Jump to content

3 προσπαθεια ενυδρειου


kristina

Recommended Posts

hello!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Τι κανετε?? Καιρο εχουμε να τα πουμε!

Τωρα που εχω αρχισει σχολη δεν πολυπρολαβαινω.

Τα ψαρακια ειναι ολα μια χαρα κ αυριο σκεφτομαι να παρω κ κανενα αλλο φυτο εχετε καποιο να μου προτινεται αλλα θα ηθελε κ καποιο με ωραιο χρωματακι δεν υπαρχουν φυτα που ροζιζουν κτλ ε?

Επισης πριν 5 μερουλς περιπου η μητερα μου μου εφερε 2 ψαρακια ακομα!(εγω δεν τις ειπα τιποτα μονη της τα εφερε....)

Μου πηρε εναν κλοουν ακομα....... κ τωρα που εχω 2 ειναι πολυ ευτυχισμενα μαζι!!!!

Συνεχεια απο κοντα ειναι κ στην καρυδα που εχω βαλει ολο μαζι ειναι !

Υπαρχει περιπτωσει να ειναι θηλυκο κ αρσενικο γιαυτο μαλλον ειναι συνεχεια μαζι.. αν ηταν 2 αρσενικα παλι θα ηταν?

Αν και εχω παρατηρηση στο καινουργιο που μου εφερε ο κλοουν ειναι σαν να εχει ξεθωριασει το χρωμα του ετσι ηταν οταν μου το εφεραν.. δεν ειναι φωτεινο σαν το αλλο ειναι πολυ πιο ξεθωριασμενα τα χρωματα του.. Λετε να ειναι τιποτα?

Κ μου εφερε κ ενα αλλο αλλα δεν ξερω την ονομασια του σας εχω βαλει φοτο..

Μονο δυστηχως παρατηρω τελευταια οτι κηνηγαει τα αλλα 2 πιο μικροτερα που εχω ειδικα το molly λετα να παιζουνε απλα ?.... η τα κυνηγαει? για πειτε μου μερικα χαρακτηριστικα γιαυτο το ψαρι αν ειναι επιθετικο κτλ

Η μητερα μου το πηρε μονο κ μονο επειδη ηταν ομορφο δεν ρωτησε ομως αν ειναι επιθετικο.. Ακομα κ τον silver μου κυνηγαει!! :thumbup:

Θα χαρω να σας ακουσωωωω :thumbup:

post-1907-1160394322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rainbow shark στοh index το εχει.Μην βαλεις αλλο ιδιο γιατι θα γινει σφαγη

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα θα σε στεναχωρησω παλι αλλα τι να κανω ... ? :D

Πρεπει να αποχωριστεις ψαρακια απο το ενυδρειο σου ... Καταρχας εχεις βαλει ζωοτοκα με ωοτοκα και 2ον θα σου πω το μεγεθος μερικων ψαριων που εχεις και τα εχεις "χωσει" ολα αυτα σε 100 λιτρα ...

Κλουν ===> 15-18 εκατοστα

Rainbow Shark ===> 12 εκατοστα

Silver shark ===> 35 εκατοστα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχεις βαλει παρα πολυ μεγαλα ψαρια τα οποια δε κανουν δυστηχως για τα λιτρα σου και θα εχεις τρομερο προβλημα στο μελλον ... συν του οτι κατεμε υπαρχουν πολλα μικρα ψαρακια πολυ πιο ομορφα με πολυ πιο εντονα χρωματα απο αυτα που εχεις βαλει ... μια αποφαση ειναι ...

Η επιλογη παντα ειναι δικη σου ...

Έγινε επεξεργασία - dartman
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο dartman

Link to comment
Share on other sites

Μην αγοράζεις ό,τι σου πασάρουν.. Μην ξεχνάς πως οι τύποι θέλουν μόνο να πουλήσουν.. Τσέκαρε το προφίλ του εκάστοτε ψαριού πρίν το αγοράσεις. Ένα κλικ μακρυά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει ωοτοκα κ τη ζωοτοκα?

Η μητερα μου τα εφερε χωρις καν να με ρωτηση!!!!

εμενα μου ειπαν οτι δεν θα μεγαλωσει τοσο

γιατι δεν εχω μεγαλο ενυδρειο θα μεγαλωσει αναλογα με το χωρο του ενυδρειου εχω 9 ψαρακια αλλα τα 3 ειναι βυθου δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα με το μεγεθος....

Υπαρχει πιθανοτητα να γεννησουν οι κλοουν? Η μπα...

ΕΠΙΣΗς ειναι δυνατον να σκοτωσουν οι shark τα αλλα ψαρακια?

Πριν μου φερει η μητερα μου το αλλο ηταν μια χαρα αγαπημενα ολα μαζι αυτο τα κηνηγαει ολα!!!! Να το βγαλω αυτο λετε?

Link to comment
Share on other sites

Κ αν δω οντως οτι μεγαλωσει τοσο θα αγορασω μεγαλυτερο ενυδρειο 100 λιτρων

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τα ψαριά που γεννάνε αυγά μέσα στο ενυδρείο (ωοτόκα) και τα ψάρια που γεννάνε μικρά ψαράκια κατευθείαν (ζωοτόκα, όχι όμως θηλαστικά)!

Οι συνθήκες που ζούνε δεν είναι οι ίδιες και γι’ αυτό σου λένε να τα βγάλεις!

Ουσιαστικά, θα σου πρότεινα να βρεις όλα τα ψαράκια που έχεις στην βάση του Aquazone ή στο διαδίκτυο (αν δεν υπάρχουν εδώ) και να δεις και μόνη σου αν ταιριάζουν οι συνθήκες νερού!

Επίσης, να δεις το τελικό μέγεθος του κάθε είδους για να δεις αν μπορεί να επιβιώσει στο ενυδρείο σου!

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=1

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν οτι δεν θα μεγαλωσει τοσο

γιατι δεν εχω μεγαλο ενυδρειο θα μεγαλωσει αναλογα με το χωρο του ενυδρειου εχω 9 ψαρακια αλλα τα 3 ειναι βυθου δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα με το μεγεθος....

Ωχ 60 λιτρα ειναι το ενυδρειο σου ?? Και εχεις μεσα ψαρακι που γινετε 35 εκατοστα συν τα αλλα ...

Χμ :D σκεψου λοιπον το ψαρακι να χει φτασει 30 εκατοστα και να ζει σε ενυδρειο που το πλατος του ειναι ~35 εκατοστα ( τοσο πιστευω οτι θα ειναι το δικο σου ) και μηκος 60 .... δε το καταλαβαινεις και συ οτι θα ειναι καπως ... ???

Αυτο κατεμε ειναι απο τα μεγαλητερα λαθοι ... επειδη το ενυδρειο ειναι μικρο δε σημενει οτι μπορουμε να βαλουμε και μια φαλαινα μεσα επειδη λογο χωρου δε θα μεγαλωσει ... ( ακραιο παραδειγμα αλλα για να καταλαβεις το λαθος που λενε ) ... Το ψαρακι θα μεγαλωσει με πιο αργους ρυθμους απο ενα ψαρακι που θα ειναι σε 500 λιτρα αλλα οχι οτι θα παραμεινει mini ....

Φιλικα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με τον φίλο Dartman. Απλά το ψάρια σου δεν θα φτάσουν τόσο γρήγορα στο τελικό τους μέγεθος. Τέλος, ένα ενυδρείο 100 λίτρων θα είναι και πάλι μικρό για 3 ψάρια με μήκη από 15 έως 35... Θες πολλά παραπάνω λίτρα και από τη στιγμη που δεν ξέρεις αν ποτέ μπορέσεις να αποκτήσεις και συντηρήσεις κάπως, τότε έχεις πέσει σε μια σωρία λαθών... Επαναπροσδιόρισε λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

hi.....

Λοιπον ακομα δεν ξερω τι να κανω με το καρχαριακη..

αλλα αν νομιζεται οτι ολοι οσοι εχουν ψαρια περνουν κ μεγαλα ενυδρεια κανετε λαθος.

Εγω ξερω αρκετα ατομα που εχουν μικροτερα ενυδρειο απ το δικο μου κ εχουν πολλα περισσοτερα ψαρια απο τι εχω εγω..

Μια φιλη μου εχει 3 silver σε 54 λιτρα!!

Αν νομιζετε ακομα κιαν το παω πισω, αυτος που θα το παρει θα τον νοιαξει αν εχει η δεν εχει χωρο ειστε πολυ γελασμενοι

Δεν το νομιζω... Την πλακα τους θελουν να κανουν οι περισσοτεροι!!!

Εμενα με ενδιαφερει πολυ ναειναι ευτυχισμενα τα ψαριακιαμουυ

Μου αρεσει κ που το ρωτησα κιολας!!! κ μου ειπαν οτι δεν μεγαλωνει σε μικρα ενυδρεια γιαυτο το πηρα!!

Κ επισης πισω δεν το περνουνε γιατι λεει οτι μπορει να εχει καμια αρρωστια η δεν ξερω τι αλλο.

Εγω απο τη μερια μου δεν μπορω να κανω κατι αλλο ..

θα παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι σιγουρο.

Αλλα τωρα θα προσπαθησω να το κανω οσο το δυνατον πιο φυσικο για τα ψαρακια μου.

Δεν ξερω αν εχετε την αποψη οτι ξερω γω.... δεν τα προσεχω δεν με ενδιαφερει πια.. εχω βαρεθει κτλ...

Ελπιζω να μην εχετε τετοια αποψη γιατι εγω το ενυδρειο μου το αγαπω

κ συνεχεια το φροντιζω ειμαι ικανη να σκασω οποιοσδηποτε χρηματικο ποσο για να ειμαι σιγουροι οτι τα ψαρακια μου ειναι ενταξει..!!

Δεν σας φωναζω απλα ποτε δεν μου εχει πει κανεις ενα μπραβο... καλη προσπαθεια..

συνεχεια κατι ειναι λαθος... δηλαδη τα χαλικια ειναι πρασινα κ δεν ειναι ξερω γω ασπρα το φοντο ειναι χαλια...

ΤΕΣΠΑ.... Ειλικρινα με εχετε βοηθηση πολυ εχω διαβασει εχω μαθει πολλα απο εσας ,

αλλα να! μου πηρε η μητερα μου 2 ψαρακια σας το ειπα αμεσως αλλα παλι μου φωναξατε κ το κακο ειναι οτι αν ειχα αλλο χαρακτηρα δεν θα σας ακουγα κ ειδικα αν δεν με ενοιαζαν τα ψαρακια μου

αλλα επειδη οτι μου λετε σας ακοουω, ξερω οτι ειστε ειδικοι σε αυτον τον τομεα κανω οτι μου πειτε που εννοειτε οτι θα ειναι καλο για τα ψαρακια μου.

Δηλαδη προτιμο να το δωσω σε καποιον απο εσας που θα ξερω οτι θα εχει ενα μεγαλο ενυδρειο κ θα ζει ποιο ανετα.

Παρα αν δεν παρω μεγαλυτερο ενυδρειο να ζει στο μικρο που εχω μεχρι να πεθανει..

Ελπιζω να μην σας κουρασα απλα αν κατι με ενοχλει θελω να σας το λεω!!!

Τα λεμε συντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που ξεχασα να πωω.. ο κλοουν που μου εφερε η μητερα μου μερα με τη μερα τα χρωματα του ξεθωριαζουν εχει καποια αρρωστια ?αφου σχεδον πια τα πορτοκαλι χρωματα που ειχε δεν φαινονται!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kristina κανεις απο δω μεσα δεν ειπε οτι δεν εχεις κανει αλματα προοδου ή οτι αυτο που κανεις το κανεις για τη πλακα σου μαλιστα αν θυμασε σου ειχα πει προσωπικα οτι εχω καταλαβει ποσο πολυ αγαπας αυτο που κανεις και ποσο πολυ σε ενδιαφερει τα ψαρακια σου να περνανε καλα ...

Τωρα το οτι καποιοι περνουν μεγαλα ψαρια και εχουν πολυ μικρα ενυδρεια αυτο το ξερουμε αλλα αυτο δε παει να πει οτι ειναι σωστο ... γιαυτο και ειμαστε εδω για να βοηθησουμε οσο μπορουμε καποιο χομπιστα για να κανει οτι καλητερο μπορει για τα ψαρακια του ...

Δεν υπαρχει και συγνωμη καλα εκανες και ειπες του προβληματισμους σου και δε σου κρυβω οτι σε πολλα απο αυτα εχεις μεγαλο δικιο ... Οντως και να το πας πισω παλι ο πετσοπας θα το πουλησει σε εναν αλλον που ξεκιναει τωρα και θα εχει ενα μικρο για αυτο το ψαρι ενυδρειο ...

Τι να σου πω κρατα τα μιας και τα αγαπας και αυτο φενετε και προσπαθησε να τους παρεχεις οσο το δυνατον καλητερες συνθηκες διαβιωσεις ... αν και σε βλεπω πολυ συντομα να περνεις κανα 200λιτρο τανκ ... :D

Αυτα και καλη συνεχεια στο χομπι και μη στεναχωριεσε ολοι εδω περα προσπαθουμε οσο το δυνατον για το καλητερο ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

hi!!!

Σε ευχαριστω πολυ!!

Θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο για τα ψαρακια μου!!

Μακαρι να παρω τοσο μεγαλο ενυδρειο...

Μπορεις να μου πεις αν νομιζεις οτι εχει κατι ο κλοουν μου?

Λες να ειναι αρρωστος??

Link to comment
Share on other sites

hi!!!

Σε ευχαριστω πολυ!!

Θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο για τα ψαρακια μου!!

Μακαρι να παρω τοσο μεγαλο ενυδρειο...

Μπορεις να μου πεις αν νομιζεις οτι εχει κατι ο κλοουν μου?

Λες να ειναι αρρωστος??

Ίσως έχει ξεθωριάσει το χρώμα του λόγω στρες...

Μια φωτό βέβαια θα ξεδιάλυνε την κατάσταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει ξεθωριάσει το χρώμα του λόγω στρες...

Μια φωτό βέβαια θα ξεδιάλυνε την κατάσταση!!!

συνηθως το στρες, με συνδιασμο κακης ποιοτητας νερου,η κακης διατροφης,η τελος ανυπαρξια κρυψωνων....φερνουν τετοιο αποτελεσμα...τσεκαρε το.. :D:thumbup::thumbup::angry2:
Link to comment
Share on other sites

hi!!!

κακη ποιοτητα νερου δεν εχω χτες εκανα μετρησεις... 4 διαφορετικες τροφες τους δινω και τους εχω παρει κ βιταμινες αρα χλωμο κ αυτο...

Επισης τους εχω παρει μια καρυδα κ το βραδυ πηγαινουν εκει κ οι 2 κ

κοιμουνται..

Μαλλον θα φοβαται δεν εχει κλεισει μια βδομαδα που το εχω παρει κ το πρωτο καπως ετσι ηταν..Θα τα πουμεεεε

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

hi!!!

κακη ποιοτητα νερου δεν εχω χτες εκανα μετρησεις... 4 διαφορετικες τροφες τους δινω και τους εχω παρει κ βιταμινες αρα χλωμο κ αυτο...

Επισης τους εχω παρει μια καρυδα κ το βραδυ πηγαινουν εκει κ οι 2 κ

κοιμουνται..

Μαλλον θα φοβαται δεν εχει κλεισει μια βδομαδα που το εχω παρει κ το πρωτο καπως ετσι ηταν..Θα τα πουμεεεε

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑΑ

καληνυχτα,αλλα μην εισαι και τοσο σιγουρη οτι ολα πηγαινουν καλα.....

παντα υπαρχει καποια λεπτομερεια που........

ΠΑΝΤΑ..... :angry2::angry2::thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Ας μην πανικοβαλεσαι παρακολουθησε το δες αν τρωει και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα!

Διάβασα αποσπασματικά κάποια κομμάτια του post και ήθελα να σου πω το εξής....

Αεραντλία αθόρυβη εντελών ΔΕΝ υπάρχει. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις να παίξεις με τη θέση της, εγώ έχω βάλει 2-3 μικρά κομματάκια αφρολέξ απο κάτω κι έτσι απορροφά τους κραδασμούς της.

Ποτέ μην κλείνεις την αεραντλία γι απάνω απο 1-2 ώρες. Βασικά δεν πρέπει να κλείνει καθόλου.

Το ενυδρείο πιστεύω το προσαρμόζουμε στις ανάγκες των ψαριών που θα βάλουμε, κι όχι το αντίστροφο. :D

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην κλείνεις την αεραντλία γι απάνω απο 1-2 ώρες. Βασικά δεν πρέπει να κλείνει καθόλου.

Μπορεις να μας το εξηγησεις αυτο που το στηριζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας το εξηγησεις αυτο που το στηριζεις ?

Το στηρίζω απο προσωπική πείρα και απο συμβουλές φίλων. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να διακοπεί το ρεύμα σπίτι μου λογω έργων για 2-3 ή ακόμα και 4 ώρες κι εγώ να λείπω...Ερχόμενος βλέπω τα φώτα κλειστά και τα ψάρια να δυσκολεύονται να αναπνέουν και να είναι στην επιφάνεια....Μάλιστα πριν κανα 2 μήνες ένα μεγάλο ψάρι 20 εκατοστών, ήταν στα πρόθυρα του.......'Ανοιξα καπάκια, έβαλα ups και όλα επανήλθαν σιγά σιγά.... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την χρησιμοποιω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...