Jump to content

ροή φίλτρου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία, έχω μια απορία για την οποία έχω ψάξει αλλά δεν μπορώ να βρω τιποτα.

Έχω ένα juwel rio 125 μέσα στο οποίο φιλοξενώ ένα κοπαδάκι cardinal tetra και θα ήθελα να ρωτήσω

αν η ροή του φίλτου (bioflo 3.0) τους δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Όταν είναι σε λειτουργεία το φίλτρο

τα ψαράκια είναι κάπος νευρικά, όταν το απενεργοποιώ γίνονται πιο ήρεμα και διαχυτηκά στο χώρο. Πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω κάτι διοτί δυσφορούνε τα ψαράκια ή δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω μία φωτογραφία με τη φορά που έχει η έξοδος του φίλτρου

post-33386-1296563686_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - yiannis00
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, έχω μια απορία για την οποία έχω ψάξει αλλά δεν μπορώ να βρω τιποτα.

Έχω ένα juwel rio 125 μέσα στο οποίο φιλοξενώ ένα κοπαδάκι cardinal tetra και θα ήθελα να ρωτήσω

αν η ροή του φίλτου (bioflo 3.0) τους δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Όταν είναι σε λειτουργεία το φίλτρο

τα ψαράκια είναι κάπος νευρικά, όταν το απενεργοποιώ γίνονται πιο ήρεμα και διαχυτηκά στο χώρο. Πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω κάτι διοτί δυσφορούνε τα ψαράκια ή δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Γεια σου φιλε!Δοκιμασε να γυρισεις την εξοδο του φιλτρου σου να χτυπαει την επιφανεια του νερου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι εσένα φίλε μου, η έξοδο του φίλτρου είναι όπως φαίνεται στη φωτογραφία, είχα δοκιμάσει να το στρέψω ακόμα περισσότερο προς την επιφάνεια αλλά μετά το νερό αναπηδούσε πάνω απο την επιφάνεια.

Αλλά παρ όλα αυτά δεν έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι εσένα φίλε μου, η έξοδο του φίλτρου είναι όπως φαίνεται στη φωτογραφία, είχα δοκιμάσει να το στρέψω ακόμα περισσότερο προς την επιφάνεια αλλά μετά το νερό αναπηδούσε πάνω απο την επιφάνεια.

Αλλά παρ όλα αυτά δεν έχει αλλάξει κάτι.

Έχεις δοκιμάσει spray bar για μείωση της έντασης εκροής;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εξοδο την εχω στρεψει προς το τζαμι(εκει που εχεις εσυ την αφισσα)Οχι προς την επιφανεια του νερου γιατι ισως κανει μεγαλυτερη αναταραξη- θορυβο και τα στρεσαρει.Δοκιμασε το και δες

Link to comment
Share on other sites

Puffer δεν το έχω δοκιμάσει, και πιθανότατα να είναι αυτή η λύση, μήπως ξέρεις κανά site που να μπορώ να το βρω;

Άκου να δεις τι παίζει το φίλτρο σου όταν το άνοιξες από την συσκευασια είχε με΄σα ένα σκληρό σωλήνα με τρύπες σαν φλογέρα;;εάν ναι τότε προσάρμοσέ τον στο φίλτρο σου και θα είσαι κομπλέ τόρα για σκέτο spray bar θα σε γελάσω ρώτα στο κατάστημα της περιοχής σου που αγοράζεις ψάρια μπάς και πουλάνε σκέτα!

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία είχε μόνο το σωληνάκι που φαίνεται στη φώτο. Προς το παρών έχω στρέψει την έξοδο στο πίσω τζάμι με κλισή ελαφρά προς τα πάνω όπως πρότεινε ο VAGGELIS BAL. Είναι λίγο καλύτερα αλλά απ ότι βλέπω θα πρέπει να ψάξω για spray bar η καμιά άλλη πατέντα, θα ρωτήσο και στο μαγαζί που ψωνίζω. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...