Jump to content

λαμπες (νεος)


bas_754

Recommended Posts

γεια σε ολους.

Μολις αγορασα το νεο μου ενυδριο (120-40-60) αλλα ειδα οτι εχει μονο 2 λαμπες. Σκεφτομαι να το φυτεψω με οχι απαιτητικα φυτα στην αρχη. Τι χρειαζεται να αγορασω (σε σχεση με λαμπες)? Εχω διαβασει αρκετα post αλλα εχω μπερδευτει.

Υ.Γ. Υποσχομαι πολλες ερωτησεις απο δω και στο εξης. :D

Link to comment
Share on other sites

Θές οι λάμπες να είναι γύρω στα 6000 Kelvin

Θα σου πρότεινα να δείς τις

Arcadia Original Tropical

Arcadia Freshwater

http://www.arcadia-uk.info/product.php?mid...p;sub=&id=4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο σε OSRAM η PHILIPS γιατι ο μαστορις που ξερω με αυτες τις εταιριες συνεργαζεται. Και στην πολη μας ειναι λιγο δυσκολο να βρεις (σε λογικη τιμη) στα petshop λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις λάμπες που "ροζίζουν" και είναι κατάλληλες για ενυδρεία, θα τις βρεις αν δεν κάνω λάθος μόνο σε ενυδρειακά μαγαζιά. Όμως μια daylight Τ8 λάμπα μπορείς να προμηθευτείς από Osram. Tο μοντέλο είναι xW/865, δηλ. τα watt που θες αναλόγως το μήκος της λάμπας, daylight στα 6500 Κ (865). Kαι 860 να βρεις κάνει :D

Link to comment
Share on other sites

ok tnx!

την osram tην βρηκα στον μαστορι. (L 30W/865 FLH1).

Tην αλλη οχι. Μονο η arcadia τις βγαζει αυτες τις tropical?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις λάμπες που "ροζίζουν" και είναι κατάλληλες για ενυδρεία, θα τις βρεις αν δεν κάνω λάθος μόνο σε ενυδρειακά μαγαζιά. Όμως μια daylight Τ8 λάμπα μπορείς να προμηθευτείς από Osram. Tο μοντέλο είναι xW/865, δηλ. τα watt που θες αναλόγως το μήκος της λάμπας, daylight στα 6500 Κ (865). Kαι 860 να βρεις κάνει :D

istellas μήπως έχεις και άλλες αντιστοιχίες από λάμπες τις osram με λάμ[ες της αρκάντια?

σε Τ5 και power compact έχει η OSRAM?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις λαμπες καταλληλες για φυτα και σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα. Στα πετ-σοπ εχουν πολυ υψηλες τιμες...

Μπορεις να βαλεις λαμπες osram τυπου fluora με κωδικο ..w/77 σε Τ8 η μπορεις να βαλεις τυπου fluora τις sylvania την gro-lux κωδικο δεν ξερω... Αυτες εχουν ροζ χρωμα και σε Τ8 θα βρεις σιγουρα.

Βαλε μια τυπου Daylight osram, philips... στα 6000-6500 kelvin οπως σου ειπαν τα παιδια και η δευτερη λαμπα να ειναι μια απο της ροζ για φυτα, ετσι με της λαμπες αυτες το πολυ να δωσεις 8ευ... και θα ειναι μια πολυ καλη λυση για τα φυτα.

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

istellas μήπως έχεις και άλλες αντιστοιχίες από λάμπες τις osram με λάμ[ες της αρκάντια?

σε Τ5 και power compact έχει η OSRAM?

Θα σας απαντήσω μέσα στο ΣΚ για να πληροφορηθώ καλύτερα από το μαγαζί που ψωνίζω :D

Link to comment
Share on other sites

A... και κατι ακομα οι λαμπες ειναι 90 ποντους (30w). ειναι αρκετο το φως?

για αυτες τις διαστασεις --->120μ Χ 40π Χ 60υ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτές είναι οι λάμπες που έχω χρησιμοποιήσει κατά διαστήματα και που δεν είναι από ενυδρειακό μαγαζί. Όπως θα διαπιστώσετε είναι όλες daylight με φάσμα πάνω από 6000 Κ. Ειδικά η Power Compact ήταν θεϊκή για φωτοσύνθεση!!! Αντίστοιχα μοντέλα απ' όσο ξέρω υπάρχουν και στη Sylvania. Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τις Τ5, αλλά και από την PC όταν την είχα χρησιμοποιήσει :D

Τύπος Power-Compact Εταιρία Osram Μοντέλο Dulux L 55W/871

Τύπος T5 Εταιρία Osram Μοντέλο Daylight 6W/865

Τύπος T5 Εταιρία Osram Μοντέλο Daylight 24W/865

Τύπος T5 Εταιρία Osram Μοντέλο Daylight 54W/865

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπες σου ειναι Τ8 με 60 βαττ συνολο μπορεις να εχεις φυτα πολυ χαμηλων απαιτησεων οπως anubias, cryptocoryne και καποια αλλα..

Αν μπορεις να βαλεις με πατεντα Τ5 θα ειναι πολυ καλυτερα, θα μπορεις να βαλεις πιο πολλα ειδη φυτων.

Φιλε istellas η 24βαττ και 54βαττ τι μηκος εχουν?? και για καθε λαμπα βαζεις ενα μπαλαστ της ιδιας ισχης? η σε ενα μπαλαστ εχεις 2 Τ5 που καλυπτει την συνολικη ισχη των 2 Τ5??

Link to comment
Share on other sites

Oι 24W είναι περίπου 55 εκ, ενώ οι 55W περίπου 105 εκ.

Υπάρχουν μπάλαστ ηλεκτρονικά που μπορείς να συνδέσεις 2 Τ5 και μπάλαστ που μπορείς να συνδέσεις 1 Τ5. Εγώ προσωπικά έχω και από τα δύο και μάλιστα dimmable. It's up to you :D

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Ευχαριστω!

Θα με βοηθουσες επισης αν ξερεις να μου πεις ποσα lumens βγαζει η 24βαττ? :D

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Ευχαριστω!

Θα με βοηθουσες επισης αν ξερεις να μου πεις ποσα lumens βγαζει η 24βαττ? :D

Δυστυχώς δεν γνωρίζω, αν θες μπες στο site της Osram και να δεις αν γράφει για lumen :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...