Jump to content

περι αφρικανικων κιχλιδων


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.επειδη σκεφτομαι να στησω ενα ενυδρειο με αφρικανικες κιχλιδες και δεν εχω ξαναασχοληθει με αυτα τα ψαρια εχω μπερδευτει λιγο.πχ τι διαφορα εχει το στησιμο ενος ενυδρειου με ψαρια απο λιμνη tawnganika σε σχεση με malawoui?ποια ειναι χορτοφαγα ποια οχι?τι ειναι τα nbounas και κοχιλοψαρα?εχω διαβασει οτι υπαρχει αντιστοιχια αρσενικων με θυληκα.εγω που εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρα ποσα μπορω να βαλω?οποιος μπορει ας βοηθησει η ας με παραπεμψει καπου για να διαβασω για αυτη την κατηγορια ψαριων.ευχαριστω προκαταβολικα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

καλησπερα σε ολους.μετα απο αρκετο καιρο αναμονης εχω το ενυδρειο στο σπιτι και ξεκιναω απο αυριο το στησιμο.εχω παρει φεγγαροπετρα και αμμο θαλασσης τα οποια επλυνα πολυ καλα.εδω θα χρειαστω λιγη βοηθεια.

οι πετρες μπορουν να ακουμπανε στο τζαμι?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου αρκετες ακουμπανε το τζαμι της πλατης

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει θεμα για γρατζουνιες?και κατι αλλο.σκουπα μπορω να κανω στην αμμο?ευχαριστω :(

Γρατζουνιες μπορουν να γινουν και με το καθαρισμα με μαγνητη,αν αυτος πιασει εναν κοκκο αμμου...........

Μπορεις να κανεις επιφανειακα!!

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες αν είναι καλά στερεωμένες-όχι απαραίτητα με σιλικόνη-και δεν κουνιόνται με το παραμικρό δεν θα σου χαράξουν τα τζάμια σου.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

καλο θα ηταν να βαλεις πρωτα ενα μικρο στρωμα αμμου..μετα τις πετρες και μετα να ριξεις την υπολοιπη αμμο.θα τισ αγγαλιασει και θα γινει ενα πιο συμπαγες συνολο!τουλαχιστον εγω ετσι εκανα και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα.δεν εχω βαλει σιλικονη στις πετρες.ειδηκα οι πετρες που εχεισ αν μπουν καλα δεν φευγουν με τπτ!

καλη συνεχεια! :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μπουν οι πετρες και μετα η αμμος.Θα δεσουν πολυ καλα.Το εχουν κανει αρκετοι φιλοι(μεταξυ των οποιων και εγω) με αριστα αποτελεσματα. :(

Link to comment
Share on other sites

Έγω και στα 2 που έχω κανει έχω βάλει φελιζόλ μπλέ ,τις πέτρες και μετά τον αραγωνίτη ή την άμμο.

Στο δεύτερο δεν κόλλησα τις πέτρες. :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.τελικα προτιμησα να μην ακουμπανε οι πετρες στα τζαμια.εβαλα φενιζολ 3 ποντους μπλε και κολλησα τις πετρες με σιλικονη.τωρα περιμενω ηδη δυο μερες να στεγνωσει.ποσες μερες χρειαζονται?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.τελικα προτιμησα να μην ακουμπανε οι πετρες στα τζαμια.εβαλα φενιζολ 3 ποντους μπλε και κολλησα τις πετρες με σιλικονη.τωρα περιμενω ηδη δυο μερες να στεγνωσει.ποσες μερες χρειαζονται?

Αστο άλλες δυό!! :(

Link to comment
Share on other sites

Έγω τις άφησα 7 μέρες και μετά έβαλα άνθρακα άλλες 4 :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.τελικα προτιμησα να μην ακουμπανε οι πετρες στα τζαμια.εβαλα φενιζολ 3 ποντους μπλε και κολλησα τις πετρες με σιλικονη.τωρα περιμενω ηδη δυο μερες να στεγνωσει.ποσες μερες χρειαζονται?

Κι αν θελησεις να κανεις μια αλλαγη τι κανεις;

Αν στησεις σωστα,οι πετρες δεν χρειαζονται κολλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι αν θελησεις να κανεις μια αλλαγη τι κανεις;

Αν στησεις σωστα,οι πετρες δεν χρειαζονται κολλημα!!!

+1

επίσης, θα είναι δύσκολο εάν κάποια στιγμή θα χρειαστεί να πιάσεις κάποιο από τα ψάρια και θα πρέπει να αφαιρέσεις κάποιες από τις πέτρες...

εγώ είμαι ένας από αυτούς που δεν συνιστώ, πλέον, το κόλλημα πετρών, αρκεί να γίνει σωστή "τοποθέτηση"...

Link to comment
Share on other sites

+1

επίσης, θα είναι δύσκολο εάν κάποια στιγμή θα χρειαστεί να πιάσεις κάποιο από τα ψάρια και θα πρέπει να αφαιρέσεις κάποιες από τις πέτρες...

εγώ είμαι ένας από αυτούς που δεν συνιστώ, πλέον, το κόλλημα πετρών, αρκεί να γίνει σωστή "τοποθέτηση"...

Επισης σωστο.

Και στην περιπτωση που θελησεις να αλλαξεις καπως το aquascape(πχ μεγαλωσαν τα ψαρια και θελω να μελαγωσω ενδεχομενως τα ανοιγματα καπως),θα πρεπει να ξηλωθουν τα παντα. :(

Link to comment
Share on other sites

δεκτα και σωστα ολα αυτα αλλα επειδη πρωτη φορα φτιαχνω κατι τετοιο το φοβηθηκα και τις κολλησα.ελπιζω αργοτερα να μην εχω θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...