Jump to content

Αρρωστο μολλυ?


Recommended Posts

Καλημερα!

Πριν 10 ημερες περιπου αγορασα μερικα ψαρακια, μεταξυ αυτων και ενα μαυρο μολλυ.

Τα ψαρια που εχω στο ενυδρειο μου δειχνουν μια χαρα, οπως και το συγκεκριμενο μολλυ.

Διαβαζοντας ομως διαφορα ποστ αυτης της ενοτητας μου μπηκαν καποιες υποψιες για βακτηριακη μολυνση καθως το μολλυ εχει καποια ασημι στιγματα γυρω απο το κεφαλι του.

Να σημειωσω οτι το μολλυ ειναι ετσι απο την ημερα που το αγορασα και τα στιγματα δεν εχουν μεγαλωσει, οποτε μπορει να ειναι απο φυσικου του, απλα θα ηθελα την γνωμη σας μηπως και ειναι καποια ασθενεια...

Επισης παραθετω τα τεστ του νερου:

Θερμοκρασια 26C.

ΝΟ3 = 25

ΝΟ2 = 0

GH = >16D

KH = 15d

PH = 8

post-1614-1159428649_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα στιγματα μηπως ειναι ασπρα και εχει βγαλει και τα πτερυγια του;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο παρατηρηση αρκετων λεπτων μπορω να πω με σιγουρια οτι τα στιγματα ειναι ασημι και οχι ασπρα.

Μαλιστα καθως το ψαρι κολυμπα οταν πεφτει φως υπο γωνια τα στιγματα γιαλιζουν δηλ αντανακλουν το φως.

Επισης τα πτερυγια δεν εχουν στιγματα, αυτα βρισκονται πισω απο το ματι και λιγα στο πανω και κατω μερος του κεφαλιου.

Μηπως ετσι ειναι τα χρωματα του, η θα επρεπε να ειναι τελειως μαυρο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ασημι ειναι το χρωμα του και οχι αρρωστια

Απο συμπεριφορα πως παει τρωει κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορα του ειναι πολυ καλη. Ειναι κινητικο, τρωει καλα και οταν πλησιαζω ανεβαινει πανω περιμενοντας να ριξω τροφη.

Απλως ανησυχησα λιγο γιατι δεν ηξερα τι ειναι τα στιγματα, ειναι το πρωτο μολλυ που εχω!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει ο κουκλος σου. Αντε να του παρεις και καμμια κοπελιτσα να σου κανουν απογονους. Θα ανησυχισεις αν δεις λευκες κιλιδες τοτε μονον.

Α ο μικρος ειναι lyre tail black molly. Εχω πολλα μωρουλια σαν αυτον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...