Jump to content

τι γνωμη σας για puffer!!!!!


nikos fasoulas

Recommended Posts

ευχαριστω TAN τοτε λαθος του εμπορα...τεσπα τουλαχιστον εμαθα πιο ακριβως ειναι!!!!!καμια γνωμη γιαυτα????το μονο που καταλαβα και μαρεσε ειναι οτι ειναι ολα τους πολυ περιεργα και οχι φοβητσιαρηκα!!!!καμια συμβουλη????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

παιδια τα παφερ τρωνε σαν τρελα!!!!σημερα το μεσημερι ειχαν παρει φαλαγγα ενα μικρο apllesnail περιπου 2εκ. και τωρα τα ταισα καλαμαρι και εγινε χαμος!!!!!εχει φοβερο θεαμα!!!αλλα πειτε μου ποσο συχνα να τα ταιζω!!!!και κανα τιπ για να ζουνε καλυτερα??

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα παφερ τρωνε σαν τρελα!!!!σημερα το μεσημερι ειχαν παρει φαλαγγα ενα μικρο apllesnail περιπου 2εκ. και τωρα τα ταισα καλαμαρι και εγινε χαμος!!!!!εχει φοβερο θεαμα!!!αλλα πειτε μου ποσο συχνα να τα ταιζω!!!!και κανα τιπ για να ζουνε καλυτερα??

http://www.pufferlist.com/puffer/freshpuff.php?puffid=5

http://www.fishbase.org/summary/SpeciesSum...〈=Greek

http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/puf-fang.htm

Link to comment
Share on other sites

αν και τα εχω διαβασει ολα αυτα ευχαριστω πολυ...αυτο που θαθελα να μαθω ειναι πχ-ποσες φορες να τα ταιζω ,καθε ποτε αλλαγες του νερου(κανονικο ή απιονισμενο ή οσμοσης)και γενικα οτιδηποτε εμπειρικο που θα μεβοηθουσε στην καλυτερη διατηρηση των ψαριων μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στις συνθήκες νερού Νίκο.

Ph 7.2.-7.4 dH: 10-12 και θερμοκρασία 25-26°C.

Θα δεχτούν με ευχαρίστηση κατεψυγμένες γαρίδες καλαμάρια και μυδια.Να τα ταΐζεις ανά 2 μέρες τώρα που είναι μικρα.Οταν μεγαλώσουν ανά 3 μέρες. Είναι έξυπνα ζωντανά και θα προσπαθήσουν να σε ξεγελάσουν ότι πεινάνε με το να έρχονται στο τζαμι.Μην ενδώσεις αφού μόνο ζημια θα τους κάνεις με το να τα ταΐζεις καθημερινα.Οπως σου είπα και πιο πάνω θέλουν αρκετές κρυψώνες για να μειωθούν οι τσαμπουκάδες.

Θα πρέπει να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού τις τάξης του 40% κάθε εβδομάδα για να διατηρείς την ποιότητα του νερου.Ο λόγος είναι ότι πέρα από το ότι έχουν υψηλό μεταβολισμό αφήνουν και αρκετά υπολείμματα από την τροφή τους με συνέπεια να σαπίζει στο ενυδρείο.

Πιστεύω να σε βοήθησα. ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε Θαναση,το νερο που θα βζω στην αλλαγη να ειναι απιονισμενο???οσο για τους τσαμπουκαδες δεν νομιζω οτι μπορω να τους αποφυγω πληρως αλλα με τις κρυψωνες που εκανα εναι ελαχιστες....το κυριαρχο οπως και ναχει κανει καμια απιθεσουλα ...και αυτο που συνηθος κυνηγαει ειναι το μικροτερο...αλλα χωρις καποια σοβαρη συνεπια..

Link to comment
Share on other sites

Απλο νερο να βαζεις μια και τα puffer δεν εχουν ιδιαιτερες προτιμησεις στο νερο! Μην ξεχνας μονο να προσθετεις αντιχλωριο μια και το χλωριο ειναι προβλημα για ολα τα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα 30% αλλαγη στο νερο...ενα πραγμα πρςεπει να διορθωσω(λιγο δυσκολο)=εχω πρασινη αλγη αλλα δεν ξερω πως να την ξεφορτοθω, εβαλα ενα πλεκο το οποιο στα πρωτα δευτερολεπτα δεχτηκε επιθεση, ενα σαλιγκαρι ειχε τραγικη καταληξη....τι να βαλω????

Link to comment
Share on other sites

Λογικο αυτο που εγινε με το σαλιγκαρι! Τα σαλιγκαρια ειναι η αγαπημενη λιχουδια των puffer! Βοηθαει και στο να ακονιζονται τα δοντια τους και να μενουν σε μικρο μεγεθος! Τωρα για το προβλημα αλγης που εχεις υπαρχουν 2 λυσεις! Η πρωτη ειναι αυτη που δοκιμασες ηδη με το πλεκο απλα αν μπορεις να βαλεις εναν μεγαλο σε μεγεθος μπας και εισαι τυχερος και δεν τον ενοχλησουν! Φυσικα αυτο ειναι ριψοκινδυνο γιατι ενδεχεται ακομα η περιπτωση επιθεσης! Η δευτερη λυση ειναι ο γνωστος μηχανικος τροπος ειτε με μαγνητακι ειτε με ξυστρα! Αυτον σου προτεινω και εγω να κανεις γιατι ειναι ο πιο ασφαλες! Εγω στο δικο μου το ενυδρειο αγορασα ενα πλεκο 18cm και το εβαλα μια εβδομαδα νωριτερα και μεχρι στιγμης δεν εχει δεχθει επιθεση! Φυσικα εγω εχω μονο ενα puffer μεσα και ειναι αρκετα μεγαλο το ενυδρειο για να εχω προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

η αλγη ειναι επανω στο υποστρωμα μου (αμμος λεπτοκοκκη)...σημερα θα προσπαθησω να βρω 2 σαε μπας και καταφερω τιποτα....ευχαριστω παντως για την βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τα puffer που έχεις δεν δέχονται συμβίωση με άλλα είδη μιας και τα βλέπουν σαν κινούμενους στοχους.Μπορει τα SAE να είναι σημαντικά πιο γρήγορα αλλά σίγουρα θα τα χτυπήσουν μπορεί και μοιραία. Θεωρώ ότι το καλύτερο είναι την άλγη να την καθαρίζεις ο ίδιος από το τζάμι και το υπόστρωμα με μαγνητακι και σκούπα βυθού αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε ΤΑΝ παλυ καλα που δεν τα αγορασα σημερα...δεν θα ειχα τι να τα κανω....οσο για τα ψαρακια ειναι φοβερα!!!!αν και ειναι αρκετα τσαμπουκαδες δεν εχω δει τιποτα επικινδυνο ακομα, ειχα αρκετα ψαρακια κατα καιρους αλλα σαν το ενδιαφερον που μου εχουν τραβηξει αυτα ποτε!!!!σκεφτομαι να βαλω co2 λες να εχω κανα προβλημα με το νερο????και κατι τελευταιο....πως μπορω να πολλαπλασιασω τα σαλιγκαρακια γιατι στο αλλο μου ενυδρειο δεν εχω καθολου και βρισκω ολο λιγα σε καποια μαγαζακια...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω co2 λες να εχω κανα προβλημα με το νερο????

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα τον puffer σου σε φυτεμενο ενυδρειο.

και κατι τελευταιο....πως μπορω να πολλαπλασιασω τα σαλιγκαρακια γιατι στο αλλο μου ενυδρειο δεν εχω καθολου και βρισκω ολο λιγα σε καποια μαγαζακια...

Οι περισοτεροι επιλεγουμε ενα 15-20αρι ενυδρειο οπου εκει εκτρεφεις τα σαλιγκαρια για να εχεις μονημα αποθεμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

φροντισα να αποχτησω γυρω στα 20 σαλιγκαρακια....και συμφονια με το μαγαζακι να πηγαινω μια στις τοσες να μαζευω οτι εχει!!!!!εχω και ενα 15λτρ οποτε κατι θα κανω!!!!!!καμια σκεψη για σκουπα βυθου????κατι οικονομικο γιατι το μονο που ειδα ηταν της τετρα και ειχε 26 Ε.....(για μια σκουπα ...ποναει...)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια τα παφερακια μου πρεπει να μεγαλωσαν περιπου μισο ποντο!!!!!!ειναι υπεροχα!!!εστρωσαν σχεδον τελειος οι φαγωμενες ουρες τους!!!και φαινονται εντονα πλεον πι βουλες τους στην ουρα σχεδον πορτοκαλι!!!σημερα εβαλα co2 ths tetra και αρχισα και λιπανση με sera florena...ελπιζω να φυγει και η αλγη μπας και βγαλω καμια ωραια φοτο απο το ενυδρειο μου...οσο για διαχωρισμο φυλου δυσκολο ε??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας!!!σημερα παρατηρησα ενα απο τα παφερακια μου να την εχει πεσει κατω απο ενα ξυλο σαν σπυλια και καθεται ακινητο και φενεται σαν λαχανιασμενο....ξερει κανεις τιποτα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε δείξει τίποτα άλλα σημάδια τις προηγούμενες μέρες; Έτρωγε κανονικά; Ήταν κινητικό τις προηγούμενες μέρες;

Υπάρχουν τσαμπουκάδες με τους υπόλοιπους συγκάτοικους; Σημάδια από δαγκωνιές;

Link to comment
Share on other sites

ετρωγε και ηταν κανονικα κινητικος...τσαμπουκαδες εχει μεσα στο ενυδρειο αλλα στο στωμα τους την ωρα που ορμανε ολα μαζι στο φαγητο....αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ο συγκεκριμενος ηταν ο κυριαρχος....

Link to comment
Share on other sites

διστυχως σημερα παλυ τα ιδια....μοιαζει ναργοπεθαινει....το χρωματακι του ειναι σαν να ειναι πολυ στρεσσαρισμενοσ...(πιο ανοιχτο,σχεδον ξεθοριασμενο)....τι να κανω ρε πειδια να μην τον χασω???

Link to comment
Share on other sites

διστυχως σημερα παλυ τα ιδια....μοιαζει ναργοπεθαινει....το χρωματακι του ειναι σαν να ειναι πολυ στρεσσαρισμενοσ...(πιο ανοιχτο,σχεδον ξεθοριασμενο)....τι να κανω ρε πειδια να μην τον χασω???

Απο μετρήσεις τι έχεις; Έχεις κοιτάξει Αμμωνία, ΝΟ2, ΝΟ3;

Link to comment
Share on other sites

εκανα προχθες τεστ και ολα ηταν καλα....το μονο που αλλαξε ηταν η προσθηκη νεων φυτων στο ενυδρειο....σημερα ξαναπειρε το φυσιολογικο του χρωμα αλλα εχει την ιδια συμπεριφορα....

Link to comment
Share on other sites

:):blink: Κριμα ... :ballistic::blush:
Link to comment
Share on other sites

:):blink::ballistic::blush::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...