Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω αρκετό καιρό να γράψω, αλλά απλά είχα ψιλοπαρατήσει το ενυδρείο μου, λόγω κούρασης και ηλικίας πιο πολύ,

αφού λοιπόν το έβαλα αγγελία αρκετές φορές και δεν έγινε τίποτα, αποφάσισα να ξαναασχοληθώ μαζί του,

όπως έχω πεί, αλλαγές κάνω με νερό απο δική μας θάλασσα, απώλειες δεν έχω, όμως μιά και είχα να ασχοληθώ

πολλούς μήνες, σκέφθηκα να ζητήσω βοήθεια στο καθάρισμα απο κάποιον που να σκαμπάζει, δηλαδή επαγγελματία,

η απάντηση ήταν, οτι θέλει 25 ευρώ την ώρα! Δεν θέλω να γίνωμαι Βέγγος, αλλά αυτά είναι 200 ευρώ το οκτάωρο!

Επειδή θα τρώγαμε 2-3 ώρες, αποφάσισα να το καθαρίσω μόνος μου, θα μου πείτε σιγά, ας κάνεις εσύ 8 ώρες!

σωστά αλλά εγώ είμαι παππούς και όλη μέρα τρέχω για διάφορα, έτσι μου πήρε ήδη δύο μέρες και ακόμα προβλέπω

να κάνω άλλη μια εβδομάδα και παραπάνω (και λόγω βάφτισης) και άστε τα να πάνε! γιατί εάν το φτιάξω όπως θέλω

πρέπει να βγάλω τον βράχο σε λεκάνες, να προσθέσω λίγη ζωντανή άμμο, και να αλλάξω ένα τέρας (MAREA) που έχω

για κυκλοφορητή, μόνο λόγω όγκου, λόγω όλων αυτών λοιπόν θα αργήσω αρκετά να το συνεφέρω, άντε και καλό κουράγιο!

Όταν τελειώσω θα βάλω φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο! Δεν τα παραταμε ποτε! Περιμενουμε φωτο με αγωνια και ανυπονονεσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μια ερώτηση προς τους πιο ''ειδικούς'' στο θέμα νερού, ας πούμε ότι οι μετρήσεις μας είναι καλές, και τα ψάρια μας δεν δείχνουν κανένα σημάδι

κόπωσης ή οτιδήποτε άλλο (μιλάμε πάντα για FO), και με νιτράτ 0, πότε πρέπει να γίνει αλλαγή νερού? και εάν συνεχίζουμε να έχουμε καλές μετρήσεις,

και δεν αλλάξουμε νερό, τι θα συμβεί ξέρει κάποιος? το έχει πρακτικά δοκιμάσει φίλος χομπίστας? θα ήθελα την εμπειρία σας, εάν υπάρχει σε αυτό το θέμα!

ΥΓ. Υποθετικές απαντήσεις βρήκα πολλές, πρακτικές μόνον στο ίντερνετ, που λένε χομπίστες ότι έχουν να αλλάξουν νερό 5 χρόνια χωρίς απώλειες,

η απώλεια των ιχνοστοιχείων φυσικά αναπληρώνεται στο μεγαλύτερο ποσοστό τους από εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Ιχνοστοιχεια θα παρουν τα ψαρια και απο την τροφη.

Αλλα και πεντε χρονια πολυ μου ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πείραμα του χημικού Balling(βλέπε ανάλογη στήλη στην θεματική ενότητα του ΑΖ) ήταν να κρατήσει τα επίπεδα της σούπας του ωκεανού σε ένα ενυδρείο χωρίς αλλαγές νερού.Ο επίσης χημικός Randy Holmes,μας έδειξε τον σωστό δρόμο κρατώντας σταθερές τις τιμές και τα επίπεδα με μικρο διορθώσεις στην αλατότητα για ένα χρόνο.Φυσικά και γίνεται και είναι απλό με την χρήση περισταλτικών αντλιών.Σε πείραμα που έκανα κράτησα το ενυδρείο μου σε σταθερά επίπεδα,για ένα μήνα με εξαιρετική διαύγεια, κάνοντας εντατική χρήση βακτηρίων και πηγής άνθρακα(Vodka) αλλά το τάισμα οι εναλλαγές/πειραματισμοί και τα ξαφνικά προβλήματα που παρουσιάστηκαν με φέραν στον σωστό δρόμο των συχνών αλλαγών νερού που επιβάλλονται λόγω των περίσσιων συγκεντρώσεων αλάτων και χλωριδίων που συγκεντρώνονται καθημερινά.

Το θέμα αλλαγών έχει απασχολήσει πολλούς χομπίστες αλλά σε reef ενυδρείο.Μπορώ να σου πώ με βεβαιότητα ότι είναι πολύ πιο έυκολο να διατηρήσεις ένα FO που μεταβολές στις συγκεντρώσεις των στοιχείων δεν επηρεάζουν την υγεία των ψαριών.Ανέχονται μεταβολές στην αλατότητα,ΝΟ2,και τσιμπημένα νιτρικά 10-20 ίσως και παραπάνω με κάθε επιφύλαξη.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία είναι, ένας χρόνος χωρίς αλλαγές νερού (το οποίο βέβαια είναι φυσικό θαλασσινό, και το ενυδρείο όχι φορτωμένο) με

νιτράτ 0,5-10, PH 8,4 και αλατότητα 1023, και με τα ψαράκια πολύ καλά στην υγεία τους! Ίδωμεν!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι σχετικό με την κρίση, δοκιμάζω εδώ και δυο μήνες τώρα ψαροτροφή, εννοώ ταΐζω τα ψάρια μου συμπληρωματικά

με ψαροτροφή, αυτήν που ταΐζουν και τα ιχθυοτροφεία, που βάζουμε και για μαλάγρα όταν ψαρεύουμε, το δίκιλο σακουλάκι 2 ευρώ,

το τρώνε με πολύ ευχαρίστηση!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι σχετικό με την κρίση, δοκιμάζω εδώ και δυο μήνες τώρα ψαροτροφή, εννοώ ταΐζω τα ψάρια μου συμπληρωματικά

με ψαροτροφή, αυτήν που ταΐζουν και τα ιχθυοτροφεία, που βάζουμε και για μαλάγρα όταν ψαρεύουμε, το δίκιλο σακουλάκι 2 ευρώ,

το τρώνε με πολύ ευχαρίστηση!

γευση εχει, θρεπτικο ειναι ομως ?

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να κάνεις και τροφή μόνος σου με διάφορα θαλασσινά κατεψυγμένα και ξηρή τροφή στο μπλέντερ και μετά κατάψυξη.Κάπου είχα δεί ένα άρθρο με DIY τροφή στο Aquazone...απλά να είσαι μόνος στο σπίτι να μην σου βάλει χέρι η σύζυγος...και πέσει παντόφλα ή τσόκαρο... :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι' αλλιώς, ταίζω μια δύο φορές την εβδομάδα ψύχα μύδι κατεψυγμένο, γίνεται πόλεμος!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε φωτογραφίες απ' το μεγάλο, καθαρό, θαλασσινό ενυδρείο - έπιπλο με τα ψαράκια και το εγγόνι φυσικά !

Να χαίρεσαι πρώτα το εγγόνι και μετά όλα τα τριγύρω ζωντανά. Λίγο χρόνο θέλουν και αυτά για φροντίδα.

Κάνε υπομονή θα μεγαλώσει και ο εγγονός και θα τα φροντίζετε μαζί.

Καλή συνέχεια.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...