νερού για πολλούς μήνες (μήνες ξηρασίας).

Αλλά να ξεχωρίσουμε κάποια πράγματα. Άλλο ο βιότοπος και άλλο το ενυδρείο που προσπαθεί απεγνωσμένα να αντιγράψει έναν βιότοπο.

Προσωπικά, μέσα σε 8 λίτρα θα έβαζα άνετα μονομάχο χωρίς φίλτρο, κάτω φυσικά από κάποιες προϋποθέσεις. Μία από αυτές είναι τα εύκολα φυτάκια και φυσικά ο κατάλληλος φωτισμός γι'αυτά. Μία δεύτερη προϋπόθεση είναι το νερό. Τι ιδανικότερο όλως σε αυτή την περίπτωση είναι να μη γίνεται αλλαγή νερού από νερό βρύσης, ακόμα κι αν έχει υποστεί προετοιμασία. Όσες φορές έχω διατηρήσει διάφορα ψάρια σε λίγα λίτρα (με ή χωρίς φίλτρο), πάντα χρησιμοποιώ νερό από ήδη υπάρχον ενυδρείο, που φυσικά έχει τις κατάλληλες συνθήκες. Το έτοιμο νερό έχει τρομακτικά πλεονεκτήματα σε σχέση με το προετοιμασμένο νερό βρύσης.

Κάτω από τις ίδιες συνθήκες και σε συνδυασμό με τον μονομάχο, θα έλεγα πως μπορούνε να μπούνε και γαριδούλες και σαλιγκαράκια, εφόσον φυσικά ο μονομάχος θα τις δεχτεί (κυρίως τις γαρίδες).

Αν και θα μπορούσα να προτείνω και πιο extreme λύσεις, θα μείνω μόνο σε αυτή την πρόταση :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως στο 30λιτρο καθε μερα αραζει σε διαφορετικο σημειο και παει σε ολο το ενυδρειο αργα και εξερευνητικα. μονο το βραδυ κοιμαται σε ενα συγκεκριμενο σημειο. αλλα ρε παιδια αφου μπαινει ενας και λεει εχω 10 λιτρα ενυδρειο να βαλω μονομαχο? πεταγονται πολλοι και λενε οχι θελει ας πουμε 20 λιτρα. τωρα γινεται μια συζητηση περι του αντιθετου. ενταξει καταλαβαινω οτι ειναι θεμα εμπειριας και 1000% στορμ συμφωνο για το νερο. αλλα τελικα στον αρχαριο καποιος τι πρεπει να πει? εμενα μου ειπατε παντως 20 λιτρα στην αρχη. τελικα τοχει η μοιρα τους των μονομαχων... :)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως στο 30λιτρο καθε μερα αραζει σε διαφορετικο σημειο και παει σε ολο το ενυδρειο αργα και εξερευνητικα. μονο το βραδυ κοιμαται σε ενα συγκεκριμενο σημειο. αλλα ρε παιδια αφου μπαινει ενας και λεει εχω 10 λιτρα ενυδρειο να βαλω μονομαχο? πεταγονται πολλοι και λενε οχι θελει ας πουμε 20 λιτρα. τωρα γινεται μια συζητηση περι του αντιθετου. ενταξει καταλαβαινω οτι ειναι θεμα εμπειριας και 1000% στορμ συμφωνο για το νερο. αλλα τελικα στον αρχαριο καποιος τι πρεπει να πει? εμενα μου ειπατε παντως 20 λιτρα στην αρχη. τελικα τοχει η μοιρα τους των μονομαχων... :)

Μη μου μπερδεύετε τα πράγματα..... Είναι διαφορετικό να έρχετε κάποιος και να λέει πως θέλει να αποκτήσει μονομάχο και να ρωτήσει πόσα λίτρα θέλει και διαφορετικό να έχει τα λίτρα και να ρωτάει τι ψάρι μπορεί να βάλει.

Δεν ξέρω ποιος έδωσε σε σένα τέτοια απάντηση, αλλά αυτό αποτέλεσε μία δική του γνώμη. Και 50 λίτρα να δώσεις και 100 και 200 φυσικά είναι καλύτερα, όχι από θέμα άνεσης μονομάχου, αλλά από θέμα συνθηκών νερού και σταθερότητας τιμών.

Και για όσους έχουν μονομάχο σε 50λιτρο (και παραπάνω) και λένε ότι ο μονομάχος τριγυρνάει σε όλο το ενυδρείο, θα τους πω να βάλουν μονομάχο σε ένα μεγάλο ενυδρείο, αλλά χωρίς φίλτρο.... Παρατηρήστε συμπεριφορά και μου ξαναλέτε.

Για να είμαι ειλικρινής, αυτό το ότι "τελικά το έχει η μοίρα των μονομάχων" δεν το κατάλαβα. Αν είχαμε τη δυνατότητα να βρεθούμε από κοντά και να κάναμε τη σύγκριση 2 ενυδρείων, ενός μικρού κι ενός μεγάλου θα μπορούσα να αποδείξω πολύ εύκολα πως υπάρχουν πολύ μικρές γυάλες, πολύ λίγων λίτρων, που τα ψάρια ζούνε πολύ καλύτερα απ'ότι σε τεράστια ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

:) Ανοίξατε πολύ ωραία κουβέντα...

Εγώ να πω (με την πολύ μικρή εμπειρία μου) πως αυτό που εχω καταλάβει είναι πως πρωτευοντα ρολο παιζει η φροντιδα και οι συνθηκες και δευτερευοντως τα λιτρα (μιλάω πάντα σε συνάρτηση με το μέγεθος του ψαριου και τις ιδιομορφιες του φυσικου του περιβαλλοντος).

Συγκεκριμένα για τους μονομάχους να πω ότι ο πρωτος που ειχα και μπηκε απο 13 σε 40λτ αλώνιζε παντου, ο 2ος που μπήκε στο ίδιο ενυδρειο δεν κούναγε από την γωνια του. Ο συγκεκριμένος δεν ακουμπά γαρίδες, ψάρια ή σαλιγγάρια και γενικά δεν είναι καθόλου κινητικός από τότε που τον πήρα - και στο 20λτ δεν κουνιέται επίσης.

Θεωρώ πως αν ξέρεις τί να κάνεις ή ακούς τις συμβουλές των εμπειροτερων όλα θα πάνε καλά και στα 8λτ.

Οσο αποκτάς εμπειρια θα καταλαβαίνεις και "που σε παιρνει" εγώ πχ βασιζομαι στην πολύ καλή φιλτρανση και τα παιδια μιλούν για ενυδρεια χωρις φιλτρο... οσο ζεις μαθαινεις!

Link to comment
Share on other sites

Μη μου μπερδεύετε τα πράγματα..... Είναι διαφορετικό να έρχετε κάποιος και να λέει πως θέλει να αποκτήσει μονομάχο και να ρωτήσει πόσα λίτρα θέλει και διαφορετικό να έχει τα λίτρα και να ρωτάει τι ψάρι μπορεί να βάλει.

Δεν ξέρω ποιος έδωσε σε σένα τέτοια απάντηση, αλλά αυτό αποτέλεσε μία δική του γνώμη. Και 50 λίτρα να δώσεις και 100 και 200 φυσικά είναι καλύτερα, όχι από θέμα άνεσης μονομάχου, αλλά από θέμα συνθηκών νερού και σταθερότητας τιμών.

Και για όσους έχουν μονομάχο σε 50λιτρο (και παραπάνω) και λένε ότι ο μονομάχος τριγυρνάει σε όλο το ενυδρείο, θα τους πω να βάλουν μονομάχο σε ένα μεγάλο ενυδρείο, αλλά χωρίς φίλτρο.... Παρατηρήστε συμπεριφορά και μου ξαναλέτε.

Για να είμαι ειλικρινής, αυτό το ότι "τελικά το έχει η μοίρα των μονομάχων" δεν το κατάλαβα. Αν είχαμε τη δυνατότητα να βρεθούμε από κοντά και να κάναμε τη σύγκριση 2 ενυδρείων, ενός μικρού κι ενός μεγάλου θα μπορούσα να αποδείξω πολύ εύκολα πως υπάρχουν πολύ μικρές γυάλες, πολύ λίγων λίτρων, που τα ψάρια ζούνε πολύ καλύτερα απ'ότι σε τεράστια ενυδρεία.

για το ''το εχει η μοιρα τους'' εννοω οτι ας πουμε στα χρυσοψαρα λες: θελει ξερω γω 30 λιτρα το ψαρι και το ιδανικο ειναι να βαλεις απο τεσσερα και πανω σε 200λιτρα. ενω για το μονομαχο δεν μπορεις ευκολα να πεις θελει τοσο, γιατι εξαρταται και απο το μονομαχο και απο το χομπιστα. και πολυ περνανε μια ζωη απο το λασπολακο με τρεχουμενο νερο, σε δυσκολες συνθηκες μεταφορας, σε ποτηρακια σε πετ σοπ, σε 1 λιτρο σε χομπιστες, σε 100 λιτρα σε χομπιστες κτλ κτλ ειναι δηλαδη λιγο βιος και πολιτεια.

στο θεμα του φιλου, η αποψη μου απο το δικο μου ψαρι ειναι πως μπορει να ζησει και οπως ειπες με ενα καλο φυτεμα και σωστο φωτισμο, μπορει και χωρις φιλτρο απλα ενα μικρο κυκλοφορητη ισως αν μπορουσε να βαλει για να μην καθεται το νερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...