Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Εχθές μπήκε ένας ωραίος Αυτοκράτορας περίπου 14 πόντους, απο αύριο μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχθές μπήκε ένας ωραίος Αυτοκράτορας περίπου 14 πόντους, απο αύριο μετρήσεις.

Καλή διαμονή στο ψάρι και να το χαίρεσαι.

Τώρα κράτει πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος ο Αυτοκράτορας σου με όλη την σημασία της λέξης μιας και για πολλούς ιδιαίτερα καθαρά reefαδες είναι ένας πειρασμός.

Να έχεις υπόψη ότι έχει μεγάλες ανάγκες σε τροφή φυτικής προέλευσης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και ένα ερώτημα κύριοι, στην αλλαγή νερού που έχει χρησιμοποιηθεί αντιχλώριο το skimmer βγάζει καθαρό νερό συνέχεια, αυτό το νερό το πετάμε μέχρι να μην βγάζει το skimmer άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Και ένα ερώτημα κύριοι, στην αλλαγή νερού που έχει χρησιμοποιηθεί αντιχλώριο το skimmer βγάζει καθαρό νερό συνέχεια, αυτό το νερό το πετάμε μέχρι να μην βγάζει το skimmer άλλο?

Χρησιμοποιείς νερό βρύσης?

Αν ναι τότε θα προμηθευτείς αντιχλώριο, το οποίο συστήνεται ειδικά για θαλασσινό. Στην περίπτωση αυτή το skimmer δεν θα αφρίζει. Στις οδηγίες αναφέρει ότι κατά τη χρήση του δεν αφρίζουν τα skimmer. Ρώτα τον προμηθευτή σου να σου προτείνει κάποια.

Αν πάλι θέλεις να τελειώσεις το σκεύασμα, που αγόρασες, τότε όταν κάνεις αλλαγή κλείνε το skimmer για μια ώρα περίπου.

Το νερό που αποβάλλεται στην περίπτωση αυτή, πιθανά να είναι ανακατεμένο με προηγούμενα απόβλητα, οπότε θα σου συνιστούσα να μην το επιστρέψεις και πάλι στο ενυδρείο.

Αν πάλι ήταν καθαρό το ποτήρι συλλογής, τότε θα μπορούσες να το ξαναρίξεις, αλλά έτσι αρχίζεις πάλι την διαδικασία από την αρχή.

Πολύ ωραία τα ψάρια σου. Να σου ζήσουν!

Λίγο με χαλάει το ντεκόρ με τα ψεύτικα φυτά. Αλλά τι να πει κανείς....γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο αν μου επιτρέπεις να σε λέω έτσι, τίποτα δεν είναι απόλυτο, περιμένω προτάσεις, τα μεταξωτά φυτά τα έβαλα για ντεκόρ επειδή έχουν κίνηση, είναι σάν αληθηνά εάν έχεις κάτι άλλο υπ'όψιν σου πολύ ευχαρίστως το συζητάμε, τι θα έλεγες για την sinularia? την οποία δεν βρίσκω βέβαια πουθενά? νομίζω οτι αντέχει με fish only.

Εαν ναι να βάλω 2-3 κομμάτια?

Link to comment
Share on other sites

να με συμπαθάς Ηλία και εγώ την ίδια γνώμη έχω..

.. βγάλε τα αμπελόφυλλα … και βάλε sinularia η κάποιο άλλο μαλακό μα κίνηση..

.. δεν βρίσκεις :blink: ? τι έγινε.. μόνο σκληρά εισάγουμε τώρα? :)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω λοιπόν, εκτός απο sinularia τι άλλο για fish only που να έχει και λίγο κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο αν μου επιτρέπεις να σε λέω έτσι, τίποτα δεν είναι απόλυτο, περιμένω προτάσεις, τα μεταξωτά φυτά τα έβαλα για ντεκόρ επειδή έχουν κίνηση, είναι σάν αληθηνά εάν έχεις κάτι άλλο υπ'όψιν σου πολύ ευχαρίστως το συζητάμε, τι θα έλεγες για την sinularia? την οποία δεν βρίσκω βέβαια πουθενά? νομίζω οτι αντέχει με fish only.

Εαν ναι να βάλω 2-3 κομμάτια?

Στην αρχή θα βάλεις ένα μέτριο κομμάτι για να δεις την προσαρμογή της αλλά και της συμπεριφορά του αγγελόψαρου.

Σου υπενθυμίζω ότι αυξάνουμε το βιοφορτίο σταδιακά, παρατηρούμε, επιβεβαιώνουμε την σταθερότητα του συστήματος για μία βδομάδα το λιγότερο και μετά προσθέτουμε.

Όταν περάσει λίγος καιρός και βεβαιωθείς ότι όλα έχουν σταθεροποιηθεί, πολύ ευχαρήστως να σου δώσω ένα φυντάνι από τον κήπο μου.

Link to comment
Share on other sites

Την sinularia την τοποθετούμε σε ορισμένο μέρος δηλ. επάνω στον ζωντανό βράχο? κάτω στην άμμο ? ή επάνω στα νεκρά κοράλλια? τελικά έχει σημασία η τοποθέτησή της?

Link to comment
Share on other sites

Την sinularia την τοποθετούμε σε ορισμένο μέρος δηλ. επάνω στον ζωντανό βράχο? κάτω στην άμμο ? ή επάνω στα νεκρά κοράλλια? τελικά έχει σημασία η τοποθέτησή της?

Η sinularia, όπως και τα περισσότερα μαλακά κοράλλια, τοποθετούνται πάνω στο βράχο, σε περιοχές με καλό φωτισμό και μέτρια κυκλοφορία νερού.

Την τοποθετούμε σε μία σχισμή, που σχηματίζεται ανάμεσα στα βράχια, ώστε να μην παρασύρεται από το ρεύμα και κατόπιν, μέσα σε μία εβδομάδα, αυτή προσκολλάται με τον βράχο και αρχίζει να αναπτύσσεται και να εξαπλώνεται.

Αυτά βέβαια με την προϋπόθεση, ότι το σημείο επιλογής και οι συνθήκες του ενυδρείου σου, την ικανοποιούν.

Πάντως σε γενικές γραμμές, θεωρείται εύκολο και ταυτόχρονα εντυπωσιακό, μαλακό κοράλλι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι θα μπορούσα να το βάλω σε fish only? ή απλά να πειραματιστώ πόσες κατά την γνώμη σου πιθανότητες?

Και για να αλλάξουμε θέμα, δεν καταλαβαίνω πως ο αυτοκράτορας 9 μέρες δεν τρώει ότι και εάν ρίχνω, κι όμως είναι πολύ καλά και η κοιλιά του φουσκωμένη σαν να τρώει?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

λες να έχει τυμπανισμό από την πείνα :) .. σαν τα παιδιά στη Αφρική και αλλού ..

.. τι πληροφορίες έχεις από εκεί που τον αγόρασες? έτρωγε ? και αν ναι .. τι?

..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να λέμε από που αγοράζουμε έ? Θεωρείται διαφήμιση ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων δεν φταίει το μαγαζί, όταν τον πήρα ήταν η δεύτερη μέρα που είχε έρθει οπότε το διακινδύνευσα, από το μαγαζί όταν τον ρώτησα μου είπαν ότι θα φάει δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος στο φαΐ, βέβαια από θα έχουμε ακούσει ούκ ολίγα στο παρελθόν.

Πάντως δεν είναι πρησμένος, πιστεύω ότι βρίσκει κάτω ή βόσκει στους βράχους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι πρησμένος, πιστεύω ότι βρίσκει κάτω ή βόσκει στους βράχους.

εε …ναι αυτό φαίνεται πιθανότερο. :) .

κάνε υπομονή και δοκίμασε κατεψυγμένη τροφή :blink: ..

Link to comment
Share on other sites

Κατεψυγμένη του δίνω αλλά είχα δίκιο, έχει αποψιλώση τους βράχους ο πονηρός γι'αυτό δεν τρώει αυτά που του ρίχνω εγώ.

Που θα πάει θα τελειώσουν οι βράχοι και τότε τα λέμε θα παρακαλάει γιά τροφή ο άτιμος!!

Αμ ο άλλος ο naso! μου άρπαξε απο το χέρι το μανταλάκι, και την άλγη που ήταν επάνω, και τον κυνηγούσα να πάρω το μανταλάκι.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να λέμε από που αγοράζουμε έ? Θεωρείται διαφήμιση ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων δεν φταίει το μαγαζί, όταν τον πήρα ήταν η δεύτερη μέρα που είχε έρθει οπότε το διακινδύνευσα, από το μαγαζί όταν τον ρώτησα μου είπαν ότι θα φάει δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος στο φαΐ, βέβαια από θα έχουμε ακούσει ούκ ολίγα στο παρελθόν.

Πάντως δεν είναι πρησμένος, πιστεύω ότι βρίσκει κάτω ή βόσκει στους βράχους.

Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις... δεν υπαρχει κανενα προβλημα να πεις απο που τον πηρες...! Αυτο που δεν επιτρεπεται ειναι η κριτικη εναντιον καταστηματων που δεν συμμετεχουν εδω! Ολα τα αλλα επιτρεπονται μια χαρα :)

Θα φαει...υπομονη θελει και να ασχοληθεις μαζι του δοκιμαζοντας διαφορες τροφες...προς το παρων τρωει απο τον βραχο οποτε μην αγχωνεσαι !

Link to comment
Share on other sites

Ηλία ο Αυτοκράτορας είναι ένα αρκετά δύσκολο ζωντανο.Το καλό είναι ότι δεν έχεις άλλα αγγελόψαρα τα οποία θα τον στρέσαραν κατά την προσαρμογή του στο νέο του σπιτικο..Το ότι δεν έχει αδυνατίσει δείχνει όπως σωστά συμπέρανες ότι τσιμπολογάει από τον βράχο. Δοκίμασε να τον ταΐσεις με μαρουλι.Τοποθετησε το πάνω στον βράχο σε κάποια σχισμή. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν άντεξα του έβαλα μαρούλι και το τρώει!!! άντε να δούμε, ευχαριστώ φίλε Θανάση για την βοήθεια, να είσαι καλά εσύ και τα ψαράκια σου!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: :wheelchair: :ballistic:

ευχάριστα νέα..

γεια σου Θανάση . :):blink: .

…και ο μπέμπης της γειτόνισσας δεν τρώει το φαΐ του .. έχεις καμιά ιδέα? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Απλα για να εισαι σίγουρος αφού ρώτησες πριν...δεν χρειάζεται βράσιμο... απλά πάρα πολύ καλό πλύσιμο...δεν θέλεις φυτοφάρμακα στο νερό σου!!

Αφού λοιπoν τρώει το μαρούλι είσαι σε πολύ καλο δρόμο.... σύντομα δεν θα μένει flake :)

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...