Jump to content

Setup ενυδρειου!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!αγορασα ενα καινουργιο ενυδρειο 60 λιτρων και μιας και ειναι το πρωτο μου εχω καποιες διαδικαστικες αποριες.Εδω και 2 μερες που εχει στηθει επικρατει μια θολουρα στο νερο.αυτο θα πεσει 'η εκανα εγω κατι στραβο?κ δευτερον στον βυθο εβαλα μια στρωτη χαλικι ψιλο και απο πανω αμμο.αργοτερα θα μπορουσαν να μπουν φυτα με πολυ απλες απαιτησεισ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!αγορασα ενα καινουργιο ενυδρειο 60 λιτρων και μιας και ειναι το πρωτο μου εχω καποιες διαδικαστικες αποριες.Εδω και 2 μερες που εχει στηθει επικρατει μια θολουρα στο νερο.αυτο θα πεσει 'η εκανα εγω κατι στραβο?κ δευτερον στον βυθο εβαλα μια στρωτη χαλικι ψιλο και απο πανω αμμο.αργοτερα θα μπορουσαν να μπουν φυτα με πολυ απλες απαιτησεισ??

Γεια σου φιλε!Το χαλικι και την αμμο την επλυνες καλα πριν τα βαλεις μεσα?μπορει να οφειλεται απο αυτο αν και μια σχετικη θολουρα τις πρωτες μερες την εχουμε.τωρα αυτο που λες οτι εβαλες χαλικι και απο πανω αμμο θα σου πω οτι επειδη η αμμος ειναι πιο ψιλη με το καιρο θα εξαφανιστει ανμεσα στα χαλικια..

Link to comment
Share on other sites

ναι πλυθηκαν για αρκετη ωρα...η αμμος υποψιαζομαι μου κανει την ζημια!οσο για το αν εξαφανιστει,δεν το ειχα σκεφτει αλλα ελπιζω θα κρατησει επειδη το στρωμα του χαλικιου ειναι πολυ πιο λεπτο απ το στρωμα αμμου...

Link to comment
Share on other sites

ναι πλυθηκαν για αρκετη ωρα...η αμμος υποψιαζομαι μου κανει την ζημια!οσο για το αν εξαφανιστει,δεν το ειχα σκεφτει αλλα ελπιζω θα κρατησει επειδη το στρωμα του χαλικιου ειναι πολυ πιο λεπτο απ το στρωμα αμμου...

Παιζει ρολο ποσο χοντρο ειναι το χαλικι που εχεισ βαλει..

Link to comment
Share on other sites

οριστε και μια photo για να καταλαβετε...ειναι αναμενομενο αυτο το θολομα??

post-39921-1296496475_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα είναι από την άμμο μην σε ανησυχεί γιατί σε 1,2 μέρες θα έχει φύγει. Αν θες να βοηθήσεις την διαδικασία βάλε ένα εσωτερικό φιλτράκι μόνο με ενυδρειακό βαμβάκι (filter wool) να δουλέψει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...