Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τά νεώτερα είναι ότι τελικά έβαλα σήμερα βιολογικό ένα 2229 WET-DRY,

μέ παραξένεψε λίγο η λειτουργία του (μιά πετάει πολύ νερό καί μία λίγο) αλλά

περιμένω νά δώ τί αλλαγές θά έχω, πρός τό καλύτερο ή θά είμαι στά ίδια επίπεδα, αυτό θά τό δείξουν οί μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρα λίγο έναν ναύαρχο στό ίδιο μέγεθος περίπου, αλλά τά χαλάσαμε στήν τιμή, τόν παζαρεύω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα WET-DRY η καταβρεχτα κατα την ελληνικη διαφοροπιουντε για αυτον ακρυβος τον λογο.Με την αποβολη του νερου καταφερνουν μεγιστη οξυγονοση εσωτερικα στο φιλτρο με συνεπεια την μεγιστη αποδοση του βιολογικου σου υλικου.

Για τον ναυαρχο πριν τον αγορασεις να βεβεωθεις οτι τρωει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιά τίς μετρήσεις τό πρόβλημα από ότι είπαν καί τά παιδιά, ήταν μέ τά test, τό ένα μού έδειχνε λίγη αμμωνία, τό άλλο όχι, τελικά αυτό πού έδειχνε πρέπει νά είναι υπερευέσθητο, γιατί έδειχνε ακόμη καί σέ απιονισμένο.

Τώρα περιμένω νά δώ τί αλλαγές θά έχω μέ τό WET-DRY τό οποίο μέ παραξένεψε πολύ μέ τήν λειτουργία του, μιά πετάει πολύ νερό καί μιά λιγο.

Σήμερα έβαλα καί τόν κυκλοφορητή τής EHEIM 3500 λίτρα μέσα στό ενυδρείο

τί νά σού πώ ότι έγινέ μπάχαλο, κρύφτηκαν οι γαρίδες, ο naso δέν ξέρει πού νά κρυφτή, μέ μιάς τό ενυδρείο βρώμισε, σήκωσε απίστευτη βρώμα, βλέπεις δέν είχα καθόλου κυκλοφορία μέσα , αλλά τά ψάρια δυσκολεύονται

μάλλον θά τόν κλείσω μέχρι νά πάρω ένα dimmer νά τόν ρυθμίζω τήν ροή.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με το τεστ της αμμωνίας το ξεπεράσαμε …

.. δεν κατάλαβα τι αλλαγές περιμένεις να δεις με το 2229

.. έχεις ανεπιθύμητη άλγη ?

τι κυκλοφορία νερού είχες στο ενυδρείο? μόνο την επιστροφή του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς μόνο την επιστροφή, στην οποία είχα βάλει την EHEIM, τώρα την έβαλα για κυκλοφορία και άφησα τα φίλτρα μόνα τους, ίσως να ήταν η μεγάλη κυκλοφορία ο λόγος του μειωμένου βιολογικού, και για τον ίδιο λόγο δεν δούλευε και η UV. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες, είχα κυκλοφορία βιολογικού 3-4 φορές την ώρα το σύνολο του ενυδρείου!!!

Όχι άλγη δεν έχω, αυτό που περιμένω από το 2229 είναι καλύτερη ποιότητα νερού, γενικά η αμμωνία να μηδενίσει και στο υπερευαίσθητο τεστ, και το νιτράτ να μην ανεβαίνει ή έστω να παραμείνει χαμηλά.

Ζητάω πολλά?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

πώς ξέρεις ότι το τεστ είναι υπερευαίσθητο και οχι ελαττωματικό?

.. λες φοβάσαι μην ανέβει το ΝΟ3 .. πόσο έχεις?

..να σου πω επίσης οτι τα canister δεν μπορούν να φιλτράρουν το ΝΟ3..

.. αντιθέτος μπορούν να γίνουν πηγή νιτρικών όταν είναι ακάθαρτα..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Το μέτρησα και με άλλο test, νιτράτ έχω 20 δεν είναι πολύ, εννοώ να μην ανεβαίνει εύκολα, κατά τα γραφόμενα το 2229 δεν ανεβάζει νιτράτ!!

Για αυτό είμαι περίεργος να δω τι θα κάνει από όλα αυτά που λέει!

Και το τελευταίο, έχω σε σειρά τα κάνιστρα, πρώτο το 2217 μηχανικό-χημικό και μετά το 2229 και μετά την UV, με αυτή την σειρά το βιολογικό δεν βρομίζει με τίποτα, αυτό το έχω δοκιμάσει χρόνια.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις την άνεση να παίζεις με τα φίλτρα για να δεις αν και πως δουλεύουν

.. σε ζηλεύω ;) ..

αυτό που έλεγες το έκανες?

Μάλλον αυτό θά κάνω πού λέει ο συντονιστής μας, ήδη έχω 15 κιλά ζωντανό βράχο καί αρκετή ζωντανή άμμο,θά συμπληρώσω ακόμα 15 κιλά βράχο καί νομίζω οτι είμαι εντάξει!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έβαλα άλλα 5 κιλά εχθές, έβαλα και τον κυκλοφορητή πού είχα EHEIM 3500 λίτρα μέσα για κυκλοφορία αλλά είναι πολύ δυνατός τα έκανε μπάχαλο,

πρέπει να βρω τρόπο να μειώσω την ροή, αλλιώς πάει χαμένος ο πολύ καλός αυτός κυκλοφορητής. και τα λεφτά που έδωσα βεβαίως βεβαίως.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

φυσικό είναι να σηκωθεί βρωμιά ..

.. είναι πολύ ισχυρή αντλία .. αν μοιράσεις το νερό της εξόδου σε δυο η περισσότερες διαφορετικές κατευθύνσεις θα βελτιωθεί η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά η αντλία είναι πολύ ογκώδης, βάζοντας τις εξόδους με το ταυ αντί να βλέπεις τα ψάρια το μάτι πάει στις σωλήνες!!

Μάλλον θα αγοράσω τις Aquaclear που έχουν και ρυθμιστικό κατεύθυνσης ροής.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τις MAREA τους κυκλοφορητές αλλά δεν τους βρίσκω, αυτοί τις TUNZE δεν πλησιάζονται 300 ευρώ? έ όχι !!!! Προτιμώ να τραβήξω κουπί για κυκλοφορία!!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

φυσικό είναι να σηκωθεί βρωμιά ..

.. είναι πολύ ισχυρή αντλία .. αν μοιράσεις το νερό της εξόδου σε δυο η περισσότερες διαφορετικές κατευθύνσεις θα βελτιωθεί η κατάσταση

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις ένα dimmer και να μειώσεις απλά την τάση!

Εγω το δοκιμασα με επιτυχία στην 1260 ;)

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις ένα dimmer και να μειώσεις απλά την τάση!

Εγω το δοκιμασα με επιτυχία στην 1260 ;)

Εγώ πάλι που το δοκίμασα στους Tunze 6060 δεν μου δούλεψαν.

Link to comment
Share on other sites

Εμμένα έιναι δίμμερ 6 ευρώ απο ικεα!

θα τσεκαρω και αλλου και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα dimmer αλλά οταν μειώνει την τάση σταματά!!

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχει και το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι με αυτό που κάνετε οι κυκλοφοριτές κινδυνεύουν να καούν ..

.. ο George hmmy ξέρει να μας πεί

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τέρας πήρε την θέση του στο πατάρι γιά τις αλλαγές νερού, εντωμεταξύ τον έχω βάλει για πούλημα, έβαλα σήμερα τον πρώτο κυκλοφορητή maxi-jet 1200 που ρυθμίζεται η ροή σε όποια κατεύθηνση θέλω, είναι πολύ μικρός τέλεια, και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τέρας πήρε την θέση του στο πατάρι γιά τις αλλαγές νερού, εντωμεταξύ τον έχω βάλει για πούλημα, έβαλα σήμερα τον πρώτο κυκλοφορητή maxi-jet 1200 που ρυθμίζεται η ροή σε όποια κατεύθηνση θέλω, είναι πολύ μικρός τέλεια, και βλέπουμε.

Πολύ καλή η επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...