Jump to content

Diy Calcium Reactor


Geosid

Recommended Posts

Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας σχετικα με την κατασκευη ενος calcium reactor .

Εαν μπορουσατε θα το φτιαχνατε?

Τι κινδυνους κρυβει ενα diy cr ?

Eχετε δει κανα σχεδιο απο καποια ιδιοκατασκευη ?

Αξιζει η προσπαθεια εαν σκεφτουμε τη διαφορα κοστους μεταξυ diy - καποιας εταιρειας ?

Link to comment
Share on other sites

και για να γινω ποιο συγκεκριμενος , σκεφτομαι για κατι τετοιο με τη διαφορα οτι θα εχω μεγαλυτερη διαμετρο σωληνα απο 80 που ειναι αυτο σε 120 .

img2655medium.jpg

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Περνα μια βολτα απο το σπιτι να τα πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Περνα μια βολτα απο το σπιτι να τα πουμε.

:):D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή έχω CR της Grotech και έχω δει γαι τι ποιότητα κατασκευής μιλάμε, προσωπικά αν πραγματικά χρειαζόμουν CR, δεν θα πήγαινα σε ιδιοκατασκευή.

Ναι μεν είναι απλό στην λειτουργία, αλλα επειδή υπάρχει μια Α πίεση στο εσωτερικό του και επειδή πρέπει να έχει 4-5 τρύπες σαν κατασκευή(1 για probe, 1 για εισοδο νερου, 1 για εξοδο, κτλ), και μια να εχει προβλημα τοτε παμε για πλημμύρα, αυτο που θα έκανα θα έψαχνα ή για μεταχειρισμένο ή για κινέζικο καινουργιο.

Αν υπολογισεις το κόστος αγορας του plexi και της αντλίας και όλα τα υπόλοιπα, αμφιβάλλω αν γλυτώσεις κανα 50αρι ευρώ.

Εκτος και αν μιλάμε για κανενα τέρας για 1000+λτ ενυδρείο, οποτε εκει οντως ανεβαινουμε πολύ σε κόστος.

Φαντασου ο δικος μου ειχε στην Ελλάδα περιπου στα 500 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Βέβαια τον δίνουν για 2000λτ ενυδρειο

CR της grotech(αληθινό τέρας κατασκευής), έχει 300 ευρώ μέχρι 700λτ ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η χαρα της δημιουργιας αλλα και το ελληνικο συστημα πατεντας αν δουλεψουν καλα ολα γινονται !!!

το θεμα κοστους καμια φορα ειναι μηδενικο γιατι καποια απο τα υλικα εχουν περισεψει απο αλλες κατασκευες!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω CR της Grotech και έχω δει γαι τι ποιότητα κατασκευής μιλάμε, προσωπικά αν πραγματικά χρειαζόμουν CR, δεν θα πήγαινα σε ιδιοκατασκευή.

Ναι μεν είναι απλό στην λειτουργία, αλλα επειδή υπάρχει μια Α πίεση στο εσωτερικό του και επειδή πρέπει να έχει 4-5 τρύπες σαν κατασκευή(1 για probe, 1 για εισοδο νερου, 1 για εξοδο, κτλ), και μια να εχει προβλημα τοτε παμε για πλημμύρα, αυτο που θα έκανα θα έψαχνα ή για μεταχειρισμένο ή για κινέζικο καινουργιο.

Αν υπολογισεις το κόστος αγορας του plexi και της αντλίας και όλα τα υπόλοιπα, αμφιβάλλω αν γλυτώσεις κανα 50αρι ευρώ.

Εκτος και αν μιλάμε για κανενα τέρας για 1000+λτ ενυδρείο, οποτε εκει οντως ανεβαινουμε πολύ σε κόστος.

Φαντασου ο δικος μου ειχε στην Ελλάδα περιπου στα 500 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Βέβαια τον δίνουν για 2000λτ ενυδρειο

CR της grotech(αληθινό τέρας κατασκευής), έχει 300 ευρώ μέχρι 700λτ ενυδρείο

Και εγω σου λεω οτι τα υλικα κοστιζουν 30 ευρο τα πλεξι συν το κοστος της αντλιας , μιλαμε για διαμετρο σωληνα 120χιλ. και μηκος οσο θελω . Τρυπες και ιστοριες λογω του επαγγελματος μου ειναι ευκολες , δοξα το Θεο τα χερακια μου ποιανουν ( γιατι να μην το εκμεταλευτω ) ? :D

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η χαρα της δημιουργιας αλλα και το ελληνικο συστημα πατεντας αν δουλεψουν καλα ολα γινονται !!!

το θεμα κοστους καμια φορα ειναι μηδενικο γιατι καποια απο τα υλικα εχουν περισεψει απο αλλες κατασκευες!!

:D:D

Αυτο που ειπες συν οτι μπορει καποιος να εχει ακρη για αγορα με ελαχιστο κοστος οπτοε παλι συμφερει :D

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα και φιαχτω ειναι γελοια κατασκευη,ειδικα για εσενα που δουλευεις σε τορνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μίλησα για τον απλό χομπίστα, που δεν έχει σπίτι του τορνο, ούτε μηχανουργειο.

Απο εκει και πέρα επειδή ΕΣΥ είσαι μέσα στα μηχανολογικα, δεν σημαίνει οτι όλοι είναι γνώστες.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Εγω μίλησα για τον απλό χομπίστα, που δεν έχει σπίτι του τορνο, ούτε μηχανουργειο.

Απο εκει και πέρα επειδή ΕΣΥ είσαι μέσα στα μηχανολογικα, δεν σημαίνει οτι όλοι είναι γνώστες.

μα για αυτο λεω , οτι εαν καποιος εχει καποιες ακρες αξιζει να το δοκιμασει :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται ουτε τορνους ουτε ειδικες γνωσεις ουτε μηχανουργεια!!! λιγο να ποιανουν τα χερια σου ειναι ολα ευκολα αρκει να εχεις χρονο και ορεξη! εξαλου αυτο το μερος του φορουν αφορα νομιζω συγκεκριμενα ατομα που εχουν το "χαρισμα" και μπορουν να ασχοληθουν!! Εγω καπετανιος ειμαι αλλα.....ειμαι και χομπιστας που προσπαθω για την τσεπη μου μεχρι οπου τα καταφερνω απο εκει και περα....υπαρχει το φορουμ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται ουτε τορνους ουτε ειδικες γνωσεις ουτε μηχανουργεια!!! λιγο να ποιανουν τα χερια σου ειναι ολα ευκολα αρκει να εχεις χρονο και ορεξη! εξαλου αυτο το μερος του φορουν αφορα νομιζω συγκεκριμενα ατομα που εχουν το "χαρισμα" και μπορουν να ασχοληθουν!! Εγω καπετανιος ειμαι αλλα.....ειμαι και χομπιστας που προσπαθω για την τσεπη μου μεχρι οπου τα καταφερνω απο εκει και περα....υπαρχει το φορουμ! :D

Mε καλυψες απολυτα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πήρα δοσομετρικες , δεν ασχολήθηκα καθόλου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...