Jump to content

τι γνωμη σας για puffer!!!!!


nikos fasoulas

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!και ευχομαι ,αν και καθυστερημενα καληχρονια!!!χθες το απογευμα ειδα ενα φανταστικο θεαμα!!!!εκει που χαζευα τα ψαρακια μ το ενα απο τα 2 αρχισε να ρουφαει νερο σαν τρελο,στην αρχη φοβηθηκα μετα απο λιγο αμως ειδα το καμαρι μου να φουσκωνει τρελα!!!ηταν τελειο!!!δεν πιστευα οτι τα δικα μου θα το εκαναν ποτε!!δεν ξερω αν ειναι καλο η οχι και γιατι προκληθηκε αυτη η αντιδραση...ανχωθηκα λιγακι και εκανα ενα τεστακι αλλα ολα καλα!σημερα εκανα και μια αλλαγη 30 λτρ....πειτε μου τπτ γιαυτο!ετρεξα να το βγταλω φοτο αλλα δεν προλαβα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Είναι όντως περίεργο θέαμα και φυσικά είναι και ο λόγος που τα πάφερ είναι γνωστά.

Τα πάφερ φουσκώνουν μερικές φορές χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς αν το ψαράκι σου συμπεριφέρεται και δείχνει γενικά φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός παράγοντας στο να φουσκώσει είναι πιθανά stress από κάποιο άλλο ψάρι. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις να συμβεί χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λογο.Αν στο έκανε μόνο μια φορά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω..δεν νομιζω απο στρες γιατι τα πανε υπεροχα τα 2 μικρα μου...παντως οπως και ναχει φοβερο θεαμα!!!σκεφτομαι να κανω ενα 80λτρ ενυδρειο και να βαλω κανα ακομα ειδος παφερ μεσα αλλα καποιο κοινονικο!τι προτεινεται??

Link to comment
Share on other sites

Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου δε θα σου πρότεινα κανένα είδος για συμβίωση με άλλα ψάρια. Τουλάχιστον όχι μακροπρόθεσμα.

Όταν εννοείς κοινωνικό τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου;

Έχω κρατήσει Carinotetraodon Irrubesco μαζί με κάποια είδη pleco χωρίς προβλήματα (καμιά δαγκωμένη ουρά που και που).

Επίσης τα colomesus asellus έχουν τη φήμη ενός σχετικά ήρεμου puffer, αλλά σε εμένα είχαν δημιουργήσει προβλήματα όταν είχα δοκιμάσει να τα κρατήσω με άλλα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή είναι τα colomesus asselus που είναι μακράν το πιο κοινωνικό είδος puffer..Τα κρατούσα στο ενυδρείο με τους δίσκους πριν κάποια χρόνια(Αχ παλιές καλές γλυκές στιγμές)

Παραθέτω και δυο photo από το ενυδρείο όπως ήταν για να πάρεις μια γεύση.

Διάβασε και το άρθρο για τα colomesus εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4703

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...