Jump to content

Αυτοκτονησα τα ζωοτοκα μου


fotojohn

Recommended Posts

Γεια σας παιδια και παλι μετα απο ενα διμηνο περιπου.Δεν ξερω αν με θυμαστε.ειχα φυγει για εξεταστικη πτυχιου,εδωσα τα τελευταια,επεστρεψα,ειμαι σε αναμονη αποτελεσματων και σε πολυ αγχος.Τερμα και η φοιτιτικη ζωη... ;) στο θεμα μας ομως...

Ειχα αφησει στην επιτηρηση των δικων μου ενα 50λτ ενυδρειο με ζωοτοκα ψαρακια τα οιποια κιολας ειχα διαλεξει με ιδιαιτερο ενδιαφερον και προσοχη!.προχθες που ηρθα δεν βρηκα καν ζωη μεσα στο ενυδρειο παρα μια νεκρη φυση και ενα παρατημενο ενυδρειο... :thumbup: ...χθες αλλαξα νερο και καθαρησα το φιλτρο.τοτε ξεπεταχτηκε και η γαριδα που ειχα μεσα,...επιβιωσε-ζουσε.ως τωρα δεν εχω κανει καμια μετρηση.

θελω να ρωτησω τα βακτηριδια θα υπαρχουν ετσι δεν ειναι?το φιλτρο το καθαρισα με το νερο του ενυδρειου,απλα η αλλαγη του νερου ηταν μεγαλυτερη απ'οτι ειθισται.μου φαινεται σαν να ξεκινω απο την αρχη...ξενερωσα.

Στις επομενες αγορες μου ομως παλι ζςοτοκα θα βαλω μεσα διοτι μου αρεσαν πολυ και τοτε που ζουσαν.μηπως εχετε να προτεινετε κατι αλλο.θα τα λεμε πιο συχνα

φιλικα,Φωτης

Link to comment
Share on other sites

Πω πω κριμα για τα ζωακια σου

Καλα πως εγινε αυτο δεν τα προσεξαν οι γονεις σου;

Ποσο καιρο ειχες στρωμενο το ενυδρειο, αλλαγες νερου καναν;

Το αν θα πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου παλι εξαρταται σε τι κατασταση ειναι οι τιμες σου τωρα και στο ποσο καιρο το ειχες

Και παλι κριμα για τα μικρα σου

Link to comment
Share on other sites

Ασε τι να πω δεν μπορω να τους καταλογησω και κατι δεν εχουν ασχοληθει ειναι σχετικα μεγαλοι,τωρα να μαθουν?Αλλαγες δεν εκαναν.το νερο δηλαδη ηταν μεσα για καμια 40+ μερες.το ενυδρειο ειχε προτοδουλεψει τον ιουνιο(τελη),εως οτου να φυγς (16 Αυγουστου) το φροντιζα κανονικα.απο αποψη στρωσιματος πιστευ θα ειναι οκ .θα κανω παντως μετρησεις και θα στειλω αποτελεσματα και θα δειξει.εγω κυριως για τα βακτηριδια απορω....thanks

Link to comment
Share on other sites

Εμ 40 μερες χωρις αλλαγη νερου και ταϊσμα κανονικα δεν γινεται ηταν και λιγα τα λιτρα.

Τελος παντων ελπιζω αυτην την φορα να σου πανε καλα τα πραγματα

Περιμενουμε τις μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για την ατυχία σου και ελπίζω να ανακάμψει γρήγορα το ενυδρείο σου!

Μακάρι να έχεις καλά αποτελέσματα και δυστυχώς να αναγκαστείς να εγκαταλείψεις την φοιτητική ζωή!

Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε όλα και περιμένουμε τις εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Συμμερίζομαι το συναίσθημα. Την είχα πατήσει κι εγώ. Σπούδαζα στην Ιταλία. Γυρνώντας πίσω μετά τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές ήταν ένα σόκ...

Πολλές οι αιτίες των απωλειών πέρα από την μην αλλαγή νερού.

Το διάστημα από τότε που το ξεκίνησες μέχρι που έφυγες ήταν μικρό. Έπειτα μην ξεχνάς τις υψηλές θερμοκρασίες του Αυγούστου.

’Ελεγξε τη ποιότητα του νερού σου και μην βιαστείς να βάλεις νέους κάτοικους μέσα. Βάζε σταδιακά και από λίγους.

My sympathy.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...