Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Είναι όλα σταθερά, πυκνότητα μέ τό διαφανές πλαστικό μέ τό μπρατσάκι.

Αυτό πού ψάχνω τώρα, είναι κάτι πού μού κίνησε τήν περιέργια, όλα τά wet-dry φίλτρα έχουν σάν βιολογικό bio-balls ή substrate, όμως σέ μεγάλες

ποσότητες δηλ. για τά λίτρα μου δίνουν 30 λίτρα βιολογικό, σκέφτωμαι μήπως

τό δικό μου είναι λίγο, ένα 2217 μέ substrate?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το StopAmmo. Το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν με πολύ καλά αποτελέσματα. Από όσο έχω διαβάσει δεσμεύει το άζωτο που βρίσκεται στην αμμωνία και είναι ασταθές και τοξικό. Πρόκειται για φυτικό προϊόν και όχι χημικό, και γι' αυτό το λόγο το είχα προτιμήσει. Επίσης, να αναφέρω πως το συγκεκριμένο τεστ της Tropic Marin είναι από τα πιο αξιόπιστα τεστ που έχω χρησιμοποιήσει και με μεγάλη ακρίβεια.

Βέβαια αν μπορείς να αποφύγεις να ρίξεις οποιοδήποτε ζουμί ακόμα καλύτερα. Όσο για το τεστ μήπως έχει λήξει ή είναι πολυκαιρισμένο?

Link to comment
Share on other sites

Τό τέστ είναι εντάξη τό δοκίμασα καί μέ ένα άλλο seatest λέγεται, οπότε έχω αμμωνία καί πρέπει νά περιμένω νά πέση, βλέπεις είναι μία εβδομάδα πού τό παλεύω, θά τού δώσω άλλη μία, εάν δέν φιάξει θά πρέπει νά φταίει το βιολογικό μου!!

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω συνεχώς για τα βιολογικά canister … όλοι τα βλέπουν σαν πηγή νιτρικών και τα αποφεύγουν…

.. πιστεύω ότι με το βράχο σου και το υπόστρωμα θα είσαι μια χαρά ..

.. φτάνει να έχεις αρκετό βράχο και να φορτώνεις σιγά σιγά το ενυδρείο..

οι οδηγίες που διαβάζεις για την επάρκεια βιολογικού υλικού μέσα στο φίλτρα … δεν ισχύουν για reef ενυδρεία… ΙΜΟ

μόνο με refract meter μπορείς να είσαι σίγουρος για την πυκνότητα … κόστος περίπου 60 ευρώ …

αν θέλεις μπορείς να δανειστείς από ένα φίλο … και να το συγκρίνεις με το δικό σου .. έτσι θα έχεις ένα μπούσουλα..

.. καλή δύναμη..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

τι ύψος έχει το υπόστρωμα σου ? είναι ολο ψηλή άμμος ?

.. έχουν αρχίσει να εμφανίζονται φυσαλίδες εκεί που η άμμος ακουμπάει στο τζάμι?

Link to comment
Share on other sites

με 3 εκ άμμου δεν γίνεται πλήρης απονιτροποιηση ..

.. σύμφωνα όμως με σύγχρονες απόψεις στα πρώτα 2,5 εκατοστά γίνονται μόνο αερόβιες διεργασίες .. αυτές σε βοηθάνε στη καταπολέμηση της αμμωνίας και του ΝΟ2 ..και μας δίνουν ΝΟ3

.. οι υπέρμαχοι αυτής της άποψης προτείνουν υπόστρωμα 5 εκατοστών …

για να γίνεται όλη η <<δουλεία>> ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συνονοματε και απο εμενα(εχουμε το ιδιο επιθετο..). :D

Μια χαρα τα πας με το ενυδρειο σου. Με γεια το νεο σου ψαρακι. Να ξερεις πως η κατεψυγμενη τροφη ειναι για την αμμωνια (και για τα νιτρικα) σαν να βαζεις πυρηνικα καυσιμα στο ενυδρειο σου. Καλυτερα λιγα flakes και καθυμερηνα παρα κατεψυγμενη. Εαν δεις πως εχεις και μετα προβλημα προσεξε το αυτο.

Οσο για τον ανθρακα, η γνωμη η δικη μου ειναι πως τον αλλαζεις οποτε διακρινεις μια ανεπαισθητη κιτρινιλα στο νερο σου. Συνηθως βαζουμε στην μια πλευρα κατι ασπρο και κοιταμε απο την αλλη πλευρα. Ε, οποτε δεν ειναι καθαρο ασπρο αλλα αρχιζει να εχει μια ωχρα και παει κιτρινο το αλλαζουμε. Δεν ειναι κακο να εχει ςβεβαια και χρονοδιαγραμα οπως ειπε και καποιος αλλος χομπιστας προηγουμενος, αλλα αυτο προτεινω εγω αφου ο ανθρακας δεν εχει συγκεκριμενη ζωη με βαση το χρονο αλλα με βαση το φορτιο που εχει να ανταπεξελθει.

Επισης με τον ανθρακα δεν πεφτη η αμμωνια, η λειτουργεια του ειναι να αποροφησει καποιες ουσιες πριν μπουν στον κυκλο του αζωτου. Αλλα για εμενα εισαι μια χαρα, δεν εχεις πολυ αμμωνια και εαν μεινης εκει θα πεσει πολυ συντομα και τα ψαρακια σου δεν θα τα επειρεασει σχεδον στο παραμικρο. Ολα τα ζωντανα ανεχονται λιγη αμμωνια για λιγο διαστημα χωρις προβλημα, ελαχιστα εχουν σοβαρο προβλημα, αλλα αυτο δεν συμαινει πως δεν προσεχουμε το συστημα μας για κατι που ενδεχωμενος μπορει να παει στραβα.

Θα ηθελα καποια πραγματα να μαθω για το ενυδρειο σου. Οπως για παραδειγμα τι ροη εχεις. Ενω θα ηθελα να προσθεσω πως το σκιμμερ σου ειναι ανεπαρκες για τα λιτρα σου και το βιοφορτιο που εχεις και λογικα θα θες να το αυξησης και καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου diskos, τό ενυδρείο μου είναι fish only καί μέσα δέν έχω πολύ ροή,

μόνο τό σύστημα φιλτραρίσματος ενυσχυμένο μέ μία 4000 λίτρα EHEIM, γιά νά μού γυρνάει τό σύνολο τού ενυδρείου 3 φορές. έχω επίσεις μία αερόπετρα σέ μία γωνία πού βγάζει πολύ χοντρές φυσαλίδες καί δίνω κίνηση αρκετή στήν επιφάνεια καί πιό λίγη μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου diskos, τό ενυδρείο μου είναι fish only καί μέσα δέν έχω πολύ ροή,

μόνο τό σύστημα φιλτραρίσματος ενυσχυμένο μέ μία 4000 λίτρα EHEIM, γιά νά μού γυρνάει τό σύνολο τού ενυδρείου 3 φορές. έχω επίσεις μία αερόπετρα σέ μία γωνία πού βγάζει πολύ χοντρές φυσαλίδες καί δίνω κίνηση αρκετή στήν επιφάνεια καί πιό λίγη μέσα.

Η ροή του νερού με διάφορους κυκλοφορητές τοποθετημένους στα κατάλληλα σημεία, ώστε να υπάρχει κυκλοφορία σε όλα τα σημεία του βράχου, είναι υποχρεωτική. Σε αντίθετη περίπτωση, όπου η ροή του νερού δεν φτάνει γύρω από τον ζωντανό βράχο ή περιορίζεται σε μερικά μόνο σημεία, τότε ο βράχος δεν λειτουργεί σαν βιολογικό υλικό.

Με λίγα λόγια ο βράχος δεν κάνει πλήρη βιολογική επεξεργασία, τα βακτηρίδια δεν αναπτύσσονται και γενικά ο βράχος υπολειτουργεί ή ακόμα και υποστρέφει.

Για το ν παραπάνω λόγο φρόντισε να έχεις μια καλή κυκλοφορία γύρω από τον βράχο σου με μικρότερους κυκλοφορητές σε περισσότερα σημεία. Επίσης αν ο βράχος έχει τοποθετηθεί με τέτοιον τρόπο ώστε να σχηματίζει εσωτερικά κενό- σπηλιά, τότε ένας εσωτερικός κυκλοφορητής θα βοηθήσει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα πείραμα μέτρησα αμμωνία σέ 3 νερά πού χρησιμοποιώ,

1 . τού ενυδρείου

2 . της βρύσης μέ αποχλωριοποιητικό

3 . απιονισμένο

Όλα μέ πυκνότητα 1024, καί στά 3 τό αμμωνία TROPIC MARINE μού έδειξε σχεδόν τις ίδιες ενδείξεις, δηλ. αρκετή αμμωνία 0,2 πάμε γιά άλλο τεστ λοιπόν, γιατί μάλλον τό τέστ έφταιγε θά δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς δεν υπάρχει αμμωνία στο νερό σου. Σιγούρεψε και τα νιτρώδη και είσαι Ο.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Η ροή του νερού με διάφορους κυκλοφορητές τοποθετημένους στα κατάλληλα σημεία, ώστε να υπάρχει κυκλοφορία σε όλα τα σημεία του βράχου, είναι υποχρεωτική. Σε αντίθετη περίπτωση, όπου η ροή του νερού δεν φτάνει γύρω από τον ζωντανό βράχο ή περιορίζεται σε μερικά μόνο σημεία, τότε ο βράχος δεν λειτουργεί σαν βιολογικό υλικό.

Με λίγα λόγια ο βράχος δεν κάνει πλήρη βιολογική επεξεργασία, τα βακτηρίδια δεν αναπτύσσονται και γενικά ο βράχος υπολειτουργεί ή ακόμα και υποστρέφει.

Για το ν παραπάνω λόγο φρόντισε να έχεις μια καλή κυκλοφορία γύρω από τον βράχο σου με μικρότερους κυκλοφορητές σε περισσότερα σημεία. Επίσης αν ο βράχος έχει τοποθετηθεί με τέτοιον τρόπο ώστε να σχηματίζει εσωτερικά κενό- σπηλιά, τότε ένας εσωτερικός κυκλοφορητής θα βοηθήσει πάρα πολύ.

Για αυτο το λογο ρωτησα. Αξιοποιησε με εξτρα ροη τα βιολογικα μεσα του ενυδρειου σου οπως το ζωντανο βραχο και την αμμο σου και μονο πλεονεκτηματα θα εχεις. Αλλα γνωμη μου ειναι να πας πρωτα σε ενα καλυτερο σκιμμερ και μετα να πας και σε αλλα ψαρακια. :D

Link to comment
Share on other sites

Επιδή είναι σώστό αυτό μέ τό skimmer πήγα καί έψαξα, βρήκα τής tunze πολυ καλό γιά τά λίτρα μου μέ κόστος 300 ευρώ, ωραία μέχρι εδώ αλλά αυτό πού έχω τώρα τής Αquamedic μέ αερόπετρα γιά 400 λίτρα, τό πήρα 100 ευρώ πρίν 2 μήνες!!!

Οπότε σκέφτηκα νά δώ πώς θά πάει τό ενυδρείο βιολογικά καί μετά νά προχωρίσω στήν αλλαγή skimmer, σωστό ή λάθος?

Τό skimmer που έχω τό πουσάρισα λίγο, δηλ. μεγαλύτερη αερόπετρα, καί λειτουργεία μέ 500 l/h αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Θά ήθελα επίσεις νά ρωτήσω, διάβασα αλατότητα γιά fish only 1020 καί γιά reef 1025 εγώ έχω στό δικό μου fish only 1024, τί γίνεται η διαφορά είναι μεγάλη!!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν έχεις κανένα πρόβλημα στα 1024 …

.. αλλά πολύ φοβάμαι ότι με το όργανο που μετράς δεν έχεις σωστή ένδειξη..

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaristic.net/shop/index.php?s...p;searchvendor=

μόνο με ένα τέτοιο μπορείς να είσαι σίγουρος ...

.. νομίζω ότι και στην Ελλάδα καλές τιμές θα βρεις ….

Link to comment
Share on other sites

Ηλια θα εντυπωσιαστεις απο τις διαφορες που θα δεις αν χρησιμοποιησεις ρεφρακτομετρο! Πραγματικα ειναι η πιο σιγουρη λυση !

Link to comment
Share on other sites

Ηλια θα εντυπωσιαστεις απο τις διαφορες που θα δεις αν χρησιμοποιησεις ρεφρακτομετρο! Πραγματικα ειναι η πιο σιγουρη λυση !

:D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ότι είναι μονόδρομος η αγορά του.Σκεψου ότι ενώ νομίζεις ότι βρίσκεσαι στο 1.024 άνετα μπορεί να είσαι στο 1.027-1.028. :thumbup:

Για ένα fish only σύστημα μια καλή τιμή είναι το 1.019-1.020. :D

Link to comment
Share on other sites

Γιά fish only μέ ζωντανό βράχο πρέπει νά τό πάω 1020? αντέχει ο βράχος?

Εγώ θα πρότεινα 1022-1024

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αρκετές μέρες τώρα γιά τήν macroalgae caulerpa ή άλλες, μπορούν αυτές νά κρατηθούν σέ fish only μέ ζωντανό βράχο? είναι ρίσκο νά τό δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...